Painted Muhabbet Kuşu Mutasyonunu Tartışalım

Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Bildiğiniz gibi kuş topluluklarında fazlaca yaygın kullanılan painted muhabbet kuşunu inceleyelim istiyorum.
Son günlerde @Muratsani hocamla bunun hakkında fazlaca kafa yoruyoruz. Sizin de bu mutasyonu tanımlamanızı istiyorum. Mümkünse görsellerle.

Yeni gelecek fikirleri etkilememesi adına bir kaç yorum sonra düşüncemi belirteceğim.
:m20:

Painted Muhabbet Kuşu Özellikleri ve Bakımı

Günümüzde bir çok muhabbet kuşu mutasyonu , çeşitleri mevcut.Son yıllarda Rainbow mutasyonun popüler olması ile belirli ayrımları da getirmiş oldu.Painted muhabbet kuşu , bazı spangle ve parçalılar da rainbowla karıştırılmaktadır.En çok karıştırılan ise painted muhabbet kuşlardır.Ülkemizde belirli mutasyon özelliği göstermeyen 3 renkden fazla rengi olan kuşlara painted muhabbet kuşu olarak ifade edilmiştir.Painted muhabbet kuşu diğer muhabbet kuşlarından bir farkı yoktur.Bakım ve beslenmesi aynıdır.Çeşitli renkleri ile ilgi çekmekte olan bu mutasyon , bazı üreticiler ve petshoplarca rainbow olarak satılmaktadır.Paintedlar rainbowlardan farklı mutasyon özellikleri göstermektedir.Painted muhabbet kuşunun birçok özellikleri vardır.

Painted ile Rainbow muhabbet kuşu farkları

Painted muhabbet kuşu ile rainbow arasında ayrım da ; Rainbow için önemli özellik sarı yüz olmasıdır ve kanat uçlarındaki teleklerin gri silik opal tonlarında olmasıdır.Painted muhabbet kuşunun en belirgin özelliği beyaz kanartlı olması veya parçalı kanat yapısına sahip olması painted muhabbet kuşu ile rainbow muhabbet kuşu arasındaki en büyük ayrımdır.

Painted muhabbet kuşu bakımı ve beslenmesi

Painted muhabbet kuşları diğer muhabbet kuşları gibi bakım ve beslenmesi vardır
.Darı karışımları , aspur ve yulaf vb tohum karışımlarını severek tüketirler.Arada bir meyve sebze verilebilir.Painted muhabbet kuşları marul, bezelye, semizotu, brokoli, maydanoz, turp gibi sebzeleri çok severler. Ayrıca muz elma, armut havuç gibi meyveleri de severek tüketirler. Yaz aylarında paintedlara banyo verilmesi tüy sağlıkları ve görünümleri açısından önemlidir.

ŞAHSİ FİKRİM çoğu kişi ilgi çekici renkleri oldunu söylüyor ama bence okadar güzel değil EN İYİ RENKLER BENCE mavi spangle ve cremino

Alıntıdır.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Bildiğiniz gibi kuş topluluklarında fazlaca yaygın kullanılan painted muhabbet kuşunu inceleyelim istiyorum.
Son günlerde @Muratsani hocamla bunun hakkında fazlaca kafa yoruyoruz. Sizin de bu mutasyonu tanımlamanızı istiyorum. Mümkünse görsellerle.

Yeni gelecek fikirleri etkilememesi adına bir kaç yorum sonra düşüncemi belirteceğim.
:m20:
Güzel konu olmuş ben çok seviyorum bu reng kuşları İNŞALLAH benimde olur

Ekli dosyalar

• maxresdefault.jpg
    maxresdefault.jpg
    71 KB · Görüntüleme: 35
İsim olarak doğru kullanılmıyor maalesef ülkemizde. Daha çok pastel tonlarda olan bu kuşlar gruplanacak olsaydı clearwing tabanı altında, mutasyonu tam yansıtmayan özellikle gruplanırdı. Yahut sayısından kaynaklı bir alt kategori olarak kuruplanacak olsa Pastel Clearwings ya da tarçın clearwing olarak sınıflanabilir.

