Painted Muhabbet Kuşu Mutasyonunu Tartışalım

Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama
Durum sizin çerçeveden bakınca karışıkmış :D
Sorunuzdan dolayı bunu söylemek istedim. Temelde violet (mor) bir kuş ile eşleyeceğiniz gök mavi bir kuşun altında 3 farklı ton mavi bebek gelme ihtimali oluyor. Gök mavi, kobalt, violet. Ancak violet gibi renklerin biraz daha soydan destekli eşlemelerle yapıldığı taktirde daha belirgin ve iyi sonuçlar alınabiliyor. Öneriler gök mavi ve violet eşlemesi ancak bana göre (en az 3 çiftte denedim) bu eşleme rengin tonal değerini düşürüyor. Daha silik bir mor veriyor. Mauve diyeceğim ancak türkçesi leylak, bu renkle pek bağlantılı değil kafanız karışmasın. Leylağımsı bir rengi oluyor genelde bazı bebeklerin. Kötü değil ama istenilen violete yakın olmuyorlar. İşte bu leylağımsı bebekle bir violet eşlemesi daha iyi değerle violetler veriyor. Tabi işin içine siyah faktörler, melanin durumu, mutasyon değişkenleri de eklenince görünen renk ve ton değişebiliyor. Mavi gen demeyelim de mavi olan tüm kuşlar beyaz tabanda diyelim. Gri dahil.
Sizin bu eşleme yaptığınız dişi tip 2 sarı yüz bir gök mavi. Su yeşili gibi görme nedeni tamamen sarı yüzüyle alakalı. Erkek kuşunuz ise açık yeşil. Gri kanatlar bu renkleri bir miktar kuvvetini kırıyor diyelim ve daha pastelimsi mat bir hale getiriyor.

Soy hattını bilmiyorum ancak teorik olarak bu eşlemede sadece 3 tonda kuş görme şansınız olur. anne rengi gibi bebekler, babaları gibi ve son olarak sarı yüz gelmeyen bebeklerde bilinen gök mavi rengi gözlemlenecektir.
Violet kuşlar 2 siyah faktör içerirken gök maviler 0 içerir. Bu nedenle gök mavi vücut rengi boyamada pek etkin rol oynamamaktadır. Birbirine yakın maviler verirler sadece. Eşleme şöyle olsaydı daha farklı bebekler gelebilirdi (tamamen örnek)
Dişiniz aynı, erkek şu şekilde olsaydı (renk tonu olarak)

koyuyesilb.jpg

çok farklı tonda yeşil ve mavi bebekler görme ihtimaliniz artardı. Ne yazık ki bu mutasyonlarda koyu, iyi renkleri bulmak biraz zor olabiliyor.

Cok tesekkurler hocam bilgiler icin.
Bahsettigiiniz Violet ve gok mavisi eslesmeden geliyor dediginiz yavrulara ornek icinde su foto sanirim. 😀 tam dediginiz gibi. (Anne & baba sol tunek, digerleri yavrulari)

Ekli dosyalar

• 20220323_182856.jpg
    20220323_182856.jpg
    1.4 MB · Görüntüleme: 3
Cok tesekkurler hocam bilgiler icin.
Bahsettigiiniz Violet ve gok mavisi eslesmeden geliyor dediginiz yavrulara ornek icinde su foto sanirim. 😀 tam dediginiz gibi. (Anne & baba sol tunek, digerleri yavrulari)
kesinlikle tam bahsettiğim gibi. Sarı yüzü olmayan bir gök mavi, annesinin kopyası, baba kopyası ve silik bir mor ek bebek. Anneye benzeyen yavru maşallah çok tatlı görünüyor

kesinlikle tam bahsettiğim gibi. Sarı yüzü olmayan bir gök mavi, annesinin kopyası, baba kopyası ve silik bir mor ek bebek. Anneye benzeyen yavru maşallah çok tatlı görünüyor
Onun yanina helal sut emmis bir oglan ariyorum iste Hocam. 😁
Olen kusum Denizimden hatira.

Geri