papağanım yem dışkılıyor ve yem kusuyor

ezgi koçak

Yeni Üye
Merhaba, sultan papağanım için bu okayı daha önce yaşamış tecrübe eden biri varsa belki daha detaylı deneyim sahibi birine ulaşabilmek amacıyla üye oldum. Papağanımın hiçbir rahatsızlığı yoktu. Bir sabah aşırı hareketsiz sanki görmüyor gibi durunca hemen veterinere götürdüm. İshali var, kusma yok, bugüne kadar gayet iştahlı ve enerjikti. Orada 2 dışkı tahlili yapıldı röntgen çekildi bana şeker hastası olabileceği lakin kesin olmadığı söylendi. Sanırım gram pozitif kokobasil bulunduğu söylendi dışkıda. Verilen ilaçlar şu şekilde;
Sulcafate - ishal için verildiğini söylediler
Melox
Ornidazol
Celebrex
Mtc
Omegamix
Fakat veterinerden döndükten sonra kuşum yıllarca hiç görmediğim bir şekilde sadece yem dışkılıyordu. Yani dışkıya dair hiçbirşey yok, yalnızca yem çıkartıyor sindirilmemiş darı. Kusma yoktu fakat bugün başladı. Yem dışkılama durumunu ilettiğimde celebrex i günde 2 kez vermemi ilettiler. Fakat ben tecrübeli ve deneyim etmiş birisi varsa diye buraya da yazmak istedim. Bugün itibariyle 2 gün olacak şekilde yalnızca yem dışkılıyor ve artık kusma da var. Herhangi bir koku, sıvı vs yok kusmada da. Yalnızca sindirilmemiş yem. Sizin fikriniz nedir kuşum bu şekilde aç kalıyor yem yiyor ama hepsini çıkartıyor bu halde ilaç vermeye korkuyorum sürekli uyukluyor herşey bir anda gelişti

merhaba inceleyiniz

Yem değiştirmeyi düşündünüz mü? Genelde yemli dışkılama için öncelikle probiyotik destekli bir bakımla başlamak gerekiyor. Eğer kesilmez ise ilaçlar etkili olacaktır. Tabi ilk işlem yeni bir yem karışımı almak olmalı. Verilen özellikle Celebrex'e anlam veremedim doğrusu. Diğer arkadaşlar da incelesinler ancak verilen ürünler etki etmeyebilir.

doganaya Yanıtınız için teşekkür ediyorum. Bu yemi 6 ay kadardır kullanıyorum ve ilk defa böyle oldu. Bu durum bugün itibariyle 2 gündür var. Yarın yeni yem alacağım bir öneriniz var mı? Bir karışım öneriniz? Veterinerin tahliller ardından verdiği ilaçlar bunlar, bir faydası gerçekten olmaz mı?

doganaya Yanıtınız için teşekkür ediyorum. Bu yemi 6 ay kadardır kullanıyorum ve ilk defa böyle oldu. Bu durum bugün itibariyle 2 gündür var. Yarın yeni yem alacağım bir öneriniz var mı? Bir karışım öneriniz? Veterinerin tahliller ardından verdiği ilaçlar bunlar, bir faydası gerçekten olmaz mı?
internetten alınacaksa eğer ve bütçenizi zorlamazsa önerim bu olur:
Versele Laga Prestige Loro Parque Avusturalya Paraket Yemi
Eğer pahalı derseniz yine Versele laga sultan papağanı yem karışımını öneririm.

mtc isimli ilacın ismini bilmek ve laboratuvar tahlil sonuçlarını görmek gerekiyor

Mtc; mycobacterium tuberculosis complex kısaltması olabilir..

Sucralfate; yemek borusu, mide ve bağırsak ülserlerinin tedavisinde kullanılan bir ilaç..

Ornidazol; zaten biliyoruz antiprotozoal bir ilaç..

Celebrex; selekoksib etken madddeli nonsteroidal antinflamatuvar bir ilaç..

Omegamix; omega 3, omega 6 vs.

Yem değiştirmeyi düşündünüz mü? Genelde yemli dışkılama için öncelikle probiyotik destekli bir bakımla başlamak gerekiyor. Eğer kesilmez ise ilaçlar etkili olacaktır. Tabi ilk işlem yeni bir yem karışımı almak olmalı. Verilen özellikle Celebrex'e anlam veremedim doğrusu. Diğer arkadaşlar da incelesinler ancak verilen ürünler etki etmeyebilir.

