Sultan papağanı eğitiminde ciddi sıkıntılar

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan Savas S.
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

Savas S.

Forum Sakini
Merhaba arkadaşlar,
beni tanıyan varsa bundan önce bir kaç tane daha konu açmıştım yeni sultan papağanımız hakkında. Ailem kardeşime 3 hafta önce bir sultan papağanı aldı ve ikinci gün çıkarttılar, sonra birkaç gün kapalı tutup bir kaç gün açtılar ve 3 hafta böyle bir döngü ile geçti. Şimdi artık sıkıldı diye açıyorum ancak çıkınca kendi kafesine girmeyi akıl edemiyor. Sadece muhabbet kuşlarımın girdiği kafese giriyor. Ele de gelmiyor, tıslıyor ve ısırmaya çalışıyor ancak ben kendimce ona kızdığımı işaret etmeye çalışıyorum. Sizlerin cidden yardımınıza ihtiyacım var. Bu sultan papağanını nasıl kafese girileceğini eğitebiliriz? Şu anda önceliğimde onu bizlere alıştırmak var ancak yapamıyorum :( Lütfen ne yapmam gerektiğini söyleyin…

Çözüm
Dediğim gibi ailem sultan papağanını geldiğinde açtılar kapattılar ya döngü halinde. Acaba 1 yada 2 hafta kafeste mi tutsam
Kafeste tutmak bence çok birşey değiştirmez(eğitim vermeyecekseniz). Çünkü yeni alınan kuşları, kafese ve ortama alışmaları için ilk 1 hafta kafeste tutulmaları önerilir. Zaten sizin kuşunuz kafese ve ortama alışmış, yani kuşunuzu kafeste tutmanız çok birşey değiştirmez. Kısacası siz kafeste uzun süre tuttunuz diye kuş dışarı çıktığında geri kendi kendine kafese girmez. Onun yerine kuşunuzu kandırabilirsiniz :) Enes arkadaşımızın söylediklerine katılıyorum Bende o yöntemi muhabbet kuşuma çok uyguluyordum. Kafese girmesi için kafesine genelde marul koyardım. Sırf marulu yemek için kafesine girerdi bende o...
Merhaba, muhabbet kuşunun kafesinin yanina getirilebilir kafes. Bu sayede yönelecektir bir ihtimal. Ahşap bir tünek alip defalarca kafesin kapısına götürüp girmesi sağlanabilir. Tamamen kendi isteğine bağlı bir durum 😔

Merhaba, muhabbet kuşunun kafesinin yanina getirilebilir kafes. Bu sayede yönelecektir bir ihtimal. Ahşap bir tünek alip defalarca kafesin kapısına götürüp girmesi sağlanabilir. Tamamen kendi isteğine bağlı bir durum 😔
Dediğim gibi ailem sultan papağanını geldiğinde açtılar kapattılar ya döngü halinde. Acaba 1 yada 2 hafta kafeste mi tutsam

Yaşı nedir papağanın.Kuşlar yetişkin olduklarında 1.5 yaşlarına gelip geçtiklerinde ne yazık ki ele alıştırmak çok zor.Fakat dediğiniz olayı öğrenebilir.Mesela kendimden örnek vereyim.Çok ürkek 1.5 yaşında bir sultan papağanı eşi almıştım erkek kuşuma.Hayatı boyunca uçurulmamış.İnsan ile haşır neşir olmamış bir kuş.Önce kendime sonra tüneğe alıştırdım.Artık o kadar yabani değil kafesine giriyor kendisi kafesi yaklaştıdığımda.Ama ele alıştırmak dediğim gibi çok zor.Doğanay hocam a katılıyorum.Onun dışında şöyle birşey önereyim.Kafesini yaklaştırın kafesin içine girmesini sağlayın her kafes e girdiğinde dal darı,yulaf,belki biraz çekirdek gibi ödüllendirin.Bu yöntem ile 1 yaşına yakın bir muhabbet kuşuna yanıma gelme eğitimi verdim.Belki sizin kuşda da işe yarar tünek ile alıp koyup sonra dediğimi yapmak da mantıklı olabilir tabi.Ama ne kadar uğraşırsanız uğraşın bazen karakterleşen şeyler oluyor yaşı geçen kuşlarda.İnsan sevmeme gibi.İlk örnek verdiğim kuşta dediğim gibi tüneğe gelmesini,kafes e girmesini eğittim.Ama hala elden çok korkuyor.Bu karakterleşmiş kuş yabani büyüdüğü için.Yaşı küçük ise kuşun şanslısınız

