sultan papağanı - kanadının kanama durumu

buketengins

Yeni Üye
merhabalar,

13 aylık sultan papağana sahibim. 4 aylıkken aldım. ilk deneyimim. İkinci defa yaşadığım bir durum hakkında araştırma yapmaya başladım. konu şu: öncelikle kendi tüylerini yoluyor, kaşınıyor vs. tüy değiştireceğini duydum (teyit eder misiniz).. normal olduğu söylendi. vücudunun kanat altı kısmında ikinci defa bir patlama ile karşılaşıyorum. ya kendi kanatıyor, ya uçarken patlıyor, her yer kan revan içinde oluyor..
1) bu neden olabilir?
iltihap kapmasını istemiyorum, tentürdiyot ile temizliyim desem tutup da bişi süremiyorum süremem. elimize geliyor, kafasını sevdiriyor, konuşuyor fakat dokunmak istesek vs tıslıyor, kendine dokundurtmuyor dolayısıyla nasıl bişi süreceğim..
2) bir diğer sorum da kendine dokundurtmaması normal mi onu soracaktım..
3) kuru meyveli yemini, darısını, ballı çubuğunu, mineral taşını, kalsiyum kemiğini veriyorum fakat ekstra vitamin gerekiyor mu?
4) kendi yemi vs dışında fıstık, ceviz yiyor falst vermek doğru mu? kendi yemi dışında neleri yiyebiliyorlar?
5) fransız tüy hastalığı diye bişi duydum, bunun hakkında bilginiz var mı?

teşekkürler

Merhaba, görselle destekleyiniz lütfen sorunu.
1. Stres, dış parazitler ya da yeni kapsüllerin çıkıyor olması buna neden olabilir.
Bir ürün sürülecekse maalesef tutmak gerekiyor :(
2. Kendine dokundurtmaması normal. Kendini sevdirmek istediği noktalar harici size başka bir yeri için izin vermeyebilir.
3. Ekstra vitamin beslenme programında mutlaka olmalı. Multivit, b kompleks vitamin grubu ve d+kalsiyum gereklidir.
4. Bu konu için forumu incelemenizi öneririm.
5. Bunun içinde forumu inceleyiniz. Görsel eklediğinizde bu konu hakkında daha detaylı görüşümü ileteceğim

Merhaba, görselle destekleyiniz lütfen sorunu.
1. Stres, dış parazitler ya da yeni kapsüllerin çıkıyor olması buna neden olabilir.
Bir ürün sürülecekse maalesef tutmak gerekiyor :(
2. Kendine dokundurtmaması normal. Kendini sevdirmek istediği noktalar harici size başka bir yeri için izin vermeyebilir.
3. Ekstra vitamin beslenme programında mutlaka olmalı. Multivit, b kompleks vitamin grubu ve d+kalsiyum gereklidir.
4. Bu konu için forumu incelemenizi öneririm.
5. Bunun içinde forumu inceleyiniz. Görsel eklediğinizde bu konu hakkında daha detaylı görüşümü ileteceğim
bilgi ve dönüşünüz için teşekkür ederim.
fotoğraf ekliyorum. ayrıca cevaplarım aşağıdadır

1) kanama durumu normal diye anlıyorum? benim ekstra bir şey yapmam gerekir mi? kanadığı durumda almam gereken önlem ve yapmam gerekenler nelerdir?

3) vitamin hiç vermemiştim. en yakın zamanda temin edeceğim. varsa öneriniz marka vs alabilirim.

4) fransız tüy hastalığı var mı kuşumun, bakabilir misiniz?

5) kendini kaşıdığında kepek gibi beyaz şeyler dökülüyor, bu nedendir? ne yapmalıyım?

6) sultan papağanları yıkanır mı? evet ise; banyo kabı aldım fakat korktu, hiç girmedi.. nasıl alıştıracağım? veya temizlik için günlük sirkeli su gibi kanatlarına sıkmam gerekir mi?

