Sultan papağanı kanadındaki kana benzer şeyler.

• Konuyu başlatan Konuyu başlatan berat23
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi

berat23

iyikus.com Üyesi
Sultan papağanım yaklaşık 7 aylık ve dişi. Kanadındaki grilikler eskiden yoktu onun yerine kırmızılıklar yani tüysüz yerdi orası daha yeni tüyler çıkıyordu. Bugün fark ettim ve ben şahsen solmuş kana benzettim sizce bu nedir ve önemli midir?
IMG-20240704-WA0001.jpg

Evet kanadı kurumuş kan olmuş. Muhtemelen bir tüy kökü patladı veya bir yere taktı

O bölgeyi detaylı inceleyiniz. Kırılan bir tüy varsa kökünün dikkatlice çekilmesi gerekiyor.

O bölgeyi detaylı inceleyiniz. Kırılan bir tüy varsa kökünün dikkatlice çekilmesi gerekiyor.
IMG_20240705_201102.jpg
Bahsettiğiniz kırılan tüy bu olabilir mi? Sadece bunu bulabildim. Kuyruk kısmında sarkan kansız bir tüy var ancak o olmadığından eminim.

20.52 itibariyle güncel olarak yazıyorum:

Kuşun tam o kanamış kısmında kırılmış bir tüy bulunuyor küçük olduğu için çekemedim çokta ustelemedim çünkü kuşun canı acıyordu dokununca. Ayriyeten orda 1 adette çekilmesi gereken bir tüy var. Sanırım bunu ben yapamayacağım ve yarın veteriner hekim'e gidiyorum.

o bölgeyi kuşu çok strese sokmadan ılık su ile temizleyebilir misiniz?
Fotoğrafta net göremedim ancak 2 tüyden bir tanesi. Saçaklı tüy olmayan, kapsülü kalan kısım. En üstteki gibi.
Veteriner hekim yardımcı olacaktır. Çok geçmiş olsun

o bölgeyi kuşu çok strese sokmadan ılık su ile temizleyebilir misiniz?
Fotoğrafta net göremedim ancak 2 tüyden bir tanesi. Saçaklı tüy olmayan, kapsülü kalan kısım. En üstteki gibi.
Veteriner hekim yardımcı olacaktır. Çok geçmiş olsun
IMG20240705211416.jpg

Bana o siyah yer gibi geldi ama sanırım orda et var, önceden kuyruk kopmuş orası kalmış da olabilir.

O siyah kısım gelişimini sağlayamayan tüy kapsülü. Onun çekilmesi gerekiyor. Ayrıca üstünde duran tüy de emanet duruyor. Onunda çekilmesi iyi olacaktır. Veteriner hekim halledecektir :)

O siyah kısım gelişimini sağlayamayan tüy kapsülü. Onun çekilmesi gerekiyor. Ayrıca üstünde duran tüy de emanet duruyor. Onunda çekilmesi iyi olacaktır. Veteriner hekim halledecektir :)
IMG_20240706_144831.jpg

Siyah kısmı veterinere gitmeden önce ben çekmeye çalıştım cımbız ile olmayınca elimle biraz denedim ve sanırım çıkardım ancak internetteki gibi çubuk tarzında çıkmadı sadece o siyah küçük nokta çıktı ardından az kanadı mısır unu sürerek kanı durdurdum şu anda iyi gibi gözüküyor sizce doğru olmuş mudur? Yukarıda ki tüyün de çekilmesi gerektiğini söylediniz ancak çok çekemedim biraz bağırıyor ve izin vermiyordu.

Orada sağlıklı gelişmeyen bir siyah bölge var. Muhtemelen düzenli kanamaları olur ara ara. Şimdilik ek bir şey yapmayınız.

Orada sağlıklı gelişmeyen bir siyah bölge var. Muhtemelen düzenli kanamaları olur ara ara. Şimdilik ek bir şey yapmayınız.
İyi geceler, kuşu veterinere götürmek için çok çabaladım ancak kendiliğinden düzeleceğine inanıyorlar. Kendim götüreceğim ancak veteriner epey bir uzak yayan gidemiyorum kısaca. Bu sorunun kendiliğinden zamanla düzelme gibi bir durumu var mıdır ya da ben kendi başıma halledebilir miyim? Tekrardan iyi geceler diliyorum bu konu hakkında başınızı ağrıttım epeyce kusura bakmayın.

Kuşlar kendilerini rahatsız eden bir tüy olduğunda onu çekme eğiliminde oluyorlar. Tüy dönemlerinde de düşürme ihtimalleri olabiliyor. Bunun haricinde devamlı kanama yaşanırsa temizlenmesi şart :(

Geri