Kafeste tutmak bence çok birşey değiştirmez(eğitim vermeyecekseniz). Çünkü yeni alınan kuşları, kafese ve ortama alışmaları için ilk 1 hafta kafeste tutulmaları önerilir. Zaten sizin kuşunuz kafese ve ortama alışmış, yani kuşunuzu kafeste tutmanız çok birşey değiştirmez. Kısacası siz kafeste uzun süre tuttunuz diye kuş dışarı çıktığında geri kendi kendine kafese girmez. Onun yerine kuşunuzu kandırabilirsiniz :) Enes arkadaşımızın söylediklerine katılıyorum Bende o yöntemi muhabbet kuşuma çok uyguluyordum. Kafese girmesi için kafesine genelde marul koyardım. Sırf marulu yemek için kafesine girerdi bende o sırada kapatırdım kafesini. Bu videolarda bu konu hakkında size yardımcı olabilir;

Onun dışında dışında daha size alışmadığından bahsetmişsiniz. Ben size kendi uyguladığım yöntemi anlatmak istiyorum. Bu yaz tatili memlekete gittiğimizde kuzenimin yeni bir kuş aldıklarını gördüm.Adı Çıtırdı. Ama kuşu aldıklarından 1 ay geçmişti ve hala kuş alışmamıştı ortama. Kuşun yanında elinizi kaldırdığınızda kuş kafeste bir sağa bir sola uçuyordu. O kadar korkuyordu. Ama o kuşu 4 günde eğittim. 5. Günde artık ele kola gelen tatlı bir kuş olmuştu. Yani hiçbirşey için geç değil. İlk önce kuşu kendi odamıza aldım ve o odayı tanıması için 1 gün zaman verdim. Sonra hiç beklemeden direk eğitime geçtim. İlk önce bir ödül yemi belirlemem gerekiyordu, çünkü bu minik can dostlarımız biraz rüşvetle ikna oluyorlar 😅 O an yanımda dal darı vardı. Onu kafesine astım. Daha önce dal darı yemediği için ilk başta çok korkmuştu ama sonra yediğini görünce biraz yemesi için izin verdim ve daha sonra dal darıyı kafesten aldım. Sonra kafesinde, üstüne tüneyebileceği her şeyi çıkarttım. Ve elimi kafesin içine soktum. İlk başta tahmin edileceği üzere bir sağa bir sola attı kendini ama asla elime gelmedi. Kuşunuz inatçı olabilir ama burda sizin daha inatçı olmanız lazım. Ve burda kuşunuza ne istediğini belli etmeniz lazım. Ben sırf elime konsun diye kafes başında yarım saat beklediğimi bilirim😃 Yani burda siz elime konmuyor diye geri kuşu kendi haline bırakırsanız, kuş elinize zaten gelmez. İnatçı olmanız lazım.Ve kuş sağa kaçtıysa sabırla ve yavaşça elinizi kuşa doğru götürün, sola kaçtıkça da aynısını yapın eninde sonunda yorulup parmağınıza gelecektir ama sizden korktuğu için bu büyük ihtimalle birkaç saniye olacaktır. İster birkaç saniye olsun ister bir dakika elinize gelir gelmez elinizi kafesten çekip aferinn sana deyip kuşu 5 -10 dakika kendi haline bırakın. Sonra bunu art arta 4-5 defa daha yapın. Yorulduğunu ve agresifliğin arttığını hissederseniz eğitimi sonlandırın. Ve kafese geri tüneklerini takın. Bu eğitimi bir sabah bir de akşam olmak üzere iki defa yapın ve bu süre zarfında kuşu kafesten çıkarmayın. Ayrıca sizin sultan papağanınız olduğu için ısırıklarına ses