Papağanların Hormonal Mevsimine Hazırlanması

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
25,620
Çözümler
127
Yaş
33
Konum
Ankara

Papağanların Hormonal Mevsimine Hazırlanması

Hormonal değişimler kuşun kısaca yaşam şeklini belirleyen bir etken olduğunu söylemek isterim. Bu şekilde başladım çünkü kuşların ruh hali değişimleri, saldırganlıkları, eşyalara, objelere, bizlere zarar verme eğiliminde olurlar. Bunun sebebi hormonlardır. Dengesizliğinde sağlık sorunları yaratabilir, süreçte stres ve endişeli haller gözlemlenebilir.
Hormonlar dengede olduğunda, kuşunuzun hem fiziksel hem de diğer açılardan dingin olacaktır. Hormonlar kuşunuzun aktif yaşantısında daima önemli bir konudur ve yanlış sinyallerle, farklı şeylerin olmasına sebebiyet verebilir.

İlkbahar mevsimi kuşların Hormonal dengesinin en uygun olduğu zamanlardır.

Bu bizim için ne anlama gelir?
Papağanlar, memelilerden tamamen farklı hormon döngülerine sahiptir. Yabani papağanlar özellikle üretilmeye çalışıldığında, üreticiler bu durumu atlarlar ama unutulmaması gerekir ki, yabanilerin bir yılda, yalnızca bir veya iki kez kuluçka geçirip yavru büyütmeye uygun bir bünyeleri vardır.
Yabani papağanlar hormonal mevsimi ilkbaharda yiyeceklerin bol olduğu, havanın daha ılıman olduğu ve günlerin biraz daha uzun olduğu ilkbaharda üreme eğilimine yönelirler ve genelde gerçekleştirirler. Bir papağanın vücudu, yiyecek mevcudiyeti, aydınlatma, yuvalama alanı kullanılabilirliği ve hava koşullarındaki küçük değişikliklere oldukça uyumlu hale gelmiştir ve bunları bilerek üremeyi ayarlar.
Bu şartların eksikliği olduğunda yabani bir papağanın cinsel hormonları yılın geri kalanında uyku halindeki bir aşamaya geçer. Basitçe söylemek gerekirse, bir papağanın vücudu yıl boyunca hormonal durumu dengede olacak şekilde tasarlanmıştır ve bunu çevresel etkilere göre düzenlemektedir.

Peki ya Evcilleşenler?
Evcil papağanlar, vahşi kuzenlerinden tamamen farklı çevresel ve yaşam tarzı deneyimlerine sahip olma eğilimindedir ve bu da fiziksel ve davranışsal sorunlara neden olur. Bakıcılar, kuşların cinsel hormonlarını bozan masum kararlar alırlar. Örneğin; papağanların aslında 10-12 saat uykuya ihtiyacı olduğunda, papağanınızın sizin uyku döngünüze uyum sağlamasını beklemek gibi. Diğer yaşam tarzı ve çevresel stres faktörleriyle (diyet, uygunsuz eşlemeler, hareketsiz yaşam tarzı veya yuva malzemelerine erişim yetersizlikleri), uykusuzluk yaşayan çiftlerin vücutları ve davranışları üzerindeki etkisi oldukça büyüktür. Buna kronik hormonal bozukluk durumu diyoruz ve evcil hayvanınız için sağlıksız sonuçları olmaktadır.

İyi haber şu ki, kuşunuzun vücudunu, hareketlerini, belirli faktörleri tanımlayarak, hormonlarını dengelemede yardımcı olacak doğru takviyeleri vererek süreci kontrol altına alabilirsiniz. Öyleyse papağan hormonlarının neden bu kadar dengesizleştiğini ve bunun da sağlık ve davranış sorunlarına neden olduğunu öğrenmek için derinlemesine bir inceleme yapalım. Arkadaşlar papağan diyorum çünkü beslediğimiz kuşların büyük kısmı (küçüklü/büyüklü) papağan grubuna mensuptur.

Bir kaç soru ile aslında gerekli olana erişebiliriz. Konuyu bu şekilde devam ettireceğim:

1. TİPİK OLARAK PAPAĞAN HORMONAL MEVSİMİ NE ZAMAN?​

Yukarıda açıklandığı gibi, papağan hormonal mevsimi Bahar yaklaşırken başlar. Günler uzar da uzar. Taze, yeni yeni bulabileceği proteinli ve yağlı yiyecekler daha erişilebilir hale gelir ve hava biraz daha ısınır. Cinsel organların genişlemesine, yuva aramasına ve bölgesel davranışlara ve benzerlerine neden olan hormonal dalgalanmalara neden olan bir dizi faktör devreye girer.

2. PAPAĞAN HORMON SEVİYELERİNİ NE KONTROL EDER?​

Kuşlarınızın endokrin sistemi, beynin kendi içinde hormon üretir ve salgılar ve bunları tüm vücuda yayılmasını sağlar. Buna beyin, akciğerler, kalp, böbrekler, karaciğer ve ciltleri dahildir. Hormonlar vücudun habercileridir - kimyasal mesajlar gönderirler ve metabolizma, ruh hali, büyüme ve gelişme, cinsel işlev ve üreme süreçlerini etkilerler. Papağan hormonal mevsiminden bahsederken -tabii ki cinsel işlev ve üremeyle ilgili hormonlardan bahsediyorum- ancak tüm endokrin sistemin senkronize olmasıyla mümkündür.

3. KUŞLARDA HORMON DENGESİZLİKLERİNİN EN YAYGIN NEDENLERİ NELERDİR?​

Papağanlardaki hormon dengesizliklerinin en yaygın nedenleri aşağıdakilerdir:
 1. Diyet, besin yönünden zengin besinler dengesindeki değişiklikler. Hep deriz ya üretim sezonu yeni şeyler, eklemeler yapmayınız. Bu hormonal dengesini bozuyor kuşların.
 2. Eşin mevcudiyeti (veya kuşların bakıcısını bir eş olarak algılaması :( )
 3. Erojen bölgelerin fiziksel teması,
 4. Yuvalama evleri ve yuvalama malzemelerine erişim,
 5. Daha uzun gün ışığı saatleri,
 6. Az uyku...

4. KUŞUNUZDA "MEVSİM DIŞI" HORMON DENGESİZLİĞİ OLUP OLMADIĞINI NASIL ANLARSINIZ? İŞARETLER NELER?​

Bir papağanın kronik olarak hormonal bir durumda olmasının birçok belirtisi vardır. Basitçe ifade etmek gerekirse, kuş yıl boyunca hormonal davranış sergiler.
 • Tüy dönemlerinde istekli olmaları,
 • Bazı davranışlarda istemsizce artışlar,
 • Erojen bölgesini nesnelere sürtmesi,
 • Yuva yapımı ve bozma çabaları,
 • Tüy toplama,
 • Siz onunla ilgilenirken size yem kusması,
 • Daha yüksek sesle ve daha sık ötüşler,
 • Isırma ve nefes alıp vermede ki değişiklikler.
 • Daha agresif oyun oynamalar
kuşunuzun dönemsiz bir eşleşme isteği olduğunun göstergelerinden bazılarıdır. Zaten bunu anlamak oldukça kolay çünkü fiziksel olarak belli ediyorlarlar.
Bu dönemde eşleştirmeler uygun olmayabiliyor çünkü görüntü olarak hazır olsalar da, kuluçka geçirebilecek süreçte olmayacaklardır. Kondisyon kazanmaları gerekir.

5. PAPAĞAN HORMONLARINI YILIN YANLIŞ ZAMANINDA OLMAMASI İÇİN NE YAPABİLİRİM?​


Kuşunuzun her gece 10-12 saat tam karanlık ve sessiz uyuduğundan emin olmalısınız.

