SULTAN PAPAĞANI AYAK KIRILMASI

Mzafa

Forum Sakini
Merhaba,
Dün akşam çift olan kuşlarımdan dişi sultan papağanım yere düşerek ayağını kırdı sanırım. Üzerine basamıyor kırıldığını düşünüyorum.
Denizli'de yaşıyorum ve çoğu veteriner kuş konusunda bilgi sahibi değil maalesef.
Kendimiz ayağını sarsak ne kadar faydalı olur ? (yumurta akı ve unla birlikte bir kaç kürdan koyarak)
Yardımlarınızı bekliyorum.

Çok geçmiş olsun. Ayağına dokundugunuzda katlama, çığlık vb tepkiler var mı? Şişme morarma gozlemleniyor mu?

Merhabalar,
Kuşumuzu veterinere götürdük ve maalesef kötü bir yerden kırık çıktı, ayrıca yumurtada gözüktü röntgende ama dün yuvalık yerine kafesin içine yumurtlamış maalesef yumurta kırılmış.
Umarım yakın zamanda toparlar ve yeni yumurtalarını görürüz.

Ayrıca sizce bu yuvalık küçük mü sultanlar için?
IMG_20220129_131842~2.jpgIMG_20220129_133330~2.jpg

lütfen yanlış anlamayın ama , kuşun ayağı kırık siz üretmeye çalışıyorsunuz. yumurta varsa lütfen atın, yuvayı sökün.

kırığın doğru kaynaması ve KALICI sakatlık oluşmaması icin kanatlı konusunda uzman bir veterinerin görmesinde de fayda var

lütfen yanlış anlamayın ama , kuşun ayağı kırık siz üretmeye çalışıyorsunuz. yumurta varsa lütfen atın, yuvayı sökün.

kırığın doğru kaynaması ve KALICI sakatlık oluşmaması icin kanatlı konusunda uzman bir veterinerin görmesinde de fayda var
Üretmeye çalışmıyoruz şuan, bu kuşları da üretim için almadık merak etmeyin.
Sağlıklı bir şekilde durması için yuvalıkta oturması daha iyi dedi veteriner.

1- yuvalık kaldıkça kuşlar çiftlesmeye ve yumurtlamaya devam eder

2- kuş yumurta üretirken başta kemiklerde depolanan kalsiyum olmak üzere vücuttaki kalsiyum, mineral ve besinleri sömürür. kemiğin kaynama süreci uzar

3- çiftleşme hareketi esnasinda dişinin kırık bacağı zarar görebilir

4- dişi yuvalıkta oturur ve sıkışık bi pozisyonda durduğu için kırık kemik zorlanabilir. iyileşme için en doğru pozisyon tünemedir

5- erkek çiftleşmek istedikçe dişiyi rahatsız edip kovalayabilir bacak zarar görebilir

ben konuyu takipten çıkıyorum geçmiş olsun tekrar

1- yuvalık kaldıkça kuşlar çiftlesmeye ve yumurtlamaya devam eder

2- kuş yumurta üretirken başta kemiklerde depolanan kalsiyum olmak üzere vücuttaki kalsiyum, mineral ve besinleri sömürür. kemiğin kaynama süreci uzar

3- çiftleşme hareketi esnasinda dişinin kırık bacağı zarar görebilir

4- dişi yuvalıkta oturur ve sıkışık bi pozisyonda durduğu için kırık kemik zorlanabilir. iyileşme için en doğru pozisyon tünemedir

5- erkek çiftleşmek istedikçe dişiyi rahatsız edip kovalayabilir bacak zarar görebilir

ben konuyu takipten çıkıyorum geçmiş olsun tekrar
Bilgiler için teşekkürler.

Çok geçmiş olsun. Tez zamanda iyileşir inşallah.
Yuvalık daha büyük 25'lik yuvalıklar tercih edilmelidir.

Ayak sorunu yaşayan bir kuşum olmuştu. Oda kuluçka evresindeydi maalesef. Bu tip durumlarda yoğun yattıkları için bazen toparlıyor gibi görünse de olumsuz durumlarda gelişebiliyor. Dikkatli olmanızı ve ayak renk değişimlerini, şişlikleri kontrol etmenizi öneririm. Gerek görülürse erkek kuşu ayırınız.

Çok geçmiş olsun. Tez zamanda iyileşir inşallah.
Yuvalık daha büyük 25'lik yuvalıklar tercih edilmelidir.

Ayak sorunu yaşayan bir kuşum olmuştu. Oda kuluçka evresindeydi maalesef. Bu tip durumlarda yoğun yattıkları için bazen toparlıyor gibi görünse de olumsuz durumlarda gelişebiliyor. Dikkatli olmanızı ve ayak renk değişimlerini, şişlikleri kontrol etmenizi öneririm. Gerek görülürse erkek kuşu ayırınız.
Çok teşekkürler, erkek kuş rahatsız etmiyor şu an için zaten günün çoğunluğu kafes dışında geçiriyor, dişi otururken o kendi takılıyor ?