çıkarmamalısınız maalesef :/ eğer ısırdığı anda elinizi çekerseniz, elinize gelmek dışında ısırmayı seçer. Burda onun ısırıklarının bir işe yaramadığını göstermek zorundasınız. Mesela benim sultan papağanım Poyrazı, yabancı biri eline almak istediğinde da genelde kendine yaklaşan eli hep ısırıyor, çünkü ısırıklarının onda işe yarayacağını biliyor, ama ben elimi uzattığım zaman direk elime çıkıyor. Çünkü bu ısırıklarının bana etki etmediğini biliyor :) hatta akrabalarımız buna çok şaşırıyor. Fakat bu sadece eğitimle ilgili, yoksa başka bir şeyi yok. Eğer sultan papağanınız inanılmaz derecede ısırıyorsa elinize krem sürüp eğitime devam edin. Elinizi her ısırdığında acı bir krem tadı alacağı için ısırmamaya başlayacaktır. Bunu da bir videoda görmüştüm çok şükür Poyrazda uygulamadım ama isterseniz, dayanılmaz derecede ısırıyorsa bu taktiği de deneyebilirsiniz. Sonra bu eğitimi bir sabah bir de akşam olmak üzere Hatta isterseniz öğlende uygulayabilirsiniz 2-3 defa 4-5 periyot halinde uyguluyorsunuz. Bu eğitimin ne kadar süreceği kuşa bağlı. Benim eğittiğim kuş 3.Günün sonunda artık korkmadan kafes içinde ele geliyordu. Sizin sultan papağanınızda ne zaman korkmadan kafes içinde elinize gelirse o zaman ikinci aşamaya geçebilirsiniz.Ve bu eğitimi yaparken kuşu kafesinden çıkarmamanızı öneririm.
2. Aşama;
Eğer artık kuşunuz kafes içinde kormadan elinize geliyorsa artık ikinci aşamaya geçebilirsiniz demektir. Bu aşamada ödülümüz dal darıyı da kullanacağız. Yine ilk sefer ki gibi kafesteki tüm tünekleri çıkarıyoruz ve elimizi kafesin içine sokuyoruz. Elimize geldiği zaman artık elimizi kafesten çekmiyoruz ve aferin sana deyip diğer elimizle dal darıyı ona doğru uzatıyoruz. Ve elimizin üstünde dal darıyı yemesini sağlıyoruz. Birkaç dakika bekleyin. Kuş dal darıyı biraz yedikten sonra dal darıyı kafesten çıkarın ve kuşunuzu kafes tellerine koyup biraz kendi haline bırakın. Bu sırada da sürekli konuşun onunla. Sonra tekrar elinizi sokun. Bu sefer elinize çıkınca dal darı yiyeceğini bildiği için daha istekli gelecektir. Bu şekilde 3-4 periyot yapın ve 4. Periyodun sonunda elinizi kafesten çekin ve tekrar tüneklerini takın. Kuşu da ister kendi haline bırakın isterseniz de yanında güzelcene konuşun. Bu eğitimi de bir sabah bir akşam olmak üzere iki defa yapacağız. Zaten büyük ihtimalle en fazla ikinci gün sonunda artık eğitimi öğrenmiş olacaktır. Sonra üçüncü aşamaya geçebilirsiniz;
3. Aşama;