Parçalama eylem: Bir yuvayı hazırlar gibi bir şeyleri parçalama isteği, hormonlarını aşırı hızda artmasına etkili olur. Papağanınızın neyi parçaladığını gözlemleyin ve onları kaldırın. Aynı zamanda bu süreçte, kuşunuzu odun çiğneme, banyo yapma, şarkı söyleme gibi diğer tüm doğal papağan davranışları yaptığında ödüllendirin.
Boşluk, Yuva Arayışı: Yavru yetiştirmek için kuşlar bulunduğu odada ya da kafesinde kısmi karanlık alanları inceleme eğiliminde olurlar. Küçük kuşlar için ayakkabıdan, dolaba veya minderlerin altına kadar her şey olabilir. O zamanlar sevimli görünebilir ama gülünecek bir konu değildir, çünkü bu aktivite kuşunuzun aşırı eşleşme isteğini uyandırır ve biyolojik ihtiyaçlarını karşılayamadığında, öfkesini dışa dönük saldırganlığa veya kendine zarar verme davranışlarına çevirir.
Beslenme: Hormon üretimini tetikleyen yüksek kalorili ve yüksek yağlı yiyecekleri sınırlayın. Bunun yerine, kuşunuzun diyetine daha taze sebzelerle ve daha düşük şeker içerikli meyvelerle destekleyin.

6.PAPAĞAN HORMONLARINI DENGELEMEK İÇİN HANGİ SAĞLIK TAKVİYELERİNİ ÖNERİRSİNİZ?​

Probiyotikler: Bağırsak sağlığı ile hormon dengesi arasında bir bağlantı vardır. Probiyotikler, temel hormonların üretimini ve düzenlenmesini iyileştirebilen sağlıklı bakterilerdir. İyi bir papağan probiyotiği satın alın ve belirtildiği gibi besleyin. Ne yazık ki, probiyotik açıdan zengin çok az kuş yiyeceği vardır. Bu nedenle takviye gerekir.
Magnezyum: Birçok papağan magnezyum eksikliği çekmektedir. Sorunu tetikleyen şey yine stres. Stres arttıkça magnezyum ihtiyacı artmaktadır. Bu ihtiyacı gidermek için iyi bir üçlü olan Kalcium, Magnezyum + D3 gibi iyi bir ek ürün arayın. Kuşunuzun, merkezi sinir sistemini sakinleştirmek ve aşırı kortizol tedarikini önlemek için magnezyum takviyesi yapması gerekir. Bu besinler düzenlendiği zaman, diğer hormonlar da daha iyi düzenlenecektir. Magnezyum ayrıca uykuyu iyileştirir ve her ikisi de hormon dengesi için gerekli olanı sağlar.
Omega-3'ler: Omega-3'lerin bir işlevi hormonların oluşturulmasıdır, bu nedenle hormon bozukluklarını hafifletmek için Omega - 3 önerilmektedir. Omega-3'ler ayrıca hormon dengesini bozan etkenlerin, hasarını da azaltacaktır.
Adaptojenler: Adaptojenler, vücudun stresle başa çıkmasına yardımcı olan ve adrenalleri destekleyen bitkilerdir. Kuşların hormon dengesini sağlayıp, sağlıklı yaşamalarına yardımcı olmasını sağlayan doğal yollardır. Tüm adaptojenler aynı değildir. Papağanlarınızın yüksek ruh halini desteklemenin bir yolunu ararken her zaman taze, organik bitkileri tercih etmelisiniz. Papağanlar için güvenli, besleyici ve sağlıklı adaptojenler şunları içerir:
 1. Papatya - Chamomile
 2. Lavanta - Lavender
 3. Limon Balsamı - Lemon Balm
 4. Kırmızı yonca - Red Clover
 5. Gül yaprakları - Rose Petals
 6. Kava Kava Kökü - Kava Kava Root
 7. Tutku çiçeği - Passionflower
 8. Kediotu - Valerian

  İngilizce karşılıklarını yazdım. Kimi zaman başka otlarla karışabiliyor. Almadan önce yabancı karşılığıyla araştırınız.
Ayrıca bazı yağlar;
Hindistan Cevizi Yağı: Besleyici hindistancevizi yağı, sağlığa olan sayısız faydası nedeniyle yüzyıllardır kullanılmaktadır. Hindistan cevizi yağının papağanlar için de büyük sağlık yararları vardır. Birkaçı:
 • Cildi nemlendirir ve besler : Hindistan cevizi yağı cilt için harikadır. Doğal antioksidan özellikleri ile kuru, kaşıntılı ve tahriş olmuş cildi yatıştırmaya yardımcı olur.
 • Sindirime yardımı : Hindistan cevizi yağının faydalı yağ konsantrasyonu, sindirim sürecini desteklemesine yardımcı olur. Antimikrobiyal özellikleri, bağırsakta candida kaynaklı tahriş ve enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olabilir.
 • Yağ içeriği : Hindistan cevizi yağının % 50'den fazlası sağlıklı bir yağ olan laurik asitten gelir. Laurik asit, antibakteriyel, antiviral, antifungal ve anti-kanser özellikleri de dahil olmak üzere "iyi hissetme" durumuna neden olan, bir ton işlevi vardır.
 • Hormon desteği : Yanlış türde yağ almak papağan hormonlarında hasara yol açabilir ve kronik bir hormon sorunu durumuna neden olabilir. Hindistan cevizi yağı, vücudun doğal hormon üretimini destekleyen belirli yağlar içeren sağlıklı bir yağdır.
Bu nedenlerden dolayı Hindistan Cevizi Yağı hormon sağlığı için harikadır. Hormon üretimi için gerekli yapı taşlarını sağlar, kilo vermeye yardımcı olabilir, iltihabı azaltabilir ve hatta antimikrobiyal ve antibakteriyel özelliklere sahiptir.

D3 vitamini: Araştırmalar, D3 vitamini desteğinin, gün ışığıyla da desteklendiğinde hormonal dengeye etkisinden bahsetmişlerdir. Belirli oranda alınması gereklidir.

7. İYİLEŞTİRİLMİŞ HORMON DENGESİ İÇİN TAKVİYE ALMANIN YANI SIRA PAPAĞAN BAKICILARI HANGİ ALIŞKANLIKLARI BENİMSEMELİDİR?​

İyi uykular kuşlarım: :DYeterli uyku olmadan hormonal dengenin hiç şansı yoktur. Papağanınızın, yeniden şarj olması ve hormonları dengelemek için her gece 10 ila 12 saat uykuya ihtiyacı vardır. Açıkçası, papağan uyku ihtiyaçları çalışma programımıza pek uymuyor, ancak yine de papağan için uykusuzluğun sonuçları sağlık açısından bir risk oluşturuyor.
Hormon dengesi için doğru besleyin: Kuşunuz, besleyici yiyecekler yemiyorsa, vücudu işini düzgün bir şekilde yapamaz ve doğru zamanda doğru hormonları üretmek, dengede kalmak buna dahildir. Papağanınızın diyeti hormon dengesizliğine katkıda bulunuyorsa, değiştirmelisiniz. Kuşunuzu kaliteli peletler, yeşil yapraklı sebzeler, karbonhidratlar ve sağlıklı yağlardan oluşan bir dengeye ihtiyacı vardır. Detaylı bilgileri sitemizdeki konuları inceleyerek elde edebilirsiniz.

Egzersiz, hormonları dengelemek için harikadır: Enflamasyonu azaltır, stresi azaltır ve uykuya yardımcı olur. Bu nedenle, papağanınızı günlük olarak kafesten çıkarmayı rutinleştirin. Bir oyun standı, papağanlarınızın sağlığı söz konusu olduğunda bir lüks değil, bir gerekliliktir.
Pek çok kişi, ebeveynlerinin sevgisini göstermenin en iyi yolunun omuzlarında oynamasına izin vermek ya da kuşlarını okşayıp güzel bir masaj yapmak olduğunu düşünüyor. Ancak, bu faaliyetler aslında hormonal duruma pek katkısı olmaz. Papağanınıza her gün güçlü bir şekilde egzersiz yapmasına izin vererek "sevginizi" gösterin.
oyunalanii.jpg
 
Son düzenleme:

Papağanların Hormonal Mevsimine Hazırlanması

Hormonal değişimler kuşun kısaca yaşam şeklini belirleyen bir etken olduğunu söylemek isterim. Bu şekilde başladım çünkü kuşların ruh hali değişimleri, saldırganlıkları, eşyalara, objelere, bizlere zarar verme eğiliminde olurlar. Bunun sebebi hormonlardır. Dengesizliğinde sağlık sorunları yaratabilir, süreçte stres ve endişeli haller gözlemlenebilir.
Hormonlar dengede olduğunda, kuşunuzun hem fiziksel hem de diğer açılardan dingin olacaktır. Hormonlar kuşunuzun aktif yaşantısında daima önemli bir konudur ve yanlış sinyallerle, farklı şeylerin olmasına sebebiyet verebilir.

