Muhabbet kuşunda radyografik bulgular ve sağaltım

Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Muhabbet kuşunda radyografik bulgular ve sağaltım
Arkadaşlar bilimsel tezler buldukça sunmaya çalışıyorum. Bildiğiniz gibi en çok yaşadığımız sorunların başında kursa sorunları yer alıyor. Bununla ilgili önemli bulduğum bir tezdir. Alttan bilgisayarınıza indirerek devamını okuyabilirsiniz. Toplamda 4 sayfadır.
Makaleden kısaltılmış bir özet:
Bu makalede tipik klinik belirti göstermeyen kursak kandidiyazisi olgusunun tanısında radyografinin öneminin ve nystatin, enrofloxacin ile A ve B vitamini ilaç kombinasyonunu içeren sağaltımın etkinliğinin araştırılması amaçlandı. Bu olgunun materyalini Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı’na getirilen 4 yaşlı bir dişi muhabbet kuşu oluşturdu. Anamnezde kuşun bir haftadır normal ötüşünün dışında ses çıkardığı, iştahının azaldığı, aynı evde baktıkları diğer kuşların da 4-6 ay içinde giderek zayıfladıkları ve öldükleri bilgisi alındı. Fiziksel muayenede herhangi bir patolojik değişiklik belirlenmedi. Kuşun latero-lateral pozisyonda çekilen direkt radyografisinde kursakta genişleme ve deformasyon belirlendi...

Ekli dosyalar