Nekton Ürünlerini haftalık/aylık düzende kullanabilirmiyiz?

kavalistan

iyikus.com Üyesi
Öncelikle herkese merhabalar

Nekton E
Nekton S
Nekton Bio Tüy
Nekton B Komplex

Bu ürünleri nasıl bir düzünde kullanabilirim? Tamamen bir hobiciyim 1 tane muhabbet kuşum var o da benim için dünyanın en güzel kuşu :) amacım vücut direncini yüksek tutmak ve kolay hastalanmamasını sağlamak.

Merve B.

Veteran
Bunların düzenini kendiniz ayarlamalısınız.Mesela hafta da iki gün E 2 gün taze su iki gün S yine arada taze su gibi. :) Eğer meyve sebze takviyesi yapıyorsanız da bu aralıkları biraz daha arttırabilirsiniz.

Oyla 0

kavalistan

iyikus.com Üyesi
Meyve ve sebze kullandığımda ishal yapıyor bol suyla yıkamama rağmen onun için vermeyi düşünmüyorum her ne kadar organik beslensem de çok hassas ve dirençleri düşük olduğundan herhalde hep zararını gördüm. Nekton Bio tüy ve B komplekse nasıl bir yol çizebilirim.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Teşekkür ederim konu açtığınız için.
Uzun uzun yazmıştım ama tekrar edeyim;
Nekton E haftada 1 ve S'yi ise haftada 2 kez verebilirsiniz. Aynı anda verenlerde var ayrı günlerde. Ben ayrı ayrı kullanıyorum. Sebebi ise fazla vitamin damlatıldığın da kuşların o suyu içmediğini, ilgi göstermediğini göreceksinizdir. Bu nedenle 7-10 damla arası ideal. İlk gün E kullanıldıysa, ertesi gün S verilmelidir.

Aminoasitler kuşlar için oldukça önemli. Bu nedenle Bio Tüy 15-20 günde 1 kez verilmesini önerebilirim. Kuşunuz tüy değişimindeyken bu oranı arttırmalısınız. 1 litre suya 4 gr. olarak ilave edilip kuşlara verilmesi tavsiye edilir. Fakat tek kuşunuz olduğu için suluğuna yaklaşık pirinç tanesi kadar eklemeniz ve karıştırmanız yeterli olacaktır.
Nekton B ise haftada 1 günden fazla verilmemelidir.

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Meyve ve sebze kullandığımda ishal yapıyor bol suyla yıkamama rağmen onun için vermeyi düşünmüyorum her nekadar organik beslensem de kuşlarıma çok hassas ve dirençleri düşük olduğundan herhalde. Nekton Bio tüy ve B komplekse nasıl bir yol çizebilirim.
Yıkadıktan sonra meyve ve sebzeleri, iyice kurulayıp vermelisiniz. Çok sık meyve ve sebze verilmesi ishal yapıyor. Yem içerisinde ki aspur ve yulaf oranınızı arttırmanızı öneririm.

Oyla 0

Merve B.

Veteran
Anladım. Belki de dediğiniz gibi alışık olmadıkları içindir.Ve sık verildiğinde yapar ishal. Ancak elma,havuç gibi meyvelerin ishal yaptığına pek denk gelmedimAma tabi kuşlarınızı siz daha iyi bilirsiniz. O zaman vitaminlere Doğanay Beyin açıkladığı gibi devam :)

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Mama verirken rendelediğimiz havucun bile suyunun sıkıldıktan sonra mamaya katılması gerekir. Havuç suyu ishal yapıyor. Fazla maydonoz ve marul verilmesi de.

Oyla 0

Merve B.

Veteran
Mama verirken rendelediğimiz havucun bile suyunun sıkıldıktan sonra mamaya katılması gerekir. Havuç suyu ishal yapıyor. Fazla maydonoz ve marul verilmesi de.
Yeşilliklerin ishal yaptığını biliyorum. Ben havucu rendelemediğim için belki de denk gelmedim ishale. Ama elma,portakal,madalina vb ürünlerde haftada bir kaç gün verdiğim oldu.Onlar da da denk gelmedim. Bünyeden kaynaklı demek ki.

Oyla 0

kavalistan

iyikus.com Üyesi
Çok hassas konular deneme yanılmayı kaldırmayacak cinsten söylediklerinizin her birini not ediyorum ve zaten özgürlüğünü kısıtladığımız bu canlıları birde kafese hapsediyoruz ve onlara istediğimiz şeyleri yemesine ve içmesine zorluyoruz gagalılara herhalde ne versen gagalar bunun için çok dikkatli davranmalıyız yarar sağlayacağız derken zararları ve sonuçları kötü olabilir.kuş konusunda hiçbir deneyimim yok denilecek kadar az ama öğreniyorum. Bu arada forumu reklame ediyor gibi olmasın ama bence en içten ve rant kaygısı taşımayan tek forum.

