Muhabbet Kuşunun Durgun ve Halsiz Olması

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Yamakasi
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Yamakasi

iyikus.com Üyesi
Arkadaşlar merhaba kuşumu alalı 1 hafta olacak. Kuş geldiği günden beri halsiz durgun. Ötmüyor öylece duruyor. Bir yavru için normal değil. Yem olarak yemine baktığımda sadece aspur yiyor. Kafeste herşey var. Yemden ziyade dal darıyada ağzını sürmüyor. Kumlu mineral bloğu yiyor ama sorun yok.

yavru olduğu için elime alınca göğüs kemiği tarafı normal yani kuruma hastalığı belirtisi yok çok şükür ki. Öyle olsa hiç yemez sürekli dururdu muhtemelen ve aşırı iştahsız olurdu.

ne yaptıysam 1 haftadır kilo aldıramıyorum çünkü az yiyor.

kullandığım vitaminler ise

Röhnfried gervit-w multivitamin
Avisol b ( yalnız sadece gervit veriyorum bunu yedek olarak tutuyorum
Multimix-s toz vitamin ( bu kuşlarda üreme artırıcı kullanılıyor ama bumdan ziyade içinde kas iskelet gelişimi, stres, tüy gelişimi ve uçuş performansı olarak kullanıyorum. Yanlış anlaşılmasın konu.)

hepsi suyuna koyuluyor.
Son olarak malum 2 dişim var bu kuş dışında ve birbirlerini görünce zaten bu kuş başlıyor azda olsa hareket etmeye ve ötmeye.
Son olarak dışkısı normal lakin yinede foto yükledim. Arkadaşlar.

Ekli dosyalar

• E1DA7ADB-2057-4AC7-AF3D-476B5DF26B64.jpeg
    E1DA7ADB-2057-4AC7-AF3D-476B5DF26B64.jpeg
    116.8 KB · Görüntüleme: 6
  • 29E04BBF-9EB4-4228-AE6D-6F80E33F5C16.jpeg
    29E04BBF-9EB4-4228-AE6D-6F80E33F5C16.jpeg
    72.5 KB · Görüntüleme: 6
  • C2727DE8-B819-49CB-8F5D-310471437C4A.jpeg
    C2727DE8-B819-49CB-8F5D-310471437C4A.jpeg
    119.2 KB · Görüntüleme: 6
Ben kuşunuzun yavru olduğunu düşünmüyorum. Hatta kuşunuz tüyde
Bir hafta alışma süreci için henüz erken
Dışkı kesinlikle gözükmüyor
Temiz peçete üzerinde olacak şekilde paylaşırsanız sevinirim

Merhaba, yaklaşık 3-4 ay bandında bir pakistan kuşu. Uzun zamandır bu kadar minik kuş görmüyordum. Epey minyatür kalmış :(
Dışkısını ne yazık ki seçemiyorum granül yüzünden. Kağıt havlu ya da beyaz kağıt üzerinde görmek gerek dışkılarını.
Tüy dönemi başlangıcında kuş, bunun da olumsuz yansımaları olabilir. Bir üretimhaneden gelme kuşsa durağan bir ortama girdiğinden de durulmuş olabilir.

Ben kuşunuzun yavru olduğunu düşünmüyorum.
Bir hafta alışma süreci için henüz erken
Dışkı kesinlikle gözükmüyor
Temiz peçete üzerinde olacak şekilde paylaşırsanız sevinirim
Tam yavru değil zaten 2.5-3 aylık var muhtemelen. Tabanlarında malum Mısır granülü kullanıyorum o yüzden belli olmuyor.

Ekli dosyalar

• 46FAEF7F-EC87-4898-91C6-34649B4C31DA.jpeg
    46FAEF7F-EC87-4898-91C6-34649B4C31DA.jpeg
    121.7 KB · Görüntüleme: 11
  • 50210DF5-B555-41BC-9F56-DC7AE8BA57C1.jpeg
    50210DF5-B555-41BC-9F56-DC7AE8BA57C1.jpeg
    122.8 KB · Görüntüleme: 4
  • 9322791C-244E-40EA-B907-AC5FC72D9D8A.jpeg
    9322791C-244E-40EA-B907-AC5FC72D9D8A.jpeg
    118.1 KB · Görüntüleme: 4
Merhaba, yaklaşık 3-4 ay bandında bir pakistan kuşu. Uzun zamandır bu kadar minik kuş görmüyordum. Epey minyatür kalmış :(
Dışkısını ne yazık ki seçemiyorum granül yüzünden. Kağıt havlu ya da beyaz kağıt üzerinde görmek gerek dışkılarını.
Tüy dönemi başlangıcında kuş, bunun da olumsuz yansımaları olabilir. Bir üretimhaneden gelme kuşsa durağan bir ortama girdiğinden de durulmuş olabilir.
Evet sıkıntım zayıf olması. Birde bu açıdan bakarsanız azda olsa belli olur inşAllah.
Dışkısı siyah beyaz şeklinde sulu değil

