Sulphamezathine ishali keser mi? Konusunu tartışalım

Sulphamezathine ishali keser mi?

Sulphamezathine ishal ilacı mı?

Değerli dostlar, sulpha için bu tip bir tartışmamız oluyor forumda. Bu konu hakkında görüşü olanları arenaya davet ediyorum. Dili yumuşatarak, kırıcı olmadan tartışalım bakalım.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Mantar sebepli ishali nasıl kesecekmiş ? Veya e coli veya staphylococcus gibi gram + ve - bakteri sebepli ishali ? Bilimsel olarak açıklamanızı bekliyorum.
Arkadaşım sulphamezathine %16 ishal ilacıdır ve keser Solunum sorunu yoksa bu ilacı verin dedim. Bu ilaçta + ve - bakteri ilacı zaten.
Tartışmanın manası yok yıllardır kullanırım ve normal ishali keser bu ılaç Tavsiyenizi yazın bizde faydalanalım. Tartışma yapmanın bir anlamı yok.

Arkadaşım sulphamezathine %16 ishal ilacıdır ve keser Solunum sorunu yoksa bu ilacı verin dedim. Bu ilaçta + ve - bakteri ilacı zaten.
Tartışmanın manası yok yıllardır kullanırım ve normal ishali keser bu ılaç Tavsiyenizi yazın bizde faydalanalım. Tartışma yapmanın bir anlamı yok.
Bahsi geçen ilacın üstünde dahi antibakteriyel ve antikoksidiyal olarak belirtilmiştir.Elimde e coli ve staphylococcus gibi gram + ve - bakterilerin antibiyogram tabloları bulunmaktadır. Çoğu bakteri popülasyonunda ise sülfamidin'e karşı duyarlılık yoktur. Bayteril bile yukarıda belirttiğim ilaçlara etkilidir lakin bakterinin mağruz kaldığı ortamlar ve bakterinin mutasyonu sonucunda a ecoli kültürü Enrofloksasin'e karşı duyarlı çıkabilir ;) Tartışma bile gerek yok, yakın zamanda da forumda bu konu tartışıldı diye hatırlıyorum. Sulphamezathine ishal ilacı değildir.

Eyunal hocam sulphamazethin isal problemlerinde de etkilidir ancak direkt ishal ilacı demek doğru olmaz.

Bahsi geçen ilacın üstünde dahi antibakteriyel ve antikoksidiyal olarak belirtilmiştir.Elimde e coli ve staphylococcus gibi gram + ve - bakterilerin antibiyogram tabloları bulunmaktadır. Çoğu bakteri popülasyonunda ise sülfamidin'e karşı duyarlılık yoktur. Bayteril bile yukarıda belirttiğim ilaçlara etkilidir lakin bakterinin mağruz kaldığı ortamlar ve bakterinin mutasyonu sonucunda a ecoli kültürü Enrofloksasin'e karşı duyarlı çıkabilir ;) Tartışma bile gerek yok, yakın zamanda da forumda bu konu tartışıldı diye hatırlıyorum. Sulphamezathine ishal ilacı değildir.
"Özel mesajla" yazdığınız bilimsel öneriyi buradan ve forumdaki bu tartışmanın olduğu linki yazabilirmisin.
yıllardır ishali kesen ilaç ishali kesmiyormuş. Çok heyecanlısın bence.

"Özel mesajla" yazdığınız bilimsel öneriyi buradan ve forumdaki bu tartışmanın olduğu linki yazabilirmisin.
yıllardır ishali kesen ilaç ishali kesmiyormuş. Çok heyecanlısın bence.
Özele Lab linki ve süreci anlattım, ilacı araştırınca bile bu ilaç ishal tedavisinde kullanılır ve görevi ishali durdurmaktır dememektedir.
Forumda bir hayli kişisel tecrübeyi kanuna döken var ne kadar hoş :cautious:

