Solunum yolu sorunu çeken sultan papağanı

degerbilir

iyikus.com Üyesi
İyi günler.
siteyi hastalanan hayvanım sayesinde keşfettim.

7 gün önce solunum problemi çekmeye, hışırdamaya başladı. Üşütme belirtisi diye düşünerek elimden geldiğince bulunduğu odayı sıcak tutmaya çalıştım, suyuna vitamin koydum ve kendisine mama hazırladım (içinde patates, yumurta, irmik, havuç ve sevdiği için bisküvi biraz kandırmak için koydum)

papağanım çok fazla tıskırmıyordu fakat tıskırmaya başlayınca biraz zor duruyordu. 2. gün hışırdamalar arttı, çok anlayan veteriner olmadığı için kendim elimden geldiğince vitamin ve mama takviyesi yapmaya çalıştım.
3. gün uzun süreli tıskırışına uyandım diyebilirim ne yapacağımı bilemedim, gece yine aynı şekilde tıskırırken ağzından ve burnundan maalesef kan geldi.

ertesi gün sabahı direkt veterinere gittim.
haliyle papağanım çok hasta olduğu için onu götürmedim ama halimi iiyi anlattığımı düşünüyorum.
kendisi bana bir antibiyotik hazırladı bir haftalık (markasını sormadım telaşımdan)

şu an ilaç tedavisinde 4. günde ama papağanımda pek bir değişiklik yok. son iki gündür de tüylerinin bakımını neredeyse hiç yapmıyor. fakat tüyleri çok aşırı derecede bakımsız da durmuyor (belli ki biraz tüylerini düzeltiyor)
yemesinde içmesinde hiçbir problem yok, kuvveti gayet yerinde. kendisi halen yabani olduğu için elimiz gayet güzel zımbalıyor ilaç verirken yani gücü kuvveti yerinde, dışkısı gayet normal.

şu an kan kusacak kadar tıskırmıyor fakat yine tıskırmaya başladı mı maalesef zor duruyor. (dakikalarca sürüyor, özellikle şırınga ile antibiyotik verdiğimizde baya bir uzun süre tıskırıyor. yada kafesinde ters bir hareket yaptı mı yine tıskırmaya başlıyor. bu sebeble uyku dışında kafesinde tutmuyorum. zaten normalde kafesinde durmuyorlar)

yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
iyi günler.

Merhaba, bu tıksırma olurken yakaladığınız bir video olursa mutlaka paylaşınız. Eğer imkan varsa verilen antibiyotiğin ismini öğrenebilir misiniz?
Genelde tıksırma dediğiniz gibi üşütme ile belirgin gözlemlense de astım kaynaklı ya da herhangi bir üst solunum yolu problemi de olabilir.
Doksisiklin etken maddeli bir ilaç ise veterinerin verdiği, muhtemelen iş görecektir.

tabi bir şekilde veterinere ulaşmaya çalışıp sorayım. bayramın 1. günü olduğu için ulaşmak biraz zor olacaktır.

0,7 ml'lik şırıngada aldığım bir ilaçtı. benim biraz pahalıydı 0,1'i 30 liraydı sağolsun indirim yaptı kendisi 20 liradan aldım. belki fiyattı bir fikir verebilir.

antibiyotiği geceleri uyurken yakalayıp veriyorum, o zaman tıskırmaya başlıyor yada ters bir hareket yaptığında tıskırıyor.
yanımda soluyor şu an onun videosunu bir fikir vermek amacıyla verebilirim.

şu bayram da tatil gününüzü ayırdığınız için teşekkür ederim.

İlaç rengini belirtir misiniz?
Maalesef fiyattan tahmin etmek güç :(
Onu rahatlatacak, solunum açıcı şeyler kullanılabilir. Örneğin nane içeren ürünler tüketmesi, oda kokusunu iyileştirecek mentollü kolular rahatlatıcı olabilir. Bazı çaylar da iyi geliyor.

ilacı farklı iki zemin üzerinde çektim ki daha rahat anlaşılabilsin.
maalesef tıksırırken ki videosunu yok, zira her zaman tıksırmıyor fakat tıksırdı mı da durmuyor.

videoda soluk alıp verişini çektim. elimden geldiğince gagasını ve ayaklarını da çektim ki bir şüphe varsa bir fikir verebilir belki diye.