Ekli dosyalar

• 56C5956A-57B0-48EC-BADD-65634F234B30.jpeg
    56C5956A-57B0-48EC-BADD-65634F234B30.jpeg
    121.7 KB · Görüntüleme: 2
  • 612B425B-6174-43C0-97A8-4DEC870C7372.jpeg
    612B425B-6174-43C0-97A8-4DEC870C7372.jpeg
    122.8 KB · Görüntüleme: 2
  • 2184BD7C-E2D1-4A4B-87F5-7EC504A73A47.jpeg
    2184BD7C-E2D1-4A4B-87F5-7EC504A73A47.jpeg
    118.1 KB · Görüntüleme: 3
Granül suyu emiyor maalesef. Boyaması muhtemelen az vardır ancak yine de emin olmak gerek. Bahsettiğiniz ürünleri kullanımını bu 2 hafta biraz arttırınız. Örneğin hafta 1 kez gervit veriliyorsa 2 yapınız.

Yulaf verebilirsiniz az olmak kaydıyla 1cay kaşığı yeterli olur
Dışkı gözükmüyor net birşey söylemek mümkün değil maalesef

Granül suyu emiyor maalesef. Boyaması muhtemelen az vardır ancak yine de emin olmak gerek. Bahsettiğiniz ürünleri kullanımını bu 2 hafta biraz arttırınız. Örneğin hafta 1 kez gervit veriliyorsa 2 yapınız.
Evet emiyor be koku olmasını engelliyor haklısınız. Lakin öbür türlü 3 günde bir temizlemek gerekiyordu o yüzden granüle geçtim açıkcası. Tamam müdür. Teşekkür ediyorum birde böyle deneyeceğim. Haftada 2 kere vereceğim gervit. İnşAllah geçer ve düzelir.
Normalde çok kirleniyor ve 3 günde bir temizlemek gerekiyor. O yüzden granüle geçtim koku olmasın diye. Tamam teşekkür ediyorum inşAllah normale döner. Haftada 2 kere gervit vereceğim bakalım sonuç alırız inşAllah. Birde tüy yüzünden bu halde olabileceği kanısındayım.

Dışkısı siyah beyaz
pakistan kuşu demişsiniz. Peki bu ırkta normal muhabbet kuşları gibi konuşma ihtimali olabiliyor mu peki. Bilmediğim için soruyorum

Dışkısı siyah beyaz

pakistan kuşu demişsiniz. Peki bu ırkta normal muhabbet kuşları gibi konuşma ihtimali olabiliyor mu peki. Bilmediğim için soruyorum
Bence konuşabilirler tabi ama yetişkinliğe adım atma yolunda olduğu için işiniz zor olabilir sağlık sonunun olup olmadığını kesin anladıktan sonra konuşturmak için uğrasa bilirdiniz şuan için pek mümkün değil halsiz ve durgun demişsiniz
Tarif ile dışkının kötü olup olmadığını anlamak imkansız

Sağlıklı bir kuşun dışkısı kokmaması lazım. Genelde uzun süre temizlenmediğinde kokuyor ki bu bir haftadan önce pek olmaz tek kuş için. Eğer dışkıda belirgin kötü bir koku varsa hastalık kaynaklıdır.

Sağlıklı bir kuşun dışkısı kokmaması lazım. Genelde uzun süre temizlenmediğinde kokuyor ki bu bir haftadan önce pek olmaz tek kuş için. Eğer dışkıda belirgin kötü bir koku varsa hastalık kaynaklıdır.
İlgi ve alaka için teşekkür ediyorum
Dışkılar kokmuyor dediğiniz gibi evet. Dişileri küçük kafese aldım 1 haftadır durduğu için normal koku var onlarda.
Erkek kuşu ise tek kafeste tutuyorum ki onun kafesinde de koku yok çok şükür ki.
Ama zayıflık açısından sağlık tohumu kullanacağım ve gervit vereceğim kuşlarıma bakalım işe yarayacak mı.
Bu Arada erkek kuş özellikle kumlu olan mineral taşını çok yiyor acayip hemde. Birde sadece aspur yiyor normal karışık yemli olandan. Yemi değiştireceğim sağlık tohumlu yem olarak. Birde o şekilde bakacağım nasip olursa.
Gereksiz yere 4 in 1 mix ve kombi mix vermek istemiyorum kuşu yormamak için.
Şimdilik dediğiniz gibi gervit haftada 2 gün ve sağlık tohumu ile destekleyip gözlemleyeceğim.
Not: kafesin kapısını açık bırakıyorum kontrollü şekilde ve kuş yavaş yavaş uçmaya kafesten çıkmaya ve ötmeye başladı çok şükür. Daha da iyi olacak inşAllah.