Oyla 0

Merve B.

Veteran
Çok hassas konular deneme yanılmayı kaldırmayacak cinsten söylediklerinizin her birini not ediyorum ve zaten özgürlüğünü kısıtladığımız bu canlıları birde kafese hapsediyoruz ve onlara istediğimiz şeyleri yemesine ve içmesine zorluyoruz gagalılara herhalde ne versen gagalar bunun için çok dikkatli davranmalıyız yarar sağlayacağız derken zararları ve sonuçları kötü olabilir.kuş konusunda hiçbir deneyimim yok denilecek kadar az ama öğreniyorum. Bu arada forumu reklame ediyor gibi olmasın ama bence en içten ve rant kaygısı taşımayan tek forum.
Kuşlar beğenmedikleri ürünleri yemiyorlar.Hatta bazen kokularını beğenmeyip yanaşmıyorlar bile.O konu da içiniz rahat olsun. Zamanla sevdiği sevmediği yiyecekleri öğrenince içiniz daha rahat olur. Ama zorla yediriyor gibi düşünmeyin kendinizi.Ama dediğiniz gibi yinede dikkat etmekte fayda var tabi ki.Eğer dokunuyor diyorsanız tabi ki vermemelisiniz. Doğanay arkadaşımızın dediği gibi yulaf ve aspuru arttırabilirsiniz. Ama onu da dikkatli kullanmalısınız.Onun fazlası da yağlanmaya neden oluyor.Bir anda onlara yüklenip de bu sorunla karşılaşmayın diye diyorum. Hepimiz sizin gibiyiz.Zamanla deneyimleyip öğreniyoruz ve birbirimize yardımcı oluyoruz. Forum hakkındaki düşünceniz için ise ayrıca teşekkür ederiz.

Oyla 0

kavalistan

iyikus.com Üyesi
Teşekkür ederim konu açtığınız için.
Uzun uzun yazmıştım ama tekrar edeyim;
Nekton E haftada 1 ve S'yi ise haftada 2 kez verebilirsiniz. Aynı anda verenlerde var ayrı günlerde. Ben ayrı ayrı kullanıyorum. Sebebi ise fazla vitamin damlatıldığın da kuşların o suyu içmediğini, ilgi göstermediğini göreceksinizdir. Bu nedenle 7-10 damla arası ideal. İlk gün E kullanıldıysa, ertesi gün S verilmelidir.

Aminoasitler kuşlar için oldukça önemli. Bu nedenle Bio Tüy 15-20 günde 1 kez verilmesini önerebilirim. Kuşunuz tüy değişimindeyken bu oranı arttırmalısınız. 1 litre suya 4 gr. olarak ilave edilip kuşlara verilmesi tavsiye edilir. Fakat tek kuşunuz olduğu için suluğuna yaklaşık pirinç tanesi kadar eklemeniz ve karıştırmanız yeterli olacaktır.
Nekton B ise haftada 1 günden fazla verilmemelidir.

Nekton B için 75 ml sulukta 1 damla yeterlimidir acaba?

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Bence siz oldukça duyarlısınız ve kuşunuz size sahip olduğu için oldukça şanslı. Tabi deneme yanılmalar kimi zaman sıkıntı yaratabilir ama tek bir gerçek var oda öncelikle ihtiyaç duyduğu temel şeylerin karşılanması. Bundan sonrası pek komplike değil. Aldığınız ya da sahip olduğunuz ürünler piyasada ki önemli ve iyi ürünlerdir. Çok sık olmasa da belli durumlarda kullanmanız bile yeterli olur. Örneğin ishal gördüğünüzde probiyotik kullanılmalıdır. Bunun yanı sıra yeme aspur ilave edilmelidir. Hafif üşütme gözlemleniyorsa önce oda sıcaklığı sabitlenmelidir, ardından B vitamini ya da multi vitamin takviyesi yapılmalıdır. Yem yemiyor hareketsiz ve başka sorunlar gözlemleniyorsa ilk gün S verilebilir. Ertesi gün ise B.
Nekton B için 5-7 damla yeterlidir.
Teşekkür ederim forum hakkında ki güzel düşünceleriniz için. :m22:

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Bunlar besin takviyesi olduğu için yaptığı şey hastalık belirtilerini en aza indirmek ve kuş hasta olmadan önce bu küçük müdahale ile kolay atlatmasına yardımcı olmak. Diğer durumlarda geç kalınmadan veteriner hekime götürülmesi gereklidir. Bu yüzden lütfen bilmediğiniz ilaçları kuşunuza vermeyiniz. Bu üste ki ürünler ilaç değil, besin takviyesidir.

Oyla 0