Muhabbet kuşunda aniden gelişen halsizlik ve ölüm

Burak C.

Yeni Üye
Merhabalar, foruma yeni üye oldum ve bu ilk açtığım konu. Kurallara aykırı bir durum söz konusu olursa şimdiden affola..

Gönül isterdi ki daha iç açıcı bir konuda açayım başlığı.. Neyse uzatmadan sadede geleyim. Amacım böyle bir şeyin kuşumuzun başına neden gelmiş olabileceği konusunda bilgi sahibi olabilmek ve ilerisi için hazırlıklı olmak.

Her şey kuşumuzun dün akşam vaktine doğru halsizliğini fark etmemle başladı. Daha 1-2 saat öncesine kadar uçan kaçan hayvan, bir köşede durmuş, halsiz gözüküyordu. Bu durumu fark ettiğimde dışarıdaydı, her gün dışarı salıp uçmalarını sağlıyoruz. Bir şeylerin ters gittiğini çoktan anlamıştım. Kafesine geri koyduğumuz ilk vakitlerde tünekte durabiliyordu, ama çokça su içiyor ve yem yemiyordu. Normalde çılgınca yiyebileceği darı, yulaf, mama gibi besinlere uzanmıyordu bile. Dışkısına baktığımda da sulu küçük beyaz bir parçadan başka bir şey yoktu (dışkı yerine idrar da denilebilir, emin olamıyorum, fotoğraf da atamam maalesef ki artık).

Sonrasında tünekte duramaz hale geldiğini gördüm, yere inmiş öylece salmıştı kendini. Kafesten çıkarıp elime aldığımda ayaklarının doğru düzgün tutmadığını ve ayakta durmada denge problemi yaşadığı açıkça görülüyordu. Gerçi uçabiliyordu da hala, ama elime aldığımda seğirmeler ve dengesizlik çok barizdi.

Birkaç araştırma sonrası kuruma hastalığı olabileceğini düşündüm, yem atma davranışında bulunmuyordu, çünkü sanırım yem bile yoktu kursağında ama göğsündeki o sivrilik de az çok belliydi. Suyuna birkaç damla elma sirkesi damlatıp vermeye çalıştım ama eskisi gibi su bile içmiyordu. Sonrasında en son çare gecenin bir yarısı nöbetçi eczaneye gidip flucazon etken maddeli bir kapsül alıp az bir miktarda suyuna koyup ona vermeye çalıştım ama o da fayda etmedi ne yazık ki.

En son olarak tüm bu sürecin başlangıcında yaklaşık 12 saat sonra, açlıktan ölmesin bari deyip, kendimce yemleri ezerek sulu olarak şırıngayla beslemeye çalıştım ama o esnada da, sanırım hem artık zamanının sonuna gelmesi nedeniyle, hem de benim dikkatsizliğim sonucu bu karışımı nefes borusuna kaçırmış olabilme ihtimali sonrası, gerçi sıkmadan bu işlemi gerçekleştiriyordum, dostumuzu kaybettik. Profesyonel bir müdahale olmayabilir ama elimden gelen o an buydu maalesef.

Belirttiğim gibi, süreç çok hızlı gelişti. Birkaç saat öncesine kadar bir şeyi olmayan hayvancağızın birden ölüme gitmesi çok zoruma gidiyor. Bazı okuduklarıma göre, muhabbet kuşları hastalıklarını gizlemede çok başarılıymışlar içgüdüsel olarak sanırım.

Kuşumuz bir babaydı ve şu anda yuvada eşi hala yumurtaların üzerinde yatıyor, bir tane var dolu olduğunu umduğumuz. 3 yaşındaydı. Anne-baba dışında başka kuşlarımız da var, umuyorum ki anne bundan sonra kendini yalnız hissetmez ve o 1 yavruyu zorlanmadan büyütebilir.

Sanırım açıklamamda fayda var, kuşumuz öncesinde yemek yediğimiz masanın altlarında ve pencerelerdeki siyah plastiklerde bir şeyler bulmaya çalışıyor ve gagalıyordu. Yemek masasının etrafını düzenli olarak temizleriz aslında, kafama takılan nokta o belirttiğim silah plastiklerden bir zarar görmüş olabilme ihtimali.

Sonuç olarak, amacım kuşumuzun başına ne tür bir hastalık gelmiş olabilir onu öğrenmek. Bu tür davranışları olan kuşlarla deneyimi olan varsa, bilgilendirirse sevinirim.

