Solunum sıkıntısı

Beyzanurr

Forum Sakini
Merhaba kuşum uçarken ses çıkarmaya başladı. Birkaç ay önce kuluçkaya yatarken olmuştu geçmişti sonra. Şimdi tekrardan oldu iki üç gündür var. Bı on gündür vitamin elektrolit probiyotik koymadım suyuna, aksattim, ondan mı bilmiyorum. Sabahları çıkardığımda uçarken zorla nefes alıyor gibi ses çıkıyor. Şimdi var mı diye gittim kafes tellerine yapışıp uyumuş. Kulağımı dayadigimda hafiften duydum ıslık sesini. Kuyruk atması yok. Orni mix almıştım evde var. Kullanmalı mıyım? Ve nasıl kullanmalıyım? Dışkı da atayım ama şimdilik normal gördüğüm kadarıyla.

Son düzenleme:
kuşun videosunu paylaşırsanız iyi olur, özellikle o sıkıntılı anları yakalamaya çalışın
Kuyruk atması bu şekilde şuan. Vikleme sesi uçarken çıkıyor. Pek uçmaz oldu o yüzden zaten ? Durduk yere de kulağımı yaklastirinca geliyor. Telefona çıkmaz durduğu yerde çektiğim. Bu irkilme kanat çırpma gibi olan videosunu da bir gün yakalarsam çekerim yakalayamadım hiç düzgün

Oyla 0
videoda ve dışkıda anlattığınız anlattığınız kadar kötü birşey göremedim.

kullandığıniz ornimix'in markası nedir? benzer isimde muhtelif ürünler var

Oyla 0
videoda ve dışkıda anlattığınız anlattığınız kadar kötü birşey göremedim.

kullandığıniz ornimix'in markası nedir? benzer isimde muhtelif ürünler var
Care4 birds yazıyor. Evet dışkısı düzgün. Sadece solunumda hırıltı var bu yüzden kafesten çıkmak pek istemiyor. Uçunca çok zorlanıyor sanırım cunku. Uçarken çok ses çıkıyor. Normalde sabah uyandirir bizi çıkarın beni diye. Şimdi sadece akşamları biraz hareketlenip çıkmak istiyor.

Oyla 0
kullandığınız ilaç orijinalse solunum yolu bakterileri ve protozoalara fayda etmesi gerekirdi. kuşu 3-5 gün dinlendirin bence, sorun devam ederse ilaç degiştirmek gerekebilir. (ör: doksisiklin + tylosin tartarat gibi iki ilaç aynı anda verilebilir)

bu da işe yaramazsa son olarak mantar enfeksiyonu kalır. veteriner görmediği için maalesef deneme yanılma yoluyla ilerlenebiliyor

Oyla 0
kullandığınız ilaç orijinalse solunum yolu bakterileri ve protozoalara fayda etmesi gerekirdi. kuşu 3-5 gün dinlendirin bence, sorun devam ederse ilaç degiştirmek gerekebilir. (ör: doksisiklin + tylosin tartarat gibi iki ilaç aynı anda verilebilir)

bu da işe yaramazsa son olarak mantar enfeksiyonu kalır. veteriner görmediği için maalesef deneme yanılma yoluyla ilerlenebiliyor
Tamamdır teşekkürler

Oyla 0
(ör: doksisiklin + tylosin tartarat gibi iki ilaç aynı anda verilebilir)

Tilmikosin, bunların ikisinin toplamından daha etkili ;) Bence artık doksisiklin yerine tilmikosin kullanmak lazım. Şöyle bir karşılaştırma yaparsam ilacın etkisini daha iyi anlıyacaksınız. Sulphamezathine ve toltrazuril, yada nistatin ve amfoterisin b arasında nasıl bir fark varsa, Tilmikosin ve doksisiklin arasında da aynı fark var.. Sadece 3 günlük tilmikosin kullanımı, eğer solunum enfeksiyonunu iyileştiremiyorsa o kuşta bakteriyel bir sorun yoktur.. Vakit kaybetmeden diğer ihtimallere (mantar, hava kesesi paraziti, protoza vs.) odaklanmak gerekir...

İlave: Tilmikosin ile linkomisini karıştırmayın ama :) İsim benzerliğinden dolayı bir karışma olabilir. Üstte bir arkadaşımız linkomisin içeren bir ilaç görseli atmış. Benim dediğim o değil..

