Sevilmeyi anlamıyor

CiCi Kuş

iyikus.com Üyesi
Kuşum bana alışık, kuş sevme taktiğini de biliyorum fakat kuş sevmeye çalışınca parmağımı uzattığım gibl öbüründen öbür parmağıma atlıyor. Bir kere de gagasıyla ısırmaya çalıştı kızdım bayağı alışmasın diye. Ama ben bu kuşa sevilmeyi nasıl öğretebilirim yahu yardım lütfen.

Redmi 5 Plus cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Bazı kuşlar ne yazık ki oynanmaktan, sevilmekten hoşlanmıyor. Sadece izin verdiği şeyleri yapmanıza izin veriyor. Bunu kırmak oldukça zor fakat imkansız değil. Yeni bir yöntem geliştirip yaklaşmanız gerekir. Örneğin kafes dışına çıkarmadan sakin bir saatinde kuşu ürkütmeden yanak lekesinin olduğu kısıma aşağıdan yukarıya hafif bir kaç hareket yapmayla başlamalısınız. Başta reddedebilir fakat ısrarcı olur devamlı yaparsanız kısa bir süre sonra kafasını kabartıp, izin verdiğini görürsünüz. Bu işlemi günde bir kaç kez kafes içi ve dışında deneyebilirsiniz. Bu basit bir öneri. Kuşunuzun huyunu tam bilmiyorum ne sever, nelere tepkime gösterir bunları kullanarak yöntem geliştirebilirsiniz.

Mesela benim bir kuşum ayna önünde sevdiriyor kendini ama normal şartlarda sevdirmez. Bir diğer kuşum da başka kuşlarla oynadığımda gelir ve ilgilenir benimle. Başka zaman imkansız.