Stres durumu olur mu?

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Enes153
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Enes153

Forum Sakini
Merhaba çift sultan papağanımı en son ağustos da saldım kafesleri büyük üşendiğimden veya salmam gerektiğini bilmediğimden değil son saldığım da dişi sağa sola çarptı yabanı bi hayvan ufak burnunun üstünü kanattı bende kendilerine zarar verirler diye salmadım.Sonra tekrar salmaya niyetlenirken yavruları oldu onlar büyüdü şimdi de dişi tüy e girmiş 1 ay daha durmaları durumunda stres olur mu bu tür uzun süre li salmama durumlarında.Kafesleri yakında daha da büyük bir kafes ile değiştirilecek.Bana nasıl ne şekil salacağımı ve bu tip sıkıntılar yaşanan kuşları ne aralıklar ile nasıl önlemlerle salmam gerekiyor.Yetişkin bir kuş ele alışmaz artık ama tüneğe vb. gelmesini nasıl sağlarım.Geliyor mu denemedim ama muhtemelen korkar.

Yani büyük kuşlar özellikle sıkça kanat egzersizi yapmalı. Stres durumu yaratabilir kuşlarda. İyi aydınlatılmış ve çarpma riski olan ayna, cam gibi yüzeyler kapatılmalı. Duvara çarpma durumları genelde sık olmasa da yaşanabiliyor. Bunun için yapacak bir şey yok. Ben genelde geniş olan odada (salon) kuşları uçuruyorum

Yani büyük kuşlar özellikle sıkça kanat egzersizi yapmalı. Stres durumu yaratabilir kuşlarda. İyi aydınlatılmış ve çarpma riski olan ayna, cam gibi yüzeyler kapatılmalı. Duvara çarpma durumları genelde sık olmasa da yaşanabiliyor. Bunun için yapacak bir şey yok. Ben genelde geniş olan odada (salon) kuşları uçuruyorum
Salondalar zaten gayet büyük ayna var.Kapatırım onu en kısa zamanda tüy dökümünden çıkınca salacağım.Peki hangi periyotlar ile salmamı önerirsiniz.

Bu tamamen size kalmış. Eğer eş dönemi değilse her gün bile salınabilir. Kendi adıma konuşacak olursam 5 dk bile olsa, eşte olmayan kuşlarım için uçuş talimi yaptırırım.