Şu anda tüy dökümünde mi?

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Hasan.
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Hasan.

Veteran
İyi akşamlar arkadaşlar. 2-3 gündür kuşumun dışkıları olduğundan bir tık daha garip. Hal ve hareketleri iyi, kilosu 44 gr. Dışkı ve hal hareketleri tüy dökümündeki durumlarına benziyor. Ama tüy dökmüyordu. Bugün tüy dökmeye başladı. Acaba bu dışkı bozulması tüy dökümünden mi kaynaklı. Normalde de zaten tüydeyken biraz dışkı bozulması oluyordu. Böyle böyle tüy döküyor kafesin altında bundan 8 civari var. Biraz tedirgin oldum ve tüyde mi değil mi başka bir sorun mu var anlayamadım.

Ek olarak Doğanay abi iç parazit uygulaması için ilaç önermişti. Peki bu iç parazit uygulamasını daha doğal yönlerden yani bitkisel yönden yapmak daha güzel olmaz mı? Konuları araştırdım ve kekik tarçın tarzı bitkilerin çok etkili olduğunu gördüm. Hangisini önerirsiniz. Bitkisel olması daha iyi olur diye düşündüm. Eğer bu tarz bitkilerin iç parazit tarzı vs. hastalıkları öldürmekte etkiliyse böyle yapmayı düşünüyorum.

Ek olarak biz kuşumun olduğu odadaki sehpayı boyatmıştık ve geldikten sonra halen daha yanına yaklaşınca biraz kokuyordu. Bundan etkilenmiş olmaz değil mi? Sağolun.

Bu aylar kuşların sıkça tüye girdiği geçiş aylarından. Bence dışkısı tüyle alakalı olabilir ya da anlık hafif üşütmemsi durumlada gözlemlediğimiz gibi. Doğal besinler yeterli gelmeyebilir ancak bahsettiğiniz ürünleri ara ara mutlaka kullanın

Bu aylar kuşların sıkça tüye girdiği geçiş aylarından. Bence dışkısı tüyle alakalı olabilir ya da anlık hafif üşütmemsi durumlada gözlemlediğimiz gibi. Doğal besinler yeterli gelmeyebilir ancak bahsettiğiniz ürünleri ara ara mutlaka kullanın
Hangilerini önerirsin abi en çok. Yarın almayı düşünüyorum da. Böyle her baharatcida bulunabilen güzel bitkilerden. Yararı olur değil mi?

Abi keten tohumu yağı sarımsak yağı zeytin yağı kabak çekirdeği yağı yemlerine katabilirsiniz. İç parazitler için kabak çekirdeği yağı etkili diye biliyoruz. Sadece hastalık durumlarında değilde düzenli kullanırsanız çok faydasını görürsünüz. Birde iyisinden alırsanız çok daha iyi olur...
...

Kabak çekirdeği yağı almam iyi olur diyorsunuz yani. Peki başka ne almalıyım arkadaşlar? Kekik yağı mı yoksa direkt kekik mi, veya başka etkili ve kuşların seveceği hangi ot var?

Kabak çekirdeği yağı almam iyi olur diyorsunuz yani. Peki başka ne almalıyım arkadaşlar? Kekik yağı mı yoksa direkt kekik mi, veya başka etkili ve kuşların seveceği hangi ot var?
Abi acizane gözlemimiz kekik yağı ağır gelebiliyor. Kekiği çay olarak demleyin suyla seyreltip sununuz. Yemde yağ kullanacağınız vakit zerdeçal toz biber spirulina gibi elinizdeki baharatlardanda katabilirsiniz...

Abi acizane gözlemimiz kekik yağı ağır gelebiliyor. Kekiği çay olarak demleyin suyla seyreltip sununuz. Yemde yağ kullanacağınız vakit zerdeçal toz biber spirulina gibi elinizdeki baharatlardanda katabilirsiniz...
Sağol abi. O zaman biz böyle birkaç tane çay alalım. Papatya çayı iyi oluyormuş, kekik de dediğiniz gibi iyiymiş. Bir iki tane daha alayım diyorum hangisini önerirsiniz çay olarak?