İlkbahar mevsimi kuşların Hormonal dengesinin en uygun olduğu zamanlardır.

Bu bizim için ne anlama gelir?
Papağanlar, memelilerden tamamen farklı hormon döngülerine sahiptir. Yabani papağanlar özellikle üretilmeye çalışıldığında, üreticiler bu durumu atlarlar ama unutulmaması gerekir ki, yabanilerin bir yılda, yalnızca bir veya iki kez kuluçka geçirip yavru büyütmeye uygun bir bünyeleri vardır.
Yabani papağanlar hormonal mevsimi ilkbaharda yiyeceklerin bol olduğu, havanın daha ılıman olduğu ve günlerin biraz daha uzun olduğu ilkbaharda üreme eğilimine yönelirler ve genelde gerçekleştirirler. Bir papağanın vücudu, yiyecek mevcudiyeti, aydınlatma, yuvalama alanı kullanılabilirliği ve hava koşullarındaki küçük değişikliklere oldukça uyumlu hale gelmiştir ve bunları bilerek üremeyi ayarlar.
Bu şartların eksikliği olduğunda yabani bir papağanın cinsel hormonları yılın geri kalanında uyku halindeki bir aşamaya geçer. Basitçe söylemek gerekirse, bir papağanın vücudu yıl boyunca hormonal durumu dengede olacak şekilde tasarlanmıştır ve bunu çevresel etkilere göre düzenlemektedir.

Peki ya Evcilleşenler?
Evcil papağanlar, vahşi kuzenlerinden tamamen farklı çevresel ve yaşam tarzı deneyimlerine sahip olma eğilimindedir ve bu da fiziksel ve davranışsal sorunlara neden olur. Bakıcılar, kuşların cinsel hormonlarını bozan masum kararlar alırlar. Örneğin; papağanların aslında 10-12 saat uykuya ihtiyacı olduğunda, papağanınızın sizin uyku döngünüze uyum sağlamasını beklemek gibi. Diğer yaşam tarzı ve çevresel stres faktörleriyle (diyet, uygunsuz eşlemeler, hareketsiz yaşam tarzı veya yuva malzemelerine erişim yetersizlikleri), uykusuzluk yaşayan çiftlerin vücutları ve davranışları üzerindeki etkisi oldukça büyüktür. Buna kronik hormonal bozukluk durumu diyoruz ve evcil hayvanınız için sağlıksız sonuçları olmaktadır.

İyi haber şu ki, kuşunuzun vücudunu, hareketlerini, belirli faktörleri tanımlayarak, hormonlarını dengelemede yardımcı olacak doğru takviyeleri vererek süreci kontrol altına alabilirsiniz. Öyleyse papağan hormonlarının neden bu kadar dengesizleştiğini ve bunun da sağlık ve davranış sorunlarına neden olduğunu öğrenmek için derinlemesine bir inceleme yapalım. Arkadaşlar papağan diyorum çünkü beslediğimiz kuşların büyük kısmı (küçüklü/büyüklü) papağan grubuna mensuptur.

Bir kaç soru ile aslında gerekli olana erişebiliriz. Konuyu bu şekilde devam ettireceğim:

1. TİPİK OLARAK PAPAĞAN HORMONAL MEVSİMİ NE ZAMAN?​

Yukarıda açıklandığı gibi, papağan hormonal mevsimi Bahar yaklaşırken başlar. Günler uzar da uzar. Taze, yeni yeni bulabileceği proteinli ve yağlı yiyecekler daha erişilebilir hale gelir ve hava biraz daha ısınır. Cinsel organların genişlemesine, yuva aramasına ve bölgesel davranışlara ve benzerlerine neden olan hormonal dalgalanmalara neden olan bir dizi faktör devreye girer.

2. PAPAĞAN HORMON SEVİYELERİNİ NE KONTROL EDER?​

Kuşlarınızın endokrin sistemi, beynin kendi içinde hormon üretir ve salgılar ve bunları tüm vücuda yayılmasını sağlar. Buna beyin, akciğerler, kalp, böbrekler, karaciğer ve ciltleri dahildir. Hormonlar vücudun habercileridir - kimyasal mesajlar gönderirler ve metabolizma, ruh hali, büyüme ve gelişme, cinsel işlev ve üreme süreçlerini etkilerler. Papağan hormonal mevsiminden bahsederken -tabii ki cinsel işlev ve üremeyle ilgili hormonlardan bahsediyorum- ancak tüm endokrin sistemin senkronize olmasıyla mümkündür.

3. KUŞLARDA HORMON DENGESİZLİKLERİNİN EN YAYGIN NEDENLERİ NELERDİR?​

Papağanlardaki hormon dengesizliklerinin en yaygın nedenleri aşağıdakilerdir:
 1. Diyet, besin yönünden zengin besinler dengesindeki değişiklikler. Hep deriz ya üretim sezonu yeni şeyler, eklemeler yapmayınız. Bu hormonal dengesini bozuyor kuşların.
 2. Eşin mevcudiyeti (veya kuşların bakıcısını bir eş olarak algılaması :( )
 3. Erojen bölgelerin fiziksel teması,
 4. Yuvalama sitelerine ve yuvalama malzemelerine erişim,
 5. Daha uzun gün ışığı saatleri,
 6. Az uyku...

4. KUŞUNUZDA "MEVSİM DIŞI" HORMON DENGESİZLİĞİ OLUP OLMADIĞINI NASIL ANLARSINIZ? İŞARETLER NELER?​

Bir papağanın kronik olarak hormonal bir durumda olmasının birçok belirtisi vardır. Basitçe ifade etmek gerekirse, kuş yıl boyunca hormonal davranış sergiler.
 • Tüy dönemlerinde istekli olmaları,
 • Bazı davranışlarda istemsizce artışlar,
 • Erojen bölgesini nesnelere sürtmesi,
 • Yuva yapımı ve bozma çabaları,
 • Tüy toplama,
 • Siz onunla ilgilenirken size yem kusması,
 • Daha yüksek sesle ve daha sık ötüşler,
 • Isırma ve nefes alıp vermede ki değişiklikler.
 • Daha agresif oyun oynamalar
kuşunuzun dönemsiz bir eşleşme isteği olduğunun göstergelerinden bazılarıdır. Zaten bunu anlamak oldukça kolay çünkü fiziksel olarak belli ediyorlarlar.
Bu dönemde eşleştirmeler uygun olmayabiliyor çünkü görüntü olarak hazır olsalar da, kuluçka geçirebilecek süreçte olmayacaklardır. Kondisyon kazanmaları gerekir.

5. PAPAĞAN HORMONLARINI YILIN YANLIŞ ZAMANINDA OLMAMASI İÇİN NE YAPABİLİRİM?​


Kuşunuzun her gece 10-12 saat tam karanlık ve sessiz uyuduğundan emin olmalısınız.

