Solunum problemi

yıldız

iyikus.com Üyesi
Merhaba,
Muhabbet kuşum Aralık (2019) ayında tüy dökümüne girdi. Ondan sonra da artık hep inleyerek ses çıkartıyor. Özellikle geceleri yatarken çok yapıyor ve uyuyamıyor. Aralık ayından bu yana iki ay geçti, yemesinde içmesinde bir problem yoktu. Genelde evin içinde serbest dolaşıyor. Ancak bir kaç gündür kafesinden dışarı çıkmak istemiyor ve kafesin tabanına inmeye başladı. Genelde uyumak istiyor. Yemesinde yine bir problem yok gibi. Ancak nefes almakta çok zorluk çekiyor. İnliyor, kuyruğu aşağı yukarı hareket ediyor, uyurken titriyor uyanıyor, nefes alamıyor gibi. Bu duruma çok üzülüyoruz. Veterinere götürdük baytril antibiyotik verdi. Ağzından şiringa ile veriyoruz; ancak faydası olmadı sanki. Avi-ast verdiğimiz de oldu. Suluğuna vitamin de koyuyoruz. Neden böyle oldu anlamadık. Bir ara ev çok sıcak geldiği için tüy dökümüne girmiş, sonra da üşütmüş olabilir mi? Rahatsızlığını nasıl geçirebiliriz? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Kursak enfeksiyonları mantar kökenlidir. Bu nedenle buna iyi gelebilecek ürün kullanımı doğru olandır. Triflucan, mikostatin, flagly gibi...
Yardımınız için teşekkürler. Ben de sizin gibi düşünüyorum. Şimdi tekrar ağır bir antibiyotik tedavisine başlarsak mantarı varsa daha çok artacağından ve direncinin hiç kalmayacağından korkuyorum. Dediğim gibi kokusu da var, titremesi de zaten, şüphelendiriyor mantar olması yönünde. O nedenle önce mantar tedavisi sonra yine de geçmezse monodoks antibiyotik tedavisine daha rahat geçerim diye düşünüyorum. İnsanlarda bile antibiyotik tedavisi ağır bir tedavi ve mantar yapar bu minicik kuşa çok ağır gelecek 10 gün baytril şimdi de monodoks. :(

Oyla 0