Sultan Papağanı Kusma Problemi

Burak K.

iyikus.com Üyesi
Herkese iyi akşamlar benim 4.5 yaşında bir sultan papağanım var daha önce kızgınlık dönemi için soru sormuştum. Ancak şimdi durum farklı akşamüstüne doğru kustuğunu fark ettim kafası ıslak ve yapış yapıştı. Şimdi ise halsiz ve uykulu görünüyor durgun yani. Forumdaki sebepleri ve farklı makaleleri okuduğumda ayna görüntüsünden kaynaklı ya da yediği yabancı maddelerden dolayı kusma olabileceğini öğrendim. Veteriner hekimlere ulaşmaya çalışıyorum ama geç vakit olduğu için kimseye ulaşamıyorum. Tek seferlik kusma gibi geliyor ancak devam ederse diye korkuyorum. Dışkısında bir şey yok ancak şimdi halsiz olduğu için yemek yemiyor su içmiyor bir kaç saattir. Dinlenmesi iyi gelecektir toparlar vs. denildi ancak ne yapacağımı bilmiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim.
Şu an bu halde ekte görebilirsiniz. Yardımcı olanlara şimdiden teşekkür ederim.

Ekli dosyalar

Ekleme: Veteriner hekime ulaştım kusmuş evet yeni yumurta gelebilir diyor. Besleme yapmamamız gerektiğini söyledi. Sizler ne düşünüyorsunuz yarın muayeneye götürücem ancak şimdilik yapmam gereken bir şey var mı sizce?

yumurtlayacak gibi görünüyor. Ancak kusması yumurtlama ile pek alakalı değil. Kursak enfeksiyonu olabilir. Zehirlenme durumu varsa geçici çözüm olarak kuş kömürü, siyah çay demleyip kuş suluğuna 3/1 oranında vermek gibi minik önlemler uygulanabilir. Tek başlarına yeterli olma ihtimalleri düşüktür

yumurtlayacak gibi görünüyor. Ancak kusması yumurtlama ile pek alakalı değil. Kursak enfeksiyonu olabilir. Zehirlenme durumu varsa geçici çözüm olarak kuş kömürü, siyah çay demleyip kuş suluğuna 3/1 oranında vermek gibi minik önlemler uygulanabilir. Tek başlarına yeterli olma ihtimalleri düşüktür
Evet veteriner hekimimiz de öyle söyledi sizler de öyle düşünüyorsanız yeni bir yumurta geliyor gibi. Ekstra olarak söyledikleriniz kafamı karıştırdı sadece çünkü veteriner hekim saat 22:00 civarlarına kadar bir şey vermeyin sonra gerekirse kursak sondasıyla besleyebilirsiniz haberiniz olsun demişti. Kusması çok kafamı karıştırdı ve ciddi problem olarak görüyorum ama umarım tek seferlik bir şeydir.

Şimdilik bir kere kustu devam etmez umarım. Bir zehirlenme ya da başka bir şey olduğunu düşünmüyorum sadece bugün 10 dk civarı ayna karşısında kaldı sanırım ve bu yüzden etkilendi gibime geliyor... Kontrole gittiğimizde daha da netleşecek sanırım her şey sizler ciddi bir problem olduğunu düşünmüyorsunuz değil mi?

Çok teşekkür ederim cevaplarınız için.

Yemlikte çekirdek gördüm sanki sadece çekirdek verdiniz mi Peki fazla yediyse kusmus olabilir takipte kalın
Durumdan bizi haberdar ediniz

Yemlikte çekirdek gördüm sanki sadece çekirdek verdiniz mi Peki fazla yediyse kusmus olabilir takipte kalın
Durumdan bizi haberdar ediniz
Hayır sadece çekirdek yok akdarısı var yulafı var vs. karışık yemi aslında.

Sadece kafamı kurcalayan şeylerden biri tünekleri kemiriyordu yani yanlışlıkla yemiş olabilir mi diye düşünüyorum. Sindirim sistemine yabancı cisim girmesi de kusturmuş olabilir deniyor çünkü...

Veterinerin önerisini dinleyin yine de. Benim önerim zehirlenme durumundan şüphe ediyorsanız diyeydi.
Çok teşekkürler şimdi veteriner önerisi üzerine petshopa getirdik zeolit tarzı bir şeyle besleme vs. yaptı yarın da tekrardan veteriner randevumuz var.
İlginiz için teşekkürler iyi akşamlar dilerim...

Çok teşekkürler şimdi veteriner önerisi üzerine petshopa getirdik zeolit tarzı bir şeyle besleme vs. yaptı yarın da tekrardan veteriner randevumuz var.
İlginiz için teşekkürler iyi akşamlar dilerim...
Zeoliti biz de bir süredir kullanıyoruz. Ancak dikkatli olun, normalde iki çay kaşığı kuş maması içine mercimek tanesi kadar katıp (mümkün olduğunca sıcağa yakın ılık su ile hazırlanmış olacak) elle besleme aparatı ile kursağına doğrudan vermek gerekiyor. Veterinerimiz, zeolitin çok faydasını göreceğimizi söylemişti...

Mama ve zeolit tedariki konusunda biz mamaist. c*m'u tercih ediyoruz, şimdiye değin bir problem yaşamadık. Şehmus Bey'in yardımcı olacağı kanaatindeyim. Geçmiş olsun.

Moderatörün son düzenlenenleri:
Zeoliti biz de bir süredir kullanıyoruz. Ancak dikkatli olun, normalde iki çay kaşığı kuş maması içine mercimek tanesi kadar katıp (mümkün olduğunca sıcağa yakın ılık su ile hazırlanmış olacak) elle besleme aparatı ile kursağına doğrudan vermek gerekiyor. Veterinerimiz, zeolitin çok faydasını göreceğimizi söylemişti...

Mama ve zeolit tedariki konusunda biz mamaist. c*m'u tercih ediyoruz, şimdiye değin bir problem yaşamadık. Şehmus Bey'in yardımcı olacağı kanaatindeyim. Geçmiş olsun.
Evet evet şehmus bey çok ilgilendi sağolsun iyi durumda şu an beslenmesini düzenlememiz gerekiyor sadece kilo verdi çünkü ve tekrar alması gerekiyor bu yüzden bir süre kursak beslenmesi yapıp süreci takip edicez.
İlginize çok teşekkür ederim…