3. Aşamada ise kafesinize iki elinizi de sokuyorsunuz. Kafesten diğer eğitimlerdeki gibi tüm tünekleri çıkarın ve ilk önce tek elinizi kafese sokun.kuş elinize çıktıktan sonra diğer elinizi kafesin ekstra kapısından içeri sokun ve kuşu kafes içinde merdiven eğitimi yapın. Yani bir parmağınızdan öteki parmağınıza geçmeyi öğretin. İlk önce sizi zorlar fakat anladıktan sonra eğitim hızlı ilerleyecektir. Bunun için kuşun göbeğinden yukarıya doğru elinizle baskı uygulayabilirsiniz. Sonra yavaş yavaş ne istediğinizi anlayacaktır. Kendisi çıkacaktır. 3-4 kere bir elinizden diğerine çıkartın 4. Kez çıktığında aferin diyip dal darı verin diğer elinizle. Sonra tekrar ve tekrar yapın. 4-5 kere yaptıktan sonra dal darıyla ödüllendirin. Bu eğitimi kuş sıkılınca bitirin ve tüneklerini geri takın, ayrıca bu eğitimi de günün belli saatlerinde yapın. Artık kafes içinde de parmaktan parmağa geldiği zaman dışarıya çıkartabilirsiniz ✨
Son Aşama;
Veee en sonunda son aşamaya geçebilirsiniz. Bu aşamada artık kuşunuzu kafes dışına çıkartabilirsiniz. Unutmamalısınız ki eğer bu eğitimlere başladıysanız yukarıdaki aşamaları tamamlamadan kuşunuzu kafesten çıkarmayın. Çünkü kuşunuzun kafese girmediğini söylüyorsunuz. Kuş kafese girmezse ilerleyemezsiniz. O yüzden eğitime başladığınız anda son aşamaya gelene kadar kuş hep kafes içinde dursun. O zaman son aşamaya geçelim:m5:
Son aşamada artık kuşumuzu parmağımıza alarak dikkatlice dışarı çıkarıyoruz. Bu aşamada odada sadece siz ve kuşunuz olsun ki dikkati dağılmasın. Kuşunuz bir yere kaçtığında geri elinize alın ve elinizden dal darı yedirin. Birkaç kere daha bunu yaptığınızda artık size alışmış bir kuş olacaktır. Eğer kafes içinde geliyorsa ve hala inatla kafes dışında gelmiyorsa perde yöntemini uygulamanızı öneririm. Bu yöntemi bir ara kendi muhabbet kuşumla uygulamıştım. Çünkü yavruyken biraz inatçı bir kuştu. Kafes dışında biraz korkardı ama bu yöntemden sonra korkularının çoğu gitmişti. Perde yönteminde kuşu elinize alıp güneşlikle tül perdenin arasına geçiyorsunuz.(perdenizin boyu yere kadar uzanmalı). Sonra elinizde onunla konuşup dal darı veriyorsunuz ve bir elinizden diğerine geçirmeye çalışıyorsunuz. Kuş ilk önce korkup kaçmaya çalışsada perde yüzünden kaçamayacaktır. Sonra dışarıda da sizden zarar gelmeyeceğini anlayacaktır. Bu yöntemi 1 yada 2 defa uyguladığınız zaman artık Allah’ın da izniyle kuşunuz size alışır ve artık sizden korkmayan uysal bir kuş olur. Perde yöntemiyle de ilgili aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz;
Ben kuzenimin kuşunu bu şekilde (perde yöntemine ihtiyaç duymadım) 4 günde eğitmiştim. 5. Günde uysal, ele kola gelen bir kuş olmuştu. Umarım sizin kuşunuzda da işe yarar. Burada dikkat etmeniz gereken şeyler; kuşu son aşamaya gelene kadar kafesten çıkarmamak, eğitime ara vermeden devam etmek, kuşu eğiteceğiniz odanın sessiz olması(odada kuşun dikkatini dağıtacak bir şey olmamalı), ve kuşunuzu eğittiğiniz kafesin çok büyük olmaması. Eğer üretim kafesi gibi büyük bir kafesiniz varsa ara teli takıp bir bölmesinde eğitmenizi öneririm. Çünkü kafeste ne kadar kaçacak yer varsa sizi o kadar zorlar. Zaten eğittikten sonra geri ara teli çıkartabilirsiniz.