Parçalama eylem: Bir yuvayı hazırlar gibi bir şeyleri parçalama isteği, hormonlarını aşırı hızda artmasına etkili olur. Papağanınızın neyi parçaladığını gözlemleyin ve onları kaldırın. Aynı zamanda bu süreçte, kuşunuzu odun çiğneme, banyo yapma, şarkı söyleme gibi diğer tüm doğal papağan davranışları yaptığında ödüllendirin.
Boşluk, Yuva Arayışı: Yavru yetiştirmek için kuşlar bulunduğu odada ya da kafesinde kısmi karanlık alanları inceleme eğiliminde olurlar. Küçük kuşlar için ayakkabıdan, dolaba veya minderlerin altına kadar her şey olabilir. O zamanlar sevimli görünebilir ama gülünecek bir konu değildir, çünkü bu aktivite kuşunuzun aşırı eşleşme isteğini uyandırır ve biyolojik ihtiyaçlarını karşılayamadığında, öfkesini dışa dönük saldırganlığa veya kendine zarar verme davranışlarına çevirir.
Beslenme: Hormon üretimini tetikleyen yüksek kalorili ve yüksek yağlı yiyecekleri sınırlayın. Bunun yerine, kuşunuzun diyetine daha taze sebzelerle ve daha düşük şeker içerikli meyvelerle destekleyin.

6.PAPAĞAN HORMONLARINI DENGELEMEK İÇİN HANGİ SAĞLIK TAKVİYELERİNİ ÖNERİRSİNİZ?​

Probiyotikler: Bağırsak sağlığı ile hormon dengesi arasında bir bağlantı vardır. Probiyotikler, temel hormonların üretimini ve düzenlenmesini iyileştirebilen sağlıklı bakterilerdir. İyi bir papağan probiyotiği satın alın ve belirtildiği gibi besleyin. Ne yazık ki, probiyotik açıdan zengin çok az kuş yiyeceği vardır. Bu nedenle takviye gerekir.
Magnezyum: Birçok papağan magnezyum eksikliği çekmektedir. Sorunu tetikleyen şey yine stres. Stres arttıkça magnezyum ihtiyacı artmaktadır. Bu ihtiyacı gidermek için iyi bir üçlü olan Kalcium, Magnezyum + D3 gibi iyi bir ek ürün arayın. Kuşunuzun, merkezi sinir sistemini sakinleştirmek ve aşırı kortizol tedarikini önlemek için magnezyum takviyesi yapması gerekir. Bu besinler düzenlendiği zaman, diğer hormonlar da daha iyi düzenlenecektir. Magnezyum ayrıca uykuyu iyileştirir ve her ikisi de hormon dengesi için gerekli olanı sağlar.
Omega-3'ler: Omega-3'lerin bir işlevi hormonların oluşturulmasıdır, bu nedenle hormon bozukluklarını hafifletmek için Omega - 3 önerilmektedir. Omega-3'ler ayrıca hormon dengesini bozan etkenlerin, hasarını da azaltacaktır.
Adaptojenler: Adaptojenler, vücudun stresle başa çıkmasına yardımcı olan ve adrenalleri destekleyen bitkilerdir. Kuşların hormon dengesini sağlayıp, sağlıklı yaşamalarına yardımcı olmasını sağlayan doğal yollardır. Tüm adaptojenler aynı değildir. Papağanlarınızın yüksek ruh halini desteklemenin bir yolunu ararken her zaman taze, organik bitkileri tercih etmelisiniz. Papağanlar için güvenli, besleyici ve sağlıklı adaptojenler şunları içerir:
 1. Papatya - Chamomile
 2. Lavanta - Lavender
 3. Limon Balsamı - Lemon Balm
 4. Kırmızı yonca - Red Clover
 5. Gül yaprakları - Rose Petals
 6. Kava Kava Kökü - Kava Kava Root
 7. Tutku çiçeği - Passionflower
 8. Kediotu - Valerian

  İngilizce karşılıklarını yazdım. Kimi zaman başka otlarla karışabiliyor. Almadan önce yabancı karşılığıyla araştırınız.
Ayrıca bazı yağlar;
Hindistan Cevizi Yağı: Besleyici hindistancevizi yağı, sağlığa olan sayısız faydası nedeniyle yüzyıllardır kullanılmaktadır. Hindistan cevizi yağının papağanlar için de büyük sağlık yararları vardır. Birkaçı:
 • Cildi nemlendirir ve besler : Hindistan cevizi yağı cilt için harikadır. Doğal antioksidan özellikleri ile kuru, kaşıntılı ve tahriş olmuş cildi yatıştırmaya yardımcı olur.
 • Sindirime yardımı : Hindistan cevizi yağının faydalı yağ konsantrasyonu, sindirim sürecini desteklemesine yardımcı olur. Antimikrobiyal özellikleri, bağırsakta candida kaynaklı tahriş ve enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olabilir.
 • Yağ içeriği : Hindistan cevizi yağının % 50'den fazlası sağlıklı bir yağ olan laurik asitten gelir. Laurik asit, antibakteriyel, antiviral, antifungal ve anti-kanser özellikleri de dahil olmak üzere "iyi hissetme" durumuna neden olan, bir ton işlevi vardır.
 • Hormon desteği : Yanlış türde yağ almak papağan hormonlarında hasara yol açabilir ve kronik bir hormon sorunu durumuna neden olabilir. Hindistan cevizi yağı, vücudun doğal hormon üretimini destekleyen belirli yağlar içeren sağlıklı bir yağdır.
Bu nedenlerden dolayı Hindistan Cevizi Yağı hormon sağlığı için harikadır. Hormon üretimi için gerekli yapı taşlarını sağlar, kilo vermeye yardımcı olabilir, iltihabı azaltabilir ve hatta antimikrobiyal ve antibakteriyel özelliklere sahiptir.

D3 vitamini: Araştırmalar, D3 vitamini desteğinin, gün ışığıyla da desteklendiğinde hormonal dengeye etkisinden bahsetmişlerdir. Belirli oranda alınması gereklidir.

7. İYİLEŞTİRİLMİŞ HORMON DENGESİ İÇİN TAKVİYE ALMANIN YANI SIRA PAPAĞAN BAKICILARI HANGİ ALIŞKANLIKLARI BENİMSEMELİDİR?​

İyi uykular kuşlarım: :DYeterli uyku olmadan hormonal dengenin hiç şansı yoktur. Papağanınızın, yeniden şarj olması ve hormonları dengelemek için her gece 10 ila 12 saat uykuya ihtiyacı vardır. Açıkçası, papağan uyku ihtiyaçları çalışma programımıza pek uymuyor, ancak yine de papağan için uykusuzluğun sonuçları sağlık açısından bir risk oluşturuyor.
Hormon dengesi için doğru besleyin: Kuşunuz, besleyici yiyecekler yemiyorsa, vücudu işini düzgün bir şekilde yapamaz ve doğru zamanda doğru hormonları üretmek, dengede kalmak buna dahildir. Papağanınızın diyeti hormon dengesizliğine katkıda bulunuyorsa, değiştirmelisiniz. Kuşunuzu kaliteli peletler, yeşil yapraklı sebzeler, karbonhidratlar ve sağlıklı yağlardan oluşan bir dengeye ihtiyacı vardır. Detaylı bilgileri sitemizdeki konuları inceleyerek elde edebilirsiniz.

Egzersiz, hormonları dengelemek için harikadır: Enflamasyonu azaltır, stresi azaltır ve uykuya yardımcı olur. Bu nedenle, papağanınızı günlük olarak kafesten çıkarmayı rutinleştirin. Bir oyun standı, papağanlarınızın sağlığı söz konusu olduğunda bir lüks değil, bir gerekliliktir.
Pek çok kişi, ebeveynlerinin sevgisini göstermenin en iyi yolunun omuzlarında oynamasına izin vermek ya da kuşlarını okşayıp güzel bir masaj yapmak olduğunu düşünüyor. Ancak, bu faaliyetler aslında hormonal duruma pek katkısı olmaz. Papağanınıza her gün güçlü bir şekilde egzersiz yapmasına izin vererek "sevginizi" gösterin.
Ekli dosyayı görüntüle 7415
Keyifle okudum. Harika kardeşim
 

Papağanların Hormonal Mevsimine Hazırlanması

Hormonal değişimler kuşun kısaca yaşam şeklini belirleyen bir etken olduğunu söylemek isterim. Bu şekilde başladım çünkü kuşların ruh hali değişimleri, saldırganlıkları, eşyalara, objelere, bizlere zarar verme eğiliminde olurlar. Bunun sebebi hormonlardır. Dengesizliğinde sağlık sorunları yaratabilir, süreçte stres ve endişeli haller gözlemlenebilir.
Hormonlar dengede olduğunda, kuşunuzun hem fiziksel hem de diğer açılardan dingin olacaktır. Hormonlar kuşunuzun aktif yaşantısında daima önemli bir konudur ve yanlış sinyallerle, farklı şeylerin olmasına sebebiyet verebilir.