7) videoda eklediğim üzere 2 santimlik uzaklıkta bile kendine güvenip uçamıyor, çok cesaretsiz.. nasıl uçmaya alıştıracağım veya nasıl uçacak.. uçmak istediğinde yere çakılıyor havalanamıyor... kanatları mı güçsüz yoksa cidden hasta mı? ne yapmam gerekiyor cidden bilmiyorum:(

8) fotoğrafta da göreceğiniz üzere tüylerini kopartıyor (uzun kısa farketmeksizin) normal mi?

9) kafese ayna koymayı öneriyor musunuz?

Ekli dosyalar

• D7BD7382-A75E-49F1-AEA5-96695A6A5E4E.jpeg
    D7BD7382-A75E-49F1-AEA5-96695A6A5E4E.jpeg
    816.3 KB · Görüntüleme: 6
  • 7523CBB9-1494-48F0-877A-50604C21D6AF.jpeg
    7523CBB9-1494-48F0-877A-50604C21D6AF.jpeg
    2 MB · Görüntüleme: 6
  • 84252222-D9FA-49AB-9388-3DEFF933C54E.jpeg
    84252222-D9FA-49AB-9388-3DEFF933C54E.jpeg
    883.5 KB · Görüntüleme: 6
  • DB2D74E1-11F9-41E3-AFDA-47AA32DEAFE8.jpeg
    DB2D74E1-11F9-41E3-AFDA-47AA32DEAFE8.jpeg
    652.9 KB · Görüntüleme: 6
  • 59232A7C-09B9-4646-888C-634483C2AC05.jpeg
    59232A7C-09B9-4646-888C-634483C2AC05.jpeg
    1.7 MB · Görüntüleme: 6
  • 8AC0DC8E-F21A-4198-BF06-EC6F8EE0E97C.jpeg
    8AC0DC8E-F21A-4198-BF06-EC6F8EE0E97C.jpeg
    1.9 MB · Görüntüleme: 6
  • EF97A214-4872-4A56-B75F-6F58E687D344.jpeg
    EF97A214-4872-4A56-B75F-6F58E687D344.jpeg
    404.5 KB · Görüntüleme: 6
  • EE40E89B-53B4-4736-9A0B-BF236D2829CC.jpeg
    EE40E89B-53B4-4736-9A0B-BF236D2829CC.jpeg
    1.5 MB · Görüntüleme: 6
Geldiğinden beri hiç uçamıyor mu.😒
Sanki Kanat tüyleri yok yani kısa ondan uçamıyor Olabilir. Benim abime arkadaşı ele alışkın diye sultan papağanı vermiş. Kuş geldi 1 ay oldu uçamadı 2 ay oldu uçamadı. Üretici birine götürdük uçmasın diye kanatları kesmişler. Şimdi kuş uçuyor çok şükür.

Geldiğinden beri hiç uçamıyor mu.😒
Sanki Kanat tüyleri yok yani kısa ondan uçamıyor Olabilir. Benim abime arkadaşı ele alışkın diye sultan papağanı vermiş. Kuş geldi 1 ay oldu uçamadı 2 ay oldu uçamadı. Üretici birine götürdük uçmasın diye kanatları kesmişler. Şimdi kuş uçuyor çok şükür.
maalesef, 4 aylıkken aldım, 13 aylık oldu, uçamıyor.. dediğim gibi uçmaya yeltendiğinde yere yapışıyor çok kısa mesafede.. ben de kanatlarının zayıflığından şüpheleniyorum ama bir petshop bana "bu kuşta fransız tüy hastalığı var, uçamaz, ama sağlıksal bi problemi de olmaz" demişti..

umarım kanat kesme durumu yoktur...ama duymuştum böyle bir şey yaptıklarını:( bir sorum olacak peki sonrasında nasıl uçmaya başladı kuş kanadı kesilmiş olmasına rağmen?

maalesef, 4 aylıkken aldım, 13 aylık oldu, uçamıyor.. dediğim gibi uçmaya yeltendiğinde yere yapışıyor çok kısa mesafede.. ben de kanatlarının zayıflığından şüpheleniyorum ama bir petshop bana "bu kuşta fransız tüy hastalığı var, uçamaz, ama sağlıksal bi problemi de olmaz" demişti..

umarım kanat kesme durumu yoktur...ama duymuştum böyle bir şey yaptıklarını:( bir sorum olacak peki sonrasında nasıl uçmaya başladı kuş kanadı kesilmiş olmasına rağmen?
Üretici abi kuşun kanadına baktı yamuk yanlış kesilmiş tüyleri düzeltmişti. Ama sizin kuşu bilemedim ama b vitamin kullanın Kesinlikle.

