Muhabbet Kuşları Pelet Yeme Geçiş Deneyimim

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Hazal
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Hazal

Yönetici
Moderatör
Öncelikle muhabbetler için olan Versele Laga B14-B18 bulunmadığı için,yine aynı markanın küçük paraketler için üretilen G14;Kanarya,saka ve finchler için olan C15 ürünlerini kullandığımı belirteyim.Ben olurda stok sıkıntısı olursa diye 2 paket aldım.Sorduğum veteriner ikiside olabilir dedi.Yalnız G14 ü robottan geçirerek ufaltıyorum.Diğeri zaten granül halinde.

İlk 3 gün hiçbir şekilde yediremedim.Elimle verdim yemedi,ben yermiş gibi yapıp dikkatini çektim yanıma gelince verdim geveleyip attı ağzından.Yemliğe koydum gene olumsuz.

Sonra mamaya kattım bir kaç tane,baktım sadece kırmızıları yemiş.Paketten kırmızıları ayıkladım bir miktar,yemine kattım.Onları da öyle yedi.Gündüz hep dışarıda olduğu için oyun alanına pelet yemi serptim,baktım arada yiyor gidip gelip.Bir kaç gün de bu şekilde ilerledi.

Yemliğe de koymaya başladım az az,ilk tercihi tohumlar olsada peleti de yemeye başladı.Miktarı giderek arttırdım.Hala önce tohumları yiyor ama onlar bitince çekilmiyor yemlikten.Pelete geçiyor :)Dışarıya koyduğum yemler işe yaradı bence. Oynarken arada gidip gelip yemesi iyi oldu.Hala bu şekilde yapıyorum.Yemlik harici koyuyorum oyun yerine,şu an çıtır çıtır yiyor mesela.Şaşkınım açıkçası,bu kez tahminimden çok kolay oldu.

Şu an ağırlıklı pelet olmak üzere karışık besleniyor.Arada ayrı olarak aspur ve yulafta veriyorum.Pelete geçiş zor ve sabır isteyen bir süreç.Bazı hayvanlar hiç alışmayabilir.Bu yüzden geçişi uzun bir zamana yayıp,miktarı yavaşça arttırarak deneyebilir,ya da benim yaptığım gibi direkt yemlikte sunmadan önce ilgisini çekmesini sağlayabilirsiniz.

Versele Laga'nın çok çeşitli ürünleri mevcut. Örneğin Prestige serisinin sadece 2 ürünü ülkemize geliyor. Fakat içerik açısından çok daha verimli olan ürünleri gelmiyor.

Keza pelet yemde de aynı sıkıntı sözkonusu.

Haftalar önce iletişime geçmiştim mail yoluyla. Bu konuları da tekrar dile getireceğim.

Umarım bu konuda gelişmeler yaşanır.

Paylaşım için teşekkürler:)

Öncelikle muhabbetler için olan Versele Laga B14-B18 bulunmadığı için,yine aynı markanın küçük paraketler için üretilen G14;Kanarya,saka ve finchler için olan C15 ürünlerini kullandığımı belirteyim.Ben olurda stok sıkıntısı olursa diye 2 paket aldım.Sorduğum veteriner ikiside olabilir dedi.Yalnız G14 ü robottan geçirerek ufaltıyorum.Diğeri zaten granül halinde.

İlk 3 gün hiçbir şekilde yediremedim.Elimle verdim yemedi,ben yermiş gibi yapıp dikkatini çektim yanıma gelince verdim geveleyip attı ağzından.Yemliğe koydum gene olumsuz.

Sonra mamaya kattım bir kaç tane,baktım sadece kırmızıları yemiş.Paketten kırmızıları ayıkladım bir miktar,yemine kattım.Onları da öyle yedi.Gündüz hep dışarıda olduğu için oyun alanına pelet yemi serptim,baktım arada yiyor gidip gelip.Bir kaç gün de bu şekilde ilerledi.

Yemliğe de koymaya başladım az az,ilk tercihi tohumlar olsada peleti de yemeye başladı.Miktarı giderek arttırdım.Hala önce tohumları yiyor ama onlar bitince çekilmiyor yemlikten.Pelete geçiyor :)Dışarıya koyduğum yemler işe yaradı bence. Oynarken arada gidip gelip yemesi iyi oldu.Hala bu şekilde yapıyorum.Yemlik harici koyuyorum oyun yerine,şu an çıtır çıtır yiyor mesela.Şaşkınım açıkçası,bu kez tahminimden çok kolay oldu.