Ekli dosyalar

evet bariz bir solunum yolu problemi gibi ancak ek olarak aşırı zayıf geldi gözüme. Hassas tartı varsa ağırlığını mutlaka bildirin. İlaç solunum sorunu için bildiğim ilaçların renklerinde değil. Muhtemelen farklı bir ilaç ve tam olarak solunum için değil. Şu aşamada ilaç önerebilirim lakin veteriner benzer etken maddeli bir ürün verdi ise boşa almış olursunuz. Umarım dönüş sağlar size kısa zamanda. Bu süre de onu rahatlatmak harici yapacak bir şey yok :(

maalesef hassas tartım yok. olsa da arkadaş halen yabani sayılır (ele alıştıramadım, diğer 3 adet kuşum da salık olunca çalışmalar ağırdan gidiyordu. anca yanıma kadar sokulur sonrası yok) olsa bile tartamazdım sanırım.

yem yemesinde pek problem yok hatta yem yerken yaşlı annesini (17 yaşında) yemlikten kovalayıp yiyordu düne kadar. (illa onun yediği yemlikten yiyecekmiş.) başka fotoğraflar çekmeye çalışayım kilo hakkında bilgi vermesi için.

bu arada ilacın bir yan etkisi olmayacaksa ilacı alabilirim. zaten toplamda 4 adet kuş olduğu için onlara da bir şekilde ektra bir besin takviyesi hafiften bir antibiyotik düşünüyorum. bilmem doğru mu düşünüyorum o da ayrı mesele.

şu anda videoda ki kadar inlemiyor ama bir köşeye sıkıştı.
ilaç tedavisine başladığımda durum bu kadar vahim değildi.
yanıma sokulup inlemesi insanı kalbinden vuruyor cidden.

maalesef hassas tartım yok. olsa da arkadaş halen yabani sayılır (ele alıştıramadım, diğer 3 adet kuşum da salık olunca çalışmalar ağırdan gidiyordu. anca yanıma kadar sokulur sonrası yok) olsa bile tartamazdım sanırım.

yem yemesinde pek problem yok hatta yem yerken yaşlı annesini (17 yaşında) yemlikten kovalayıp yiyordu düne kadar. (illa onun yediği yemlikten yiyecekmiş.) başka fotoğraflar çekmeye çalışayım kilo hakkında bilgi vermesi için.
yem kabı önünde aşırı zaman kaybetmesi de riskli durumlardan biri aslında. Çok yemek yiyor görünüyor olması ya da yiyormuş gibi yapması ancak ufalayıp yememesi gibi durumlar olabilir. İyi inceleyiniz mutlaka.
alttaki linkte ki ilaçlar mutlaka ecza dolabınızda bulunsun. Doksimis gibi doksisiklin etken maddeli ilaçlar yan etkisi genelde olmaz ancak durumu tam olarak solunum problemi değilse tedavi sürecini biraz yorucu hale getirebilir :(

yem kabı önünde aşırı zaman kaybetmesi de riskli durumlardan biri aslında. Çok yemek yiyor görünüyor olması ya da yiyormuş gibi yapması ancak ufalayıp yememesi gibi durumlar olabilir. İyi inceleyiniz mutlaka.
alttaki linkte ki ilaçlar mutlaka ecza dolabınızda bulunsun. Doksimis gibi doksisiklin etken maddeli ilaçlar yan etkisi genelde olmaz ancak durumu tam olarak solunum problemi değilse tedavi sürecini biraz yorucu hale getirebilir :(

çok teşekkür ederim.
hastalığının ilk gününden beri elimizden geldiğince takip etmeye çalıştık yem yiyişini.
bu tıskırık sonrasında ise yoğun gözleme aldım.
yem harici hazırladığım mamadan yedi günlük bir kaç ısırık.
yumuşak leblebiler var ondan verdim.
kendi yeminden yiyor ve yemlik başında çok durmuyor. (genel huyunu devam ettiriyor)

yem ufalaması üzerinde düşünüyorum bir de evde salık oldukları için sağa sola karton kutular var, kondukları yerlere de karton kutu seriyoruz.
karton kutu ile oynayıp koparmayı çok seviyorlar. bu ikisinden şüpheleniyorum. evde ki tüm karton kutular kaldırılıyor şimdi :(

çok teşekkür ederim iyi ki varsınız.

bu arada diğer arkadaşlara vitaform versem kendileri için iyi olur mu dersiniz?
gerek yoksa papatya çayını mı versem?

