Solunum Problemi mi Trichomaniasis mi?

Hayvansever

Yeni Üye
Herkese merhaba. Konu biraz uzun ve karışık okuyan herkese teşekkür ederim. 3,5 yaşında erkek bir muhabbet kuşum var. Doğuştan tüm omurgasında eğrilik var. Sırtında kamburu var biraz. Asıl belirtiler 08.12.2021 Çarşamba günü başladı. Bu tarihten önceki hafta sanki burnunda bir şey var da çıkarmaya çalışıyormuş gibi kaşıyor, aynasının kenarına, tüneğe burnunu sürüp sulu/kuru hapşuruyordu. Kuyruğunu düşürmüştü(eğik tutuyordu). Fazlaca kalamar kemiği tüketmeye başladı. Gergindi. Çarşamba günü kalamar kemiğini aldım, kekik çayı içmişti ve kafesini temizlemiştim bunun dışında bir değişiklik olmadı. Çarşambadan beri sıklıkla burnunu kaşıma peşinden sulu arka arkaya hapşırma, kanatlarını açıyor ve sanırım ateşi çıkıyor ayaklarının rengi iyice pembeleşiyor inip su içiyor. Bu sırada nabzı aşırı artıyor ve kuyrukta atma gerçekleşiyor. Her zaman olmasada nabzı artınca çok hafif araba sinyali gibi tık tık ses geliyor. Kesinlikle çok mecbur kalmadıkça uçmuyordu. Uçarsa da nefes nefese kalıyordu. Şimdiye kadar ki en ağır tüy dönemini yaşadı kepek döküntüsü olduğu için hapşırmasını ve uçmadaki isteksizliği buna bağlamıştım. Solunum problemi olduğunu düşünerek Cuma günü taze nane yedi, peteğe ıslak havlu koydum(petek suluğu hep takılı ek yaptım) ama gözle görülür bir faydası olmadı. Aynı Cuma günü gecesi(17.12.2021 Saat 04.45) nabzı aşırı derecede arttı, nefes nefese kaldı; kalbi duracak sandım. Ertesi sabah yine hapşırması vardı ve rahatsız olduğu belliydi sıcak suya vicks katıp solumasını sağladım çok iyi geldi. Sulu hapşırıklar azaldı nefesi daha düzenlendi, dışarı çıkınca baya uçtu, oynadı. Aynı uygulamayı gecede yaptım. Cumartesi,Pazar ve Pazartesi günü sadece gece vicks uygulamasını yaptım, dokunmasın diye.
Benzer belirtileri Ekim ayı başında da gösterdi. Kalamar kemiğinde aşırı tüketim, sulu hapşırma, kanatlarını açıyordu. Sürekli tüye girecek gibi kendini kaşıyordu. Beyaz iç tüylerini döktü bu sırada. Gözünü kaşımak için sürtünce kızarmasına sebep olmuştu. Yemi değiştirmiştik ve her hafta probiyotik veriyordum. Dışkılarda boyama vardı biraz. Yeni geçtiğimiz yem hiç iyi gelmedi içindeki bir tohumu vücudu hiç sindiremedi. Dışkıda çıkıyordu.Yem değişikliği yaptık tekrar. Tüye girince boyama geçti.
Daha önce uzun süre ilaç kullandık.
18 Şubat'tan bu yana hiç ilaç içmedi. O zaman kesin tanı konulamadı ama Dutch Ronidazole %10 ve Neo-terramycin'den fayda gördük sadece. Bazen yemi ağzında ufalayarak yutuyor. Konu çok uzadığı için o bilgileri detaylı eklemedim isterseniz eklerim. Şuan yaşadığımız problemle önceki arasında bağlantı var mı bilmiyorum. Tek Ronidazole'den ve Neo-terramycin'den fayda görünce ve şuanki belirtilerde de benzerlik olunca tekrarlamış olabilir mi diye düşündüm. Metronidazole ve Oksitetrasiklin beraber kullanilabiliyormuş tricho da. Bizde bu iki ilaçtan gözle görülür fayda sağlamıştık.
Hâlâ açılmayan ve eksik tüyleri var. Elle kontrolde bir zayıflama görmedim. Sürekli nefes nefese değil ama gün içinde 5-6 kere videodaki gibi oluyor. Uzun süredir ölçüyorum ortalama 2.5ml su içiyor.
Bakım: En kötü 3 günde bir altını, haftada 1 kafesi komple temizliyorum. Haftada 1 kere yumurtalı mama, 2 kerede sebze veriyorum. Mama içeriğini oldukça zengin ve farklı yapmaya çalışıyorum. Önceki hastalıktan iç mantar şüphesi olduğu için meyve vermiyorum. Haftada 1 Gervit-w, tüy zamanı bt-amin forte yine 2 haftada bir entrobac kullanıyorum. 2 ya da 3 haftada birde avimineral veriyorum(metal yalamayı, kumaş kemirmeyi seviyor ihtiyacı olabilir diye). Gece uykusuna oldukça dikkat ediyorum 10-12 saat sessiz ve karanlıkta uyumasını sağlıyorum. Damaca su kullaniyoruz her akşam tazeliyorum. Bebekliğinden beri hiç kum yemiyor.

