ne yapmalıyım?

solisoliya

Yeni Üye
merhabalar, muhabbet kuşu besliyorum. kendisini arazide bulmuştuk, yaşından emin değiliz. tüylerini çok fazla yoluyor, özellikle yumurtlama döneminde, karnında neredeyse hiç kalmadı. bu aralar da derisinde mor ile sarı renk çoğunlukta. odası ne soğuk ne sıcak, iştahsız da değil. uçamıyor, kafeste de pek hareket etmiyor. bunlar öleceğinin belirtisi mi? lütfen yardımcı olun.

Merhabalar

Oyla 0
marka yerine çerezci gibi yerlerden yem alıyoruz. yem dışında şeker pancarı veriyoruz bir tek. suyunu günlük olarak değiştiriyoruz, ek olarak vitamin ekliyoruz suyuna.

halsiz gibi duruyor ama tam da emin değiliz, uçamıyor ama kafes içinde hareketli oluyor. yumurtlamaya çalıştığı için kuyruğu alt-üst hareket yapıyor, bu hareketi yaparken sık sık gözü kapanıyor.

derisi dediğim gibi mor-sarı karışımı gibi. derisi gergin, yumurta olan kısım da fazla sarkmış gibi. ayağı kafes demirlerini tutarken zorlanıyor bazen. uçamadığı için zıpladığında da sırt üstü düşüyor yere, ama hemen kalkıyor.

iştahı normal durumda, sık sık su içiyor. normalde yuvaya giderdi fakat bu aralar yuvaya hiç uğramıyor, sopada uyuyor. evde başka bir kuş daha var, sevda papağanı. ona da pek tepki vermiyor artık. pek fazla ötmüyor, arada ‘vik vik’ gibi ses çıkartıyor.
dışkısı açık tonlu bi’ yeşil. ne sıvı ne katı.

maalesef fotoğraf veya video koyamıyorum, bildiğim kadarıyla yaşadığım bölgede kuşlara bakan bir veteriner de yok. elimden geldiğince açıklamaya çalıştım. umarım anlaşılır.

Oyla 0
popo kısmını elinizle hafifçe yoklayınca yumurtayı hissedebiliyormusunuz, yani yumurta nedeniyle olduğuna eminmisiniz?

Oyla 0
yumurtayı hissedemedim, zayıf ve tüyü olmadığı için yumurta olduğunu anladık aslında. başka bi’ sebep gelmiyor aklıma, yumurtlayamadığı için böyle olduğunu düşünüyoruz.

ümit beyin yazdığı gibi, resim foto olmadan yorum yapmak çok yanlış. yumurta yoksa, ilerlemiş ve acil tedavi gerektiren bakteriyel enfeksiyon olma ihtimali var. benim yapabilecegim yorum bu kadar, ilaç kullanacaksa da her durumda veterinerden almanız gerekir

Oyla 0