İlkbahar mevsimi kuşların Hormonal dengesinin en uygun olduğu zamanlardır.

Bu bizim için ne anlama gelir?
Papağanlar, memelilerden tamamen farklı hormon döngülerine sahiptir. Yabani papağanlar özellikle üretilmeye çalışıldığında, üreticiler bu durumu atlarlar ama unutulmaması gerekir ki, yabanilerin bir yılda, yalnızca bir veya iki kez kuluçka geçirip yavru büyütmeye uygun bir bünyeleri vardır.
Yabani papağanlar hormonal mevsimi ilkbaharda yiyeceklerin bol olduğu, havanın daha ılıman olduğu ve günlerin biraz daha uzun olduğu ilkbaharda üreme eğilimine yönelirler ve genelde gerçekleştirirler. Bir papağanın vücudu, yiyecek mevcudiyeti, aydınlatma, yuvalama alanı kullanılabilirliği ve hava koşullarındaki küçük değişikliklere oldukça uyumlu hale gelmiştir ve bunları bilerek üremeyi ayarlar.
Bu şartların eksikliği olduğunda yabani bir papağanın cinsel hormonları yılın geri kalanında uyku halindeki bir aşamaya geçer. Basitçe söylemek gerekirse, bir papağanın vücudu yıl boyunca hormonal durumu dengede olacak şekilde tasarlanmıştır ve bunu çevresel etkilere göre düzenlemektedir.

Peki ya Evcilleşenler?
Evcil papağanlar, vahşi kuzenlerinden tamamen farklı çevresel ve yaşam tarzı deneyimlerine sahip olma eğilimindedir ve bu da fiziksel ve davranışsal sorunlara neden olur. Bakıcılar, kuşların cinsel hormonlarını bozan masum kararlar alırlar. Örneğin; papağanların aslında 10-12 saat uykuya ihtiyacı olduğunda, papağanınızın sizin uyku döngünüze uyum sağlamasını beklemek gibi. Diğer yaşam tarzı ve çevresel stres faktörleriyle (diyet, uygunsuz eşlemeler, hareketsiz yaşam tarzı veya yuva malzemelerine erişim yetersizlikleri), uykusuzluk yaşayan çiftlerin vücutları ve davranışları üzerindeki etkisi oldukça büyüktür. Buna kronik hormonal bozukluk durumu diyoruz ve evcil hayvanınız için sağlıksız sonuçları olmaktadır.

İyi haber şu ki, kuşunuzun vücudunu, hareketlerini, belirli faktörleri tanımlayarak, hormonlarını dengelemede yardımcı olacak doğru takviyeleri vererek süreci kontrol altına alabilirsiniz. Öyleyse papağan hormonlarının neden bu kadar dengesizleştiğini ve bunun da sağlık ve davranış sorunlarına neden olduğunu öğrenmek için derinlemesine bir inceleme yapalım. Arkadaşlar papağan diyorum çünkü beslediğimiz kuşların büyük kısmı (küçüklü/büyüklü) papağan grubuna mensuptur.

Bir kaç soru ile aslında gerekli olana erişebiliriz. Konuyu bu şekilde devam ettireceğim:

1. TİPİK OLARAK PAPAĞAN HORMONAL MEVSİMİ NE ZAMAN?​

Yukarıda açıklandığı gibi, papağan hormonal mevsimi Bahar yaklaşırken başlar. Günler uzar da uzar. Taze, yeni yeni bulabileceği proteinli ve yağlı yiyecekler daha erişilebilir hale gelir ve hava biraz daha ısınır. Cinsel organların genişlemesine, yuva aramasına ve bölgesel davranışlara ve benzerlerine neden olan hormonal dalgalanmalara neden olan bir dizi faktör devreye girer.

2. PAPAĞAN HORMON SEVİYELERİNİ NE KONTROL EDER?​

Kuşlarınızın endokrin sistemi, beynin kendi içinde hormon üretir ve salgılar ve bunları tüm vücuda yayılmasını sağlar. Buna beyin, akciğerler, kalp, böbrekler, karaciğer ve ciltleri dahildir. Hormonlar vücudun habercileridir - kimyasal mesajlar gönderirler ve metabolizma, ruh hali, büyüme ve gelişme, cinsel işlev ve üreme süreçlerini etkilerler. Papağan hormonal mevsiminden bahsederken -tabii ki cinsel işlev ve üremeyle ilgili hormonlardan bahsediyorum- ancak tüm endokrin sistemin senkronize olmasıyla mümkündür.

3. KUŞLARDA HORMON DENGESİZLİKLERİNİN EN YAYGIN NEDENLERİ NELERDİR?​

Papağanlardaki hormon dengesizliklerinin en yaygın nedenleri aşağıdakilerdir:
 1. Diyet, besin yönünden zengin besinler dengesindeki değişiklikler. Hep deriz ya üretim sezonu yeni şeyler, eklemeler yapmayınız. Bu hormonal dengesini bozuyor kuşların.
 2. Eşin mevcudiyeti (veya kuşların bakıcısını bir eş olarak algılaması :( )
 3. Erojen bölgelerin fiziksel teması,
 4. Yuvalama sitelerine ve yuvalama malzemelerine erişim,
 5. Daha uzun gün ışığı saatleri,
 6. Az uyku...

4. KUŞUNUZDA "MEVSİM DIŞI" HORMON DENGESİZLİĞİ OLUP OLMADIĞINI NASIL ANLARSINIZ? İŞARETLER NELER?​

Bir papağanın kronik olarak hormonal bir durumda olmasının birçok belirtisi vardır. Basitçe ifade etmek gerekirse, kuş yıl boyunca hormonal davranış sergiler.
 • Tüy dönemlerinde istekli olmaları,
 • Bazı davranışlarda istemsizce artışlar,
 • Erojen bölgesini nesnelere sürtmesi,
 • Yuva yapımı ve bozma çabaları,
 • Tüy toplama,
 • Siz onunla ilgilenirken size yem kusması,
 • Daha yüksek sesle ve daha sık ötüşler,
 • Isırma ve nefes alıp vermede ki değişiklikler.
 • Daha agresif oyun oynamalar
kuşunuzun dönemsiz bir eşleşme isteği olduğunun göstergelerinden bazılarıdır. Zaten bunu anlamak oldukça kolay çünkü fiziksel olarak belli ediyorlarlar.
Bu dönemde eşleştirmeler uygun olmayabiliyor çünkü görüntü olarak hazır olsalar da, kuluçka geçirebilecek süreçte olmayacaklardır. Kondisyon kazanmaları gerekir.

5. PAPAĞAN HORMONLARINI YILIN YANLIŞ ZAMANINDA OLMAMASI İÇİN NE YAPABİLİRİM?​


Kuşunuzun her gece 10-12 saat tam karanlık ve sessiz uyuduğundan emin olmalısınız.