Yalnız yemli dışkılama ve kusma ilaçlardan sonra başlamış. İlk şikayet anladığım kadarıyla ishal ve halsizlik bunu atlamamak lazım..

Veterinerin tahliller ardından verdiği ilaçlar bunlar, bir faydası gerçekten olmaz mı?

Yanlış yönlendirmek istemem sonuçta veteriner gerekli tahlilleri yapmış ve bir tedaviye başlanmış.. Ancak kuşa bu ilaçlar iyimi geliyor yoksa kötümü bilemedim açıkçası...

Verilen ilaçlardan yola çıkarak sanırım İstanbul Vete gittiniz. Elde edilen örneklerin kültürü yapılıp tam tür teşhisi yapıldı mı acaba ?
Verilen ilaçlardan yola çıkarak sanırım İstanbul Vete gittiniz. Elde edilen örneklerin kültürü yapılıp tam tür teşhisi yapıldı mı acaba ?
Merhaba evet o veteriner kliniğine gittim. Bana net bir şekilde “şu hastalığı var” denmedi. Şeker hastalığından şüphelenerek aldıkları kuşu teslim ederken gene “emin değiliz” dendi. 2 gün öncesine kadar da hiçbir sağlık sorunu bulunmuyordu aniden başladı. Dışkı tahliline dair söylenen tek şey az miktarda gram pozitif kokobasil bulunduğu. Röntgende midesinin biraz yukarıda olduğu söylendi. Ardından yazdığım ilaçlar verildi. Onun dışında hiçbir bilgi yok
Akşam ilaç vermedim, eski yemini tamamen kafesten çıkarttım ve dediğiniz yemden aldım biraz da kanarya yemi aldım çok az karıştırdım ve taktım şuan dışkıda yem yok ve henüz kusmadı. Önceden yedikten sonra neredeyse hemen çıkartıyordu

Elimde herhangi bir laboratuvar tahlil sonucu ne yazık ki yok bana sadece yapılan tahlil ve sonucu söylendi dışkıda az miktar gram pozitif kokobasil bulunduğu gibi. Başka birşey yoktu

Tekrar kusma görürseniz, isterseniz şimdiden tedbir olsun diyerekten, serum fizyolojik ve swap çubuğu temin edebilirsiniz. Serum fizyolojiği eczaneden swap çubuğunu ise özel laboratuvarlardan temin edebilirsiniz, swap çubuğu için şuana dek hiç bir şekilde para ödemediğimi belirteyim muhtemelen sizde ücretsiz temin edebilirsiniz. Besi jelinin olup olmaması önemli değil.
Olası kusmada, kusmuğun olduğu bölgede müdahile etmeden swap çubuğunu serum ile ıslatıp swap çubuğu ile o bölgeden örnek toplayıp doğrudan çubuğu kabına geri koyun.
İzmir'de ÖZM lab var ora ile iletişime geçip gönderebilirsiniz. İstanbul'da da lab var ama bilgisine sahip değilim.

Tekrar kusma görürseniz, isterseniz şimdiden tedbir olsun diyerekten, serum fizyolojik ve swap çubuğu temin edebilirsiniz. Serum fizyolojiği eczaneden swap çubuğunu ise özel laboratuvarlardan temin edebilirsiniz, swap çubuğu için şuana dek hiç bir şekilde para ödemediğimi belirteyim muhtemelen sizde ücretsiz temin edebilirsiniz. Besi jelinin olup olmaması önemli değil.
Olası kusmada, kusmuğun olduğu bölgede müdahile etmeden swap çubuğunu serum ile ıslatıp swap çubuğu ile o bölgeden örnek toplayıp doğrudan çubuğu kabına geri koyun.
İzmir'de ÖZM lab var ora ile iletişime geçip gönderebilirsiniz. İstanbul'da da lab var ama bilgisine sahip değilim.

Şuanda kusma yok yem değişimi ardından. Uyuklama halsizlik var. Dışkısında yem yok ishal da değil. Fakat çok minik dışkılıyor. Teşekkür ederim tekrar ederse dediğinizi uygulayacağım

internetten alınacaksa eğer ve bütçenizi zorlamazsa önerim bu olur:
Versele Laga Prestige Loro Parque Avusturalya Paraket Yemi
Eğer pahalı derseniz yine Versele laga sultan papağanı yem karışımını öneririm.
Slm Yem konusunda doganay beye katiliyorum yemler iyidir her ikiside geçmiş olsun mevlam şifa eylesin Tüyü kadar güzel ömürler versin