iyikus.com'a Hoş geldiniz!

Burada olmana sevindik!

Forum sitemize kayıt olarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle iletişime geçebilir, paylaşımlarda bulunup, destek alabilirsiniz.

Kayıt Ol

pomeranian boo fiyatları

Spangle Muhabbet Kuşu Mutasyonu

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Mesajlar
10,757
Çözümler
33
Tepki puanı
10,403
Yaş
29
Konum
Ankara
Spangle Muhabbet Kuşu Mutasyonu
Çoğumuzun sahip olduğu ve bildiği bu mutasyon üzerine değinmek istiyorum.
Spangle Muhabbet Kuşları, iki formu vardır. Tek faktör (SF) ve çift faktör (DF). Tek faktörün tek bir Spangle geni, çift faktör ise iki adettir. Bu konuda bu fiziksel farklılıklardan bahsedeceğim.

Tek faktör Spangle, kanatlarında, boğaz lekelerinde ve kuyruk tüylerinde değişiklik işaretleri vardır. Kanat tüyleri, sarı veya beyaz merkezli siyah bir kenarlığa sahip gibi görünür ve genellikle normal opal bir kuşun tüylerinin tersine çevrildiği şeklinde tanımlanır. Bu açıklamadan hoşlanmıyorum çünkü Spangle mubişler tüylerin beyaz veya sarı kenarı, daha sonra ince bir siyah kalem çizgisi varmış gibi görünüyorsa, tüy merkezi sarı veya beyazdır.
spangle.jpg
Boğaz lekeleri çoğunlukla eksik veya yoktur. Uzun kuyruk tüyleri kanat tüylerine benzeyebilir, kenarına ince bir çizgiyle gelebilir veya düz beyaz, sarı olabilirler.
Çift faktör Spangle saf beyaz veya sarı bir kuştur, ancak bazen hafif bir vücut rengine sahiptir.

Her iki Spangle türü beyaz bir iris halkası ve normal renkli, siyah yada koyu kahve gözlere sahiptir. Ayakları ve bacakları gri veya etli pembe, tek faktörlü Spangleler de mor veya gümüşi beyaz yanak yamalarından (veya ikisinin bir karışımından) oluşabilir ve çift faktörün gümüş yanak yamaları olabilir.
spangle1.jpg
db.jpg
Yukarıdaki beyaz kuş, çift faktörlü Spangle'dir.Normal gözleri ve iris halkası bulunur. Bu iris sebebiyle Albino ve lutino kuşlardan ayrılır.

Spangle kanat tüyleri zamanla değişime uğramıştır ve normal opal kanatlı kuşlarla eşleştirildiğin de yeni çeşitlilikler ortaya çıkmıştır. Bunun en yaygını Spangle Opalin olarak adlandırılandır. Alttaki görsel;
spangle5.jpg
Alttaki Grey Green Spangle Opaline. Bu spangle çeşidinde normal işaretler daha yoğun görünmektedir ve kanatlarında daha az vücut rengine rastlanır.
db1.jpg

Spangle Muhabbet Kuşu Genetiği
Spangle tam olarak baskın bir gen değildir. Bu, üç forma sahip olduğu anlamına gelir, Non-spangle (Normal), Single Factor Spangle ve Double Factor Spangle.

Spanglelerin mirası şöyle:

Normal x Tek Faktör Büküm:
-% 50 Normal
-% 50 Tek Faktör Spangle

Tek Faktör Spangle x Tek Faktör Spangle Eşleştirilirse;
- 25% Normal
- 50% Tek Faktör Spangle
- 25% Double Factor Spangle

Tek Faktör Spangle x Çift Factor Spangle
- 50% Tek Faktör Spangle
- 50% Double Factor Spangle

Çift Faktör Spangle x Çift Factor Spangle
-% 100 Çift Factor Spangle


Spangle genetiği bu şekilde basit görünüyor, ancak gerçekte bazen beklendiği gibi olmayabiliyor.

Alttaki Mor Tarçıni (cinnamon) Spangle Sarı Yüz Türüdür. İşaretler daha açık kahverengi gözlemlenmektedir. Bu varyasyon biraz spangleden uzak görünse de tam olarak spangledir.
db2.jpg

Spangle Muhabbet kuşu resimleri
spangle1.jpg
spangle2.jpg
spangle3.jpg
spangle4.jpg
 
Son düzenleme:
Üst Alt