Kanlı ishaller için kullanılıyor daha çok sulphamazethine (bakteri kökenli ishaller için uygun olduğunu yazayım da, yanlış olmasın). İçeriğinden kaynaklı olsa gerek geçmeyen ishallerde de etki ediyor genelde.
Geçenlerde de dediğim gibi karşıt iki fikir dolanıyorsa lütfen yeni bir tartışma konusu oluşturalım ve burada tartışalım gerekirse. Konuyu dağıtmayalım

Özele Lab linki ve süreci anlattım, ilacı araştırınca bile bu ilaç ishal tedavisinde kullanılır ve görevi ishali durdurmaktır dememektedir.
Okudun mu? 8 Yıldır kullanırım ve her zaman dolabımda durur. Boş yere kendini yorma bu ilaç üreticilerin daima kullandığı ishal ilacıdır. Doğanay.Y bile ishale etkilidir diyor. ilaç linkini verdim. Çok geniş tedavi özelliği olan bir ilaçtır. Özelliklerini okumanı tavsiye ederim. Mantar, E-coli, üşütme kaynaklı ishallere etkilidir.

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ​

Sulfadimidin bakteriostatik ve koksidiostatik etkili bir sulfonamiddir. PABA’dan dihidrofolik asit sentezlenmesini engelleyerek folik asit sentezini kesintiye uğratır; böylece bakterilerde DNA sentezini kesintiye uğratır. Çok sayıda gram pozitif ve gram negatif bakteriler ile coccidialara karşı etkilidir. Etki spektrumuna giren bakteriler:

Gram pozitif aeroblar: Staph. aureus, Streptococcus sp., Actinomyces sp., Corynebacterium sp., Listeria monocytogenes, Erysipelothrix rhusiopathie

Gram negatif aeroblar: Actinobacillus sp., Bordetella sp., Enterobacteriaceae (E. coli, Klebsiella sp., Proteus sp., Salmonella sp., Yersinia sp. ) Haemophilus sp., Pasteurella sp.

Anaeroblar : Actinomyces sp., Bacteroides sp., Fusobacterium sp., bazı Clostridium sp., Chlamydia sp. Bazı Mycobacterium sp. ve bazı Nocardia sp. orta derecede duyarlıdır.

Rickettsia sp., Leptospira sp., Pseudomanas aeroginosa, Mycoplasma sp. dirençli olarak kabul edilir. Sindirim sisteminden hızla emilip 2-8 saat arasında plazma doruk yoğunluğuna ulaşır, dokulara dağılır ve 12 saat süreyle plazmada yüksek düzeyde bulunur. Plazma proteinlerine %80 oranında bağlanır ve %38 dolayında N-asetilasyona uğrar. Vücuttan başlıca üriner sistem yoluyla atılır. Sülfadimidin’in %35-50’si ilk 24 saat içinde idrarla atılır. Yavaş atılması ve metabolitlerinin suda iyi çözünmesi nedeniyle daha az kristalüri sakıncası yaratır.

Sulphamezathine %16 ENDİKASYONLARI​

Sulphamezathine, etçi tavuk ve hindilerde görülen koksidiyozis ‘in (kanlı ishal’in) sağaltımında kullanılır, ayrıca tavukların koriza ve kolerası, pullorum, tavuk tifosu, pasteurellosis, hava kesesi enfeksiyonları, E. coli tarafından meydana getirilen enfeksiyonlarda endikedir.

Sığır, koyun ve keçilerde ise duyarlı bakterilerce meydana getirilen gastroenteritis, kolibasillosis ve koliseptisemi gibi enfeksiyonlar ile koksidiyozis tedavisinde kullanılır.

Okudun mu? 8 Yıldır kullanırım ve her zaman dolabımda durur. Boş yere kendini yorma bu ilaç üreticilerin daima kullandığı ishal ilacıdır. Doğanay.Y bile ishale etkilidir diyor. ilaç linkini verdim. Çok geniş tedavi özelliği olan bir ilaçtır. Özelliklerini okumanı tavsiye ederim.

