Sıcak havalarda kuşların banyo ihtiyacı hakkında;

Atilla Algansoy

Veteran
Merhaba arkadaşlar.
Malum havalar çok sıcak. Ben de sıcaklıktan içi geçen, tabana inen, bir köşeye sinen kuşlarımı rahatlatmak amacı ile banyo yaptırıyorum.
Banyoyu spreyleme tarzı uyguluyorum.
Soğuk olmayan suyun içine @Ümit T. den öğrendiğim şekilde kaya tuzu, karbonatı ekliyorum, ayrıca içine az miktarda kekik suyu ilave edip çalkaladıktan sonra kuşların üzerine 40 cm uzaklıktan fısfıslıyorum. Kuşlar çok memnun oluyorlar, hemen canlanıyor, kendilerine geliyorlar.
Tüyleri daha parlak ve yumuşak gözüküyor.
Kuşlar tüylerini gagalarıyla tımar ederken tuz, karbonat ve kekik suyu da gagalarına temas ettiği için olası mantarlara karşı faydalı olacağını düşünüyorum.
Bu uygulamayı her gün öğlen saatlerinde havanın sıcak oluğu zamanda yapıyorum.
Pencereleri uygulama yapmadan önce ceyeran yapmasın diye kapatıyorum 2 saat sonra açıyorum.
Bu karışım muhtemel dış parazitlerin uzaklaşmasına veya ölmesine de sebep olacaktır.
Ayrıca kuşların üst solunum yollarına da faydalı olacaktır.
Aynı zamanda odada çok hoş bir koku bırakıyor.
Bu karışım içindeki maddeler sebebi ile kafes, tünek temizliğinde de kullanılabilir.
Tavsiye ederim.

Son düzenleme:

Şimal_yıldızı

Forum Sakini
Merhaba arkadaşlar.
Malum havalar çok sıcak. Ben de sıcaklıktan içi geçen, tabana inen, bir köşeye sinen kuşlarımı rahatlatmak amacı ile banyo yaptırıyorum.
Banyoyu spreyleme tarzı uyguluyorum.
Soğuk olmayan suyun içine @Ümit T. den öğrendiğim şekilde kaya tuzu, karbonat ekliyorum, ayrıca içine az miktarda kekik suyu ilave edip çalkaladıktan sonra kuşların üzerine 40 cm uzaklıktan fısfıslıyorum. Kuşlar çok memnun oluyorlar, hemen canlanıyor, kendilerine geliyorlar.
Tüyleri daha parlak ve yumuşak gözüküyor.
Kuşlar tüylerini gagalarıyla tımar ederken tuz, karbonat ve kekik suyu da gagalarına temas ettiği için olası mantarlara karşı faydalı olacağını düşünüyorum.
Bu uygulamayı her gün öğlen saatlerinde havanın sıcak oluğu zamanda yapıyorum.
Bu karışım muhtemel dış parazitlerin uzaklaşmasına veya ölmesine de sebep olacaktır.
Ayrıca kuşların üst solunum yolarına da faydalı olacaktır.
Pencereleri uygulama yapmadan önce ceyeran yapmasın diye kapatıyorum 2 saat sonra açıyorum.
Aynı zamanda odada çok hoş bir koku bırakıyor.
Bu karışım içindeki maddeler sebebi ile kafes, tünek temizliğinde de kullanılabilir.
Tavsiye ederim.
Kaya tuzunu ezip mi koyuyoruz yoksa büyük şekilde mi, birde kekik suyu derken kekiği ıslatıp ısladığımız suyu mu katacağız, tuzun miktarı ne kadar olmalı 200 ml lik spreye hazırlayacağım

Oyla 0

Atilla Algansoy

Veteran
2-3 mm'lik kaya tuzları var ben onları koyuyorum.
Marketlerde kekik suyu satılıyor, ondan 1ml katabilirsiniz.
Karbonat ve tuz yarımşar çay kaşığı kadar.

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Bu kekik suyunu distilasyon yöntemiylemi elde ediyorlar? Ürün hafif yağlımı? Kullandığın ürünün etiketini paylaşırmısın sana zahmet..

Oyla 0

Atilla Algansoy

Veteran
Bağdat marka kekik suyu.
Evet hafif yağlı.
Kekik yağının damıtılma işlemi sırasında, yağın altında biriken sudur.(Bağdat Baharat'ın kendi ürün açıklaması)

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Bağdat marka kekik suyu.
Evet hafif yağlı.
Kekik yağının damıtılma işlemi sırasında, yağın altında biriken sudur.(Bağdat Baharat'ın kendi ürün açıklaması)

Aynen damıtma yani distilasyon yöntemiyle elde ediliyor. Bu yöntemle elde edilen suya hem bitkideki faydalı maddeler geçiyor, hemde her ne kadar yağını ayırsalarda bir miktarda yağı geçiyor suya.. Gül suyunuda bu şekilde üretiyorlar. Kaliteli gül sularının içeriğindeki yağ miktarı fazla olur vs..

Ben genelde kekiğin çayını yapıp veriyorum. Ancak bu kekik suyunuda deniyeceğim. Hem pratik hemde daha yoğun bir ürün.. Kekiğin faydaları da saymakla bitmez.. Ama kısaca şunları söylesem yeterli sanırım; kekiğin antibakteriyel, antifungal, antioksidan, antiviral, antiseptik gibi özellikleri vardır..

Hani yıllardır kuşlara hiç bir işe yaramayan elma sirkesi önerilir ve kullanılır ya. İşte onun yerine bu kekik suyunu önermiş ve kullanmış olsalardı kuşlar çoook daha sağlıklı olurdu ;) Neyse sonra icat çıkarıyon diyolar bana :D

Oyla 0

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Bahçemde yetiştiriyorum :) Çengelli bir dal kesiyorum yaklaşık 6-7 cmlik. Görselde ki kekikle aynı bendeki de
dag-kekigi.jpg
Haftada 2 gün vermeye özen gösteriyorum. Kış aylarında da haftada 1 mutlaka suluktan çay olarak veriyorum. Yine aynı kekiğin kurutulmuşunu. Bazen mamaya yeşillik olarak ekliyorum bazen de sebze asar gibi asıyorum ki genelde asıyorum. Dal darı gibi ilgili oluyorlar astığımda.

Oyla 0

Atilla Algansoy

Veteran
Bahçemde yetiştiriyorum :) Çengelli bir dal kesiyorum yaklaşık 6-7 cmlik. Görselde ki kekikle aynı bendeki de
Ekli dosyayı görüntüle 18926
Haftada 2 gün vermeye özen gösteriyorum. Kış aylarında da haftada 1 mutlaka suluktan çay olarak veriyorum. Yine aynı kekiğin kurutulmuşunu. Bazen mamaya yeşillik olarak ekliyorum bazen de sebze asar gibi asıyorum ki genelde asıyorum. Dal darı gibi ilgili oluyorlar astığımda.
Maşallah ne güzel.
Taze dal şeklinde olanını market ya da pazarlardan bulabilir miyiz?

Oyla 0

Umit. 

Yönetici
Moderatör
Ekli dosyayı görüntüle 18926

Balkon güneş almıyor bizim yaa yoksa sera kurucamda işte :) Kıvırcık, nane, kekik, semiz otu, maydonoz taze taze yetiştirmek vardı :sneaky:

Oyla 0