1) kanama durumu normal diye anlıyorum? benim ekstra bir şey yapmam gerekir mi? kanadığı durumda almam gereken önlem ve yapmam gerekenler nelerdir?
-Ne yazık ki tüy sorunları olan bir kuş. Doğuştan taşınan french moult gibi görünüyor. Ancak bazı yanlış eşlemelerde de tüy sorunları gözlemlendiğinden doğrudan budur diyemem. Testler yaptırılmalı, kafeste başka kuş varsa ayrılması gerekir.

3) vitamin hiç vermemiştim. en yakın zamanda temin edeceğim. varsa öneriniz marka vs alabilirim.
-Mutlaka tollyamin forte (b kompleks) ve gervit-w temin ediniz.
4) fransız tüy hastalığı var mı kuşumun, bakabilir misiniz?
Görüntü olarak tüyleri düzelmeyecek seviyede bozuk ve devamlı kanamalı düşecektir. Genel görünümü itibariyle hafif düzeyde bir tüy rahatsızlığı olduğu bariz.
5) kendini kaşıdığında kepek gibi beyaz şeyler dökülüyor, bu nedendir? ne yapmalıyım?
-O beyaz şeyler yeni çıkan tüylerin kapsülünden geliyor. Devamlı olabilir, banyo ihtiyacı karşılanması gerekir.

6) sultan papağanları yıkanır mı? evet ise; banyo kabı aldım fakat korktu, hiç girmedi.. nasıl alıştıracağım? veya temizlik için günlük sirkeli su gibi kanatlarına sıkmam gerekir mi?
tüm kuşlar için çalışır. Eğer sevmezse farklı bir kap denenebilir ya da diğer yöntemlere göz atılabilir.

7) videoda eklediğim üzere 2 santimlik uzaklıkta bile kendine güvenip uçamıyor, çok cesaretsiz.. nasıl uçmaya alıştıracağım veya nasıl uçacak.. uçmak istediğinde yere çakılıyor havalanamıyor... kanatları mı güçsüz yoksa cidden hasta mı? ne yapmam gerekiyor cidden bilmiyorum:(
Kanat tüyleri sorunlu olduğundan en fazla bir yerlere atabilir kendini ancak uçamayacaktır. Bir veteriner eşliğinde kanat tüyleri gerekirse çekilmeli ve yeni gelenlerin düzgün gelip gelmediğine bakılmalı. Bir sorun da böyle kanat tüyü sorunu olan kuşlarda urlanma sık gözlemleniyor.

8) fotoğrafta da göreceğiniz üzere tüylerini kopartıyor (uzun kısa farketmeksizin) normal mi?
kabarması bir miktar kabul edilebilir. Hasta kabarması gibi durmuyor
9) kafese ayna koymayı öneriyor musunuz?
Ben önermiyorum ancak zamanınız çok kısıtlı ve kafeste fazla yalnız kalıyorsa olabilir. Bunun yerine sevdiği oyuncakları koymak daha iyi olabilir .

Kanadı kanadigi Zaman mısır nişastası dokebilirdiniz o bölgeye
Vitamin OLARAK BT -amin Forte gerwit öneririm
Almışken antobac ta temin ediniz
Kafes içinde ayna önerilmez kendini karşı cins sanıp kur yapıyor strese girebilir
Kuşların geneli kepek döker
Evet sultanlar da yıkanır
Banyolugun içine marul koyun az birşey banyo ilgisini çekebilir