Muhabbet Serüvenimiz.

murat52

iyikus.com Üyesi
  1. Ad-Soyad: Murat AVCI
  2. Yaş: 26
  3. Mesleğiniz: Tıbbi Sekreter
  4. Yaşadığınız bölge: Ordu
  5. Beslediğiniz Türler: Jumbo - Show Jumbo
  6. Kuş Sayınız: 2
  7. Öncelikle cümleten selamlar hobidaşlarım, hanımla beraber muhabbet kuşlarına merakımız 3 yıl önce evlendikten sonra başladı. Petshoptan bir tane yavru muhabbet kuşu edindik lakin kuş kafasını sağa sola sallayarak ağzındaki yemleri kafesten 1 metre kadar dışarıya atmaya başladı. Temizliğine ve yemesine içmesine gayet dikkat etmemize rağmen bu böyle devam etti. O zamanlar kuşlar için beslenmenin sadece yem + sudan ibaret olduğunu sanıyorduk ki daha bir sürü çeşit çeşit ilaçlar, probiyotikler, mamalar vs. varmış. Öğrendiklerimizi uyguladık lakin kuşu kısa süre sonra kaybettik. Bunun bizden değil de petshop ortamında ki salma kafesten kaynaklanan bir hastalık olduğunu düşünüyorum. Daha sonrasında bir tane daha kuş evlat edindik, 2 hafta geçene kadar kuşun testere gibi ısırdığını anlamadık. Daha sonrasında elimize alıştırma çalışmaları için kafese yavaşça ve sabırla yaklaşsak ta kuş hırçın ve gayet ısırarak karşılık verdi her defasında. Bu bizim için sorun değildi lakin daha sonrasında Miraç (oğlum) dünyaya geldi. Kuşu dışarı salmamaya başladık, oğlum biraz büyüdükten sonra bulunduğum ilde üretimhane olduğunu öğrendim, sahibini yakından tanıma fırsatı bulunca biraz bilgi aldım. Jumbo kuşların daha uysal ve sakin olduğunu söyledi. Elimde ki kuşu üretimhaneye vererek yavru jumbo alıp en başından beri gözlemleyip iyice kendimize alıştırdık( Şuan yanımda kendisi adı da Çiko :) Gayet şımarık ve sırnaşık bi oğlan, ben aldığımda 1,5 aylıktı, şuan 10 aylık. 2 hafta önce de kuşların tek bakılmasının onlar açısından iyi olmadığını okudum. Bi tane eş almaya karar verdim, kendi ilimde ki üretimhane ye bakan arkadaş salgından dolayı karantinaya girince Trabzon'da ki abiye rica edip dişi Jumbo istedim, elinde show jumbo vardı, ben olur dedikten sonra kendi sağolsun ulaştırdı. Şuan 3 aylık ama çok iyi anlaştılar, birbirlerini kaşımalar falan noluyo yani :) daha dün geldin gelin hanım hayırdır :D Velhasıl kelam hiç utanma sıkılma olmadan gözümüzün önünde fingirdemeler gırla gidiyor, neyse konuya dönecek olursak şuan dal darısı vitamini ve probiyotiği aylık planına göre veriliyor. Kafeste olması gereken her şey mevcut. Sebzelerini, kekik çayını mamalarını zamanı gelince yiyorlar keretalar. Kafesi bilerek büyük salma kafes aldım, rahatça oyun alanı mevcut. Benden bu kadar arkadaşlar. Herkese mutlu ve bereketli ömürler diliyorum.

GüzelKuş

Veteran
Tanıtım için teşekkür ederiz. İnşaallah oğlunuz, eşiniz ve miniklerinizle hep birlikte mutlu şekilde devam eder ilişkiniz. Miniklerinizi görmeyi çok isteriz.