Muhabbet Kuşunuza iyi bakın - Kısa Tüyolar

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Üretici
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
7,089
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Muhabbet Kuşunuza iyi bakın
1.Muhabbet kuşunu uygun bir şekilde besle.
Muhabbet kuşları
çoğunlukla tohumlar, taze meyveler ve sebzelerle beslenirler. İyi bir bakım için öncelikle uygun tohum ve sebzeleri sunduğumuza emin olmalıyız. Evcil hayvan dükkanından veya marketten muhabbet yemlerini satın alabilirsiniz, bu sizin kuş beslenmelerinin çoğunu oluşturacaktır. Tek başına yeterli olmadığı için yemler, düzenli bir periyotla yeşillik, mama ve vitamin takviye etmelisiniz. Uygun ürünlerin kullanımını sitemizi karıştırarak bulabilirsiniz. Bulamaz iseniz yeni bir konu açarak bizlere sorabilirsiniz.
aid718599-v4-900px-Take-Care-of-a-Budgie-Step-5-Version-2.jpg
  • Muhabbet kuşunuza avokado, çikolata, soğan, sarımsak, kafein içeren yiyecekler, alkollü içecek ve yiyecekler asla yedirmeyin. Bunlar kuş için zehirlidir.
  • Muhabbet kuşunun içeceği için yeterli temiz suya sahip olduğundan emin olun. Her gün düzenli olarak suyunu değiştirin. Bakteri birikmesini önlemek için suyu günlük olarak değiştirin.
  • Bir cuttlebone yani kalamar kemiği ekleyin. Bu muhabbet kuşları için iyi bir doğal kalsiyum kaynağıdır. Mineral bloklar da satın alınabilir. Bazı insanlar sıvı vitamin ve mineral takviyeleri kullanmaktadır, ancak bunları taze meyve ve sebze ile karşılamak daha doğru olacaktır ya da mamaya ilave edilerek verilebilir.
    TRIM-CUTTLEBONE.jpg
2. Muhabbet kafesini haftada en az bir kez temizleyin. Bu muhabbet kuşlarınızı hastalık ve mikroplarından koruyacaktır. Elma sirkesi ya da beyaz sirkeyle temizlemek en doğrusudur. Yumuşak bulaşık sabunuyla da temizlenebilir. İyi durulanmasına özen gösterilmelidir. Dezenfektanları kafes içi malzemelerde kullanmak daha doğru olur. Çünkü dışkılar ve parazitler genelde onlara yerleşir.
aid718599-v4-900px-Take-Care-of-a-Budgie-Step-6-Version-2.jpg
  • Kuş serin tutmak ve yıkanmayı sevmeyen kuşlar için bir sprey şişesine ılık su koyarak ona sıkabilirsiniz.
4. Muhabbet kuşunun uyuması için iyi bir ortam yaratın. Uyku vakti geldiğinde, kafese hafif bir havlu ya da battaniye atmak yeterlidir. Yeterli havalandırmanın var olduğundan emin olun. Tırnakların kumaşa takılacağı tür kumaşlardan uzak durmaya çalışın ya da bunun için önlem alın.
aid718599-v4-900px-Take-Care-of-a-Budgie-Step-7-Version-2.jpg
  • Bu gürültülü olduğunda da yararlıdır. Battaniyenin sesi tutacaktır.
Muhabbet karanlıktan korkuyorsa, minik gece lambaları kullanılabilir. Kuşunun paniklemesine izin vermeden bunu düşününüz. Kafesin etrafında uçabilir ve kendine zarar verebilir.

4.Sağlığını izlemeyi unutmayın. Muhabbet kuşunuzu en az yılda bir kere veteriner hekime götürün. Eğer kuşunuz garip davranırsa veya sıra dışı bir şey tespit ederseniz, veteriner hekime mümkün olduğunca çabuk gidin.
Anormal solunum, göz ya da gaga, tüyte mukus, anormal davranış ve kilo kaybı gibi durumla ciddi olduğundan dikkat edin. Bu semptomlardan herhangi biri meydana gelirse, hemen veteriner hekimi arayın.
aid718599-v4-900px-Take-Care-of-a-Budgie-Step-8-Version-2.jpg
 
Üst