Muhabbet kuşundaki değişik sesin sebebi nedir

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan semaa
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

semaa

Yeni Üye
Ben daha öncede sitenize giriş yapmiştm telefonumu sfirladgm icin tekrr kayt olmak mecburiyetinde kaldm sorum ise disi muhabbet kuşu böyle gıcırtı şeklinde ses çıkarıyor sebebi sizce ne olabilir?

Merhaba ses sarı kuştan geliyor sanırım
Solunum problemi var gibi geldi güncel dışkı resmini görebilirmiyiz başka kafesiniz varsa ayırmanızi tavsiye ederim

Solunum sorunu var kuşta. Bunun o kadar çok sebebi olabiliyorki. Ornithosis vb. gibi solunum yolu enfeksiyonları, trichomoniasis gibi protozoal enfeksiyonlar, aspergillosis gibi mantar enfeksiyonları, hava kesesi akarları gibi paraziter hastalıklar, hatta guatr vs. hepside solunum sorununa sebep olabiliyor. Yani nokta atışı tedavi yapmak çok zor..

Avian veterinerler bile bu soruna çözüm bulamayıp pes edebiliyor. Bana göre muhabbet kuşlarındaki en zor hastalıktır. Megabakterinin bile çözümü var ama bu solunum sorunları kolay kolay çözülemiyor. Her hastalık için ayrı ayrı ilaç bulup tedavi uygulamak gerekebiliyor. Şanslıysak solunum yolu enfeksiyonları için kullanılan doksisiklin, tilmikosin gibi bir ilaçla sorunu çözüyoruz..

Hayırlı aksamlar kafes tabanına mısir granulu koymustum resm atamadm o odann camini açip havalandirma yapmamistm ama diger odalari acmistm ceyranda kalmis ruzgar almis olabilir mi o gunden sonra dikkat ettm o sekilde bir gcirti duymadm geceleride serin oluyor uzerini otuyorm yem yemesi ucmasi gayet iyi tekrr vdeosunu yuklucem degerlendirseniz sevinirim

Hayırlı aksamlar kafes tabanına mısir granulu koymustum resm atamadm o odann camini açip havalandirma yapmamistm ama diger odalari acmistm ceyranda kalmis ruzgar almis olabilir mi o gunden sonra dikkat ettm o sekilde bir gcirti duymadm geceleride serin oluyor uzerini otuyorm yem yemesi ucmasi gayet iyi tekrr vdeosunu yuklucem degerlendirseniz sevinirim

Gıcırtı sesi kesildiyse problem yok. Basit bir üşütme durumu geçirmiş muhtemelen. Yağlanma durumlarında bile solunumda bu tarz sorunlar olabiliyor. Eğer sorun devam ederse üstte yazdığım hastalıkları gözden geçirmek gerekiyor..

Ayrıyetten kafes tabanında mısır granülü vb. malzemeleri kullanmayın. Sadece havlu kağıt kullanın. Dışkı takibini daha rahat yaparsınız. Biliyorsunuz kuşlardaki hastalıkların ilk belirtisi dışkıda görülür..