34torh2.jpg (boyama rengi daha soluk flashla çekimden koyu çıkmış)

(Dün ilk defa böyle yaptı)

Merhaba, konunuzu okudum. Sabah sağlıklı düşünüp yorum yapacağım detaylı. Dışkısı ve videoda ki dinamikligi kuşun güzel. Aşırı bağlı değilse aynayi çıkartmanızi öneririm. Kuşunuzun ağırlığı ve göğüs kemiğinin durumundan biraz bahseder misiniz?
Bu tip sorunlar yaşadığım bir kuşum olmuştu. Başta kronik astım saniyordum ancak umdugumdan çok daha farklı bir sorunla yuxlestigini geç öğrendim ?

Oyla 0
Merhaba, konunuzu okudum. Sabah sağlıklı düşünüp yorum yapacağım detaylı. Dışkısı ve videoda ki dinamikligi kuşun güzel. Aşırı bağlı değilse aynayi çıkartmanızi öneririm. Kuşunuzun ağırlığı ve göğüs kemiğinin durumundan biraz bahseder misiniz?
Bu tip sorunlar yaşadığım bir kuşum olmuştu. Başta kronik astım saniyordum ancak umdugumdan çok daha farklı bir sorunla yuxlestigini geç öğrendim ?
İlgilendiğiniz için teşekkür ederim. Aynasına çok bağlı zararlı olduğu bilmiyordum sonradan öğrendim çıkartmak için geç kaldım fakat aynanın, ayna olduğunun bilincinde. Sadece kendine bakmayı ve aynayı tutup tellere vurarak ses çıkartıp oynamayı seviyor. Kur yapıp yem kusma gibi bir durum sergilemiyor. Hassas terazim yok elle kendim kontrol ediyorum sık sık göğüs kemiği normal sivrilikte. Karnı dolu, kaslarda erime yok. En son Şubat ayında veteriner tartmıştı açken 40 gram geldi.

Oyla 0
Videoyu tekrar izledim ama bende göremedim belirgin bir farklılık. Bu durumda ilaç kullanır mıydım emin değilim doğrusu :(
@neanderthalensis önerisine katılıyorum
Bu gün çok daha iyiydi; hiç nefes nefese kalmadı. Arada burnunu kaşıdıkça kuru/sulu hapşırmalar oldu ama önceki günlere göre daha azdı. Diğer üyenin yaptığı yorumu göremiyorum silindi mi acaba?

Oyla 0
Fark ettiniz mi bilmem ancak cere aslinda yumusak bir dokuda. Hafif bir baskı ile içeride ki sıvılar tıpkı burunumuz da olduğu gibi yukseleniliyor ya da işlevsel bir hareket olabiliyor. Çok baskı uygulamadan deneyebilirsiniz

Oyla 0
Fark ettiniz mi bilmem ancak cere aslinda yumusak bir dokuda. Hafif bir baskı ile içeride ki sıvılar tıpkı burunumuz da olduğu gibi yukseleniliyor ya da işlevsel bir hareket olabiliyor. Çok baskı uygulamadan deneyebilirsiniz
Deneyeceğim, önerileriniz için teşekkür ederim. Şu aşamada ilaç vermiyorum o zaman; takviyelerle gözlemlemeye devam edeyim bir gelişme olursa konuyu güncellerim.

Oyla 0
Bence takviyeler ile direncini güçlendirin. Şuan ilaç kullanmalik bir sorun ben göremedim

Oyla 0