Şu anda tüy dökümünde mi?

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Hasan.
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Hasan.

Veteran
İyi akşamlar arkadaşlar. 2-3 gündür kuşumun dışkıları olduğundan bir tık daha garip. Hal ve hareketleri iyi, kilosu 44 gr. Dışkı ve hal hareketleri tüy dökümündeki durumlarına benziyor. Ama tüy dökmüyordu. Bugün tüy dökmeye başladı. Acaba bu dışkı bozulması tüy dökümünden mi kaynaklı. Normalde de zaten tüydeyken biraz dışkı bozulması oluyordu. Böyle böyle tüy döküyor kafesin altında bundan 8 civari var. Biraz tedirgin oldum ve tüyde mi değil mi başka bir sorun mu var anlayamadım.

Ek olarak Doğanay abi iç parazit uygulaması için ilaç önermişti. Peki bu iç parazit uygulamasını daha doğal yönlerden yani bitkisel yönden yapmak daha güzel olmaz mı? Konuları araştırdım ve kekik tarçın tarzı bitkilerin çok etkili olduğunu gördüm. Hangisini önerirsiniz. Bitkisel olması daha iyi olur diye düşündüm. Eğer bu tarz bitkilerin iç parazit tarzı vs. hastalıkları öldürmekte etkiliyse böyle yapmayı düşünüyorum.

Ek olarak biz kuşumun olduğu odadaki sehpayı boyatmıştık ve geldikten sonra halen daha yanına yaklaşınca biraz kokuyordu. Bundan etkilenmiş olmaz değil mi? Sağolun.

Tüy dökümünden papatyayamı geldiniz :) Melike doğru papatyayı toplamışsın. Göbekli olan papatyalar gerçek papatya.. Düz olanlar sahte.. Bir örnek;
Papatya-horz.jpg
Eminönü mısır çarşısında da göbekli olanları satıyorlar.. Diğerlerinin çayı olmuyor! Ve kilosuda bir hayli pahalı.. Beleşe getirdiğin iyi olmuş :D

Ancak düzenli kullanımını ben gereksiz buluyorum. Bence sadece kuşlar stresliyken yada kızışmış kuşları sakinleştirmek için kullanılmalı... Bir bardak sıcak su için 2-3 tane papatya yeterli. Onuda kuşların suluğuna eklerken yine normal suyla seyreltmekte fayda var..

Haftada 1 kez bile verilebilir. Özellikle stres yaratabilecek bir durum olusacaksa öncesi çok işlevsel olacaktir. Çekinmeden sorabilirsiniz bazen gözden kaçabiliyor kusura bakmayın. 🤭🤗

Tüy dökümünden papatyayamı geldiniz :) Melike doğru papatyayı toplamışsın. Göbekli olan papatyalar gerçek papatya.. Düz olanlar sahte.. Bir örnek;
Ekli dosyayı görüntüle 24089
Eminönü mısır çarşısında da göbekli olanları satıyorlar.. Diğerlerinin çayı olmuyor! Ve kilosuda bir hayli pahalı.. Beleşe getirdiğin iyi olmuş :D

Ancak düzenli kullanımını ben gereksiz buluyorum. Bence sadece kuşlar stresliyken yada kızışmış kuşları sakinleştirmek için kullanılmalı... Bir bardak sıcak su için 2-3 tane papatya yeterli. Onuda kuşların suluğuna eklerken yine normal suyla seyreltmekte fayda var..
Haftada 1 kez bile verilebilir. Özellikle stres yaratabilecek bir durum olusacaksa öncesi çok işlevsel olacaktir. Çekinmeden sorabilirsiniz bazen gözden kaçabiliyor kusura bakmayın. 🤭🤗
Yok ne kusuru, çok teşekkür ederim ikinize de😊✨

Ekli dosyayı görüntüle 24089
Evet papatyaları biraz beleşe getirmiş oldum 😄 Köye giderken yolda birsürü görünce dışarı çıkıp toplayım demiştim. Zaten bazı aktarcılarda içilmemesi gereken papatyalar satılıyormuş. Kendim doğal olarak yaparsam içim daha rahat ediyor. İnşallah kurudukları zaman da ilk papatya çaylarını içecekler, zaten dış parazit damlalarının zamanları gelmişti. Artık uygulamayı yapacağım gün suluklarına biraz da papatya çayı doldururum, çok streslenmezler:m25: