Pantex Tyson Firması ve İlaçları hakkında

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Umit.
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Umit.

Yönetici
Moderatör
uVLRHP.png

Arkadaşlar ilk olarak şunu belirteyim, bu firmayı pantex holland ile karıştırmayın. Pantex tyson firması amerikan menşeili bir firmadır. Ve 2011'den beri güvercin ilaçları ve katkı maddeleri üretmektedir. Ülkemize ise 2015'den beri bütün ürünleri ithal edilmektedir. Hatta bir çok kuş fuarlarında stand açılıp ürünlerin tanıtımı yapılmaktadır.

Bu firmanın radarıma girme sebebi ise uygun fiyatlı ve internet üzerinden kolay ulaşılabilen ürünleri olmasıdır. Biraz sonra web sitesinden sizler için seçtiğim bir kaç ürün hakkında tanıtım yapıcam. Tyson ilaçlarını, ilaçların etken maddelerini ve kullanan kişilerin tecrübelerini araştırırdım ve gerçekten tyson ürünleri çok hoşuma gitti (tabi bazı ürünleri hepsi değil :). Şunuda belirtmek isterim tyson ürünleri amerika'dan ithal ürünlerdir ve yüzde yüz orjinal bandrollü ürünlerdir.

Tyson firması hakkında son olarak şundan bahsediyim, hani bir çok sitede ve forumda dışkıdan hastalık belirtileri diye paylaşılan görseller vardır. İşte o görselleri tyson firması hazırlamıştır. Yani kuş hastalıkları konusunda tecrübeli bir firmadır. Ve tabiki ürettiği ilaçlarda bu tecrübeyle üretilmiştir.

uVLucp.png

Peki bu firmanın ürünlerine nereden ulaşabiliriz?

Arkadaşlar internet üzerinden rahatlıkla ulaşıp sipariş verebilirsiniz. Www tysonturkiye com web sitesi üzerinden, yada Www guvercineczanesi com sitesi üzerinden siparişlerinizi verebilirsiniz. Güvercin eczanesi, Tyson Türkiye'nin bayisidir. Bu iki siteden gönül rahatlığıyla sipariş verebilirsiniz.

Sizler için Tyson ilaçlarını inceledim. İçlerinden muhabbet kuşları için uygun olanları ve tavsiye ettiklerimi sıraladım;

SALMO TYSON (Enrofloksasin)

uVLYKn.jpg

İlk tavsiye ettiğim ilaç Salmo Tyson, ilacın etken maddesi enrofloksasin. Baytril ile aynı etken maddeye sahiptir, ancak baytrilden çok daha hafif bir ilaçtır. Sebebide baytril enjeksiyonluk sığır ilacıdır. Yani her ne kadar veterinerlerin bir çoğu bu ilacı muhabbet kuşlarına versede, bu ilaç sığırlara vurulan ağır bir ilaçtır. Ancak aynı etken maddeye sahip salmo tyson ise gerek kuşlar için üretilmiş bir ilaç olması, gerekse enjeksiyonluk değilde kuşların içmesi için üretilmiş olması, bu ilacı baytrilden çok daha hafif bir ilaç yapıyor. Ve baytrilin alternatifi olarak bu ilacı sizlere öneriyorum.

ORNI TYSON (Doksisiklin)
uVLsHf.jpg

Orni Tyson ilacı doksisiklin etken maddeli bir ilaçtır. Ve kuşlarda crd dediğimiz solunum yolu enfeksiyonlarında kullanılır. Solunum yolu enfeksiyonlarında doksisiklin ilk tercih edilecek etken maddedir.

COCCI MIX (Toltrazuril)
uVL1Qt.jpg

Cocci Mix adından da anlaşılacağı üzere koksidiyoz hastalığı için kullanılan bir ilaç. Cocci mix toltrazuril etken maddelidir. Bu etken madde hakkında forumdan Recai arkadaşımız ile kısa bir tartışmamız olmuştu :) Recai bu etken maddedin koksidiyozda en etkili etken madde olduğunu söylemişti, ben ise koksidiyozda en etkilisinin nitrofuran grubu etken maddeler olduğunu söylemiştim. Yeri gelmişken Recai'nin hakkınıda veriyim. Bu etken maddeyi özellikle araştırdım ve gerçekten Recai'nin dediği gibi koksidiyozda oldukça etkili imiş. Bilgili ve tecrübeli bir çok kişiden teyit ettim. Tabi nitrofuranlardan daha etkilimidir onuda tecrübe edince yazarım.