Painted kullanım bakımından yanlıştır. Temiz kanatlı grubuna göre kullanımı uygun olacaktır
Örnek:
painted.jpg

images - 2021-03-19T173339.153.jpeg

Bu tür kuşlara temiz kanat demek aslında pek mantıklı gelmiyor bana. Çakma rainbow da demek istemiyorum açıkçası :D

Madem painted ismi boşta. O halde bu mutasyona painted diyelim :) Ben painted diyorum...

Tanışma mesajıma yapılan yorumlarda painted olduğunu söyleyen olmuştu. 3. göbekten hafif bir İngiliz kanı var ama çok değil etkisi :) Benekleri ve kafa çizgileri hiç yok, mutasyonunda yok herhalde diye düşünüyorum. 5 aylık şuan Paşamız.

IMG_20210411_132845.jpgIMG_20210411_132921.jpgIMG_20210411_135102.jpg

@Doğanay Y. Hocam poz veren kizimiz 😁 painted mi oluyor? Erkek sf spangle?
Eslesme olursa yavru ne gelir?

Ekli dosyalar

• 20221204_231613.jpg
    20221204_231613.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 4
  • 20221124_193153.jpg
    20221124_193153.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 5
  • 20221204_231601.jpg
    20221204_231601.jpg
    1.3 MB · Görüntüleme: 5
  • 20221204_231547.jpg
    20221204_231547.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 7
Hayır hocam. Neredeyse rainbow olmak üzereymiş ancak maskesi yüzünden (golden face olmalıydı), opaline full body grey mutasyonu.
rainbow da bu

Hayır hocam. Neredeyse rainbow olmak üzereymiş ancak maskesi yüzünden (golden face olmalıydı), opaline full body grey mutasyonu.
rainbow da bu
Tesekkur ederim.
Digeri spangle dogru mu Ustad?

Tekrar cektim Hocam. Ayrica yanak lekelerinde mavi uzerinde beyaz gibi. Dilute mutasyonda silik oluyordu ya oyle degil ama baya mavi uzerinde beyaz tuyler var. Fotoyu biraz buyuturseniz belli olur sanirim. Bir de eslesme olursa ne beklemek lazim? Tesekkurler.

Ekli dosyalar

• 20221205_164028.jpg
    20221205_164028.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 6
  • 20221205_164017.jpg
    20221205_164017.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 7
  • 20221205_164004.jpg
    20221205_164004.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 4
  • 20221205_164015.jpg
    20221205_164015.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 4
Erkek dilute gibi görünüyor. Yanak lekesi her zaman mutasyonu doğru yansıtmayabiliyor. Ek olarak taşıdığı bir mutasyonu da olabilir ino gibi.

İki grupta aynı gen hattına sahip olduğundan ağırlıklı dişi gibi gelecektir. Benzer bir eşlemede 5 yavrunun 3 ünü dişiniz gibi aldım, bir tanesi babaya benziyordu biri de karmaydı. Tabi soy hattı 3 nesildir gri kanat gittiği için tesadüfi bir bebek vermediler ancak durum sizin için farklı olabilir. Şimdiden bir önerim olacak :) gelecek gri kanatlı bebeklere mutlaka gri kanatlı ya da temiz kanatlı kuşlarla eşlerseniz (değişen sadece mavi ve yeşilin tonları olsun) tatmin edecek zenginlikte bebeklere sahip olabilirsiniz.

Cok kafa karisiyor ya Doganay Hocam.
Daha 1 arpa boyu yol alamamisim su mutasyonlar konusunda anladigim 😀 ozellikle df spangle dilute ve sf spangle greywing tarafi cok karisik.
En kolayi opalin o da sirtindaki v yerin cizgisiz olusu ve kanatlarin govde renkleri ile bitiyor olmasi sayesinde. 😀 bi de duz muhabbet kusu. 2 yilda 2 mutasyonu ogrendim cok sukur 😀
Ben bos kaldikca okumaya devam edeyim hem sizin mutasyon yazilarini hem interneti.
Dediginiz gibi bir onceki eslesmede bu disimden kendisinin kopyasi 1 disi ve yine 3 beyaz&mavi tabanli olmak uzere 4 beyaz&mavi gen yavru gelmisti.
O zamam disi aslinda mavi gen tarafinda mi Hocam? Cunku baba da mor greywingdi hatirlarsaniz olen kusum.

Geri