Solunum sıkıntısı

Beyzanurr

Forum Sakini
Merhaba kuşum uçarken ses çıkarmaya başladı. Birkaç ay önce kuluçkaya yatarken olmuştu geçmişti sonra. Şimdi tekrardan oldu iki üç gündür var. Bı on gündür vitamin elektrolit probiyotik koymadım suyuna, aksattim, ondan mı bilmiyorum. Sabahları çıkardığımda uçarken zorla nefes alıyor gibi ses çıkıyor. Şimdi var mı diye gittim kafes tellerine yapışıp uyumuş. Kulağımı dayadigimda hafiften duydum ıslık sesini. Kuyruk atması yok. Orni mix almıştım evde var. Kullanmalı mıyım? Ve nasıl kullanmalıyım? Dışkı da atayım ama şimdilik normal gördüğüm kadarıyla.

Son düzenleme:
Orni mix kullanılabilir.
Dosage: Parakeets, Parrots:
1 g/2 kg of body weight, or 3 g/200 ml drinkingwater, 5-10 consecutive days.
For treatment of Psittaccosis (Parrot fever): 1 g/2 kg of body weight, or
3 g/200 ml drinkingwater. Duration of treatment is for 45 days.
All sources of calcium need to be removed for this period, as calcium aects
the uptake of the antibiotic.
Measuring spoon 1+5 g. included.
Önerilen uygulama bu şekilde ancak bence çok fazla 200 ml su için 3 gram. 200 ml için yarım ya da 1 gram yeterli olur diye düşünüyorum

Oyla 0
Orni mix kullanılabilir.
Dosage: Parakeets, Parrots:
1 g/2 kg of body weight, or 3 g/200 ml drinkingwater, 5-10 consecutive days.
For treatment of Psittaccosis (Parrot fever): 1 g/2 kg of body weight, or
3 g/200 ml drinkingwater. Duration of treatment is for 45 days.
All sources of calcium need to be removed for this period, as calcium aects
the uptake of the antibiotic.
Measuring spoon 1+5 g. included.
Önerilen uygulama bu şekilde ancak bence çok fazla 200 ml su için 3 gram. 200 ml için yarım ya da 1 gram yeterli olur diye düşünüyorum
Teşekkür ederim. Peki yavru kuşların kafesini ayırayım mi? Hepsi aynı suluktan icse olur mu?

Oyla 0
Ornimixi ben önermiyorum. Daha önceki deneyimlerimizden verim alamadık. Bunuda ürünün sahte olabileceğine bağladım. Bu tarz güvercin ilaçlarına ben pek güvenmiyorum. Eğer solunumda sıkıntı varsa herhangi bir veterinerden herhangi bir doksisiklin etken maddeli ilaç alıp kullanabilirsiniz..

İlaveten kuşa vitamin probiyotik vermediniz diye kuş hasta olmaz. Muhtemelen kuşu üşüttünüz.. Cereyanda kalmış olabilir...

Oyla 0
Ornimixi ben önermiyorum. Daha önceki deneyimlerimizden verim alamadık. Bunuda ürünün sahte olabileceğine bağladım. Bu tarz güvercin ilaçlarına ben pek güvenmiyorum. Eğer solunumda sıkıntı varsa herhangi bir veterinerden herhangi bir doksisiklin etken maddeli ilaç alıp kullanabilirsiniz..

İlaveten kuşa vitamin probiyotik vermediniz diye kuş hasta olmaz. Muhtemelen kuşu üşüttünüz.. Cereyanda kalmış olabilir...
Kuşun olduğu yerin penceresini pek açmıyorum havalar sıcak değil diye. Önceden beri bu problemi vardı avi ast veriyorum geçiyordu. Sonra kuluçka nedenli olabilir diye okudum. Bekledim kendiliğinden geçti. Şimdi tekrar başladı ama bu sefer eskisinden daha çok ses çıkıyor. Bilmiyorum artık.
Hatırladım piyasadakiler sahte olabilir diye bir konu vardı sitede doğru. Alayım o zaman yarın veterinerden

Oyla 0
Ben bu ürünü kullandım daha önce. Biraz dozajı bize göre fazla görünse de yoğun kullanmak gerekiyor. Bende işe yaradı. Bu nedenle elbette kullanabilirsiniz.

Oyla 0
Ben bu ürünü kullandım daha önce. Biraz dozajı bize göre fazla görünse de yoğun kullanmak gerekiyor. Bende işe yaradı. Bu nedenle elbette kullanabilirsiniz.
Teşekkür ederim ikinize de :) Bölünmüş olarak almıştım sadece o kafamı karıştırdı @Malkoçoğlu nun yazısını okuyunca. Ama sizde faydalı olmuş madem elimde varken bunu kullanayım şimdi o zaman. Faydalı olur inşallah. Sağolun

Oyla 0
Kuşlar ayrılabilir ancak yavrulara düşük dozda verilebilir. Sorun olmayacaktır. Onlar için 3 gün yeterli olur.

