Sultan Papağanı ishal tanısı ve tedavisi

Kullanıcı Değerlendirmesi
5.00 Oylama

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
7,396
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Sultan Papağanı ishal tanısı ve tedavisi
Bütün kuşlarda olduğu gibi Sultan Papağanlarında da ishal durumu ölümcül olabiliyor. Değişken çözümler muhakkak vardır fakat genel olarak tedavi için kullanılan bazı ilaçlar mevcuttur. Öncelikle bu ilaçları kullanmadan mutlaka veteriner hekime danışmanızı ve onun önerdiği reçeteye sadık kalmanızı önereceğim. İshal sandığınız rahatsızlık farklı boyutta bir bakteriden dolayı kaynaklanıyor olabilir.

Sultan Papağanı İshal Tedavisi
  • İlk yapılması gereken ortam sıcaklığını dengelemek olmalıdır. İshal kuşlar yorgun, halsiz ve kabarık görünüm sergilerler. Eğer yanında başka kuşlar var ise karantina kafesine alınmalıdır. Isı arttırılmalıdır.
  • İkinci belkide en önemlisi gözlem. Yem yeyip yemediğini gözlemlemelisiniz. Eğer yemiyor ise elle besleme yapmanız gerekir. Aspur ve yulaf oranı arttırabilirsiniz ishalken. Böylelikle daha rahat toparlayacaklardır. Yeminin içinden bu süreçte çekirdek çıkartılması gerekir. Mama verilmez.
  • Aynı zamanda su ihtiyacının da giderilmesi gerekir.

    isshal.jpg
    isshal1.jpg
Sultan Papağanı İshal Tedavisi için İlaçlar
En çok rastladığımız soru şu: Sultan papağanı ishal için hangi ilaçları kullanmalıyız?
Öncelikle veterinere götürüp tedavi ettirmeli, ardından reçeteye sadık kalmalısınız. Hiç bir şekilde götürme durumunuz söz konusu değilse;
  1. Tetrametazin, straxol, enteroks çözelti aynı preparat ürünlerdir. 4-7 gün civarı kullanılması gerekir. Hastalığın durumunu takip ederek süreci kısaltabilirsiniz. Eğer ilaç iyileşmeden bırakılırsa durum tekrar edebilir. 100 ml. suya 1 mercimek tanesi kadar ilave edilir. Yahut ağızdan sadece 1 damla şeklinde, damlalık yardımıyla uygulanmalıdır.
  2. İlaç kullanımı sonrası 3 gün probiyotik, 3 gün multi vit / aminoasit destekli bakım uygulanmalıdır.
  3. Son aşama olarak elektrolit verilebilir.
İshalin kanlı olma durumunda ise;
Sulphamezathine (normal ishal durumları içinde kullanılabilir) ve teknozmezhitene kullanılabilir. 100 ml suya 8-10 damla yeterlidir. Aynı şekilde probiyotik ve vitamin desteği ilaç sonrası sürdürülmesi gerekir. İlaçlar kuşları yoracağından ilaç sonrası takviyeler büyük önem taşır.

Dipnot: Kimi zaman üreme durumlarında, meyve ve mama yeme sonrası 1-2 günlük ishal gözlemlenebilir. Bu normal bir durumdur ve ilaç kullanımı geresizdir.
** Aynı ilaçlar diğer papağan türleri içinde kullanılabilir. Muhabbet kuşu, kanarya, cennet papağanı gibi...

İshal ile ilgili bir konumuz daha;
Sultan Papağanı ishal Problemi
 
Son düzenleme:
Üst