FARMAKOLOJİK ÖZELLİKLERİ​

Sulfadimidin bakteriostatik ve koksidiostatik etkili bir sulfonamiddir. PABA’dan dihidrofolik asit sentezlenmesini engelleyerek folik asit sentezini kesintiye uğratır; böylece bakterilerde DNA sentezini kesintiye uğratır. Çok sayıda gram pozitif ve gram negatif bakteriler ile coccidialara karşı etkilidir. Etki spektrumuna giren bakteriler:

Gram pozitif aeroblar: Staph. aureus, Streptococcus sp., Actinomyces sp., Corynebacterium sp., Listeria monocytogenes, Erysipelothrix rhusiopathie

Gram negatif aeroblar: Actinobacillus sp., Bordetella sp., Enterobacteriaceae (E. coli, Klebsiella sp., Proteus sp., Salmonella sp., Yersinia sp. ) Haemophilus sp., Pasteurella sp.

Anaeroblar : Actinomyces sp., Bacteroides sp., Fusobacterium sp., bazı Clostridium sp., Chlamydia sp. Bazı Mycobacterium sp. ve bazı Nocardia sp. orta derecede duyarlıdır.

Rickettsia sp., Leptospira sp., Pseudomanas aeroginosa, Mycoplasma sp. dirençli olarak kabul edilir. Sindirim sisteminden hızla emilip 2-8 saat arasında plazma doruk yoğunluğuna ulaşır, dokulara dağılır ve 12 saat süreyle plazmada yüksek düzeyde bulunur. Plazma proteinlerine %80 oranında bağlanır ve %38 dolayında N-asetilasyona uğrar. Vücuttan başlıca üriner sistem yoluyla atılır. Sülfadimidin’in %35-50’si ilk 24 saat içinde idrarla atılır. Yavaş atılması ve metabolitlerinin suda iyi çözünmesi nedeniyle daha az kristalüri sakıncası yaratır.

Sulphamezathine %16 ENDİKASYONLARI​

Sulphamezathine, etçi tavuk ve hindilerde görülen koksidiyozis ‘in (kanlı ishal’in) sağaltımında kullanılır, ayrıca tavukların koriza ve kolerası, pullorum, tavuk tifosu, pasteurellosis, hava kesesi enfeksiyonları, E. coli tarafından meydana getirilen enfeksiyonlarda endikedir.

Sığır, koyun ve keçilerde ise duyarlı bakterilerce meydana getirilen gastroenteritis, kolibasillosis ve koliseptisemi gibi enfeksiyonlar ile koksidiyozis tedavisinde kullanılır.

Mantar enfeksiyonu olan kuşada verin veya denk gelsin kendi kuşunuza verin... Elimde antibiyogram var diyorum çoğu bakteri dirençli diyorum :) Gidiyorum direnç konusunda başka etken maddesini örnek veriyorum siz yine de kendi bildiğinizi okuyorsunuz neyse....

Sulphamezathine ishali keser mi?

Sulphamezathine ishal ilacı mı?

Değerli dostlar, sulpha için bu tip bir tartışmamız oluyor forumda. Bu konu hakkında görüşü olanları arenaya davet ediyorum. Dili yumuşatarak, kırıcı olmadan tartışalım bakalım.

E-coli ve mantar ishale neden olmuyor mu? İlaç bu ikisindede etkili olduğu yazıyor. Siz halen Mantar enfeksiyonunda da kullanın o zaman diyorsunuz. antikoksidiyal = mantar

Bizzat kendi kuşuma yapılan ve internette bolca bulunabilecek antibiyogram testlerine değinerek sulphamezathine, sindirim sistemini bozan ve ishal yapan ve sık sık karşılaştığımız e coli ve staphylococcus'a karşı fazlaca etkili değildir. Piyasada ki bir çok antibakteriyel ve antibiyotik etken maddesinin etki ettiği ortak bakteriler vardır lakin bu bakteriler ortam koşulları ve çeşitli mutasyonlar ile direnç farklılıkları göstermektedir. Bu yüzden gram + ve gram- bakterilere etki eden bir sürü etken madde var :) Zaten bu sebeple piyasada bolca etken madde var. Her bakteri kolonisi etken maddenin bilgisinde duyarlı olduğu yazsa da (bu duyarlılık teoriktir bakterinin potansiyel direnci göz ardı edilmiştir) çeşitli faktörlerden ötürü etki etmesine garanti yoktur.
Kaldı ki ishal dediğimiz mesele oldukça karışık hallere dönebilmektedir.Yemin bozuk olması gibi unsurlar bir yana ;
Kuşta bakteri+ bakteri enfeksiyonu bakteri+ mantar enfeksiyonu gibi karışık enfeksiyonlarda bu ilacın hiç bir işe yaramayacağı haliyle ishali de %100 kesecek diye bir kural veya şartın olmadığı bariz bellidir.