Bence sağlık tohumu ya da diğer adıyla yabani tohum karışımı satın alınız. Bir çok şifalı tohum var. Baharat olarak değil de taze olarak kekik gibi ürünlerin kullanılması oldukça önemli. Baharat olarak alınırsa da yemine eklenebilir, zaman zamanda demlemesi yapılabilir.
Alttaki konuda belirtilenler çoğu tohum sağlık karışımında yer alır

Bence sağlık tohumu ya da diğer adıyla yabani tohum karışımı satın alınız. Bir çok şifalı tohum var. Baharat olarak değil de taze olarak kekik gibi ürünlerin kullanılması oldukça önemli. Baharat olarak alınırsa da yemine eklenebilir, zaman zamanda demlemesi yapılabilir.
Alttaki konuda belirtilenler çoğu tohum sağlık karışımında yer alır
Anladım abi ama burada bulunur mu bilmiyorum bir bakayım. Peki kekiği veya papatyayı vs. demleyip içine suluğunun içine biraz bundan koysam mesela bu etki etmez mi? Veya kötü mü olur?

olabilir, yaptığımız bir şey. Sorun olmaz
Doğanay hocam bu papatya çayıyla ilgili birşey soracağım da. Biz geçen bayramda memlekete gitmiştik orda papatyalarda çiçek açmıştı. Aklıma forumdaki konular geldi bir avuç topladım. Papatyaları topladıktan sonra ilk iki gün nerdeyse hiç güneş açmadı, hep hava kapalıydı sonra güneş çıkınca güneşin altında 3 gün durdu şuan dokunduğumda direkt parçalanıyor, sanırım yeteri kuruluğa ulaştı. Ama koparır koparmaz kurutamadım, o sorun olur mu? Birde bu papatya yı nasıl demlemeliyim, mesela bir bardak sıcak suya ne kadar papatya atmalıyım? Ve papatyayı tüm tüm atıyoruz değil mi yani sadece yapraklarını yada sadece ortadaki sarı kısmını demlemek için ayırmayacağız
91F97313-BBF8-4D5E-A0B2-18DF3A1925A7.jpeg7EB90EB0-E675-4289-A23F-B270B4223FEB.jpeg
bunlarda ilk kurumaya bıraktığımda ki halleri, şuan kupkuru oldular dokunsam ufalanıyorlar
E8098CF7-1275-44D3-A8AA-BD31C041E142.jpeg
birde kekik gibi suluğuna 1/3 oranında seyreltip mi vermeliyim

Son düzenleme:
Doğanay hocam bu papatya çayıyla ilgili birşey soracağım da. Biz geçen bayramda memlekete gitmiştik orda papatyalarda çiçek açmıştı. Aklıma forumdaki konular geldi bir avuç topladım. Papatyaları topladıktan sonra ilk iki gün nerdeyse hiç güneş açmadı, hep hava kapalıydı sonra güneş çıkınca güneşin altında 3 gün durdu şuan dokunduğumda direkt parçalanıyor, sanırım yeteri kuruluğa ulaştı. Ama koparır koparmaz kurutamadım, o sorun olur mu? Birde bu papatya yı nasıl demlemeliyim, mesela bir bardak sıcak suya ne kadar papatya atmalıyım? Ve papatyayı tüm tüm atıyoruz değil mi yani sadece yapraklarını yada sadece ortadaki sarı kısmını demlemek için ayırmayacağız
Ekli dosyayı görüntüle 23997Ekli dosyayı görüntüle 23998
bunlarda ilk kurumaya bıraktığımda ki halleri, şuan kupkuru oldular dokunsam ufalanıyorlar
Ekli dosyayı görüntüle 23999
birde kekik gibi suluğuna 1/3 oranında seyreltip mi vermeliyim
merhaba, her papatya türü kullanıma uygun olmuyor. Ne yazık ki papatya için o bitkiyi tam ayırt edemiyorum. Köyünüzde kullananlar varsa bu papatyayı çay amaçlı muhtemelen uygun üründür.
Genelde kuruduğunda tüm renkli halini kaybediyor yaprak ve gövdeleri. Masada duranlar henüz kurumamış gibi görünüyor. Yeşil sap kısmı kesilmeli ve diğer kalan yapraklar ve sarı kısım kullanılmalı. Bir kaç adet demlemek için yeterli olur. Aynı kekikteki gibi kullanılıyor

merhaba, her papatya türü kullanıma uygun olmuyor. Ne yazık ki papatya için o bitkiyi tam ayırt edemiyorum. Köyünüzde kullananlar varsa bu papatyayı çay amaçlı muhtemelen uygun üründür.
Genelde kuruduğunda tüm renkli halini kaybediyor yaprak ve gövdeleri. Masada duranlar henüz kurumamış gibi görünüyor. Yeşil sap kısmı kesilmeli ve diğer kalan yapraklar ve sarı kısım kullanılmalı. Bir kaç adet demlemek için yeterli olur. Aynı kekikteki gibi kullanılıyor
Anladım Doğanay hocam çok teşekkür ederim. Papatyanın da türleri olduğunu bilmiyordum🙁
AE6707EB-DF60-4CF2-BF2C-15E2DF25AB23.jpeg
Şuan böyle olmuşlar ama ben işimi garantiye alıyım. Doğal olarak toplayım, yapayım dedim ama kaş yapayım derken göz çıkarmayım😅 Olmazsa aktarcıdan bir tutam alıp demlerim. Tekrardan teşekkür ederim😊

Belki de doğru papatyadır.
7.40 dan itibaren izlemenizi önereyim.
Hocam, ben dün dediğiniz videoyu izleyerek tekrar papatya arayışına çıktım tam videoda anlatılana göre papatyaları buldum. Tam orda denildiği gibi içini kestiğimde içinde ufak bir boşluk var.
B58AD862-85A4-4B1E-887F-B4152A21CCCB.jpeg
Bana baya bi yetecek kadar topladım. Zaten ilk topladıklarımı da yanlış kurutmuşum. Ben güneşin altında 3-4 gün bekletmiştim ama gölgede kurutulması lazımmış. Zaten bende bi garipsemiştim dokununca un ufak oluyordu bunun çayını nasıl yapacam diyordum. Şuan tekrar kurumaları için serdim.Ama yine birkaç soru aklıma takıldı. Mesela bir su bardağı sıcak suya 7-8 tane papatya atmayı düşünüyorum. Sizce bu oran ideal mı yoksa fazla mı. Birde demlersen küçük bir tutam tarçın çubuğuyla demlemeyi düşünüyorum. Uygun olur mu?
Birde bu çayın kullanım sıklığı ne olmalı? Mesela ayda kaç defa vermem daha sağlıklı olur

Süper. Diğer papatyalarınız da bunlar gibi miymiş? 7-8 çiçek fazla olabilir gibi. 3-4 civarı yeterli olacaktır. Tarçın da eklenebilir elbette. Uyumlu ikililerden

Süper. Diğer papatyalarınız da bunlar gibi miymiş? 7-8 çiçek fazla olabilir gibi. 3-4 civarı yeterli olacaktır. Tarçın da eklenebilir elbette. Uyumlu ikililerden
Evet diğerleri de bundanmış. Bilmeden doğru papatyalardan toplamışım ama araya birkaç tane toplanmaması gereken papatyalarda kaçmış. Zaten yanlış kurutmuşum. Gölgede kurutmak lazımmış ama güneşte kurutmuştum ben, o yüzden onları çöpe attım. Video çok bilgilendirici oldu. Topladıklarımda kurudukları zaman İnşallah ilk papatya çaylarını içecekler 😊 :m25:

Doğanay hocam biliyorum çok soru sordum ama bu son soru söz veriyorum😃 Bir önceki mesajımda gözünüzden kaçtı sanırım, bu papatya çayının kullanım sıklığı nasıl olmalı Ayda 1-2 defa yeter değil mi? hasta olduklarında da mesela bu oranı haftada 1 yada 10 günde 1 e indiririm. Bu sıklık sorun olmaz değil mi?