BİTASON (İvermectin)
uVLZrx.jpg

Evet geldik bitasona :) Tyson'ın en çok hoşuma giden ilaçlarından bir tanesidir. Bitason'un etken maddesi ivermectin. Bu etken maddeli meşhur vilmectin'in alternatifidir. Bu ilaç kuşun ensesine damlatılır ve hem dış parazitlere hemde iç parazitlere etki eder.

TRICHO DAZOLE (Kolistin)
uVLdGj.jpg

Tyson'ın bir diğer ürünü ise Tricho dazole. Etken maddesi kolistindir. Kolistin tıpkı enrofloksasin gibi ecoli ve salmonella'da kullanılır. Ve enrofloksasinden daha etkili olduğunu tecrübe eden kuş yetiştiricileride var onuda söyliyim. Yani enrofloksasin etken maddeli ilaçlara güzel bir alternatiftir. Ancak ürünün ismindende anlaşılaccağı gibi firma bu ilacın trikhomonasta etkili olduğunu söylüyor. Ben aradım taradım kolistinin protozoon hastalıklarda etkili olduğuna dair bir bilgi bulamadım. Bu ilacı trichomoniasis ve giardia gibi protozoon hastalıklar için değilde, ecoli ve salmonella gibi bakteriyel hastalıklar için kullanmanızı tavsiye ederim. Protozoon hastalıklarda ise metronidazol, ornidazol, ronidazol vb. gibi etken maddeli ilaçları tercih edin.

KÜMES DEZENFEKTENİ BAKTERİ SPREYİ (Povideon iyot)
uVNR8A.jpg

Çok hoşuma giden bir başka ürün. Ürün sprey şeklinde bir dezenfektan. Ve kafes altı, dip köşe, tünekler vs. için kullanabileceğiniz güzel bir ürün. Ürünün etken maddesi olan povidon iyot bildiğiniz batikonun etken maddesidir :) Povidon iyot solüsyonu; güçlü bir antiseptik ve geniş spektrumlu bir dezenfektantır. Bakterileri, mikropları, virüsleri, mantar ve tüm gözle görülmeyen mikroorganizmaları yok eder.

Not: Arkadaşlar gereksiz antibiyotik kullanımına en çok karşı çıkan birisi olarak şunu söylemeliyimki kesinlikle ve kesinlikle kuşlarımıza gereksiz antibiyotik vermeyelim. Eğer kuşlarınız hasta değilse kullanmayın! Ama hastalık söz konusu olduğunda ise antibiyotik kullanmak mecburidir. Hasta olan kuşlara ilacı vermediğimiz zaman kuşlar hastalığı atlatamaz ve iyileşemez. Şunuda belirteyim kuşlarınızda hangi hastalığın olduğunu ancak kanatlı veterinerleri gerekli dışkı ve vücut sıvısı tahlilleri yaptıktan sonra teşhis koyabilir. Lütfen kafamıza göre ilaç kullanmayalım...

Not 2: İkinci bir konuda yorum ve beğenilerinizi eksik etmeyin arkadaşlar. Bazen duvara karşı yazıyormuşum gibi hissediyorum :)

Son düzenleme:
Ürün tanıtımı için iyi bir yazı olmuş. Hiç bir ürününü kullanmadım bu markanın o yüzden bir şey söylemem şuan için mümkün değil. Recai gibi bende koksidyoz için toltrazuril'in daha çok tercih edildiğini biliyorum. Bu nedenle bende oyumu o yönde kullanıyım. Baycox bu durum için en uygun ürünlerden biridir.

Faydalı bir paylaşım olmuş,emeğinize sağlık.Dozajları muhabbetlerde değişiyordur değil mi? İhtiyaç olursa(umarım olmaz tabi) aklımızda bulunsun.Bir ara incelemiştim diye hatırlıyorum Tyson ürünlerini güvercinler içindi hep sanki yazılan ölçüler.

Ümit abi çok faydalı bir konu olmuş eline sağlık. Ben baycoxu geçmeyen koksidiyoz vakalarında kullanırım. İlk tercihim sulfanamidlerdir(sulphamezathine, tetramezatin, vetakoksin gibi..) tabii. Koksidiyozun son evrelerinde görülen kanlı ishal de baycoxu kullanırım. 4 tane Kuşta kanlı ishal vardı, kuşlara baycoxu verdiğimizde ilk kür de kanlı dışkıların oranını azalttık, 2. Kürde ise çok şükür kanlı ishal bitti :). Şuan eğer yanlış hatırlamıyorsam baycox zor bulunuyor onun yerine net Cox var. Senin de açıkladığın gibi cocci-mix var. Tricho-dazole ü ben kullandım, e coli olan kuşa kullandık abi, 7 günlük bi tedavi uyguladık, 7.günün sonunda dışkı düzeldi,hayvan eski haline döndü,güzel bir ilaçtır.

