Show muhabbet kuşu eşleme

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Emreee
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Emreee

iyikus.com Üyesi
Merhabalar ben dün bi erkek show muhabet kuşu aldım ama aldığım yer bunu alırsan bu pasif dedi biraz beklemen lazım uzun sürer dedi bende baskın arıyordum ama rengi çok hoşuma gittiği için aldım sorum şu şimdi 2 dişinin yanına attım biri normal jumbo diğeri rainbow ikisinede pas vermiyor aksine iksiylede zaman zaman dalaşıyor bunlar alışma süreci tabi daha dün geldi neyse sormak istediğim bu kuş hiç eş olamama ihtimali var mı 23 bilezikli kuş yaşıda normal

Merhabalar ben dün bi erkek show muhabet kuşu aldım ama aldığım yer bunu alırsan bu pasif dedi biraz beklemen lazım uzun sürer dedi bende baskın arıyordum ama rengi çok hoşuma gittiği için aldım sorum şu şimdi 2 dişinin yanına attım biri normal jumbo diğeri rainbow ikisinede pas vermiyor aksine iksiylede zaman zaman dalaşıyor bunlar alışma süreci tabi daha dün geldi neyse sormak istediğim bu kuş hiç eş olamama ihtimali var mı 23 bilezikli kuş yaşıda normal
Eş olmama ihtimalini çok bilmiyorum ama yeni aldığınız kuşu 2-3 gün farklı bir kafese koyup ortamı tanımasını sağlasanız daha iyi olurdu. Hemen aynı gün atarsanız dediğiniz gibi kavga etme olasılıkları yüksek.

Baskınlık konusunda zayıf kalan bir erkeği eşleştirmek istediğiniz dişiden uzunca bir süre (örneğin 2 ay) ayrı tutunuz. Bu iki kafes yan yana olmalı ve birbirlerini iyi görmeliler. Bu süreçte vereceğiniz takviyelerle kuluçka hazırlamaya itecek türde olmalı. Kısacası protein yönünden dengeli beslenmeleri, ortam ısısı, nem ve ışığın yeterli olması gerekir. Erkeeğin bulunduğu kafeste ilk haftalar değil ancak sürecin ortalarına doğru yuva takılabilir. Erkek kuş dişi ile birleştirilmeden yuvaya girme eğilimi göstermeye başlarsa veya kapısında kur ötüşü yapmayı arttırırsa birleştirme zamanı yaklaşıyor demektir ve muhtemelen eşleşme olacaktır.

Bazı durumlarda eş seçiminde pasif bir erkeğe deneyimli ve seçici olmayan, erkek kuşu görmesiyle kuyruk kaldıran bir dişi ile yan yana getirmek de olumlu sonuç vermektedir.

Eşleştirmede zorluk yaratan kuşların tek çözümü zaman ve sabırdır. Bunu unutmayalım