Sultan papağanı boş kuluçka

Emiryağız

Forum Sakini
Merhaba arkadaşlar sultan papağanlarim (yaşları dişi 4 yasdan fazla erkek 2 yaş civarı) ilk kuluçkada 7 yumurta yaptılar ve ilk yumurta dolu idi diğerleri boş.ardindan yavru 15 günlük olmadan dişi tekrar ciflesmek istedi bu arada yavruyu yolduklari için aldım.7 yumurta daha yaptılar son yumurta dan sonra 7-8 gün bekledim fakat hiçbir gelişme olmadı.bende yumurtaları aldım Yuvalığı söktüm şuan dinlenmedeler. Pek yakında da düşünmüyorum yuvalık takmayı.bu 14 yumurta da 1 tane yavru çıkması beni hem üzdü hemde nerede hata yaptım sorusunu kafama taktı.siz değerli bilgili ağabey ve arkadaşlarımdan nerede hangi yanlış yaptığımı konusunda bana yardımcı olmanızı istiyorum.öncelikle çift tünek denedim erkek kuşun popo tüyünü kestim ama hiçbir faydası olmadı.Resimdeki de 14 yumurta da 1 olan yavrumuz yaklaşık 40 günlük cinsiyet olarak dişi diyorlar ama bakalım ne olacak IMG_20210609_173116.jpg

Akifcik

Veteran
14 yumurtanın en azından 1 tanesinin dolu olması, erkek yahut dişinin kısır olmadığını gösteriyor ki bu çok önemli bir detay.
Anaçlar kısır olmadığına göre; erkekte E vitamini eksikliği olabilir ya da (erkek/dişi/her ikisi) tecrübesiz oldukları için yumurtayı dolduracak kadar döl aktarımı olmuyor olabilir. Tecrübe kaynaklı ise beklemekten başka bir şey yapamazsınız maalesef. Fakat yumurtaların boş olması, E vitamini eksikliğinden kaynaklıysa bu ihtiyacı siz bazı yiyecekler ve kaliteli vitamin takviyeleriyle sağlayabilirsiniz.
Bu kuluçkalarda hiç vitamin vs. takviyelerinde bulundunuz mu? Elinizde hangi ürünler var?

Oyla 0

Emiryağız

Forum Sakini
14 yumurtanın en azından 1 tanesinin dolu olması, erkek yahut dişinin kısır olmadığını gösteriyor ki bu çok önemli bir detay.
Anaçlar kısır olmadığına göre; erkekte E vitamini eksikliği olabilir ya da (erkek/dişi/her ikisi) tecrübesiz oldukları için yumurtayı dolduracak kadar döl aktarımı olmuyor olabilir. Tecrübe kaynaklı ise beklemekten başka bir şey yapamazsınız maalesef. Fakat yumurtaların boş olması, E vitamini eksikliğinden kaynaklıysa bu ihtiyacı siz bazı yiyecekler ve kaliteli vitamin takviyeleriyle sağlayabilirsiniz.
Bu kuluçkalarda hiç vitamin vs. takviyelerinde bulundunuz mu? Elinizde hangi ürünler var?
Gervit w entrobac sedachol BT amin fort elektrolit aldım fakat kuluçka zamanına yetişmedi yani etkisi olmamıştır yumurta haşladım veridm buğday çimlendirme yaptım bir iki defa.dişi için ilk kulucka ama erkek için yavru büyüttü demişlerdi.bir de kafama takılan yeni yumurta geleceği gün ciflesme oluyurdu yani ciflestikleri gün yumurta geliyordu acaba zamanalamada mi sorun oldu diye düşünüyorum.hexembier alacaktım ama ellerinde yoktu bu vitamin lerin yanına ek ne almam gerekiyor sizce

Oyla 0

Akifcik

Veteran
Kullandığınız ürünler evet çok kaliteli ürünler, fakat yumurta doluluğu ile uzaktan yakından alakası yok maalesef. E vitamini olarak kesinlikle Röhnfried Taubenfit E-50 almanızı tavsiye ederim. Bizzat etkisini gördüğüm için Taubenfit'i söylüyorum fakat Nekton-E veya Versele Laga Ferti-vit'te alabilirsiniz.
bir de kafama takılan yeni yumurta geleceği gün ciflesme oluyurdu yani ciflestikleri gün yumurta geliyordu acaba zamanalamada mi sorun oldu diye düşünüyorum.
İlk yumurta geldikten sonra neredeyse her gün 2-3 kez çiftleşiyor benimkiler, normal bir durum yani.

Oyla 0

Emiryağız

Forum Sakini
Kullandığınız ürünler evet çok kaliteli ürünler, fakat yumurta doluluğu ile uzaktan yakından alakası yok maalesef. E vitamini olarak kesinlikle Röhnfried Taubenfit E-50 almanızı tavsiye ederim. Bizzat etkisini gördüğüm için Taubenfit'i söylüyorum fakat Nekton-E veya Versele Laga Ferti-vit'te alabilirsiniz.