Son düzenleme:
Faydalı bir paylaşım olmuş,emeğinize sağlık.Dozajları muhabbetlerde değişiyordur değil mi? İhtiyaç olursa(umarım olmaz tabi) aklımızda bulunsun.Bir ara incelemiştim diye hatırlıyorum Tyson ürünlerini güvercinler içindi hep sanki yazılan ölçüler.
Yazılan ölçüler güvercinler için Hazal, dozajlamada muhabbet kuşlarında değişiyor.

Muhabbetlerde tam dolu suluğa 6-8 damla tavsiye ediliyor. Normal yerli muhabbetlerde 6 damla ideal bence, daha iri jumbolarda ise 8 damla kullanılıabilir.

Tricho-dazole u ben kullandım, e coli olan kuşa kullandık abi, 7 günlük bi tedavi uyguladık, 7.günün sonunda dışkı düzeldi,hayvan eski haline döndü,güzel bir ilaçtır.

Tricho dazole'un etken maddesi olan kolistin genelde ecoli salmonella gibi bakteriyel enfeksiyonlarda kullanılıyor zaten. Ama ürün açıklaması kısmında ecoli salmonella'ya ek birde trichomoniasis'de eklemişler :) Ben kolistinin trichomoniasis için kullanıldığını hiç görmedim. Ama vardır bi bildikleri diyelim :)

Tricho dazole'un etken maddesi olan kolistin genelde ecoli salmonella gibi bakteriyel enfeksiyonlarda kullanılıyor zaten. Ama ürün açıklaması kısmında ecoli salmonella'ya ek birde trichomoniasis'de eklemişler :) Ben kolistinin trichomoniasis için kullanıldığını hiç görmedim. Ama vardır bi bildikleri diyelim :)
Aynen abi kolistin bakteriyel hastalıklarda kullanılıyor. Hatta tollisan Kombi Mix Özel Üçlü Karışımın etken maddelerinden biride bu kolistin. Bende hiç duymadım kolistin in trichomonoiasis de kullanıldığını :)

Çok teşekkürler. Benim için çok faydalı bir referans oldu. Sadece BİTASON (Ivermectin) ürününü epeydir kullanıyordum. Tesadüfen bu markayı görüp etken maddesine uygun olarak denemek istedim. Memnun da kaldım. Tyson'un tavsiye edilen kaliteli ürünler yapması hepimizin bir gün işine yarayabilir.

Son düzenleme:
Aynen abi kolistin bakteriyel hastalıklarda kullanılıyor. Hatta tollisan Kombi Mix Özel Üçlü Karışımın etken maddelerinden biride bu kolistin. Bende hiç duymadım kolistin in trichomonoiasis de kullanıldığını :)

Tollisan üçlü karışım ilacıda güzel ama 250 liraya satıyorlar vicdansızlar :)

Çok teşekkürler. Benim için çok faydalı bir referans oldu. Sadece BİTASON (Ivermectin) ürününü epeydir kullanıyordum. Tesadüfen bu markayı görüp etken maddesine uygun olarak denemek istedim. Memnun da kaldım. Tyson'un tavsiye edilen kaliteli ürünler yapması hepimizin bir gün işine yarayabilir.

Tyson ilaçlarını kullananlar genelde memnun. Hem uygun fiyatlı olması, hemde kolay ulaşılabilir olması bir çok kişinin işine yarıyacaktır. Zira bir çok kişi ilaç bulmakta zorlanıyor.

bugün tyson firmasının beğendiğim iki ilacını tanıtmak istiyorum

1- tyson orni-mix ds : ilacımız uygun oranda karıştırılmış doksisiklin ve enrofloksasin içeriyor. bu iki molekül halihazırda en çok kullanılan antibiyotik etken maddeleri. doksisiklin solunum sistemi, enrofloksasin ağırlıklı sindirim sisteminde kullanılıyor. ilacın ismi (ornimix) sizi yanıltmasın, karşılaştığımız bir çok bakteriyel enfeksiyonu (istisnalar hariç) rahatlıkla tedavi edebilecek nitelikte pratik ve etkili bir ürün.