Oyla 0
Hava kesesi parazitleri için ivermectin öneriliyor. Çok komplike bir yapısı varmış. Fırsat bulur bulmaz konusunu açacağım

Oyla 0
Tilmikosin, bunların ikisinin toplamından daha etkili ;) Bence artık doksisiklin yerine tilmikosin kullanmak lazım. Şöyle bir karşılaştırma yaparsam ilacın etkisini daha iyi anlıyacaksınız. Sulphamezathine ve toltrazuril, yada nistatin ve amfoterisin b arasında nasıl bir fark varsa, Tilmikosin ve doksisiklin arasında da aynı fark var.. Sadece 3 günlük tilmikosin kullanımı, eğer solunum enfeksiyonunu iyileştiremiyorsa o kuşta bakteriyel bir sorun yoktur.. Vakit kaybetmeden diğer ihtimallere (mantar, hava kesesi paraziti, protoza vs.) odaklanmak gerekir...

İlave: Tilmikosin ile linkomisini karıştırmayın ama :) İsim benzerliğinden dolayı bir karışma olabilir. Üstte bir arkadaşımız linkomisin içeren bir ilaç görseli atmış. Benim dediğim o değil..
Tamamdır eczaneden alırım inşallah onu da. Nasıl kullanabilirim kuşuma acaba? İki gündür şehir dışındaydim. Kuşun durumuna yarın bakacağım bi ne durumda

Oyla 0
Tamamdır eczaneden alırım inşallah onu da. Nasıl kullanabilirim kuşuma acaba? İki gündür şehir dışındaydim. Kuşun durumuna yarın bakacağım bi ne durumda

İlaç bu. Eczanede bulunmaz. Veterinerlerden yada veteriner ecza depolarından alıcaksınız.. Kullanım şekli ise tam dolu suluğa sadece 3 damla ekleyip vericeksiniz. İlaçlı suyu 6-7 saatte bir tazeleyip toplamda 3 gün kullanıcaksınız...

Yakın zamanda @srrar arkadaşımız kullanmıştı bu ilacı. Kendisine özel mesaj atın belki elindeki ilaçtan size kargoyla gönderir müsait olursa tabi..

Oyla 0
Merhaba, kuşum için lavotil aradım. Arkadaş müsait değilmiş. Maras'ta biraz zor buldum ama artık elime geçti sonunda. Bu süreçte solunum zorluğu cekmesin biraz rahatlasin diye avı ast verdim. İyi geldi yine. Baya rahatladı. Solunumundaki ses de kesildi. Kuyruğu hafiften oynuyor şimdilik sorun yok başka. Yine de lavotili bugün kullanmaya başlayayim mi sizce yine de tekrarlayacak zaten diye. Yoksa bir daha böyle bir durumu olursa mi kullanayım?

Oyla 0
Solunum ilaçları tam süresine uygun minimum 6,7 gün kullanılması gerekiyor. Baslanacaksa dikkat etmek gerekir buna. Tüyde değil ve keyfi yerinde ise baslanabilir

Oyla 0
Lavotil her ay 3 gün 1 suluğa 3 damla olmak üzere 6 ay devam edilmesi öneriliyor veteriner hekimlerin bazıları tarafından. Bana kalırsa böyle bir tedavi gerekli değil. Yine de arkadaşlar da baksın ancak kullandığınızda göreceksiniz ki 3. gün sonunda hala aynı durum devam edecektir. Solunum tedavileri iyileşme olduğu an kendini belirgin şekilde gösterir. Atma ve yorgunluk durumu ortadan kalkar genelde. Bahsedilen şekilde 3 gün bir kullanın. Aynı gün durum değerlendirmesi yapalım. O arada @Malkoçoğlu konuyu görmüş olur muhtemelen.

Oyla 0
Lavotil her ay 3 gün 1 suluğa 3 damla olmak üzere 6 ay devam edilmesi öneriliyor veteriner hekimlerin bazıları tarafından. Bana kalırsa böyle bir tedavi gerekli değil. Yine de arkadaşlar da baksın ancak kullandığınızda göreceksiniz ki 3. gün sonunda hala aynı durum devam edecektir. Solunum tedavileri iyileşme olduğu an kendini belirgin şekilde gösterir. Atma ve yorgunluk durumu ortadan kalkar genelde. Bahsedilen şekilde 3 gün bir kullanın. Aynı gün durum değerlendirmesi yapalım. O arada @Malkoçoğlu konuyu görmüş olur muhtemelen.
Tamamdır teşekkürler ?

Oyla 0