Sultan Papağanı Arka arkaya tıksırık

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Ezgi_A
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Ezgi_A

Yeni Üye
Merhaba,
Yaklaşık 6 senedir beslediğim sultan papağanımın arka arkaya tıksırarak ağzından kan geldi. Veterinere götürdüğümde dili bir yere sıkışmıştır dedi antibiyotik ve ağrı kesici bir tedavi verdi. İyileşti derken bir hafta sonra tekrar aynı tıksırıklar başladı. Gene götürdük tekrar ilaç tedavisi gördü. Aradan 14 gün geçti. Bugün arka arkaya tıksırık nefes almada zorluk çekmeye başladı. Kafes tabanına inip, hareketsiz kaldı. Bir daha götürdüğümde durumun kötü olduğunu söyledi veteriner. Bu kez solunum yolunda sorun olabilir dedi ilaçları değiştirdi ama çok endişeliyim. Sorunun kaynağı nedir acaba yorum yapabilen olur mu:( boyut büyük olduğundan video da ekleyemiyorum.

Youtube yada streamable sitesine videoyu yükleyin. Daha sonra linkini kopyalayıp buraya atın. Video görmeden sağlıklı yorum yapamayız.. Birde kuşun dışkılarının resminide yüklerseniz iyi olur..

Youtube yada streamable sitesine videoyu yükleyin. Daha sonra linkini kopyalayıp buraya atın. Video görmeden sağlıklı yorum yapamayız.. Birde kuşun dışkılarının resminide yüklerseniz iyi olur..
merhaba mesajınız için teşekkürler 🙏
Video bu şekilde:
28 Mart 2024
Dışkı fotoğrafı da ekteki gibi😔

Ekli dosyalar

• IMG_0136.jpeg
    IMG_0136.jpeg
    271.3 KB · Görüntüleme: 2
merhaba mesajınız için teşekkürler 🙏
Video bu şekilde:
28 Mart 2024
Dışkı fotoğrafı da ekteki gibi😔

Böyle tıksıran muhabbet kuşu çok gördüm ama ilk defa sultanlarda da olduğunu görüyorum. Malesef bu konu benim için çözülebilmiş bir konu değil. Trichomoniasis kaynaklı olduğu söyleniyor ancak kaç kuşta denediysekte tedavi edemedik. Yani trichomoniasis de kullanılan ilaçların hiç biri bu tıksırıkta işe yaramadı.. Ya metronidazol, ornidazol vs. türevi ilaçlar trichomoniasis de etkili olmuyor. Yada bu tıksırmanın sebebi farklı bir hastalık..

Bu yüzden benim aklıma acaba guatr olabilirmi sorusu geliyor. Tiroid bezi büyümesinin bu tarz tıksırıklara sebep olma ihtimali olabilir belki bilemiyorum.. Dediğim gibi bu tıksırık konusunun çözümünü henüz bulamadım. Ama diğer bilgili arkadaşlarıda ekliyeyim belki farklı görüşler olabilir.. @Doğanay Y. @neanderthalensis

Ayrıca alttaki linkleri inceleyebilirsiniz..

Böyle tıksıran muhabbet kuşu çok gördüm ama ilk defa sultanlarda da olduğunu görüyorum. Malesef bu konu benim için çözülebilmiş bir konu değil. Trichomoniasis kaynaklı olduğu söyleniyor ancak kaç kuşta denediysekte tedavi edemedik. Yani trichomoniasis de kullanılan ilaçların hiç biri bu tıksırıkta işe yaramadı.. Ya metronidazol, ornidazol vs. türevi ilaçlar trichomoniasis de etkili olmuyor. Yada bu tıksırmanın sebebi farklı bir hastalık..

Bu yüzden benim aklıma acaba guatr olabilirmi sorusu geliyor. Tiroid bezi büyümesinin bu tarz tıksırıklara sebep olma ihtimali olabilir belki bilemiyorum.. Dediğim gibi bu tıksırık konusunun çözümünü henüz bulamadım. Ama diğer bilgili arkadaşlarıda ekliyeyim belki farklı görüşler olabilir.. @Doğanay Y. @neanderthalensis

Ayrıca alttaki linkleri inceleyebilirsiniz..

Yorumunuzu ve ilettiğiniz yazıları okudum teşekkürler🙏 Veteriner Hekimimiz de ne yapacağını bilemedi tam olarak 😔 İlk başta verdiği ilaçlar işe yaradı sandık ama ilaçların ardından bir hafta geçmeden sürekli hastalık geri döndü. Bizde de ilaçlar yaramadı anlayacağınız. Bugün de daha ağır bir şekilde tıksırmalar tekrar etti. Öncekilerde bir nebze enerjisi vardı, ama bugün hayvanın takati kalmamıştı, yem yemedi, su içmedi ve kafesin dibinde zorla nefes alıyordu. İlaç isimlerine hakim değilim, antibiyotiği değiştirdi veteriner. Bugün ilacı damlatırken kustu biraz rahatlar gibi oldu kusunca, ama halsizliği ve nefes darlığı devam ediyor. Sebebini bilmemek çok acı, tedaviyi de güçleştiriyor 😔 Umarım diğer arkadaşlar da yorum yaparlar, tekrar sağolun 🙏

Kullanılan ilaçların isimlerini ve ne şekilde kullanıldığını iletmenizde yarar var. Maalesef bazen ilaç olduğunu düşündüğünüz ürünler yem premiksi yani vitamin ve aminoasitler oluyor. Doğal olarak da bu ürünler tedavi etmiyor. Dışkı görünümünden dolayı birden fazla sorunun hala devam ettiğini söylemek mümkün. Bu tıksırı devamlı gün içinde 20-30 seferden fazla yapıyorsa bir problemken bir kaç kez olması sorun teşkil etmiyor. İlerlediği durumlarda da genelde üşütme durumları, astım, trichomoniasis olabiliyor.

Gün içinde eczaneden elektrolit takviyesi alıp kuşa veriniz. Veya alttaki tarifi uygulayıp bir miktar enerji sağlayabilirsiniz.

Kullanılan ilaçların isimlerini ve ne şekilde kullanıldığını iletmenizde yarar var. Maalesef bazen ilaç olduğunu düşündüğünüz ürünler yem premiksi yani vitamin ve aminoasitler oluyor. Doğal olarak da bu ürünler tedavi etmiyor. Dışkı görünümünden dolayı birden fazla sorunun hala devam ettiğini söylemek mümkün. Bu tıksırı devamlı gün içinde 20-30 seferden fazla yapıyorsa bir problemken bir kaç kez olması sorun teşkil etmiyor. İlerlediği durumlarda da genelde üşütme durumları, astım, trichomoniasis olabiliyor.

Gün içinde eczaneden elektrolit takviyesi alıp kuşa veriniz. Veya alttaki tarifi uygulayıp bir miktar enerji sağlayabilirsiniz.
İlaçları öğrenip, paylaşacağım. Yem yemek istese de yiyemiyor gibi. Dediğiniz gibi enerjisi olması adına takviye yapmak gerekecek.

Yem yemiyorsa mama yapıp yedirmeyi deneyin. Aç kalmaması önemli. Kafes dibine inmesi iyi değil inşaallah atlatır..

Mama için: bir tane yumurta haşlayın ve sarısını ezip sulandırın biraz. Varsa içine biraz mısır unuda ekleyebilirsiniz. Vitaminde damlatabilirsiniz bir iki damla. Çay kaşığı ile azar azar yedirmeye çalışın. Ne kadar yerse kardır...

Kuşun güncel durumu nasıl şuan?