Sultan papağanı ishal /kızgınlık

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan S_knky
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

S_knky

Yeni Üye
Merhaba yaklaşık 3 yaşında bir dişi sultan papağanım var, Dün geceden beri biranda sakinleşti sürekli uyumaya başladı, çok nadir yem yiyor, ishal dışkılıyor. Dışkısını ekleyecegim ( ancak hep aynı yere tünediği için 3 4 kez üst üste dışkılamış hali eklediğim fotoğraf.) Daha önceki dışkılarında da bazen ishalimsi sıvık/(peçeteye hafif renk veren) bazen normal yapıyordu ancak veteriner kızgınlık yumurtası yaptıgı için normal oldugunu söylediğinden endişelenmemiştim.
WhatsApp Image 2023-05-23 at 12.02.32.jpeg- Kuşumuz birkaç aydır kızgınlık yumurtası atıyordu. 2 kez yumurta sıkısması yüzünden veterinere götürdüm Son götürdüğümde röntgen vs çekip bu yumurta çok büyük anormal yumurtayı tek başına çıkaramaz diyip kendileri çıkardılar ( Yumurtayı alıp evdekilerle karşılaştırdıgımda boyutları aynıydı) Anlayacağınız bulundugum sehirde kuşlarla ilgilenen veteriner yok. Ayrıca cok fazla kızgınlık yumurtası yaptıgı için veteriner bir ilaç önerdi WhatsApp Image 2023-05-23 at 12.20.54.jpeg( Hormon baskılayıcı) hergün suluguna 50ml /1 damla olacak şekilde veriyordum ancak dün gece bu şekilde rahatsızlanınca suyuna katmadım. İlaç / ek gıda vs tavsiyelerinize ihtiyacım var bu ishali nasıl geçirebilirim neler yapmalıyım kafeste kalamar kemiği kum vs var çıkartmalı mıyım

Merhaba, verilen ürün bitkisel bir takviye ancak neden verdiğini tam çözemedim doğrusu. Kediotunun kullanım amaçları biraz daha farklı diye biliyorum.
Yumurta 1 gün arayla mı devam ettiriyor?

Çok yumurta yapıyor sakinleşsin diye bu takviyeyi verdi, yumurtayı 3 4 günde bir yapıyor. Bazı yumurtlamaları çok rahat geçiyor bazısı da bu şekil hayvanı çok zorluyor sanırım şuan yumurtlayınca rahatladı eski enerjisine dönüyor tekrardan. Bu yumurtlamaların ona çok zarar verdiğini söylüyorlar, yapabileceğim verebileceğimiz bir takviye var mıdır

Açıkcası herkes yanına eş al diyor ancak benim için eş almak en son çare gibi duruyor, Bana çok bağlı benden uzaklaşsın istemediğim için almakta kararsızım bir de yavruladıgı zaman bakımı konusunda endişeliyim, yanına eş almak zorunda mıyım başka türlü de sakinleştirebilir miyim :)

Erkek kızgınlaştığında çok hırçın oluyor eş kaçınılmaz oluyor ama dişi konusunda tam bilgim yok maalesef, ama bana kalırsa eş her zaman ihtiyaç :)

Kalsiyum ve d vit takviyesi almanızı öneririm. Bunun haricinde kafese sebze meyve asmak, dal darı koymak bile stresi azaltacaktır. Ek olarak düzenli kafes dışı oyun ve uçuş ihtiyacı karşılandığında da dengelenecektir