Pakistan papağanı yaşı ve cinsiyeti

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan fikretgc
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

fikretgc

iyikus.com Üyesi
Merhabalar, sağlıklı günler dilerim. Ekte fotoları olan pakistan papağanı tahmini kaç aylıktır yada kaç yaşındadır. ve hafiften boynunda şerit izi var gibi, sanırım erkek diye tahmin ediyorum. Bu iki konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim

paki1.jpg
paki2.jpg

Bu tür hakkında çok kesin ve geniş bilgiler yer almıyor malesef. En azından araştırmalarımdan çıkardığım sonuç bu. Bu konuda bilgili arkadaşlar daha detaylı bilgi verebilirler.

Gözlemlediğim kadarıyla yavru ve yetişkinler arasında ki en bariz fark iris renkleri. Tıpkı muhabbet kuşlarında olduğu gibi, yavrulukta irisler tamamen koyu, yaş ilerleme durumuna göre irisler koyudan açığa doğru beyaz tonlarda açılıp büyüyor.

Sizinkisinde de iris rengi koyudan dönmüş. Bu da yetişkin olduğunu gösteriyor. 18-20 ay arası gerdan halkası oluşuyor sanırım. Sizinkisinde bu gerdanı göremedim. İz var ama bu iz dişilerde de olabiliyor.

En kesin kanı dna testiyle olabiliyor cinsiyet konusunda, bunu biliyorsunuzdur.

Bunun dışında tıpkı sultan papağanları ve diğer birçok türde olduğu gibi; ötüş farklılıkları da cinsiyet konusunda fikir verebiliyor.

Dişiler daha tekdüze bir ötüşe sahipken, buna karşın erkekler daha komplike, melodik sesler çıkarabiliyor. Birçok türde olduğu gibi, bu durum dişileri etkilemek için vardır. Burdan da tahmin yürütebilirsiniz...

Oyla 0
Bu tür hakkında çok kesin ve geniş bilgiler yer almıyor malesef. En azından araştırmalarımdan çıkardığım sonuç bu. Bu konuda bilgili arkadaşlar daha detaylı bilgi verebilirler.

Gözlemlediğim kadarıyla yavru ve yetişkinler arasında ki en bariz fark iris renkleri. Tıpkı muhabbet kuşlarında olduğu gibi, yavrulukta irisler tamamen koyu, yaş ilerleme durumuna göre irisler koyudan açığa doğru beyaz tonlarda açılıp büyüyor.

Sizinkisinde de iris rengi koyudan dönmüş. Bu da yetişkin olduğunu gösteriyor. 18-20 ay arası gerdan halkası oluşuyor sanırım. Sizinkisinde bu gerdanı göremedim. İz var ama bu iz dişilerde de olabiliyor.

En kesin kanı dna testiyle olabiliyor cinsiyet konusunda, bunu biliyorsunuzdur.

Bunun dışında tıpkı sultan papağanları ve diğer birçok türde olduğu gibi; ötüş farklılıkları da cinsiyet konusunda fikir verebiliyor.

Dişiler daha tekdüze bir ötüşe sahipken, buna karşın erkekler daha komplike, melodik sesler çıkarabiliyor. Birçok türde olduğu gibi, bu durum dişileri etkilemek için vardır. Burdan da tahmin yürütebilirsiniz...
Bilgilendirme için teşekkürler. Evet DNA testi kesin tanı oluyormuş yaş ve cinsiyette. Ama tabi DNA testi masrafına girilir mi bilmem :) Alırken Mayıs ayında kuluçkadan çıkmış denmiş bu kuş için. eğer sizin dediğiniz gibiyse bu söylenen pek doğru görünmüyor.

Oyla 0
Mayıs ayında kalktı ise 3 yaşına yakın bir dişi olmalı ya da geçkin.

Oyla 0
Anladım. Pakistan papağanı beslemediğim için sağlıklı yardımcı olamıyorum maalesef ama süreçte bu kuşla alakalı bilgiler edinebilirsem paylaşımlar yaparım.

Oyla 0