iyikus.com'a Hoş geldiniz!

Burada olmana sevindik!

Forum sitemize kayıt olarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle iletişime geçebilir, paylaşımlarda bulunup, destek alabilirsiniz.

Kayıt Ol

pomeranian boo fiyatları
Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
9,097
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Rainbow Muhabbet Kuşu Mutasyonu
Muhabbet kuşları arasında fenomen olan mutasyonlardan biri Rainbow varyetesidir. Rainbow yani gök kuşağı muhabbet kuşları bir çok mutasyonu bünyesinde barındırarak ortaya çıktığından diğer mutasyonlardan kolayca ayrılabilmektedir. Gökkuşağı muhabbet kuşları, mavi aralıktaki çeşitli mutasyonların bir birleşimidir. Rainbow mutasyonu ilk olarak İngiltere'de Keston Kuş Çiftliği tarafından elde edilmiş ve adını orada almıştır "Rainbow".

Zamanla şifresi çözülen bu mutasyon ülkemizde ve dünya çapında sıkça üretilen bir mutasyon haline gelmiştir. İlk üreticileri bu mutasyonu üretmek isteyenlere gri renginden uzak tutmaları gerektiğini söylemiştir.
Gerek renk gerekse kanat desenleri onu farklı kılan özelliklerindendir. Gökkuşağı demelerinin sebebi 3'den fazla rengi bir arada barındırdığından dolayıdır. Bu konuda sizlere Rainbow (gök kuşağı) Muhabbet kuşunu anlatmaya çalışacağım.

Rainbow Muhabbet Kuşu Özellikleri ve Elde Edilmesi
Rainbow muhabbet kuşları hangi mutasyonların birleşimidir?

Rainbow muhabbet kuşları ayır ederken mutlaka sarı yüz ya da altın suratlı olması, kanat uçları gri ya da beyaz tonlarda silik ve opal görünümlü olması gerekiyor. Sarı yüzün etkisiyle kanat ve kuyruk renklerine hafif sarı dokunuşlar gözlemlenebilir. Sarı yüz olmayan varyeteler rainbow değildir ama doğru eşlemelerle rainbow elde edilebilir.
3433
3434

Gövde Rengi: Belirli koyu faktörlere bağlı olarak, tam vücut renginde % 10 veya daha az seyreltme gözlemlenen gök mavi, kobalt ve mor renk faktörüne bağlı olarak mauve, leylak renkleri görülebilir.

Kanadı ve Pul İşaretleri: Beyaz ila orta gri. Sarı yüzün etkisiyle hafif boyanır.
Yanak Yamalar: Orta ila koyu mor

Ana Kuyruk Tüyleri: Gövde rengi ekstrüzyonlu gri
Ayak ve Bacak Rengi: Mavi veya Gri

Göz Rengi ve Olgunlaşmada İris: Beyaz irisli siyah gözler.

Olgun/Yetişkin Cere Rengi: Erkeklerde orta ile koyu mavi. Açık mavi / beyaz dişilerde görülür, hafif kahvemsi bronzlaşmalar gözlemlenebilir.

Görselde olduğu gibi bir standardı var gök kuşağı mutasyonunun. Rainbow yavrular görmek için Rainbow x Rainbow eşlemesi en sağlıklı yöntemken, diğer mutasyonları birleştirerek de bu mutasyonu elde edebilirsiniz. Rainow elde etmek için kullanılan mutasyonlar şunlardır:
Gökkuşağı yetiştiriciliğine başlamak için hangi kuşları kullanabiliriz?
1. (opalin) kanatlı kuşlar gerekiyor. Bunun beyaz tabanlı seriden yani mavi opallerden seçmek gerekir.
3435
2. Sarı yüzeylere ihtiyacımız var. Bunun içinde mümkün mertebe normal kanat deseni olmayan çekinik altın surat ya da tip 2 dediğimiz sarı yüzü kullanmak gerekiyor (görseller örnek amaçlı konulmuştur. Sarı yüz için spangle ya da diğer varyeteler de tercih edilebilir).
3436
3. (opalin) kuşumuzu seçerken kobalt, menekşe, leylak ya da gök mavisi olmasına özen göstermeliyiz. * gri olmaması gerekiyor.

Özetlersek
Gökkuşağı muhabbet kuşu elde etmek için:
* opaline ihtiyacımız var.
* Whitewing + Clearwing
3437
3439
* yellowface
3438
* kobalt veya diğer renklerden biri gerekiyor.

Not: Unutmamak gerekiyor ki her kuşun taşıdığı genler farklı. Alt yapısında hangi mutasyonların olduğunu bilmediğimizden, eşleri seçerken soy ağacını bildiğiniz kuşlardan seçmeye çalışınız. Bu istediğiniz kuşları elde etmenizi kolaylaştıracaktır. Birde bu ara mutasyonların çoğu ulaşılabilir olduğundan dolayı en uygun kuşlar için araştırma yapmanızı öneririm.
Eşleri Birleştirdik. Ya sonra?
Eşleme sonrası altın suratlı gelen çekinik yavrular damızlık olarak ayrılması gerekiyor. Diğer yavruları fenotipinde görünmediği için genelde tercih edilmemesi daha uygundur.
Bu birleştirilen mutasyonlar çekinik olduğu için (opal kanatlılar cinsiyete bağlı), opal seçiminde mümkünse 1 renk koyuluk faktörü aramak gerekiyor. Kobalt ve mor türevleri gibi.
3 veya 4 farklı kuş eşlemesiyle yakalandığı için bu mutasyon, gelen yavruların eşleştirmesiyle ortaya çıkmasını beklemek gerekiyor. Örneğin clearwing + sarı yüz eşlediniz, diğer çiftte whitewing(greywing) + opal olmalıdır. İçlerinden seçilen temiz kanatlı ve sarı suratlı olanlar yavrular ayrılarak erişkinlik dönemlerinde eşlenmelidirler. Tabi bu eşlemenin de rainbow vermeme olasılığı olduğunu unutmamak gerekiyor.
En sağlıklı yöntem bu oluşturduğunuz yeni kan hattında kuşları rainbow bir kuşla eşleyerek dönüşümü sağlamanızdır.
* Baskın ve yarı baskın kuşlar (spangle gibi), parçalı kuşlar, inolar (albino/lutino), çekinik parçalılar eşleme için uygun adaylar değildirler.
** Ayrıca bu eşlemelerden de sürpriz renklerde yavrular gelebileceğini unutmamanız gerekir :)

Rainbow (gökkuşağı) Muhabbet Kuşu Fotoğrafları
3440
3441
3442
3443
3444
3445


Rainbow kuşlarınızdan fotoğraflar paylaşarak konumuza destek olabilirsiniz.
 

Halil Yildiz

iyikus.com Üyesi
Katılım
24 Ara 2018
Mesajlar
147
Puanları
83
Yaş
30
Konum
Ankara
Çok özel bir varyete. Teşekkür ederim konu için. Bir ilk sanırım Tr de bu kadar detaylı mutasyon tanitimi.
 
Üst Alt