Sultan Papağanı ishal Problemi

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Sultan Papağanı İshal Sebepleri ve Önleme Yolları Nelerdir?
Sultan Papağanları
özenle bakılıp beslendiğinde size istediğiniz kelimeleri söyleyebilecek hayvanlardır. Bu nedenle bakımlarının ve sağlıklı olup olmadıklarının sık sık izlenmesi, herhangi bir sorun varsa derhal çözüm için harekete geçilmesi gerekir. Günlük yapılması gereken rutin işlerin en önemlisi kafes altı dışkı kontrolü, popoya yapışan pislik olup olmadığı ve kuşun genel halleri. Sultan papağanı çok narin ve hassas bir yapıya sahiptir. Korkması, yanlış bir besinle beslenmesi ya da bunun gibi pek çok nokta onun sağlığını etkileyebilecektir. Bir papağanın sağlıklı olup olmadığının en önemli gözlemi dışkısıdır. Eğer papağanın dışkısı normal değilse papağana müdahale etmek gerekebilecektir. Alttaki görsel ve benzeri şekillerde, sıvı yoğunluğu artmış, genelde kokulu, beyaz kısım yok denecek kadar az olduğu gözlemlenirse ishal teşhisi koyabiliriz.

ishal.jpg

Sultan Papağanı Neden İshal Olur?
Sultan papağanı bazı nedenlerle biyolojik olarak dışkı sorunu yaşarken bazen de sırf korktuğu için ishal olabilmektedir. Papağanın ishal olmasının bazı nedenleri:
  • Papağanı yakalarken elinizde çok sıkmanız ya da ürkütmeniz ishal olmasına neden olabilir. Aynı zamanda papağanın bulunduğu kafesi yer değiştirilmesi ya da düşmesi de korkarak ishal olmasına neden olacaktır. İshal süresi 12 saati geçerse müdahale edilmelidir.
  • Papağanlar kafesin altında ızgara olmazsa kendi dışkısını yiyebilecek hayvanlardır. Bu da onların sağlıklarının bozulması anlamına gelir. Hayvanı hem temiz hem de mutlaka ızgara bulunan bir kafeste bulundurmanız gereklidir.
  • Papağanların hassas bünyesi göz önünde tutularak her gün suyunun tazelenmesi gerekir. Aynı zamanda onlara verdiğiniz mamanın da kafese dökülmesi durumunda yeniden kafes temizliği gerekecektir.
  • Papağanların soğuğa karşı dayanıklılığı yoktur. Cereyan yapan bir noktada kaldığında ya da banyodan sonra mutlaka papağanın hasta olabileceğini unutmayınız. Banyo sonrası saç kurutma makinesi ile kurutmak, kafesini rüzgarsız bir yerde bulundurmak kolay bir çözüm yöntemidir.
    cockatiel-1213758_1920.jpg
Sultan Papağanı ishal Tedavisi
Papağanlarda ishal tedavisinin en önemli aşaması onları ishal edecek her türlü etkenin ortadan kaldırılmasıdır. Sultan papağanını ishalden korumak için öncelikle kafesini ve diğer tüm kullandığı eşyaları sıcak su ile temizleyin. Bunu düzenli aralıklarla tekrarlayın. Kafes altında mutlaka ızgara bulunmasına ve böylece papağanın pislik yemesine karşı önlem alın. Papağanın su içtiği kaba haftada 1 kez birkaç damla elma sirkesi damlatarak daha sağlıklı su içmesini de sağlayabilirsiniz.

İshal farkettiğinizde kuşunuza sebze ve meyve vermeyi bir süre kesin. Kanarya yemi dedikleri aspur ve yulaf vererek kuşunuzun ishal durumunu azaltabilirsiniz. Ayrıca Pet Shoplardan temin edebileceğiniz Apex Divitsol takviyesi iyi gelecektir.