Oyla 0
Merhaba ben ilacın üzerini okuyamadım yazılar çok çok küçük tekrardan soruyorum kusura bakmayın. Başka yerde de bulamadım pek açıklamasını. Buradaki yazıya göre sadece sabah hazırlayıp sonradan sade su mu koymaliyim suyuna? Dün akşamdan beri sulugunda ilaçlı bir şekilde verdim. Böyle bir şey yapmadım ama. İlaç tedavisi sadece sabah bu şekilde mi olmalı? Anlayamadim

Ekli dosyalar

• Screenshot_20210925-195001.png
    Screenshot_20210925-195001.png
    255.4 KB · Görüntüleme: 15
Son düzenleme:
Oyla 0
Üst solunum sıkıntısı olanlar kuşlar için güzel bir ürün.

Ekli dosyalar

• FB_IMG_1632595643470.jpg
    FB_IMG_1632595643470.jpg
    27.6 KB · Görüntüleme: 15
Oyla 0
Sorunuzu tam anlayamadım. Gün içinde verdiğiniz suyu tazelemeniz iyi olabilir 12 saat 1

Oyla 0
Sorunuzu tam anlayamadım. Gün içinde verdiğiniz suyu tazelemeniz iyi olabilir 12 saat 1
Bir hafta boyunca sulugunda sürekli ilaçlı su mu olması gerektiğini anlayamamıştım. İlaçlı sudan içtikten sonra sade su koymaliyim gibi anladım attığım fotoğrafta ama sanırım öyle degil. Bir hafta ilaçlı su içecek o zaman. Bir de kalamar kemiği mineral blok vs vermiyorum ama mama vermemde sıkıntı olur mu bu süreçte? Pek yem yemiyor gibi çünkü

Oyla 0
Şöyle yapabilirsiniz. Sabah erken saatlerde ilaçlı su verip akşam sadece temiz su vermek daha uygun olur. Ancak sabah erken su değişimi yapamazsanız mutlaka 12 saatten fazla kaldığından emin olun. Bu süreçte su ilaçlı suyla tekrar tazelenebilir.
Bu tarz ilaçlar verilirken mama kullanılabilir

Oyla 0
Şöyle yapabilirsiniz. Sabah erken saatlerde ilaçlı su verip akşam sadece temiz su vermek daha uygun olur. Ancak sabah erken su değişimi yapamazsanız mutlaka 12 saatten fazla kaldığından emin olun. Bu süreçte su ilaçlı suyla tekrar tazelenebilir.
Bu tarz ilaçlar verilirken mama kullanılabilir
Peki teşekkürler ?

Oyla 0
Merhaba, kuşuma orni mix verdim. Kafesinde çıkmak istemiyor bir haftadır. Uçarken çok yoruluyor vikliyor sürekli çünkü. Sürekli yanımda kafesin içinde uyuyor. Tüye girdi ayrıca. Kuyrugu da çok hareket ediyor, ben buraya yazdıktan sonra fark ettim o zaman kuyruk atması yok demiştim. Bugün akşam 6 günü doldurmuş olacak. 7. Gün ilacı bırakayım mi artık hala düzelmeye dair işaret yoksa, yoksa 10 güne tamamlayayim mi sizce? Bırakıp probiyotik ardindan mantar ilacı vs mi denemeliyim. Veya biraz rahatlaması için aviast mi koysam birkaç gün boyunca. Çünkü her seferinde aviastla rahatliyordu bir süre. Bu kadar hic ilerlememisti. Hep kuluçka ve yumurtlama yüzünden olduğunu düşünmüştüm. Ama zaten artık kuluçkada değil. Sizce ne yapayim. Mantar, iç parazit ne ilacı kullanmanı önerirsiniz? Ona göre haftasonu gelmeden alayım dedim eczaneden ilacını (Ard arda kullanmam gerekiyorsa)