Parçalama eylem: Bir yuvayı hazırlar gibi bir şeyleri parçalama isteği, hormonlarını aşırı hızda artmasına etkili olur. Papağanınızın neyi parçaladığını gözlemleyin ve onları kaldırın. Aynı zamanda bu süreçte, kuşunuzu odun çiğneme, banyo yapma, şarkı söyleme gibi diğer tüm doğal papağan davranışları yaptığında ödüllendirin.
Boşluk, Yuva Arayışı: Yavru yetiştirmek için kuşlar bulunduğu odada ya da kafesinde kısmi karanlık alanları inceleme eğiliminde olurlar. Küçük kuşlar için ayakkabıdan, dolaba veya minderlerin altına kadar her şey olabilir. O zamanlar sevimli görünebilir ama gülünecek bir konu değildir, çünkü bu aktivite kuşunuzun aşırı eşleşme isteğini uyandırır ve biyolojik ihtiyaçlarını karşılayamadığında, öfkesini dışa dönük saldırganlığa veya kendine zarar verme davranışlarına çevirir.
Beslenme: Hormon üretimini tetikleyen yüksek kalorili ve yüksek yağlı yiyecekleri sınırlayın. Bunun yerine, kuşunuzun diyetine daha taze sebzelerle ve daha düşük şeker içerikli meyvelerle destekleyin.

6.PAPAĞAN HORMONLARINI DENGELEMEK İÇİN HANGİ SAĞLIK TAKVİYELERİNİ ÖNERİRSİNİZ?​

Probiyotikler: Bağırsak sağlığı ile hormon dengesi arasında bir bağlantı vardır. Probiyotikler, temel hormonların üretimini ve düzenlenmesini iyileştirebilen sağlıklı bakterilerdir. İyi bir papağan probiyotiği satın alın ve belirtildiği gibi besleyin. Ne yazık ki, probiyotik açıdan zengin çok az kuş yiyeceği vardır. Bu nedenle takviye gerekir.
Magnezyum: Birçok papağan magnezyum eksikliği çekmektedir. Sorunu tetikleyen şey yine stres. Stres arttıkça magnezyum ihtiyacı artmaktadır. Bu ihtiyacı gidermek için iyi bir üçlü olan Kalcium, Magnezyum + D3 gibi iyi bir ek ürün arayın. Kuşunuzun, merkezi sinir sistemini sakinleştirmek ve aşırı kortizol tedarikini önlemek için magnezyum takviyesi yapması gerekir. Bu besinler düzenlendiği zaman, diğer hormonlar da daha iyi düzenlenecektir. Magnezyum ayrıca uykuyu iyileştirir ve her ikisi de hormon dengesi için gerekli olanı sağlar.
Omega-3'ler: Omega-3'lerin bir işlevi hormonların oluşturulmasıdır, bu nedenle hormon bozukluklarını hafifletmek için Omega - 3 önerilmektedir. Omega-3'ler ayrıca hormon dengesini bozan etkenlerin, hasarını da azaltacaktır.
Adaptojenler: Adaptojenler, vücudun stresle başa çıkmasına yardımcı olan ve adrenalleri destekleyen bitkilerdir. Kuşların hormon dengesini sağlayıp, sağlıklı yaşamalarına yardımcı olmasını sağlayan doğal yollardır. Tüm adaptojenler aynı değildir. Papağanlarınızın yüksek ruh halini desteklemenin bir yolunu ararken her zaman taze, organik bitkileri tercih etmelisiniz. Papağanlar için güvenli, besleyici ve sağlıklı adaptojenler şunları içerir:
 1. Papatya - Chamomile
 2. Lavanta - Lavender
 3. Limon Balsamı - Lemon Balm
 4. Kırmızı yonca - Red Clover
 5. Gül yaprakları - Rose Petals
 6. Kava Kava Kökü - Kava Kava Root
 7. Tutku çiçeği - Passionflower
 8. Kediotu - Valerian

  İngilizce karşılıklarını yazdım. Kimi zaman başka otlarla karışabiliyor. Almadan önce yabancı karşılığıyla araştırınız.
Ayrıca bazı yağlar;
Hindistan Cevizi Yağı: Besleyici hindistancevizi yağı, sağlığa olan sayısız faydası nedeniyle yüzyıllardır kullanılmaktadır. Hindistan cevizi yağının papağanlar için de büyük sağlık yararları vardır. Birkaçı:
 • Cildi nemlendirir ve besler : Hindistan cevizi yağı cilt için harikadır. Doğal antioksidan özellikleri ile kuru, kaşıntılı ve tahriş olmuş cildi yatıştırmaya yardımcı olur.
 • Sindirime yardımı : Hindistan cevizi yağının faydalı yağ konsantrasyonu, sindirim sürecini desteklemesine yardımcı olur. Antimikrobiyal özellikleri, bağırsakta candida kaynaklı tahriş ve enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olabilir.
 • Yağ içeriği : Hindistan cevizi yağının % 50'den fazlası sağlıklı bir yağ olan laurik asitten gelir. Laurik asit, antibakteriyel, antiviral, antifungal ve anti-kanser özellikleri de dahil olmak üzere "iyi hissetme" durumuna neden olan, bir ton işlevi vardır.
 • Hormon desteği : Yanlış türde yağ almak papağan hormonlarında hasara yol açabilir ve kronik bir hormon sorunu durumuna neden olabilir. Hindistan cevizi yağı, vücudun doğal hormon üretimini destekleyen belirli yağlar içeren sağlıklı bir yağdır.
Bu nedenlerden dolayı Hindistan Cevizi Yağı hormon sağlığı için harikadır. Hormon üretimi için gerekli yapı taşlarını sağlar, kilo vermeye yardımcı olabilir, iltihabı azaltabilir ve hatta antimikrobiyal ve antibakteriyel özelliklere sahiptir.

D3 vitamini: Araştırmalar, D3 vitamini desteğinin, gün ışığıyla da desteklendiğinde hormonal dengeye etkisinden bahsetmişlerdir. Belirli oranda alınması gereklidir.

7. İYİLEŞTİRİLMİŞ HORMON DENGESİ İÇİN TAKVİYE ALMANIN YANI SIRA PAPAĞAN BAKICILARI HANGİ ALIŞKANLIKLARI BENİMSEMELİDİR?​

İyi uykular kuşlarım: :DYeterli uyku olmadan hormonal dengenin hiç şansı yoktur. Papağanınızın, yeniden şarj olması ve hormonları dengelemek için her gece 10 ila 12 saat uykuya ihtiyacı vardır. Açıkçası, papağan uyku ihtiyaçları çalışma programımıza pek uymuyor, ancak yine de papağan için uykusuzluğun sonuçları sağlık açısından bir risk oluşturuyor.
Hormon dengesi için doğru besleyin: Kuşunuz, besleyici yiyecekler yemiyorsa, vücudu işini düzgün bir şekilde yapamaz ve doğru zamanda doğru hormonları üretmek, dengede kalmak buna dahildir. Papağanınızın diyeti hormon dengesizliğine katkıda bulunuyorsa, değiştirmelisiniz. Kuşunuzu kaliteli peletler, yeşil yapraklı sebzeler, karbonhidratlar ve sağlıklı yağlardan oluşan bir dengeye ihtiyacı vardır. Detaylı bilgileri sitemizdeki konuları inceleyerek elde edebilirsiniz.

Egzersiz, hormonları dengelemek için harikadır: Enflamasyonu azaltır, stresi azaltır ve uykuya yardımcı olur. Bu nedenle, papağanınızı günlük olarak kafesten çıkarmayı rutinleştirin. Bir oyun standı, papağanlarınızın sağlığı söz konusu olduğunda bir lüks değil, bir gerekliliktir.
Pek çok kişi, ebeveynlerinin sevgisini göstermenin en iyi yolunun omuzlarında oynamasına izin vermek ya da kuşlarını okşayıp güzel bir masaj yapmak olduğunu düşünüyor. Ancak, bu faaliyetler aslında hormonal duruma pek katkısı olmaz. Papağanınıza her gün güçlü bir şekilde egzersiz yapmasına izin vererek "sevginizi" gösterin.
Ekli dosyayı görüntüle 7415
Benim mubişim de “Erojen bölgelerini” bana sürtüyor sürekli. Şu dişi kuşum gelsin de ona sürtünsün. Eş tutar inşallah.
 