Aspur yeme sebebi kolay kırılıyor olması. Genç kuşların en çok tükettiği tohumlardan biri ve değerli bir tohum. Mutlaka yem karışımının %35-40 oranında bulunmalı. Sağlık tohumunu her kuş tüketmiyor. Bu nedenle ilk başta fazla almanızı önermem.
King, Natural gibi markaların üretici yemi paketlerini incelemenizi öneririm.

Aspur yeme sebebi kolay kırılıyor olması. Genç kuşların en çok tükettiği tohumlardan biri ve değerli bir tohum. Mutlaka yem karışımının %35-40 oranında bulunmalı. Sağlık tohumunu her kuş tüketmiyor. Bu nedenle ilk başta fazla almanızı önermem.
Tamam teşekkür ederim sağolun. King ve natural markalarınada ayrıca bakacağım. Sağlık tohumunu tercih etme sebebim ise havuç vb. Maddeleri içinde bulundurması idi. Lakin öneriye uyacağım ve takipteyim. Teşekkürlerimi sunarım tekrardan ve hayırlı işler.

Son olarak tedbir amaçlı yinede 3 gün üst üste kür olarak ve günlük olarak

100 ml suyuna: 0.75 cc med tollymain forte ve 0,25 gram kombi mix versem olur mu.

malum kombi mix çok ağır olduğu için tollymain forte ile kullanmak lazım o yüzden.

Kur öncesi ve 3 günlük kur bitince ise entrobac probiyotik ile takviye yapayım diyorum.

Birde ayrıca kafamda şunu uygulamak istiyorum kuşlarım için

2 kiloluk karışımlı %40 aspur %40 ak darı ve %20 diğer farı çeşitleri ile 500 gramlık natural king markasının sağlık tohumlarını karıştıp versem acaba yerler mi. Totalde 2.5 kiloluk yem olmuş oluyor

tollyamin kombi mix 3 gün üst üste verebilirsiniz. Bu ürün verilirken ek vitamin vs vermenize gerek yok.
100 ml suyuna: 0.75 cc med tollymain forte ve 0,25 gram kombi mix versem olur mu.
Olur.
Yerler o karışımı ancak sağlık tohumunu ayrı bir kapta haftada 1 ya da 2 kez sununuz. Küçük taneli tohumlar da olduğundan darıların altına itiliyor, ziyan oluyor.

tollyamin kombi mix 3 gün üst üste verebilirsiniz. Bu ürün verilirken ek vitamin vs vermenize gerek yok.

Olur.
Yerler o karışımı ancak sağlık tohumunu ayrı bir kapta haftada 1 ya da 2 kez sununuz. Küçük taneli tohumlar da olduğundan darıların altına itiliyor, ziyan oluyor.
Tamamdır teşekkür ediyorum.
yalnız bir sorum olacak yani fikir almak açısından. Şimdi bu benim kuş evet sadece aspur yiyor. Tabi dal darıyıda yiyor sıkıntı yok. Yalnız bunu karışık yemlere nasıl alıştırabilirim. Malum sadece darı ve aspur olmaz vitamin ve diğer tohumlardan yararlanması için. Kesin çözümü nedir. Bu gün aspur olmayan yem verdim ama içinde küçük taneli kızıl dal darı vardı yem olarak. Onda bile kızıl darıyı aradı ve sadece onu yedi. Diğerlerine dokunmadı bile cidden. Sadece aspur darı harici full karışık yeme nasıl alıştırabilirim. Cidden büyük sıkıntı benim için. Dişiler MaşAllah herşeyi yiyor sıkıntı yok ama erkek kuşum hem zayıf hemde aspur ve darı yiyor. Bu sorunu nasıl çözebilirim.

