Sevda papağanım sürekli tırnağını ısırıyor

biberoyzo

Yeni Üye
Öncelikle merhaba herkese kuşum 3 aylık yaklaşık bir haftadır sürekli kendi tırnağını ısırıyor çok sık tekrarladığı için içime bir kurt düştü veterinere götürmeli miyim diye düşünüyorum, kafesinde her şey mevcut tünekler ahşap, yürümesinde de bir problem yok ayağını ve tırnağını inceledim bir şey göremedim öylesine oyun diye ısırıyor olma ihtimali var mıdır? Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

(WhatsApp Video 2023-01-06 at 19.29.37)

Öncelikle merhaba herkese kuşum 3 aylık yaklaşık bir haftadır sürekli kendi tırnağını ısırıyor çok sık tekrarladığı için içime bir kurt düştü veterinere götürmeli miyim diye düşünüyorum, kafesinde her şey mevcut tünekler ahşap, yürümesinde de bir problem yok ayağını ve tırnağını inceledim bir şey göremedim öylesine oyun diye ısırıyor olma ihtimali var mıdır? Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.

(WhatsApp Video 2023-01-06 at 19.29.37)
Merhaba, aramıza hoşgeldiniz 🙂
Bu davranışı erkekler kızgınlık döneminde yapıyor diye biliyorum
Oyun oynayacağı dikkattini çekeceği
Bir oyuncak alırsanız belki bu huyundan vazgeçer geçmezse de sorun olmaz bana göre
Maşallah 🧿 ☺️ çok tatlı

Merhaba, aramıza hoşgeldiniz 🙂
Bu davranışı erkekler kızgınlık döneminde yapıyor diye biliyorum
Oyun oynayacağı dikkattini çekeceği
Bir oyuncak alırsanız belki bu huyundan vazgeçer geçmezse de sorun olmaz bana göre
Maşallah 🧿 ☺️ çok tatlı
kuşum dişi ve dediğim gibi 3 aylık bu kadar erken kızışır mı ve kafesinde bol bol oyuncakları var

Biraz dikkatli olunması gereken davranışlardan. Kıvrık gagalı kuşlar kendi tırnaklarını bu şekilde törpülüyor. Aynı zamanda süreçte oluşabilecek bir ufak yara ya da mantar durumundan kaynaklı bir kaşınması söz konusu olabilir. Bir deri kremi ya da kokusuz vazelin alıp ara ara, az oranda kullanıp masaj yapabilirsiniz (çekiştirmeden).
Bunun haricinde stres nedenli olabileceğini de unutmamak lazım. Bu davranışı çok artarsa boyunluk takılabilir.

Ayağını unutturacak bir oyun ya da yeni şeyleri denemelisiniz. Bir de banyo ihtiyacını aksatmayalım.