Şu an ağırlıklı pelet olmak üzere karışık besleniyor.Arada ayrı olarak aspur ve yulafta veriyorum.Pelete geçiş zor ve sabır isteyen bir süreç.Bazı hayvanlar hiç alışmayabilir.Bu yüzden geçişi uzun bir zamana yayıp,miktarı yavaşça arttırarak deneyebilir,ya da benim yaptığım gibi direkt yemlikte sunmadan önce ilgisini çekmesini sağlayabilirsiniz.
Evet sayın seyirciler bugün ki haber başlığımız da yüzyılın uğraşları süreci karşılığını alan bir hanımefendinin hikayesi var. Yakında sinemalarda :D. Valla tebrik ederim Hazal abla bayağı uğraşmış ve başarmışsın. Kuzenim kuşunu geçirmek için bayağı uğraşmıştı ama başaramadı. 8 yıl onda kaldı en az 2 yıl uğraştı aç kaldı gine yemedi. Sonra zaten maalesef kaybetti kuşunu.

Evet sayın seyirciler bugün ki haber başlığımız da yüzyılın uğraşları süreci karşılığını alan bir hanımefendinin hikayesi var. Yakında sinemalarda :D. Valla tebrik ederim Hazal abla bayağı uğraşmış ve başarmışsın. Kuzenim kuşunu geçirmek için bayağı uğraşmıştı ama başaramadı. 8 yıl onda kaldı en az 2 yıl uğraştı aç kaldı gine yemedi. Sonra zaten maalesef kaybetti kuşunu.
:ROFLMAO: Sağol Şimâlcim,iki inat bir araya gelince orta yolu bulduk.Hâlâ arada yemin olduğu dolabı açınca küçük Emrah bakışı atıyor ama yemezler :) yemeyen hayvan asla yemez doğru.

Versele Laga'nın çok çeşitli ürünleri mevcut. Örneğin Prestige serisinin sadece 2 ürünü ülkemize geliyor. Fakat içerik açısından çok daha verimli olan ürünleri gelmiyor.

Keza pelet yemde de aynı sıkıntı sözkonusu.

Haftalar önce iletişime geçmiştim mail yoluyla. Bu konuları da tekrar dile getireceğim.

Umarım bu konuda gelişmeler yaşanır.

Paylaşım için teşekkürler:)
Şu an aldıklarım da yok piyasada,tam pelete geçtik derken şaka gibi :)

Bu konuyu da okuyup diger konudan devam etmisim, foruma acemilik.
Kendimi alintilayayip buraya da koyayim;

Bulut un pellet e conversion inini keyifle okudum, bu platformla tanismamiza da vesile oldu.

Bizim oglan icin danistigim neredeyse tum hekimler hormonal olarak cok hareketli oldugunu ve testislerinin buyumeye basladigini, hava keselerine, bacaklarindaki damarlara ve diger organlara baski yapmaya basladigini/ilerleyebilecegini soylediler. Bunun icin bizim tohum canavarini pellet e convert etmemi ve diyette koklu degisiklikler yapmami onerdiler.
US ve Canada bazli konustugum hekimler direkt Roudy Bush ve Harrison's onerirken , avrupadakiler Psitticus, Zupreem, Versele-Laga B14 onerdiler. Turkiyede de Lintu ve energy cube lafi gecti bir kac defa.
Roudy B, psitticus micro, V-L Nutribird B14, zupreem natural siparislerini verdim yurtdisindan. Sanirim gelmeleri bir kac hafta alacagi icin bu sirada lintu da siparis verip hafif hafif baslasak mi diye de dusunuyorum.

Bu sirada harrison's bird un musteri hizmetleriyle de konustum, direkt kendilerinin yollayamacagini fakat avrupadaki distributorlerine yonlendirebileceklerini soylediler. Bunlardan 1-2 tanesi olumlu donus yapti. Burdaki sikinti paketlerin SKT leri yeteri kadar uzun olmasina ragmen paket acildiktan sonra 6 haftalik, dondurucu destegi ile hijyenik bir ortam saglanabilirse 8 haftalik bir omur biciyorlar bu pelletlere koruyucu olmadigi icin. 1lbs lik paketler kaynagimdan hayli pahaliya geliyor ve lojistigi baya zor. Belki tonkus u alistirabilirsem 5lbs lik paketlerden soyleyip 4-5 kisi grup paylasimina girilebilir ilgilenen olursa.