2- tyson cocci-geel: bu ilacımız ise ronidazole ve amprolium etken maddeli, ayrıca fotoda paylaştığım vitaminleri içeriyor. amprolium bildiğiniz üzere etkili bir koksidiyoz ilacı. ronidazole ise trikomoniasis gibi protozoalar ve anaerobik bakteriler için kullanılan bir molekül. ülkemizde ronidazole yerine metronidazole (ör: flagyl şurup) daha popüler ancak ikisi aynı etkiye sahiptir. ilacın üzerinde e-coli'ye etkili olduğu yazıyor ama bu yanlış bir bilgidir dikkate almayınız

doz: iki ilaç da 3 lt suya 1 kaşık (ilacın içinden çıkıyor) ekleniyor. pratik olarak 100 ml suluğa 1/4 silme çay kaşığı eklemek yeterli

edit: bu paylaşım bilgi amaçlıdır. aslolan kanatlı uzmanı veteriner hekimlerin önerisi ve tedavisidir

edit 2 : internet sitesinde doz 2 litre suya 1 kaşık yazıyor, ancak tysontürkiye'nin yetkilisi muhabbet kuşu için yukarıda yazdığım şekilde 3 litre suya 1 kaşık dozun daha uygun olacağını söyledi. özellikle belirtmek istedim çünkü arada ciddi fark var

edit 3 : ürünleri deneyimledikçe ekleme/düzeltmeler yapıyorum. iki kuşta vikleme (solunum problemi) , koyu yeşil zift gibi dışkı, dışkının popoya yapışması, kabarma, uyuklama vb belirtiler gösteren bakteriyel hastalığı var. 3 gündür ornimix kullaniyorum ve kuşlar ciddi oranda toparladılar. doksisiklin + enrofloksasin sinerjik etkisi güzel iş çıkarıyor

20211213_223224.jpg20211213_223215.jpg20211213_223141.jpg

Son düzenleme:
bugün nacizane beğendiğim iki ilacı tanıtmak istiyorum

1- orni-mix ds : ilacımız uygun oranda karıştırılmış doksisiklin ve enrofloksasin içeriyor. bu iki molekül halihazırda en çok kullanılan antibiyotik etken maddeleri. doksisiklin solunum sistemi, enrofloksasin ağırlıklı sindirim sisteminde kullanılıyor. ilacın ismi (ornimix) sizi yanıltmasın, karşılaştığımız bir çok bakteriyel enfeksiyonu (istisnalar hariç) rahatlıkla tedavi edebilecek nitelikte pratik ve etkili bir ürün

2- cocci-geel: bu ilacımız ise ronidazole ve amprolium etken maddeli, ayrıca fotoda paylaştığım vitaminleri içeriyor. amprolium bildiğiniz üzere etkili bir koksidiyoz ilacı. ronidazole ise trikomoniasis gibi protozoalar ve anaerobik bakteriler için kullanılan bir molekül. ülkemizde ronidazole yerine metronidazole (ör: flagyl şurup) daha popüler ancak ikisi aynı etkiye sahiptir. ilacın üzerinde e-coli'ye etkili olduğu yazıyor ancak bu yanlış bir bilgi dikkate almayınız

doz: iki ilaç da 3 lt suya 1 kaşık (ilacın içinden çıkıyor) ekleniyor. pratik olarak 100 ml suluğa 1/4 silme çay kaşığı eklemek yeterli

özellikle belirtmek istiyorum, tysontürkiye'deki arkadaşlar her soruma sabırla ve hızlıca yanıt verdiler.

edit: bu paylaşım bilgi amaçlıdır. aslolan kanatlı uzmanı veteriner hekimlerin önerisi ve tedavisidir

Ekli dosyayı görüntüle 21713Ekli dosyayı görüntüle 21714Ekli dosyayı görüntüle 21715
keşke ayrı bir konu olarak, ilaç başlığına göre de açsanız hocam.
cocci-geel ile alakalı biraz endişe duydum. Sahte olabilir bir ihtimal. Orijinal cocci geel böyle değildi.
110000077402417.jpgürün orijinal kutusu bu şekildeydi. Fuarlarda da bu vardı.
Edit: solda ki tayson logosunu yeni fark ettim.

keşke ayrı bir konu olarak, ilaç başlığına göre de açsanız hocam.
cocci-geel ile alakalı biraz endişe duydum. Sahte olabilir bir ihtimal. Orijinal cocci geel böyle değildi.
Ekli dosyayı görüntüle 21716ürün orijinal kutusu bu şekildeydi. Fuarlarda da bu vardı.
Edit: solda ki tayson logosunu yeni fark ettim.

hocam ilaç ismini eksik yazmışım, paylaştığım ilaçlar tyson ürünü