Sultan papagani ayak problemi

Berii

Yeni Üye
Merhaba sultan papaganim 4 aylik. Tirnaklari cok uzadigi icin tirnagini kestik fakat fazla kesmisiz tienaginin biri kanadi sonra kanamasi durdu aradan bi kac gun gectikten sonra gagasinda kan gorunce gagasiyla oynatinca telrar kanattigini dusunduk kendi imkanlarimizla tirnagin uzerine kül döküp kani durdurmaya çalıştık fakat kuş sanirim kan kaybindan baya bi durgunlasti sokaga cikma yasagi sebebiyle veterinere gidemedik. Tirnagin ust tarafindaki deride koyulasma farkettik yasak kalkinca bi veterimere gittik ayaginin yandigini deride kesilmeler oldugunu soyledi kuş avizeye konduğu icin olabilir diye dusunduk ama avizede sicaklik olmuyo kontrol ettik krem verip gonderdi . Parmaginin son halini ekliyorum hicbir bilgimiz olmadigi icin korkuyoruz baya bise olursa diye bilginiz varsa yardim rica ederiz.

Ekli dosyalar

• 20200512_234454.jpg
    20200512_234454.jpg
    1.5 MB · Görüntüleme: 7
  • 20200512_234435.jpg
    20200512_234435.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 8
Eczaneden terramcyn veya tıhıolocılıne krem temin edip sabah akşam sürün.Her sürmeden önce batikonla temizleyin.İltihap kaçmışs benziyor.inşallah çürümeye başlammıştır.

Oyla 0
Merhaba, epey kötü görünüyor. :(
Kremlemeyi unutmayınız olur mu bir süre. Günde 2 kez yapılabilir. Düzelir umarım çünkü bu tip yanma ya da kararmalar o parmak tırnağının düşmesine ya da işlevsiz kalmasına neden olabiliyor. Çok yoğun kan taşımadıklarından az bir kayıp bile durgunlaştırıyor. Şuan için kan durdu ise acil bir durum yok diyelim :)

Oyla 0
Eczaneden terramcyn veya tıhıolocılıne krem temin edip sabah akşam sürün.Her sürmeden önce batikonla temizleyin.İltihap kaçmışs benziyor.inşallah çürümeye başlammıştır.
Goruntu sanki curumeye baslamis gibi degilmi ? Bu durumda ne yapilabilir cok uzuluyoruz. Terramcyn surmeye basladik ama gec kalmis olabikirz ayaginin uzerine cok basamiyor

Oyla 0
Merhaba, epey kötü görünüyor. :(
Kremlemeyi unutmayınız olur mu bir süre. Günde 2 kez yapılabilir. Düzelir umarım çünkü bu tip yanma ya da kararmalar o parmak tırnağının düşmesine ya da işlevsiz kalmasına neden olabiliyor. Çok yoğun kan taşımadıklarından az bir kayıp bile durgunlaştırıyor. Şuan için kan durdu ise acil bir durum yok diyelim :)
Terramycn aldik onu suruyoruz ama gec kalmis olabilirz.kanamasi gecen hafta durdu Tirnaktan ziyada parmakta kararma var gittikcede artiyo gibi ne yapmak lazim baska ?

Oyla 0
Ayak kararmalarında pek yapılacak bir şey kalmıyor önerdiklerimiz haricinde. İyileşmesi için beklemek gerekiyor. Kararma ilerlerse hemen veterinere başvurmalısınız. Yaklaşık 2-3 hafta sürebiliyor düzelmesi. Kabuğu kopartmayınız oluşan. Kendisi uygun zamanda düşecektir ya da kuşunuz sökecektir.

Oyla 0
Ayak kararmalarında pek yapılacak bir şey kalmıyor önerdiklerimiz haricinde. İyileşmesi için beklemek gerekiyor. Kararma ilerlerse hemen veterinere başvurmalısınız. Yaklaşık 2-3 hafta sürebiliyor düzelmesi. Kabuğu kopartmayınız oluşan. Kendisi uygun zamanda düşecektir ya da kuşunuz sökecektir.
Peki o kararma çürümeden dolyi oluyo ise bi parmak disinda digerlerine de sicrama yaparmi?

Oyla 0
Aslında tam çürüme gibi değil şuan ama o yolda giderse yansımıyor diğer parmaklara. Genede kangren olduğunda parmak uçlarıyla başlıyor.

Oyla 0
Goruntu sanki curumeye baslamis gibi degilmi ? Bu durumda ne yapilabilir cok uzuluyoruz. Terramcyn surmeye basladik ama gec kalmis olabikirz ayaginin uzerine cok basamiyor
Bana da öyle geldi ama emin olamadım.Eğer tam anlamıyla çürüme değilse belki bebe aspirini işe yarayabilir.Kan dolaşımı açar kan giderse o bölgeye bir ihtimal toplar çürümeyi.Bebe aspini yarımını ezip tam dolu sulukta vermek gerekir.Ama kangrenden emin olmak lazım önce belkide kabuktur sadece

Oyla 0
Bana da öyle geldi ama emin olamadım.Eğer tam anlamıyla çürüme değilse belki bebe aspirini işe yarayabilir.Kan dolaşımı açar kan giderse o bölgeye bir ihtimal toplar çürümeyi.Bebe aspini yarımını ezip tam dolu sulukta vermek gerekir.Ama kangrenden emin olmak lazım önce belkide kabuktur sadece
Cok tsk ederim Bebe aspirinini deniycem bugun. Kangrenden ancak ilerlerse emin olabilirim dimi ?

Oyla 0
Merhaba tekrar dun gece parmagin uzerindeki koyu deriyi kendi atmis suanki fotoyu yukledim daha cok kemik gorunuyor gibi bu iyi birsey midir? Aspirine basladik bugun krem surmeye de devam ediyoruz

Ekli dosyalar

• 20200513_133356.jpg
    20200513_133356.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 5
Oyla 0
Merhaba tekrar dun gece parmagin uzerindeki koyu deriyi kendi atmis suanki fotoyu yukledim daha cok kemik gorunuyor gibi bu iyi birsey midir? Aspirine basladik bugun krem surmeye de devam ediyoruz
Maalesef ki çürümeye başlamış.Çürüme bazen diğer parmaklara ve komple ayağa dağılabilir.Bir veterinere danışmanızı tavsiye ederim.Gerekirse işlem yapıp dağılmasını engelleyebilirler

Oyla 0
Merve arkadaşımın dediği gibi veterinerinize tekrar danışıp durumu kontrol altına alınız. O parmak düzelmeyecek gibi görünüyor :(

Oyla 0