Ayrica Kuşum uçtuğu zaman bir yere konduğunda irkilme çırpınma kanat seyirmesi gibi değişik değişik hareketler yapıyor demiştim daha önce. İç parazit olma şüphesiyle sitraks bakmıştım. Hiçbir eczanede yok. Ne olduğunu bile anlayamadılar. Çünkü sanırım artık satılmıyor. Ben ilacı ararken kuşum kuluçka surecine girdi ve geçti bir süredir hiçbir şeyi yoktu uzun uzun ucabiliyordu. Zaten sinir sistemini tutan bir bakteri vs olabilir demiştiniz buraya yazdığımda. Ama birkaç gün sonra geçti. Hiç anlamiyorum. İlaç vermeden başlayıp geçmesini. Şimdi tekrar başladı. Uçup konduğu zaman çırpınıp garip hareketler yapıp yerinde duramayıp tekrar tekrar uçmaya basliyor. Solunum yolunu tetikleyen her neyse belki onu da tetikleyen şey aynidir bilemiyorum. Ama bazen başlayıp bazen geçmesini de çözemedim. Kronik bir sıkıntı herhalde. Ayrıca vitamin mineral eksikliği de olabilir demiştiniz. O zamanlar mineral kullanmiyordum, bilmiyordum yani. Kullanmaya sonradan başladım. Onunla da alakalı olarak geçmiş olabilir diye düşünmüştüm ama değil sanırım. İç parazit için Wormix kullanılabiliyormus kuşlar için sanırım. Önerirseniz onu alayım eczanelerde varsa.

Veterinere götürmeyi o kadar çok istiyorum ki. Ama anlayan bir veterinere. Burada yumurta şişliğine yağlanma diyip mantar ilacı veren bir veterine rast gelmiştim de. İstanbul'a vs götürmeyi çok isterdim şuan imkanım olsa.. Birkaç ay sonra götürebilirim ancak. Ki olsa bile bilmiyorum aşağı bahçeye indirdigimde bile çok korkmuştu. İstanbul'a kadar bilemiyorum nasıl olur.

Dışkısı bu şekilde. Hiç sulu değil. Kusmasi da yok. Ama iştahı azaldı baya. Ben elimle yem kabini uzatmadan kendi inip yemiyor. Ben uzattığımda da az yiyor. Akşamları yine biraz daha hareketleniyor. Sabahları kafesten çıkaramıyorum.

Ekli dosyalar

• 16330070960137127592777811150712.jpg
    16330070960137127592777811150712.jpg
    609 KB · Görüntüleme: 10
Son düzenleme:
Oyla 0
Merhaba, orni mix yeterli gelmedi muhtemelen. Ürün kesilebilir ancak dışkıların iyi olduğunu söylemem gerekir. 7. gün ilacı bırakınız.
İlerlemiş vakalarda bu tarz mix ürünler yeterli olamıyor çoğu zaman. Demek ki daha ciddi seviyede solunum problemi yaşıyor. Öncelik daima solunuma verilmelidir. Bu nedenle eğer ilaç kullanılacaksa doksisiklin etken maddeli bir ilaç temin etmelisiniz. Solunum sonrası mantar için bir şeyler düşünülebilir diye düşünüyorum. Bu sürede yeme içme konusuna mutlaka dikkat ediniz.
@neanderthalensis @Malkoçoğlu 'da yorumlarını yazacaktır ek olarak.

Kanat ve kuyruk irkilmeleri d vit ve kalsiyum eksikiği + b komplekslerle alakalı olabileceği gibi, hastalık ya da tüy değişim dönemlerinde de sık olabilir. Yine de ihmal etmemek gerek. Worm mix iç parazit için kullanılabilir sitraks yerine ya da nilverm.

Gerekirse elle besleme yapılabilir. Durumu yoğun ağır ise orni mix kesilebilir.

Oyla 0
Merhaba, orni mix yeterli gelmedi muhtemelen. Ürün kesilebilir ancak dışkıların iyi olduğunu söylemem gerekir. 7. gün ilacı bırakınız.
İlerlemiş vakalarda bu tarz mix ürünler yeterli olamıyor çoğu zaman. Demek ki daha ciddi seviyede solunum problemi yaşıyor. Öncelik daima solunuma verilmelidir. Bu nedenle eğer ilaç kullanılacaksa doksisiklin etken maddeli bir ilaç temin etmelisiniz. Solunum sonrası mantar için bir şeyler düşünülebilir diye düşünüyorum. Bu sürede yeme içme konusuna mutlaka dikkat ediniz.
@neanderthalensis @Malkoçoğlu 'da yorumlarını yazacaktır ek olarak.

Kanat ve kuyruk irkilmeleri d vit ve kalsiyum eksikiği + b komplekslerle alakalı olabileceği gibi, hastalık ya da tüy değişim dönemlerinde de sık olabilir. Yine de ihmal etmemek gerek. Worm mix iç parazit için kullanılabilir sitraks yerine ya da nilverm.

Gerekirse elle besleme yapılabilir. Durumu yoğun ağır ise orni mix kesilebilir.
Teşekkürler ?

Oyla 0