Sultan Papağanları Sultan Papağanı Cinsiyet Ayrımı

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
25,932
Çözümler
128
Yaş
33
Konum
Ankara
Sultan Papağanlarında cinsiyet ayrımı yapmak oldukça zordur. Bazı türleri için ayırt etmede belirgin özellikler olsa da kimi türlerde (mutasyonlarda) anlamak oldukça güçtür. Ülkemizde son zamanlarda birçok Sultan papağanı mutasyonlarına rastlasak da sıklıkla gördüklerimiz şunlar;
 • Normal Gri Sultan Papağanları,
 • Cinnamon (Tarçıni)
 • Pearl Sultan Papağanları,
 • Pied (Parçalı ya da benekli)
 • Lutino (düz sarı) Sultan Papağanları,
 • Albino (beyaz) Sultan Papağanları
Çapraz eşleme sonucu oluşan mutasyonlara yer yer rastlayabiliriz. Ülkemizde son zamanlarda ithal kuşlarla gelen karışık mutasyonlar mevcut. Örneğin;
WF Cinnamon, Pearl Pied, Lutino Pearl gibi.

Hangi Sultan Papağanında Kolay Cinsiyet Ayrımı Yapılır?
Diğer mutasyonlara nazaran alttaki 4'lü için cinsiyet tahmini daha kolay yapılabilir.
 • Gri
 • Cinnamon
 • WF
 • Pearl
Yapılamayanlar
 • Lutino
 • Pied
 • Albino

Normal Gri Sultan Papağanları
cockatiel.jpg
Gri sultan papağanları
ana mutasyon olup, bütün türler bunları eşleşmesi sonucu oluşmuştur.
Koyu bir sırta, kanatlarının yanında beyaz bazı zamanlar sarı bir hatta sahiptir. Saf bir gri sultan papağanının sırtında veya göğsünde farklı renkler bulunmaz.
Dişilerinin yüzü (resimde sol) daha çok gri üzerine mat bir turuncu olurken, erkek griler ilk tüy dökümüyle birlikte sarı bir maske üzerinde turuncu beneğe sahip olurlar.

Cinnamon
young-cinnamon-pearl-cockatiel-parrot-5957ef55ea0f5.jpg

Gri sultanların aksine daha kahvemsi,tarçıni tonlarda yer alır ve cinsiyet ayrımı da normal gri gibidir. Bu mutasyonun en sevdiğim özelliği her çapraz mutasyonun da tüylerin daha açık bir renkte olmasını sağlamasıdır.

Whiteface
whitefaceerkek.jpg

En sevilen mutasyonlarından bir tanesi Whiteface. Genetik olarak lipochrome ve psittacin pigmentlerini engellemesi nedeniyle yüzünde turuncu benek olmaz. Bunun yerine maske diye tabir ettiğim beyaz veya gri alan olur. 3. aydan itibaren erkek wflerin yüzündeki beyaz yerler daha belirgin olur. Bu da cinsiyet ayrımı konusunda bize yardımcı olur.

Pearl
Pearl-Cockatiel.jpg

Çoğumuzun renkleri dolayısıyla kolayca aldandığı büyük kısmının dişi çıktığı mutasyon. Pearling (bir tüyde farklı renkler barındırma) özelliği nedeniyle cinsiyet ayrımı yapılabilen bir mutasyondur. Ancak aşağıda da belirteceğim üzere ilk iki tüy dökümünü yapmayan kuşlar erkek bile olsalar dişi görünümde olur ve bizi en çok yanıltan da budur.
Aşağıda pearl erkek bir kuşun tüy dökümüne göre aldığı görünümler var. Yardımcı olacaktır.
30x7qxz.jpg
Eğer kuşunuz pearl mutasyonu ise ve tüy dökümünden itibaren bu hale dönmeye başlamışsa erkektir, eğer pearl özelliğini koruyor ve değişim göstermiyor ise dişi.

Clear Pied : İki farklı renge sahiptir. Tamamen sarı veya tamamen beyaz.
albino.jpg 2qtbbsh.jpg
Nasıl ayırt ederiz albino mu clear pied mi?
Kuşunuz eğer beyaz vücut kırmızı göze sahipse albino,
Kuşunuz eğer beyaz vücut kahverengi göze sahipse clear pied'dir.

Peki cinsiyet ayrımını nasıl yapacağız. Burada en önemli nokta kuşunuzun tüy dökümünü gerçekleştirmiş olmasıdır. Tüy dökümü sonrasında kuşunuz kanat altında oluşan bar, nokta veya spotlardan cinsiyetini anlayabilirsiniz.
2wdrgiq.jpg

Resimde de anlatıldığı üzere, tüy dökümünü yapmış bir kuş için vücuda yakın yerlerde bar, nokta veya spotların olması kuşun dişi olduğuna işarettir.

Albino :
Hepimizin en çok sevdiği istediği mutasyon. WF ve Lutino genlerinden geçen ve yukarıda belirttiğim pigmentlerin tamamen kaybolmasıyla oluşan bembeyaz bir görünüme sahip mutasyondur.
Cinsiyet ayrımı görerek yapılamaz. Ancak ötüş gerekir.
Ancak teoride, baba albino, anne wf ise, dişi yavrular albinodur. Bu da anne babaya bakarak yapılan cinsiyet tahmini.

Şimdiye kadar 1 saatimi bu yazıyı yazmaya harcamışım. Lafı uzatmadan cinsiyet ve mutasyon ayrımı yaparken dikkat edilecek şeyleri yazayım.

1. Tüy dökümü yapmayan kuş için erkek veya dişi demek yanılgıya yol açabilir.
2. Pearl özelliği çok nadir olmakla birlikte bazı erkek sultanlarda korunabilir. (Çapraz mutasyonlarda.)
3. Kuş size normal gri gibi gelse de Pearl erkek olabilir.

Sizinde eklemelerinizle daha ileriye gideceğini düşündüğüm bu yazıya yorulduğum için son veriyorum. Umarım yardımcı olmuştur veya olacaktır.

4. Ayna teorisi : Erkek kuşlar aynadaki yansımalarına oldukça yoğun tepki verirler. Bu nedenle kuşunuz ayna ile çok haşır neşir ise, erkek olma ihtimali daha yüksektir. (Haluke'nin yazısından derlemedir.)
 
Geri
Üst