:ROFLMAO: Sağol Şimâlcim,iki inat bir araya gelince orta yolu bulduk.Hâlâ arada yemin olduğu dolabı açınca küçük Emrah bakışı atıyor ama yemezler :) yemeyen hayvan asla yemez doğru.
Evet hiç ağzına sürmüyordu. Ben pelet yeme geçmeyi denesem. Aç kalıp beni didikler :D

Bu konuyu da okuyup diger konudan devam etmisim, foruma acemilik.
Kendimi alintilayayip buraya da koyayim;
Pelet yem bulma burada sıkıntılı maalesef.Ben aylardır B14 ya da 18 i bulmaya çalışıyorum mesela.Psittacus’da aynı şekilde.O yüzden geçişi diğerleriyle yapmak zorunda kaldım.Gerçi ilk denemem Psittacus’la olmuştu ve hiçbir şekilde yediremedim.

Harrison’s katkılı olmadığı için diğerlerinden önde haklısınız.Fakat saklama süresi azmış gerçekten.Bir de şu stok sıkıntısından dolayı hayvanı tamamen pelete geçirmiyorum.C15 i daha çok sevdi onu yiyor,o bile bulunmuyor artık. @Muratsani firmaya mail atmıştı sanırım B14 le ilgili,umarım geri dönüşleri olumlu olur :/

Burada C15 ürünleri var:

Psittacus’dan çok umutluydum ilk başladığımda ama tam bir fiyasko oldu. Belki C15 i mama içinde ufak ufak severlrer. Granül büyüklüğü normal tohumlar kadar mı?

Burada C15 ürünleri var:

Psittacus’dan çok umutluydum ilk başladığımda ama tam bir fiyasko oldu. Belki C15 i mama içinde ufak ufak severlrer. Granül büyüklüğü normal tohumlar kadar mı?
Atlamışım burayı sanırım çok teşekkür ederim.Bu şekilde boyutları.

Ekli dosyalar

• 09978A9F-A67B-4C60-9C5F-B8DA1B48E063.jpeg
    09978A9F-A67B-4C60-9C5F-B8DA1B48E063.jpeg
    24.1 KB · Görüntüleme: 20
Pelet yem bulma burada sıkıntılı maalesef.Ben aylardır B14 ya da 18 i bulmaya çalışıyorum mesela.Psittacus’da aynı şekilde.O yüzden geçişi diğerleriyle yapmak zorunda kaldım.Gerçi ilk denemem Psittacus’la olmuştu ve hiçbir şekilde yediremedim.

Harrison’s katkılı olmadığı için diğerlerinden önde haklısınız.Fakat saklama süresi azmış gerçekten.Bir de şu stok sıkıntısından dolayı hayvanı tamamen pelete geçirmiyorum.C15 i daha çok sevdi onu yiyor,o bile bulunmuyor artık. @Muratsani firmaya mail atmıştı sanırım B14 le ilgili,umarım geri dönüşleri olumlu olur :/
Versele Laga dış ticaret sorumlusuyla görüştüm whatsapp üzerinden. B14 ve B18 ürünlerinin talep görmemesi durumu sıkıntılı. Buna paralel fiyatlarının pahalı olması da. Keza aynı şekilde Prestige serisinden ülkemize daha iyi ürünlerin getirilmeme durumunu da ilettim. Örneğin Versele Laga Leo Enders karışımını. Aynı şekilde fiyat yüksekliği ve talep durumuna bağlandı. Yine de müdürleriyle görüşecekler. Kendilerine durumu izah ettim yeterlice.

Versele Laga dış ticaret sorumlusuyla görüştüm whatsapp üzerinden. B14 ve B18 ürünlerinin talep görmemesi durumu sıkıntılı. Buna paralel fiyatlarının pahalı olması da. Keza aynı şekilde Prestige serisinden ülkemize daha iyi ürünlerin getirilmeme durumunu da ilettim. Örneğin Versele Laga Leo Enders karışımını. Aynı şekilde fiyat yüksekliği ve talep durumuna bağlandı. Yine de müdürleriyle görüşecekler. Kendilerine dueumuz izah ettim yeterlice.
aslında hangi firma ise numarasını paylaşabilirsin abi, biz de ararız. talep var diye getirebilirler diye düşünüyorum