Solunum problemi

yıldız

iyikus.com Üyesi
Merhaba,
Muhabbet kuşum Aralık (2019) ayında tüy dökümüne girdi. Ondan sonra da artık hep inleyerek ses çıkartıyor. Özellikle geceleri yatarken çok yapıyor ve uyuyamıyor. Aralık ayından bu yana iki ay geçti, yemesinde içmesinde bir problem yoktu. Genelde evin içinde serbest dolaşıyor. Ancak bir kaç gündür kafesinden dışarı çıkmak istemiyor ve kafesin tabanına inmeye başladı. Genelde uyumak istiyor. Yemesinde yine bir problem yok gibi. Ancak nefes almakta çok zorluk çekiyor. İnliyor, kuyruğu aşağı yukarı hareket ediyor, uyurken titriyor uyanıyor, nefes alamıyor gibi. Bu duruma çok üzülüyoruz. Veterinere götürdük baytril antibiyotik verdi. Ağzından şiringa ile veriyoruz; ancak faydası olmadı sanki. Avi-ast verdiğimiz de oldu. Suluğuna vitamin de koyuyoruz. Neden böyle oldu anlamadık. Bir ara ev çok sıcak geldiği için tüy dökümüne girmiş, sonra da üşütmüş olabilir mi? Rahatsızlığını nasıl geçirebiliriz? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Isı kaynağına yakın olması gerekmiyor. 18 - 22 derece ideal ısılarıdır.
Muhabbet Kuşu Kusma Sorunu ve Tedavisi

Kokulu kusmuk iyi bir işaret değil. Birde kuşları siz yıkamamalısınız. O kendisi halletmelidir. Kokulu kusmalarda eczaneden mikostatin alınarak verilebilir kuşlara. Ağızdan sabah akşam 1 damla şeklinde verilmelidir.
Ürün kullanılırken mutlaka mineral blok ve kuş kumu kafesten çıkarılmalıdır. 4 gün süreyle uygulanmalıdır. Bu sürede mama verilmemelidir. Sadece suyu ve yemi bulunmalıdır.

Son düzenleme:
Oyla 0
Isı kaynağına yakın olması gerekmiyor. 18 - 22 derece ideal ısılarıdır.
Muhabbet Kuşu Kusma Sorunu ve Tedavisi

Kokulu kusmuk iyi bir işaret değil. Birde kuşları siz yıkamamalısınız. O kendisi halletmelidir. Kokulu kusmalarda eczaneden mikostatin alınarak verilebilir kuşlara. Ağızdan sabah akşam 1 damla şeklinde verilmelidir.
Ürün kullanılırken mutlaka mineral blok ve kuş kumu kafesten çıkarılmalıdır. 4 gün süreyle uygulanmalıdır. Bu sürede mama verilmemelidir. Sadece suyu ve yemi bulunmalıdır.
Çok teşekkürler. Çok sararmıştı ve çok koku vardı gagasının üzerinde ve kafasında. Normalde kendisi yıkanmak istiyor zaten, kaşınıyor ve titriyor. Ama kafasını temizleyemez diye biz yıkadık ilk defa. Mikostatin aldık. Bugün probiyotik/prebiyotik var suluğunda. Vücudu çok yoruldu, korktu ve inlemesi arttı. Yarın ilaca başlasak olur mu? Kafesindeki her şeyi elma sirkeli suyla sildim, yıkadım.

Oyla 0
Çok teşekkürler. Çok sararmıştı ve çok koku vardı gagasının üzerinde ve kafasında. Normalde kendisi yıkanmak istiyor zaten, kaşınıyor ve titriyor. Ama kafasını temizleyemez diye biz yıkadık ilk defa. Mikostatin aldık. Bugün probiyotik/prebiyotik var suluğunda. Vücudu çok yoruldu, korktu ve inlemesi arttı. Yarın ilaca başlasak olur mu? Kafesindeki her şeyi elma sirkeli suyla sildim, yıkadım.

Oyla 0
Öneriniz için teşekkürler. Götürdüğümüz veteriner de solunum yolu problemi olduğunu söyleyerek bayrtil ilacını vermişti. Veterinerin söylediği süreyi tamamlayarak verdik. Ancak şimdiki videosunda da göründüğü gibi tam iyileşemiyor maalesef. Rahatsızlığını hissettikçe faydamız dokunamıyor engelleyemiyoruz diye üzüyoruz. Şu anda bile inleyerek uyuyor. Açıkçası daha çok antibiyotik ya da kimyasal ilaçlarla tam emin olamadan bünyesini daha da yormak istemiyorum. Şu an rahatlatır mı bilmiyorum ama dışardan kafesin yanına içinde viks olan sıcak su koydum. Belki nefesini açar, biraz rahat uyur diye.
Eğer müdahale etmezseniz kronik hale gelebilir.