Hayırlı akşamlar.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba hoş geldiniz. Kaybınız için üzüldüm çok :( umarım varisi sağlıcakla yumurtadan çıkar.
Ani gelişen durumların sebeplerini anlamak çok güç. Plasiktik parçalar kaynaklı olabileceği gibi elbette ilerlemiş bir rahatsızlıktan dolayı da gerçekleşmiş olabilir. Özellikle uzun soluklu kalsiyum ve D vit eksiklikleri + b, merkezi sinir sistemini çökertiyor ve benzer belirtilere neden oluyor. Bir de eksik anlamadıysam kuluçka süreci olan bir kuş. Onu bitkin ve yorgun düşürmüş olmalı. Kuluçka dönemlerinde bu çok gözlemlenen bir kümes sorunudur. :(

Oyla 0

Burak C.

Yeni Üye
Merhaba hoş geldiniz. Kaybınız için üzüldüm çok :( umarım varisi sağlıcakla yumurtadan çıkar.
Ani gelişen durumların sebeplerini anlamak çok güç. Plasiktik parçalar kaynaklı olabileceği gibi elbette ilerlemiş bir rahatsızlıktan dolayı da gerçekleşmiş olabilir. Özellikle uzun soluklu kalsiyum ve D vit eksiklikleri + b, merkezi sinir sistemini çökertiyor ve benzer belirtilere neden oluyor. Bir de eksik anlamadıysam kuluçka süreci olan bir kuş. Onu bitkin ve yorgun düşürmüş olmalı. Kuluçka dönemlerinde bu çok gözlemlenen bir kümes sorunudur. :(
Yanıtınız için teşekkürler. Ölen kuşumuz baba idi, kuluçkada devam eden eşi şu anda. Hayırlısıyla bu süreci tamamlar inşallah.

Oyla 0

neanderthalensis 

Yönetici
Moderatör
sebebi bilinemez ancak enfeksiyon varsa bu kuruma (mantar) değil yüksek ihtimal bakteriyel bir durumdur. "kuruma" kelimesine takılmayın, her hastalık kuşu kurutur

tek kalan dişiyi kuluçka döneminde kolay yiyebileceği besinlerle (mama) hergün destekleyiniz

Oyla 0

Kivun

iyikus.com Üyesi
Başınız sağ olsun :( Gerçekten çok çok üzücü. O an hem her şey çok hızlı gelişirken hem de ne yapacağını bilememek çok zor. Herhangi bir tedavi süresi elde edememek... Ama sebepler perdedir elbette nasip. Buradaki görevini tamamlamış demek ki. Mezarını ziyaret edip evdeki gelişmeleri anlatmak, herkesten selam söylemek nispeten iyi hissettiriyor. ? İnşallah diğer kuşlarınızın upuzun ömürleri olur.

Oyla 0

Mustafa Tetik

Forum Sakini
Benim de 2 defa başıma geldi. Elimle oynarken aniden kustu ve sonra hiçbir şey yemedi, sürekli uyudu vs.
Birinde kendi kendine düzeldi ertesi gün, diğerinde antibiyotik verince düzeldi. İnsan ne yapacağını bilemiyor.

Oyla 0

Burak C.

Yeni Üye
sebebi bilinemez ancak enfeksiyon varsa bu kuruma (mantar) değil yüksek ihtimal bakteriyel bir durumdur. "kuruma" kelimesine takılmayın, her hastalık kuşu kurutur

tek kalan dişiyi kuluçka döneminde kolay yiyebileceği besinlerle (mama) hergün destekleyiniz
Tavsiyeniz için teşekkürler. Kendisini sürekli takip edeceğim bu süreçte.

Oyla 0

Burak C.

Yeni Üye
Başınız sağ olsun :( Gerçekten çok çok üzücü. O an hem her şey çok hızlı gelişirken hem de ne yapacağını bilememek çok zor. Herhangi bir tedavi süresi elde edememek... Ama sebepler perdedir elbette nasip. Buradaki görevini tamamlamış demek ki. Mezarını ziyaret edip evdeki gelişmeleri anlatmak, herkesten selam söylemek nispeten iyi hissettiriyor. ? İnşallah diğer kuşlarınızın upuzun ömürleri olur.
Cümleten, inşallah. Dediğiniz gibi, elden geleni yapmaya çalıştıktan sonra gerisi nasip...

Oyla 0

Burak C.

Yeni Üye
Benim de 2 defa başıma geldi. Elimle oynarken aniden kustu ve sonra hiçbir şey yemedi, sürekli uyudu vs.
Birinde kendi kendine düzeldi ertesi gün, diğerinde antibiyotik verince düzeldi. İnsan ne yapacağını bilemiyor.
Çok kısa sürede kendini salmasına hiç ama hiç anlam veremedim. Çok daha fazla dikkatli olmam gerekiyordu belki de. Yanıtınız için teşekkürler.

Oyla 0

Nur avcı

Forum Sakini
Hangi antibiyotiği kullandınız ve hastalığın belirtileri neydi? Benim kuşum da bir kez kusma sonrası dışkı bozukluğu yaşıyor.

Oyla 0