Papağanların Hormonal Mevsimine Hazırlanması

Hormonal değişimler kuşun kısaca yaşam şeklini belirleyen bir etken olduğunu söylemek isterim. Bu şekilde başladım çünkü kuşların ruh hali değişimleri, saldırganlıkları, eşyalara, objelere, bizlere zarar verme eğiliminde olurlar. Bunun sebebi hormonlardır. Dengesizliğinde sağlık sorunları yaratabilir, süreçte stres ve endişeli haller gözlemlenebilir.
Hormonlar dengede olduğunda, kuşunuzun hem fiziksel hem de diğer açılardan dingin olacaktır. Hormonlar kuşunuzun aktif yaşantısında daima önemli bir konudur ve yanlış sinyallerle, farklı şeylerin olmasına sebebiyet verebilir.

İlkbahar mevsimi kuşların Hormonal dengesinin en uygun olduğu zamanlardır.

Bu bizim için ne anlama gelir?
Papağanlar, memelilerden tamamen farklı hormon döngülerine sahiptir. Yabani papağanlar özellikle üretilmeye çalışıldığında, üreticiler bu durumu atlarlar ama unutulmaması gerekir ki, yabanilerin bir yılda, yalnızca bir veya iki kez kuluçka geçirip yavru büyütmeye uygun bir bünyeleri vardır.
Yabani papağanlar hormonal mevsimi ilkbaharda yiyeceklerin bol olduğu, havanın daha ılıman olduğu ve günlerin biraz daha uzun olduğu ilkbaharda üreme eğilimine yönelirler ve genelde gerçekleştirirler. Bir papağanın vücudu, yiyecek mevcudiyeti, aydınlatma, yuvalama alanı kullanılabilirliği ve hava koşullarındaki küçük değişikliklere oldukça uyumlu hale gelmiştir ve bunları bilerek üremeyi ayarlar.
Bu şartların eksikliği olduğunda yabani bir papağanın cinsel hormonları yılın geri kalanında uyku halindeki bir aşamaya geçer. Basitçe söylemek gerekirse, bir papağanın vücudu yıl boyunca hormonal durumu dengede olacak şekilde tasarlanmıştır ve bunu çevresel etkilere göre düzenlemektedir.

Peki ya Evcilleşenler?
Evcil papağanlar, vahşi kuzenlerinden tamamen farklı çevresel ve yaşam tarzı deneyimlerine sahip olma eğilimindedir ve bu da fiziksel ve davranışsal sorunlara neden olur. Bakıcılar, kuşların cinsel hormonlarını bozan masum kararlar alırlar. Örneğin; papağanların aslında 10-12 saat uykuya ihtiyacı olduğunda, papağanınızın sizin uyku döngünüze uyum sağlamasını beklemek gibi. Diğer yaşam tarzı ve çevresel stres faktörleriyle (diyet, uygunsuz eşlemeler, hareketsiz yaşam tarzı veya yuva malzemelerine erişim yetersizlikleri), uykusuzluk yaşayan çiftlerin vücutları ve davranışları üzerindeki etkisi oldukça büyüktür. Buna kronik hormonal bozukluk durumu diyoruz ve evcil hayvanınız için sağlıksız sonuçları olmaktadır.

İyi haber şu ki, kuşunuzun vücudunu, hareketlerini, belirli faktörleri tanımlayarak, hormonlarını dengelemede yardımcı olacak doğru takviyeleri vererek süreci kontrol altına alabilirsiniz. Öyleyse papağan hormonlarının neden bu kadar dengesizleştiğini ve bunun da sağlık ve davranış sorunlarına neden olduğunu öğrenmek için derinlemesine bir inceleme yapalım. Arkadaşlar papağan diyorum çünkü beslediğimiz kuşların büyük kısmı (küçüklü/büyüklü) papağan grubuna mensuptur.

Bir kaç soru ile aslında gerekli olana erişebiliriz. Konuyu bu şekilde devam ettireceğim:

1. TİPİK OLARAK PAPAĞAN HORMONAL MEVSİMİ NE ZAMAN?​

Yukarıda açıklandığı gibi, papağan hormonal mevsimi Bahar yaklaşırken başlar. Günler uzar da uzar. Taze, yeni yeni bulabileceği proteinli ve yağlı yiyecekler daha erişilebilir hale gelir ve hava biraz daha ısınır. Cinsel organların genişlemesine, yuva aramasına ve bölgesel davranışlara ve benzerlerine neden olan hormonal dalgalanmalara neden olan bir dizi faktör devreye girer.

2. PAPAĞAN HORMON SEVİYELERİNİ NE KONTROL EDER?​

Kuşlarınızın endokrin sistemi, beynin kendi içinde hormon üretir ve salgılar ve bunları tüm vücuda yayılmasını sağlar. Buna beyin, akciğerler, kalp, böbrekler, karaciğer ve ciltleri dahildir. Hormonlar vücudun habercileridir - kimyasal mesajlar gönderirler ve metabolizma, ruh hali, büyüme ve gelişme, cinsel işlev ve üreme süreçlerini etkilerler. Papağan hormonal mevsiminden bahsederken -tabii ki cinsel işlev ve üremeyle ilgili hormonlardan bahsediyorum- ancak tüm endokrin sistemin senkronize olmasıyla mümkündür.

3. KUŞLARDA HORMON DENGESİZLİKLERİNİN EN YAYGIN NEDENLERİ NELERDİR?​

Papağanlardaki hormon dengesizliklerinin en yaygın nedenleri aşağıdakilerdir:
 1. Diyet, besin yönünden zengin besinler dengesindeki değişiklikler. Hep deriz ya üretim sezonu yeni şeyler, eklemeler yapmayınız. Bu hormonal dengesini bozuyor kuşların.
 2. Eşin mevcudiyeti (veya kuşların bakıcısını bir eş olarak algılaması :( )
 3. Erojen bölgelerin fiziksel teması,
 4. Yuvalama sitelerine ve yuvalama malzemelerine erişim,
 5. Daha uzun gün ışığı saatleri,
 6. Az uyku...

4. KUŞUNUZDA "MEVSİM DIŞI" HORMON DENGESİZLİĞİ OLUP OLMADIĞINI NASIL ANLARSINIZ? İŞARETLER NELER?​

Bir papağanın kronik olarak hormonal bir durumda olmasının birçok belirtisi vardır. Basitçe ifade etmek gerekirse, kuş yıl boyunca hormonal davranış sergiler.
 • Tüy dönemlerinde istekli olmaları,
 • Bazı davranışlarda istemsizce artışlar,
 • Erojen bölgesini nesnelere sürtmesi,
 • Yuva yapımı ve bozma çabaları,
 • Tüy toplama,
 • Siz onunla ilgilenirken size yem kusması,
 • Daha yüksek sesle ve daha sık ötüşler,
 • Isırma ve nefes alıp vermede ki değişiklikler.
 • Daha agresif oyun oynamalar
kuşunuzun dönemsiz bir eşleşme isteği olduğunun göstergelerinden bazılarıdır. Zaten bunu anlamak oldukça kolay çünkü fiziksel olarak belli ediyorlarlar.
Bu dönemde eşleştirmeler uygun olmayabiliyor çünkü görüntü olarak hazır olsalar da, kuluçka geçirebilecek süreçte olmayacaklardır. Kondisyon kazanmaları gerekir.

5. PAPAĞAN HORMONLARINI YILIN YANLIŞ ZAMANINDA OLMAMASI İÇİN NE YAPABİLİRİM?​


Kuşunuzun her gece 10-12 saat tam karanlık ve sessiz uyuduğundan emin olmalısınız.

