Sallabaş Nükseder Mi?

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Yenim
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Yenim

Forum Sakini
Merhaba,

Muhabbet kuşumda yaptırdığım dışkı analizi sonucu bakteriye rastlanmıştı. Ben de forumdan yardım aldım ve Baytril önerdiler.

5 gün boyunca kullandım, devamında 3 gün probiyotik verdim. Dışkıları bayağı toparlamaya başlamıştı. Sonrasında 2 gün vitamin verdim ve 2. vitamin gününün akşamında yani dün, arada bir eğilmeye başladı kuş.

Sabah kalktığımda sanki sallabaş olmuş gibiydi. Daha önce de sallabaş olduğu ve bactrim ile tedavi ettiğim için sallabaş olduğu konusunda belirtilere bakarak %90 emin olduğumu söyleyebilirim.

Uzun zaman sonra, tam dışkıları düzeliyor derken, böyle bir durumun gelişmesi üzüyor insanı...

IMG_20211209_091903.jpg

IMG_20211209_093715.jpg

Video da ekliyorum.

Benim sorularım şunlar:

1- Baytril'in herhangi bir yan etkisi bu durumu ortaya çıkarmış olabilir mi?
2- İlk sallabaş durumunu Bactrim ile tedavi etmiştim, tekrar onu kullanmalı mıyım?
3- Baytril tedavisi yeni bitti sayılır, hemen diğer tedaviye başlamalı mıyım?
4- Kuşum uzun süredir yulaf yememişti. Ben daha yeni sıfır açılmamış yulaf aldım, onu verdim. Acaba ondan mı kaynaklanıyor diyeceğim ama öyle olsa diğer kuşumun da etkilenmesi lazım. Öyle değil mi?

Herkese cevapları için teşekkürler.

Son düzenleme:
florokinolonlar ( siprofloksasin , ofloksasin veya fleroksasin), azitromisin veya seftriakson etken maddeli ilaçlar bulmak gerekiyor komplike hale gelmiş salmonella sorunları için. Ancak en doğru kararı veterinerle almak gerekir. Kolay ilaçlar değillerdir. Daha önce bu ilaçları kullanmadığım için kullanım şekillerini bilmediğimi belirtmek isterim.
Cipro, enrocure, floksin, bulunabilirse iyi olabilir.

Ek olarak salmonella için oral uygulamalar denendiğinde, ilaca hızla direnç kazanma durumları sık gözllemlenebiliyor. Bir de temas ederken mutlaka devamlı kullan at eldiven kullanınız ve sonrası el kol yıkayınız. Bulaşıcı olabiliyor bizlere.

Kuştaki belirtiler düzelse bile hastalığa sebep olan bakterilerin ortadan kaldırılması zor çünkü bu organizmalar biliyer sistemde yerleşir ve aralıklı olarak bağırsağa dökülür ya da normal bağırsak florası tehlikeye girdiğinde hayvanlar çevreden yeniden enfekte olur.

Son düzenleme:
Oyla 0
Hangisinde ki trimetoprim oranı daha fazla acaba? Bactrim de daha azsa boşuna yormayın derim. Su içip içmediğinden emin olamıyorsanız ilaçlı sudan çekip yine kendiniz damla damla verebilirsiniz
Takip ettim, akşam içti 2-3 kere.

İleride içemezse ilaçlı sudan kaç damla damlatmak lazım ağzına?

Oyla 0
8 gün neosülfaprim kullandım. 5. günde hafif düzeldi. Kafasını çok sallamıyordu. Yukarıdaydı kafası. Ama ondan hemen sonra eski haline döndü.

Bundan sonra ne yapmam gerekiyor?

2 gün probiyotik + vitamin kullanıp tekrar mı başlasam acaba?

Son düzenleme:
Oyla 0