Sultan Papağanı kızgınlık dönemi ishal ve titreme

Burak K.

iyikus.com Üyesi
Merhabalar, 4.5 yaşında bir sultan papağanım var ve daha yeni kızgınlık dönemine girdi bundan 2.5 ay önce girmişti ve bir tane kızgınlık yumurtası yaptı. Şu sıralar tekrar kızgınlık dönemine girdi ve son 1 haftada 2 tane kızgınlık yumurtası yaptı. Yorulduğu için halsiz düşüyor ve ben beslenmesini düzgün yapıyor, vitaminlerini minerallerini veriyor olsam da hafif ishali var. Bildiğim kadarıyla bu dönemde ishal olması normal bir durum ancak az önce titreme ve tepkisizlik vardı. Üşümüş olabileceğini düşündüm ve veterineriyle iletişime geçmeye çalıştım ancak ne yapabilirim bilemiyorum lütfen yardımcı olur musunuz? Bu dönemi nasıl atlatabiliriz yorgun düşüyor ve ne yapacağını bilemiyor. Biraz karaciğer yağlanması var ve bunun için tedaviye başladık. Karaciğer yağlanması olduğu için de eş almamam gerektiği söyleniyor en azından bu hastalığı geçene kadar ancak kuru kuru yumurtlaması onun için daha mı kötü sizler ne düşünüyorsunuz? Şimdiden teşekkür ederim..

Merhabalar hoşbuldum. Az önce bu şekildeydi ufak bir titremesi ve tepkisizliği vardı. Dışkısı bu şekilde hafif ishali var gibi. Aynı zamanda biraz önce keyfi yerine geldi kendini sevdirmeye başladı. Enerjisi de yerine gelmiş gibi. Ama bu durumun tekrarlamasını istemiyorum açıkcası ve başına bir şey gelecek diye korkuyorum.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Video 2022-11-17 at 20.30.53.mp4
    WhatsApp Video 2022-11-17 at 20.30.53.mp4
    898.1 KB
  • WhatsApp Image 2022-11-17 at 20.30.52.jpeg
    WhatsApp Image 2022-11-17 at 20.30.52.jpeg
    515.6 KB · Görüntüleme: 5
  • WhatsApp Image 2022-11-17 at 20.31.24.jpeg
    WhatsApp Image 2022-11-17 at 20.31.24.jpeg
    353.1 KB · Görüntüleme: 5
Kızgınlık döneminden kaynaklı mı emin değilim ancak popo kısmındaki tüylerini de yoldu kelleşti orası.

Ekli dosyalar

• 2585A830-88FC-42EC-9337-2A6D20E259CB.jpeg
    2585A830-88FC-42EC-9337-2A6D20E259CB.jpeg
    593.5 KB · Görüntüleme: 4
  • C9E7BC39-5EEF-4852-AECD-882B47026485.jpeg
    C9E7BC39-5EEF-4852-AECD-882B47026485.jpeg
    442.1 KB · Görüntüleme: 4
Kızgınlık döneminden kaynaklı mı emin değilim ancak popo kısmındaki tüylerini de yoldu kelleşti orası.
Yumurta yaptıkları zamanda popo kısmında tüyler azalıyor
Papağanların durumlarından pek anlamıyorum hocalar bakarlar siz banyoluk varsa suyunu koyun kendi isterse yıkanır
Papağanların yumurta yaptıklarında halsizlik gözlemlenir
Hangi vitaminleri kullanıyorsunuz
Güzel bir yumurta maması yapın yarın

kalamar kemiği tüketiyor mu ?

Yumurta yaptıkları zamanda popo kısmında tüyler azalıyor
Papağanların durumlarından pek anlamıyorum hocalar bakarlar siz banyoluk varsa suyunu koyun kendi isterse yıkanır
Papağanların yumurta yaptıklarında halsizlik gözlemlenir
Hangi vitaminleri kullanıyorsunuz
Güzel bir yumurta maması yapın yarın

kalamar kemiği tüketiyor mu ?
Beslenmesiyle sağlıyorum ve veterinerimiz karaciğer yağlanması için karahindiba özütü verdi. Onun dışında 2 günde bir olmak kaydıyla yumurta maması veriyorum zaten. Kalamar kemiği tüketmiyor ancak gaga taşı var kalsiyumlu onu gidip gelip kemiriyor ve az önce veteriner önerisiyle yumurta kabuğu verdim çünkü o da iyi bir kalsiyum kaynağıymış.

Beslenmesiyle sağlıyorum ve veterinerimiz karaciğer yağlanması için karahindiba özütü verdi. Onun dışında 2 günde bir olmak kaydıyla yumurta maması veriyorum zaten. Kalamar kemiği tüketmiyor ancak gaga taşı var kalsiyumlu onu gidip gelip kemiriyor ve az önce veteriner önerisiyle yumurta kabuğu verdim çünkü o da iyi bir kalsiyum kaynağıymış.
Yumurta kabuğunun zarı alındı değil mi?
Kalsiyum eksikliği güçsüz olmasına sebep olmuş olabilir
Karahindiba kuşlar için kullanılır mı bilmiyorum ama
Med Tollyamin Forte ilaç tavsiye edilir vitamin ve probyotik öneririm

Yumurta kabuğunun zarı alındı değil mi?
Kalsiyum eksikliği güçsüz olmasına sebep olmuş olabilir
Karahindiba kuşlar için kullanılır mı bilmiyorum ama
Med Tollyamin Forte ilaç tavsiye edilir vitamin ve probyotik öneririm
Yumurta kabuğu zarı alındı evet.
Kalsiyum eksikliği olduğu için sanırım kendi kendine gaga taşına gidiyor kemiriyor.
Veteriner ilaç olarak verdi o yüzden ben de ilk kez öğrenmiş oldum.
Vitamin ve probiyotik konusunu özellikle sorucam yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim.

Yumurta kabuğu zarı alındı evet.
Kalsiyum eksikliği olduğu için sanırım kendi kendine gaga taşına gidiyor kemiriyor.
Veteriner ilaç olarak verdi o yüzden ben de ilk kez öğrenmiş oldum.
Vitamin ve probiyotik konusunu özellikle sorucam yardımcı olduğunuz için çok teşekkür ederim.
Rica ederim geçmiş olsun 🙂

Merhaba, bu kadar uyuklaması hoş değil ancak bir geçiş evresinde olabilir yahut basit bir üşütme.
Evet ben de öyle düşündüm ancak ilk defa başımıza geldi. Zaten kızgınlık dönemine de ilk kez girdi sayılır. Şu an iyi gibi ancak pazartesi veterinere götürücem eğer tekrarlarsa diye korkuyorum. Teşekkür ederim.

ortam ısısını arttırma şansınız varsa uygulayın. Bir de elektrolit türevi bir ürün vermek iyi gelecektir. Eczaneden geçici olarak georal alınabilir.

ortam ısısını arttırma şansınız varsa uygulayın. Bir de elektrolit türevi bir ürün vermek iyi gelecektir. Eczaneden geçici olarak georal alınabilir.
Çok teşekkürler söylediğiniz şeylere dikkat edeceğim.
İyi akşamlar dilerim.