şimdi inlemesi azaldı şükür.

kilosu için fikir vermesi için iki fotoğraf daha çektim.
ben yemeyeyim ona vereyim gerekirse :)
yiyecek diye özel yemler aldım, mama yaptım.
kendime o kadar özen göstermiyorum.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2022-05-02 at 14.18.43 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2022-05-02 at 14.18.43 (1).jpeg
    168.4 KB · Görüntüleme: 10
  • WhatsApp Image 2022-05-02 at 14.18.43.jpeg
    WhatsApp Image 2022-05-02 at 14.18.43.jpeg
    134.9 KB · Görüntüleme: 9
çok teşekkür ederim.
hastalığının ilk gününden beri elimizden geldiğince takip etmeye çalıştık yem yiyişini.
bu tıskırık sonrasında ise yoğun gözleme aldım.
yem harici hazırladığım mamadan yedi günlük bir kaç ısırık.
yumuşak leblebiler var ondan verdim.
kendi yeminden yiyor ve yemlik başında çok durmuyor. (genel huyunu devam ettiriyor)

yem ufalaması üzerinde düşünüyorum bir de evde salık oldukları için sağa sola karton kutular var, kondukları yerlere de karton kutu seriyoruz.
karton kutu ile oynayıp koparmayı çok seviyorlar. bu ikisinden şüpheleniyorum. evde ki tüm karton kutular kaldırılıyor şimdi :(

çok teşekkür ederim iyi ki varsınız.

bu arada diğer arkadaşlara vitaform versem kendileri için iyi olur mu dersiniz?
gerek yoksa papatya çayını mı versem?
vitaform solunum sorunu için kullanılabilir + vitamin içerir. Kısa süreli kullanım için uygun olabilir.
Durumu oldukça ilerlemiş bu arada. İlk videoda bu kadar belli etmiyordu.

vitaform solunum sorunu için kullanılabilir + vitamin içerir. Kısa süreli kullanım için uygun olabilir.
Durumu oldukça ilerlemiş bu arada. İlk videoda bu kadar belli etmiyordu.
daha kötü durumdaydı fakat benim çok umudum kalmadı.
bir saattir artık köşelere saklanmaya, kafesin altında oturmaya başladı.

hayırlısı olsun artık ne diyelim :(

çok teşekkür ederim ilginiz için.

acil durum olduğu icin kişisel önerimdir

veteriner enrofloksasin vermiş bu ilac kullanilabilir ancak 4 günde hiç iyileşme olmadıysa işe yaramıyor demektir. tatilde veterinere ulasma ilaç alma sansınız pek yok

bu kuşa vitaform + flagyl şurup başlanabilir.

flagyl eczanede reçeteli satılır. eczaneye kuş için lazim diye aglayip sızlarsaniz recetesiz de verebiliyorlar. eczaneden bi kac tane de insülin enjektörü temin ederseniz iyi olur

acil durum olduğu icin kişisel önerimdir

veteriner enrofloksasin vermiş bu ilac kullanilabilir ancak 4 günde hiç iyileşme olmadıysa işe yaramıyor demektir. tatilde veterinere ulasma ilaç alma sansınız pek yok

bu kuşa vitaform + flagyl şurup başlanabilir.

flagyl eczanede reçeteli satılır. eczaneye kuş için lazim diye aglayip sızlarsaniz recetesiz de verebiliyorlar. eczaneden bi kac tane de insülin enjektörü temin ederseniz iyi olur

peki nasıl vermem gerekiyor hocam ilacı.
ilacın hiç yardımı olmadı diyemem hayvan dakikalarca tıskırıyordu o tıskırmalar azaldı fakat hayvanda derman kalmadı.

normalde hareketliydi fakat bu gün hareketliliği de azaldı.

peki nasıl vermem gerekiyor hocam ilacı.
ilacın hiç yardımı olmadı diyemem hayvan dakikalarca tıskırıyordu o tıskırmalar azaldı fakat hayvanda derman kalmadı.

normalde hareketliydi fakat bu gün hareketliliği de azaldı.

muhabbet kuşunda tam dolu suluğa iri mercimek tanesi eklenir. ancak sultan icin bu yeterli olmaz doz 2-3 katına çıkarılabilir

flagyl alırsanız kullanımını yazarım

aksiliğe bak elimde ki vitaform muadili bir ilaç var onunda son kullanma tarihi geçeli baya baya olmuş.

evdeki eşrafta pet's family marka, atshma diye solunum düzenleyici ilaç almışlar. :(