Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
7,824
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
POMZA KULLANIMI
Tarım Endüstrisinde POMZA Kullanımı

pomza-1024x576.jpg

* Toprak ıslahında,
* Az topraklı veya topraksız ortamlarda bitki yetiştiriciliğinde,
* Su beslenimi kısıtlı tarımsal yeşil alanlarda

Pomza eşsiz fiziksel koşullar oluşturması nedeniyle topraksız tarımda da kullanılmaktadır.Pomza toprakta optimal havalanma, drenaj ve agregatlaşma benzeri fiziksel destek sağlarken toprağa potasyum, demir ve magnezyum elementlerini sağlayarak kimyasal iyileşme desteği vermektedir. Bununla birlikte toprakta tarım için yararlı canlılar (mikoriza, solucan) uygun ortam sağlanması nedeniyle nüfusları artarak toprak kalitesinin artmasını desteklemektedirler.

Pomza, volkanizma faaliyetleri esnasında ani soğuma ve gazların bünyeyi ani terketmesi sonucu oldukça gözenekli bir yapı içeren ve dünya endüstrisinde yeni olmamakla beraber, ülkemiz endüstrisine son yıllarda girmeye başlamış ve değeri yeni anlaşılan volkanik kökenli bir madendir.

Gözenekler birbirleriyle bağlantısız boşlukludur.
Bu özelliğinden dolayı ısı ve ses iletkenliği oldukça düşüktür.

  • Sertliği mohs skalasına göre 6.5-8 dır. Bünyesinde kristal suyu yoktur.
  • Kimyasal olarak tesirsiz ve %75’e varan silisyum oksit muhtevasına sahiptir.
  • Pomza (ponza) terimi İtalyanca bir sözcüktür. Değişik dillerde farklı sözcüklerle adlandırılmaktadır. Örneğin; Fransızcada Ponce, İngilizcede (iri taneli olanına) Pumice, (ince tanelisine) Pumicite, Almancada (iri tanelisine) Bims, (ince tanelisine) Bimstein adı verilmektedir.
  • Türkçede ise sünger taşı, köpük taşı, hışır taşı, nasır taşı, küvek, kisir gibi adlarla anılmaktadır. Diğer dillerin ve teknoloji ithalinin etkisiyle Türkçeye Pomza, Ponza, Bims, Pümis ve Pümisit terimleri olarak yerleşmiştir.
Pomza, kendisine özgü bazı özellikleri ile benzer volkanik camsı kayaçlardan (perlit, obsidyen, peks-tayn) ayrılır. Bunlardan rengi, gözenekliliği ve kristal suyunun olmaması ile pratik olarak ayrılmaktadır.

En çok renk benzerliği/yakınlığı ve kimyasal bileşimi bakımından perlit ile karıştırılmakta olup, bazı durumlarda perlitten ayırt edilmesi zorlaşabilmektedir. Pomzalı perlit/pomzatik perlit veya perlitik pomza olarak adlandırılabilen geçişli kayaçlarla petrografik analizle ve gözenek yapısı itibariyle ayrılabilmektedir.

Pomza da gözenekler çoğunlukla birbirleriyle bağlantılı değildir. İçerdiği gözenekler gözle görülebilecek boyutlardan, mikroskobik boyutlara kadar sayısız miktarda olup, her biri diğerinden camsı bir zarla yalıtılmıştır. Bu yüzden hafif, suda uzun süre yüzebilen, izolasyonu yüksek bir kayaçtır.
 
Üst