Parçalama eylem: Bir yuvayı hazırlar gibi bir şeyleri parçalama isteği, hormonlarını aşırı hızda artmasına etkili olur. Papağanınızın neyi parçaladığını gözlemleyin ve onları kaldırın. Aynı zamanda bu süreçte, kuşunuzu odun çiğneme, banyo yapma, şarkı söyleme gibi diğer tüm doğal papağan davranışları yaptığında ödüllendirin.
Boşluk, Yuva Arayışı: Yavru yetiştirmek için kuşlar bulunduğu odada ya da kafesinde kısmi karanlık alanları inceleme eğiliminde olurlar. Küçük kuşlar için ayakkabıdan, dolaba veya minderlerin altına kadar her şey olabilir. O zamanlar sevimli görünebilir ama gülünecek bir konu değildir, çünkü bu aktivite kuşunuzun aşırı eşleşme isteğini uyandırır ve biyolojik ihtiyaçlarını karşılayamadığında, öfkesini dışa dönük saldırganlığa veya kendine zarar verme davranışlarına çevirir.
Beslenme: Hormon üretimini tetikleyen yüksek kalorili ve yüksek yağlı yiyecekleri sınırlayın. Bunun yerine, kuşunuzun diyetine daha taze sebzelerle ve daha düşük şeker içerikli meyvelerle destekleyin.

6.PAPAĞAN HORMONLARINI DENGELEMEK İÇİN HANGİ SAĞLIK TAKVİYELERİNİ ÖNERİRSİNİZ?​

Probiyotikler: Bağırsak sağlığı ile hormon dengesi arasında bir bağlantı vardır. Probiyotikler, temel hormonların üretimini ve düzenlenmesini iyileştirebilen sağlıklı bakterilerdir. İyi bir papağan probiyotiği satın alın ve belirtildiği gibi besleyin. Ne yazık ki, probiyotik açıdan zengin çok az kuş yiyeceği vardır. Bu nedenle takviye gerekir.
Magnezyum: Birçok papağan magnezyum eksikliği çekmektedir. Sorunu tetikleyen şey yine stres. Stres arttıkça magnezyum ihtiyacı artmaktadır. Bu ihtiyacı gidermek için iyi bir üçlü olan Kalcium, Magnezyum + D3 gibi iyi bir ek ürün arayın. Kuşunuzun, merkezi sinir sistemini sakinleştirmek ve aşırı kortizol tedarikini önlemek için magnezyum takviyesi yapması gerekir. Bu besinler düzenlendiği zaman, diğer hormonlar da daha iyi düzenlenecektir. Magnezyum ayrıca uykuyu iyileştirir ve her ikisi de hormon dengesi için gerekli olanı sağlar.
Omega-3'ler: Omega-3'lerin bir işlevi hormonların oluşturulmasıdır, bu nedenle hormon bozukluklarını hafifletmek için Omega - 3 önerilmektedir. Omega-3'ler ayrıca hormon dengesini bozan etkenlerin, hasarını da azaltacaktır.
Adaptojenler: Adaptojenler, vücudun stresle başa çıkmasına yardımcı olan ve adrenalleri destekleyen bitkilerdir. Kuşların hormon dengesini sağlayıp, sağlıklı yaşamalarına yardımcı olmasını sağlayan doğal yollardır. Tüm adaptojenler aynı değildir. Papağanlarınızın yüksek ruh halini desteklemenin bir yolunu ararken her zaman taze, organik bitkileri tercih etmelisiniz. Papağanlar için güvenli, besleyici ve sağlıklı adaptojenler şunları içerir:
 1. Papatya - Chamomile
 2. Lavanta - Lavender
 3. Limon Balsamı - Lemon Balm
 4. Kırmızı yonca - Red Clover
 5. Gül yaprakları - Rose Petals
 6. Kava Kava Kökü - Kava Kava Root
 7. Tutku çiçeği - Passionflower
 8. Kediotu - Valerian

  İngilizce karşılıklarını yazdım. Kimi zaman başka otlarla karışabiliyor. Almadan önce yabancı karşılığıyla araştırınız.
Ayrıca bazı yağlar;
Hindistan Cevizi Yağı: Besleyici hindistancevizi yağı, sağlığa olan sayısız faydası nedeniyle yüzyıllardır kullanılmaktadır. Hindistan cevizi yağının papağanlar için de büyük sağlık yararları vardır. Birkaçı:
 • Cildi nemlendirir ve besler : Hindistan cevizi yağı cilt için harikadır. Doğal antioksidan özellikleri ile kuru, kaşıntılı ve tahriş olmuş cildi yatıştırmaya yardımcı olur.
 • Sindirime yardımı : Hindistan cevizi yağının faydalı yağ konsantrasyonu, sindirim sürecini desteklemesine yardımcı olur. Antimikrobiyal özellikleri, bağırsakta candida kaynaklı tahriş ve enfeksiyonla savaşmaya yardımcı olabilir.
 • Yağ içeriği : Hindistan cevizi yağının % 50'den fazlası sağlıklı bir yağ olan laurik asitten gelir. Laurik asit, antibakteriyel, antiviral, antifungal ve anti-kanser özellikleri de dahil olmak üzere "iyi hissetme" durumuna neden olan, bir ton işlevi vardır.
 • Hormon desteği : Yanlış türde yağ almak papağan hormonlarında hasara yol açabilir ve kronik bir hormon sorunu durumuna neden olabilir. Hindistan cevizi yağı, vücudun doğal hormon üretimini destekleyen belirli yağlar içeren sağlıklı bir yağdır.
Bu nedenlerden dolayı Hindistan Cevizi Yağı hormon sağlığı için harikadır. Hormon üretimi için gerekli yapı taşlarını sağlar, kilo vermeye yardımcı olabilir, iltihabı azaltabilir ve hatta antimikrobiyal ve antibakteriyel özelliklere sahiptir.

D3 vitamini: Araştırmalar, D3 vitamini desteğinin, gün ışığıyla da desteklendiğinde hormonal dengeye etkisinden bahsetmişlerdir. Belirli oranda alınması gereklidir.

7. İYİLEŞTİRİLMİŞ HORMON DENGESİ İÇİN TAKVİYE ALMANIN YANI SIRA PAPAĞAN BAKICILARI HANGİ ALIŞKANLIKLARI BENİMSEMELİDİR?​

İyi uykular kuşlarım: :DYeterli uyku olmadan hormonal dengenin hiç şansı yoktur. Papağanınızın, yeniden şarj olması ve hormonları dengelemek için her gece 10 ila 12 saat uykuya ihtiyacı vardır. Açıkçası, papağan uyku ihtiyaçları çalışma programımıza pek uymuyor, ancak yine de papağan için uykusuzluğun sonuçları sağlık açısından bir risk oluşturuyor.
Hormon dengesi için doğru besleyin: Kuşunuz, besleyici yiyecekler yemiyorsa, vücudu işini düzgün bir şekilde yapamaz ve doğru zamanda doğru hormonları üretmek, dengede kalmak buna dahildir. Papağanınızın diyeti hormon dengesizliğine katkıda bulunuyorsa, değiştirmelisiniz. Kuşunuzu kaliteli peletler, yeşil yapraklı sebzeler, karbonhidratlar ve sağlıklı yağlardan oluşan bir dengeye ihtiyacı vardır. Detaylı bilgileri sitemizdeki konuları inceleyerek elde edebilirsiniz.

Egzersiz, hormonları dengelemek için harikadır: Enflamasyonu azaltır, stresi azaltır ve uykuya yardımcı olur. Bu nedenle, papağanınızı günlük olarak kafesten çıkarmayı rutinleştirin. Bir oyun standı, papağanlarınızın sağlığı söz konusu olduğunda bir lüks değil, bir gerekliliktir.
Pek çok kişi, ebeveynlerinin sevgisini göstermenin en iyi yolunun omuzlarında oynamasına izin vermek ya da kuşlarını okşayıp güzel bir masaj yapmak olduğunu düşünüyor. Ancak, bu faaliyetler aslında hormonal duruma pek katkısı olmaz. Papağanınıza her gün güçlü bir şekilde egzersiz yapmasına izin vererek "sevginizi" gösterin.
Ekli dosyayı görüntüle 7415
Mükemmel. Elinize, emeğinize sağlık. :)
 
Üst