Son düzenleme:
Çözüm
Bir sorum daha var. Sultan papağanımız muhabbet kuşlarımın kafesine gidip dakikalarca oturuyor ama kendi kafesine uğradığı yok. Bu sorunu nasıl çözebilirim? Acaba muhabbet kuşlarımın kafesinin yerini sultan papağanımın kafesiyle mi değiştirsem? Beraber yaşamalarını isterim aynı kafeste aslında :)

Bir sorum daha var. Sultan papağanımız muhabbet kuşlarımın kafesine gidip dakikalarca oturuyor ama kendi kafesine uğradığı yok. Bu sorunu nasıl çözebilirim?
Aslında sorunuzun cevabı yukarıdaki cevaplarda var. Sultan papağanınıza kafese girme eğitimi vermelisiniz. Dışarıda belli bir süre kaldıktan sonra ister elinizle, elinize gelmiyorsa bir tünek yardımıyla yada onu cezbedecek besinleri kafesine asarak kafesine girmesini sağlayabilirsiniz.

Acaba muhabbet kuşlarımın kafesinin yerini sultan papağanımın kafesiyle mi değiştirsem? Beraber yaşamalarını isterim aynı kafeste aslında :)
Ben sultan papağanımla muhabbet kuşumu aynı kafeste bakmadığım için bu sorunuza yorum yapmam sağlıklı olmaz. Fakat aynı kafeste besleyen arkadaşlar varsa gördüklerinde yazacaklardır. Eğer kafesiniz yeteri kadar büyükse olabilir, neden olmasın. Ama şuda var ki, sultan papağanları kütle ve gaga kuvveti olarak daha güçlüler. Yani kafes içinde küçük bir kavgada muhabbet kuşunuza zarar verebilir. Tabi vermeyedebilir, belki çok iyi anlaşırlar. Bunun için kesin olarak iyi anlaşırlar yada büyük kavgalar ederler demek yanlış olur. Herşey tamamen ihtimal doğrultusunda ve sultan papağanınızın karakteriyle ilgili. Eğer uysal bir kuşunuz varsa bence çok sorun olmaz ama sahiplenici ve hırçın bir kuşunuz varsa muhabbet kuşlarınıza zarar verebilir.

İyi birşey mi emin değilim ama bugün limon ilk kez kafasını kaşırttırdı :)
Evet iyi birşey bu. Kuşunuz ve sultan papağanınız birbirlerine alışmaya başlamışlar✨ Bu şekilde birbirlerini tanıyıp birbirleriyle yavaş yavaş yakınlık kuracaklardır. Benim muhabbet kuşumda sultan papağanımın başını çok kaşırdı. Umarım dostlukları giderek büyür🙏

Evet iyi birşey bu. Kuşunuz ve sultan papağanınız birbirlerine alışmaya başlamışlar✨ Bu şekilde birbirlerini tanıyıp birbirleriyle yavaş yavaş yakınlık kuracaklardır. Benim muhabbet kuşumda sultan papağanımın başını çok kaşırdı. Umarım dostlukları giderek büyür🙏
Muhabbet kuşlarım kaşımadı :( Ben kendim elimle kaşıdım. Sultan papağanım muhabbet kuşlarıma gaga attığından beri ayrı tutuyorum. Erkek muhabbet kuşum sultan papağanının yanına gitmişti ve sultan papağanı gaga atmıştı

Muhabbet kuşlarım kaşımadı :( Ben kendim elimle kaşıdım. Sultan papağanım muhabbet kuşlarıma gaga attığından beri ayrı tutuyorum. Erkek muhabbet kuşum sultan papağanının yanına gitmişti ve sultan papağanı gaga atmıştı
Papağanınız tüylerine dokunmanıza izin verdiyse size olan sevgisi artıyor demektir😊 Kafasını severek, elinizden sevdiği besinleri(marul,dal darı,çekirdek...) vererek aranızdaki bağı güçlendirebilirsiniz.
Kuşlarınız da birbirlerine yavaş yavaş alışacaktır. Ama dediğim gibi ikisinin de aynı anda kafeslerini açtığınız zaman, gözünüz üzerlerinde olsun. Sultan papağanları muhabbet kuşlarından daha güçlü olduğu için küçük bir kavga da muhabbet kuşunuz yaralanabilir.