İshal Konusunu burada da ele aldık;
Sultan Papağanı ishal tanısı ve tedavisi

Son düzenleme:
Merhaba, bazen ne yaparsaniz yapin cok hassas olduklarindan dolayi hastalaniyorlar.Evet vitaminler , elma sirkesi ,ek mamalar versemde ishal olmustu.O kadar site gezdim doğru dürüst bir cevap alamadim.Veterinerler bile yeterli cevap ta bulunamiyor.Bazi sitelerde insan ilaclari öneriliyor.Flucan aldim,biteral aldim işe yaramadi.Hayvan ilaci olan biteral verdiler olmadi.Teknomezathine verdiler kismen iyilesti.Yaninda vitaminlerle de takviye yaptim.Avisol se petshoplarda olan destekleyici bi damla gibi.Vitamin ilaclarina benzetiyor um.iyilestirmiyor.Bu illet hastalik berbat bir sey.Aminosol biraz daha etkili.Pet shoplari birakin inanin veteriner bu iş de tam uzman değil.Bazisi ellerine dahi almiyor.Dişki tahlili yapmadan veya röntgen çekmeden bu iş olmaz.Bu sitenin sayesinde Ankarada dişkapidaki veterinerliğin iyi oldugunu ögrendim.Bir kaç arkadaşimda destekledi.Çok sağolun.Bilgi birikimi olan insanlar iyi ki var.Minnacik bir can bizim ellerimizde bize emanet.Bu anlattiklarimin bazi belirtileri kuruma hastaliğinda da geçerli. İki hastaligida kimseye yaşatmasin bu yavrular için..Sağlikli gunler olsun.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Çok geçmiş olsun. Bizleri yanıltan şey dediğiniz gibi tahlil yapma bile gereği duymadan ne yazık ki bir çok duyarsız evcil sahibi (gerek kuş, kedi köpek...) internetten araştırıp direk ilaca yönelmesi. Mümkün mertebe ilaç önermesekte bazı durumları görüp önlem amaçlı yönlendirebiliyoruz. Olması gerekende buyken internet ortamında çoğu site ağır ilaçlar öneriyorlar. Umarım kısa sürede eski sağlığına kavuşur ve tekrarlanmaz. Bilgilendirici mesajınız içinde teşekkür ederim ayrıca.

Cevooo

iyikus.com Üyesi
Merhaba, bazen ne yaparsaniz yapin cok hassas olduklarindan dolayi hastalaniyorlar.Evet vitaminler , elma sirkesi ,ek mamalar versemde ishal olmustu.O kadar site gezdim doğru dürüst bir cevap alamadim.Veterinerler bile yeterli cevap ta bulunamiyor.Bazi sitelerde insan ilaclari öneriliyor.Flucan aldim,biteral aldim işe yaramadi.Hayvan ilaci olan biteral verdiler olmadi.Teknomezathine verdiler kismen iyilesti.Yaninda vitaminlerle de takviye yaptim.Avisol se petshoplarda olan destekleyici bi damla gibi.Vitamin ilaclarina benzetiyor um.iyilestirmiyor.Bu illet hastalik berbat bir sey.Aminosol biraz daha etkili.Pet shoplari birakin inanin veteriner bu iş de tam uzman değil.Bazisi ellerine dahi almiyor.Dişki tahlili yapmadan veya röntgen çekmeden bu iş olmaz.Bu sitenin sayesinde Ankarada dişkapidaki veterinerliğin iyi oldugunu ögrendim.Bir kaç arkadaşimda destekledi.Çok sağolun.Bilgi birikimi olan insanlar iyi ki var.Minnacik bir can bizim ellerimizde bize emanet.Bu anlattiklarimin bazi belirtileri kuruma hastaliğinda da geçerli. İki hastaligida kimseye yaşatmasin bu yavrular için..Sağlikli gunler olsun.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
kuşunuzu veterinere götürüp detaylı tahliller ve swap testi uygulamalarını istemelisiniz. Dışkının analizi yapılmalı. Geçmeyen bir ishal ciddi sağlık sorunlarını ve ilerlediğinde ölümü peşinden getiriyor. Test sonuçlarına göre bakteri tespit edilip nokta atışı ürünler kullanılmalıdır. Şuan size 10-15 ilaç sayabilirim ishal için fakat hepsinin ortak içeriği olsa da etken maddeleri değişkenlik gösterebiliyor.