Oyla 0
Oyla 0
Bugün Mikostatin muadili Fungostatin almıştım. Yarın onunla tedaviye başlarım, bugün banyo da yaptığı için suyuna probiyotik katıp verdim sadece. O zaman yarın Fungostatin yerine Monodoks mu katalım suyuna? Probiyotik/Prebiyotik kullanmayalım mı?

Oyla 0
Acilen tedaviye başlamanız gerekiyor. Monodoks alıp kullanmaya başlayın. Kapsül olarak satılıyor kapsülleri ezin suyuna 1 pirinç tanesi kadar ekleyin.

Bugün Mikostatin muadili Fungostatin almıştım. Yarın onunla tedaviye başlarım, bugün banyo da yaptığı için suyuna probiyotik katıp verdim sadece. O zaman yarın Fungostatin yerine Monodoks mu katalım suyuna? Probiyotik/Prebiyotik kullanmayalım mı?
Bir de akşamları sıcak suyun içerisine viks katın, yanına koyun, koklasın diyenler olmuştu; devam edelim mi?

Oyla 0
Bir de akşamları sıcak suyun içerisine viks katın, yanına koyun, koklasın diyenler olmuştu; devam edelim mi?
Mikostatin kullanmayın şimdilik yarın monodoksa başlayın. Kuş zorluk çekiyor nefes almada

Oyla 0
2 üründe etki edecektir. Bir an önce başlanmalıdır. Kuşunuzun yem yediğinden emin olun lütfen. Çok kritik durumu ne yazık ki :(
Umarım toparlar fakat biraz ilerlemiş bir durum.

Oyla 0
2 üründe etki edecektir. Bir an önce başlanmalıdır. Kuşunuzun yem yediğinden emin olun lütfen. Çok kritik durumu ne yazık ki :(
Umarım toparlar fakat biraz ilerlemiş bir durum.
Teşekkür ederim. Yarın mikostatin başlayacağım sanırım. Daha önce baytril kullandık, bir hafta önce tedavisi bitmişti. Antibiyotik kullanımı mantarı tetiklemiş olabilir diye sadece monodoks kullanmak (yine antibiyotik) mantarı daha çok artırır mı acaba diye endişeleniyorum. Kusması yok, hiç görmedik. Yem de yiyor sanki ama zor öğütüyor. (Yarın yemini değiştirip vitakraft vereceğim. O daha iyiymiş sanırım) Banyo yaptı diye çok korkmuştuk ama biraz rahatladı, sakin görünüyor. İnlemesi de yok şu an. Önce mikostatin kullanıp biraz toparladıktan sonra yani 1 hafta-10 gün kadar sonra monodoksa başlasak yanlış mı olur?

Oyla 0
Teşekkür ederim. Yarın mikostatin başlayacağım sanırım. Daha önce baytril kullandık, bir hafta önce tedavisi bitmişti. Antibiyotik kullanımı mantarı tetiklemiş olabilir diye sadece monodoks kullanmak (yine antibiyotik) mantarı daha çok artırır mı acaba diye endişeleniyorum. Kusması yok, hiç görmedik. Yem de yiyor sanki ama zor öğütüyor. (Yarın yemini değiştirip vitakraft vereceğim. O daha iyiymiş sanırım) Banyo yaptı diye çok korkmuştuk ama biraz rahatladı, sakin görünüyor. İnlemesi de yok şu an. Önce mikostatin kullanıp biraz toparladıktan sonra yani 1 hafta-10 gün kadar sonra monodoksa başlasak yanlış mı olur?
Kuşta mantar yokki. Monodoksa başlayın solunum yolu hastalığı ilerlemiş. Yarın monodoksa başlayın

Oyla 0
Kuşta mantar yokki. Monodoksa başlayın solunum yolu hastalığı ilerlemiş. Yarın monodoksa başlayın
Solumun sisteminde kursağında mantar olabileceğini düşünmüştüm açıkçası. Biraz kokusu yoğunlaştı, kaşıntı ve titremesi var. Onlar da solunum nefes alıp verme sorunu ve ses değişikliği özellikle geceleri ötme inleme yapar mı bilemiyorum. Uzun süre antibiyotik kullanımı mantar yaparmış. O nedenle mikostatin rahatlatır diye düşündük, suyuna 2 damla şeklinde 10 gün.
Şu an uyuyor ve bazen inliyor. Çok rahatsız ettim sizleri de. Ama işte insan ne iyi gelir emin olamayınca da kuşa daha çok zarar verir miyim diye korkuyor. Şimdiki hali videoda

Oyla 0
Kursak enfeksiyonları mantar kökenlidir. Bu nedenle buna iyi gelebilecek ürün kullanımı doğru olandır. Triflucan, mikostatin, flagly gibi...

Oyla 0