İlk yumurta geldikten sonra neredeyse her gün 2-3 kez çiftleşiyor benimkiler, normal bir durum yani.
Tamam çok teşekkür ederim sağolun e 50 alacağım inşallah ?

Oyla 0

Akifcik

Veteran
Bence Taubenfit elinize ulaşınca erkek aynı kafeste kalsın, dişiyi farklı kafese ayırıp ikisini de 2-3 hafta tamamen kuluçkaya hazırlayın. Erkeğe haftada 4 günTaubenfit, Dişiye elinizde varsa haftada 2 gün Kalsiyum desteği (Calci-Lux, Nekton MSA) gibi takviyeler yaparsanız kuluçkaya tamamen hazır olurlar. Umarım istediğiniz sonuca ulaşırsınız:)

Oyla 0

Emiryağız

Forum Sakini
Bence Taubenfit elinize ulaşınca erkek aynı kafeste kalsın, dişiyi farklı kafese ayırıp ikisini de 2-3 hafta tamamen kuluçkaya hazırlayın. Erkeğe haftada 4 günTaubenfit, Dişiye elinizde varsa haftada 2 gün Kalsiyum desteği (Calci-Lux, Nekton MSA) gibi takviyeler yaparsanız kuluçkaya tamamen hazır olurlar. Umarım istediğiniz sonuca ulaşırsınız:)
Bu yazdıklarınızı not alacağım ilgilendiğiniz için çok sağolun ?? verdiğiniz bilgiler benim için çok önemli

Oyla 0

Emiryağız

Forum Sakini
Merhaba taubenfit i araştırırken aynı markanın bir ürünü çıkmış fertiplus diye sizin bu konu hakkında bilginiz varmı bu ürün kafes kuşları için çıkmış.taubenfit uçuş kuşları ve kafes kuşları için miş.sizce hangisi daha etkili olur?

Oyla 0

Taha Aktaş 

Yönetici
Moderatör
Merhaba taubenfit i araştırırken aynı markanın bir ürünü çıkmış fertiplus diye sizin bu konu hakkında bilginiz varmı bu ürün kafes kuşları için çıkmış.taubenfit uçuş kuşları ve kafes kuşları için miş.sizce hangisi daha etkili olur?
İçerkleri aynı. Taubenfit bölünmüş olarak geliyor. FertiPlus ise direk kendi şişesinde geliyor. ML açısından küçük şişelerde olduğu için de bölünme durumu olmuyor. Böylece ürünün gerçek ya da sahte olup olmadığını düşünmenize gerek kalmıyor...

Oyla 0

Akifcik

Veteran
Şuan FertiPlus'ın bölünmüş hali satılmadığı için bir öneride bulunmadım, dolayısıyla epey pahalı. Güvenilir ve çok satış yapan sitelerden bölünmüş Taubenfit alabilirsiniz, elinizdeki Taubenfit bitinceye kadar FertiPlus'ın bölünmüşleri de piyasaya çıkacaktır ? Merak etmeyin, Taubenfit gerçekten çok etkili bir ürün ??

Oyla 0

Emiryağız

Forum Sakini
Şuan FertiPlus'ın bölünmüş hali satılmadığı için bir öneride bulunmadım, dolayısıyla epey pahalı. Güvenilir ve çok satış yapan sitelerden bölünmüş Taubenfit alabilirsiniz, elinizdeki Taubenfit bitinceye kadar FertiPlus'ın bölünmüşleri de piyasaya çıkacaktır ? Merak etmeyin, Taubenfit gerçekten çok etkili bir ürün ??
Tmm çok çok teşekkür ediyorum

Oyla 0

Emiryağız

Forum Sakini
Merhaba taubenfit kullanacağımda yarım suluga kaç damla olmalı dişiye calcılux nasıl nekadar verilmeli.bu arada 12 günlük 2 sultan yavrum var çok yolmuslar.baba yolmuştur diye ayırdım önceki yavruyu o yolmustu.bu yolma sorunu neden olur baya hırpalamış yavruları.bunun bir çözümü varmı acaba

Oyla 0

Akifcik

Veteran
Merhaba taubenfit kullanacağımda yarım suluga kaç damla olmalı
Yarım suluğa (50ml) 4 damla yeterli olur.
dişiye calcılux nasıl nekadar verilmeli
Haftada iki kez yarım suluğa, 1.5 gram verilebilir.
bu yolma sorunu neden olur baya hırpalamış yavruları.bunun bir çözümü varmı acaba
Bunun kesin bir nedeni maalesef henüz bulunamamış. Ben 10 günde 1 Tollyamin Forte veriyorum. Şuan öyle bir problemimiz yok.

Oyla 0

Taha Aktaş 

Yönetici
Moderatör
dişiye calcılux nasıl nekadar verilmeli.
100 ml suluğa 1 gr kadar katman yeterli olur. Öncelikle boş suluğa Calci-Lux'u koy. Daha sonra suyunu ekle ve karıştır. Kuşa vermeden 5 dk daha beklet ve yeniden iyice karıştır. Kalsiyumun suda çözünmesi zordur. Çözünmesini sağlaman lazım...

Oyla 0