ikincisi ise; Malum kuşum isaldi ve yıkarken poposu isalden dolayı pislikti ve erkek kuşumu bügun ılık suda yıkadım ve kurutma makinası ile kuruttum sıkıntı olmadan. Ayrıca salonda kombiyi bile taktım iyice ısınsın diye. Ama yaklaşık 4 saat sonra baktığımda poposu yine yeşillenmiş ve yine isal devam ediyor anlaşılan. 3 gündür de bugün hariç hep aspur verdim ve zayıflığından dolayı da vitamin verdim taze taze akşamdan sularını alıp.

sonuç olarak bu isali nasıl çözebilirim ve Kesin olarak gözlemlediğim isalden dolayı kilo alamıyor kuşum.
Kuruluk olduğunu sanmıyorum yoksa yem yemez su içmez mineral blok yemezdi ve ayrıcada alalı 1 hafta oluyor kuşumu, ve bu 1 haftada iyice halsizleşip birşey yapamazdı. Gözlemliyorum ve hatta uçuşu bile iyi, güzelde ötmeye başladı çok şükür. Birde muzdarip olduğum konu ise kafes gündüzleri hep açık kendisi girip çıkıyor problem yok ama elime alıp ki ele geliyor sıkıntı yok yine. Ama ele alıp salınca kafese kaçıyor kendisi bunuda çözemedim hiç.

Olur.
Son olarak fotoyu atıyorum en son hali

Ekli dosyalar

• 592963B5-98C8-4A40-A70B-FB9C5EF98975.jpeg
    592963B5-98C8-4A40-A70B-FB9C5EF98975.jpeg
    2 MB · Görüntüleme: 8
Öncelikle hâlâ güncel Taze dışkı resimini göremedik bunu belirtmek isterim .
Sadece aspur tüketmesi bir sorun
Sadece yem verin aç kalınca mecburen yiyecektir kırmaya başladıktan sonra bir gün Kadar kalabilir sade yem sonrasında Ufak Ufak aspur Nijer tohumu katen tohumu yeme ilave ederek karışık yem yemesini sağlayabilirsiniz
Düşük tüy kalitesine sahip maalesef bu durumda BT -amin Forte
Ve gerwit kullanmanızı tavsiye ederim
Probiyotik ve elektirolik te kullanmanızda fayda var öncelikle bunları temin ediniz.
Kusta enfeksiyon veya mantar olabilir bu durumda ilaç önermek için
Temiz peçete veya kağıt üzerinde dışkı görüntüsü şart .
Ele alınca ve salinca kafese girmesi huy edinmeden kaynaklı olabilir.buna çözüm aramaya gerek yok
Bu süreçte tüyde ve ishal kuşunuzu salmayin .
Efor kaybı bağışıklık sistemini iyice kötü hale sokabilir .

Öncelikle hâlâ güncel Taze dışkı resimini göremedik bunu belirtmek isterim .
Sadece aspur tüketmesi bir sorun
Sadece yem verin aç kalınca mecburen yiyecektir kırmaya başladıktan sonra bir gün Kadar kalabilir sade yem sonrasında Ufak Ufak aspur Nijer tohumu katen tohumu yeme ilave ederek karışık yem yemesini sağlayabilirsiniz
Düşük tüy kalitesine sahip maalesef bu durumda BT -amin Forte
Ve gerwit kullanmanızı tavsiye ederim
Probiyotik ve elektirolik te kullanmanızda fayda var öncelikle bunları temin ediniz.
Kusta enfeksiyon veya mantar olabilir bu durumda ilaç önermek için
Temiz peçete veya kağıt üzerinde dışkı görüntüsü şart .
Ele alınca ve salinca kafese girmesi huy edinmeden kaynaklı olabilir.buna çözüm aramaya gerek yok
Bu süreçte tüyde ve ishal kuşunuzu salmayin .
Efor kaybı bağışıklık sistemini iyice kötü hale sokabilir .
Cevap için teşekkür ediyorum sağolun. Elimde gervit var ve veriyorum sıkıntı yok. ama malum ishalden dolayı versem bile hemen atıyor vücuttan fayda alamadan. Entrobac probiyotik temin ettim oda gelecek.

Son olarak dışkı resmî aşağıda ekledim ve yeni aldım baktım.

Ekli dosyalar

• 920E1711-2A8A-4DA5-BC78-B92AAD07E3AA.jpeg
    920E1711-2A8A-4DA5-BC78-B92AAD07E3AA.jpeg
    1.4 MB · Görüntüleme: 8
  • 1EEBBCCC-041A-4E06-AE7A-4C51C2763BA6.jpeg
    1EEBBCCC-041A-4E06-AE7A-4C51C2763BA6.jpeg
    1.2 MB · Görüntüleme: 8