Yani birisine bu ishal ilacıdır diye dayatmak yanlış yönlendirmedir.

ben konuya başka açıdan yaklaşayım izninizle.

sulphamezathine çok iyi bir ilaç olmakla birlikte prospektüsü hekim olmayan kişiler için son derece yanıltıcıdır. sülfadimidin sodyum'un etkili olduğu bakterileri tetramezatin'in prospektüsünden okuyabilirsiniz

16108296101097969337579629107082.jpg

E-coli ve mantar ishale neden olmuyor mu? İlaç bu ikisindede etkili olduğu yazıyor. Siz halen Mantar enfeksiyonunda da kullanın o zaman diyorsunuz. antikoksidiyal = mantar
Antikoksidiyal= koksidiyoz. Mantar da kullanılamaz çünkü mantar enfeksiyonlarında antifungal kullanılır, antibiyotik değil. Ki antibiyotikler mantarı arttırır.
Sulfadimidin sodyum, e-coli salmonella gibi gram negatif bakterilere ve pozitif bakterilere pek bir etkisi yok (kendi tecrübelerime göre) Bunun için florokinolonlardan birisi kullanılabilir. Bir sürü etken madde var.

ben konuya başka açıdan yaklaşayım izninizle.

sulphamezathine çok iyi bir ilaç olmakla birlikte prospektüsü hekim olmayan kişiler için son derece yanıltıcıdır. sülfadimidin sodyum'un etkili olduğu bakterileri tetramezatin'in prospektüsünden okuyabilirsiniz

Ekli dosyayı görüntüle 11817
Burada ki etkilidir kısmı dirençler söz konusu olmaksızın yazılan şeyler, eğer tüm etken maddeler orada yazıldığı gibi ilgili enfeksiyonu durdursaydı antibiyogram diye bir test prosedürü bulunmazdı :)
Bu bağlamda ben ishal ilacı değildir diyorum zaten...

Burada ki etkilidir kısmı dirençler söz konusu olmaksızın yazılan şeyler, eğer tüm etken maddeler orada yazıldığı gibi ilgili enfeksiyonu durdursaydı antibiyogram diye bir test prosedürü bulunmazdı :)
Bu bağlamda ben ishal ilacı değildir diyorum zaten...

benim kastettiğim kısaca şu: sulphamezatin'in etkilidir yazdığı bakterilere tetramezatin dirençlidir yazıyor. yani sulphamezatin'in prospektüsünü çok ciddiye almamak lazım diyorum

Arkadaşlar, üstteki durumlara hiç birimizin itirazı yok. Mantar enfeksiyonlarında kullanılmadığına hem fikiriz. Hangi ürünlerin kullanılacağına da hakim olduğunuzu düşünüyorum.
Bu durumu şöyle izah etmek uygun olur bana kalırsa: yeme bozukluklarından kaynaklı, ani sıvı ishaller için kullanılması uygun olmaz. Kesse bile neden kullanılsın?
Ancak bakteri tabanlı ishallerde kullanımı uygun olur ve oldukça etkilidir. 5-6 yıldır üretimhanemde bulunan ürünlerdendir. Her yıl üretim sonrası ilaç kürlerimde uyguladığım bir ilaçtır. Sinyal veren, boyayan dışkılarda ciddi düzelmeler göstermektedir. İlacın işlevselliği açısından tartışılabilir yanları var elbette.

Geri