Sultan Papağanları Sultan Papağanı Tüy Dökme, Yolma

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Sultan Papağanı Tüy Dökme ve Yolma Nedenleri
Sultan papağanı
seveni çok olan sevimli papağan türlerinden biridir. Oldukça hassas olan sultan papağanlar birtakım dönemlerde tüy dökebilmektedir. Bu durumun ise birçok nedeninden söz edilebilmektedir. İlk nedenin doğal bir neden olan tüy değiştirme zamanı olmasından kaynaklanabileceğini söyleyebiliriz. Zira ilk ve sonbahar dönemlerinde bu durum gayet normaldir. Geçici ve olabildiğince az dökülen tüyler bu durumun normalliğini ortaya koymaktadır. Bu dönemlerde sultan papağanların tüyleri kendiliğinden dökülebileceği gibi yine kendileri tüylerini yolarak da dökebilirler.
sultancik.jpg
Sultan Papağanı Tüy Dökme Durumu Normal Olmayabilir!
Sultan papağanı belirli dönemlerde normal bir şekilde tüy dökebilse de bu durum için her zaman normal bir sürece bağlı olarak ilerliyor denilemez. Zira sultan papağanları tüylerini stresten ötürü de yolabilirler. Peki, sultan papağanlarının tüylerini dökmelerine neden olan stres durumları neler olabilir? Mesela kafesinin dar olması sultan papağanını strese sokacak ve tüylerini dökmesine neden olacak durumlardan biridir. Bunun dışında eşinden ayrılmış olması da sultan papağanını strese dolayısıyla tüylerini dökmeye yönlendirebilir. İlgisizlik durumlarında ya da sigara içilen bir ortamda bulunma hali de sultan papağanlarının stres yaparak tüy dökmesine sebebiyet verebilir. Yeterli düzeyde beslenememek ya da yeteri kadar uyuyamamak için de sultan papağanını strese ve buna bağlı tüy dökmeye sevk edeceğini söyleyebiliriz. Kafesinde bakımsız yahut yalnız bıraktığınız ya da haddinden fazla uğraşıp bunalttığınız sultan papağanlarında da tüy dökme problemleri kaçınılmaz olacaktır. O halde sultan papağanlarının hassas olmalarından ötürü tüy dökmelerinin hassas konulara bağlı olacağını söylemek yerinde olacaktır.

Sultan Papağanı Tüy Dökme Problemlerinde Çözüm Kolay!
Sultan papağanı tüy dökme problemlerinde söz konusu tüylerin dökülmesi tek bölgede de olabilir tüm vücutta da olabilir. Tüy dökmenin normalin dışında bir durum olması halinde sultan papağanları etleri kanayana dek tüylerini yolabilmekte. Peki, bu durumlarda nasıl bir tedavi söz konusu olacak? Sultan papağanlarının tüy dökme problemlerinde tabi ki ilk olarak veterinere gitmeniz gerekecek. Sonrasında veterinerin de tavsiyesi ile birlikte başlayacağınız antibiyotik tedavisi ve stresten uzak bir ortam ile problemin üstesinden gelmeniz çok kolay olacaktır.

Beguu.m

Yeni Üye
Merhaba benim papağanım kanatlarının altında bir bölge de sürekli derisi gözüküyor. Bazen çıkıyor sonra yoluyor ama diğer tüyleri normal neden olabilir

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Bir çok sebebi olabilir. Parazit sorununuz var mı acaba? Emin değilseniz kontrol etmeni öneririm.

Kaan B.

iyikus.com Üyesi
Merhaba papağanımın kanat aldı ve karın bölgesindeki tüyler dökülmüş kendinin yolmadığından eminim nedeni nedir ve ne kadar bi zamanda geri çıakr tüyleri

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba B vitamini destekli bir bakımla 2-4 hafta arasında uzayacaktır :)
Parazitsel bir durum söz konusu olabilir. Tavsiyem parazitler için bir ürün kullanın. Örneğin vilmectin gibi.
+ Banyo vererek süreci kısaltabilirsiniz.

Kaan B.

iyikus.com Üyesi
çok teşekkürler birde dilini ısırmış heralde gözlemlediğime göre karnı aç ama yem yiyemiyor ne yapmalıyım

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
çok teşekkürler birde dilini ısırmış heralde gözlemlediğime göre karnı aç ama yem yiyemiyor ne yapmalıyım
Yem yiyememe durumları ciddi sorunlardan biridir. Yemin tazeliği, sevdiği tohumların olup olmadığını kontrol edin derim. Eğer yeme durumu devam etmiyorsa elle besleme yapmalı ve veterinere danışmalısınız.

muharrem2834

Yeni Üye
Parazitsel bir durum söz konusu olabilir. Tavsiyem parazitler için bir ürün kullanın. Örneğin vilmectin gibi.
bilgi için teşekkürler diş parazit için vilmectin yeterli olicakmidir
s.a bilgi için teşekkürler diş parazit için vilmectin yeterli olacakmidir

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Dış parazitler için vilmectin oldukça etkilidir. Ek bir ürün kullanmaya gerek kalmıyor genelde.

Naparla5

Yeni Üye
Merhaba ben papağanımı yeni aldım ve basının üzerinde derisi gözükecek şekilde tüyleri dökük aldıgım kişi yavru oldugu için öyle dedi ama baska bir sorunu olabilir mi

Mzafa

Forum Sakini
Selamlar, benim konum tüy yolma değil aslında ama en yakın konu bu geldiği için buraya yazıyorum.
Sultanımın gözleri sık sık sulanıyor kırmızı kırmızı oluyor, bunun sebebi nedir acaba?

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Gözlerin devamlı sulanması enfeksiyon kaynaklı bir sorun. Bunun için belirli bir süre (4-5 gün) gentagut ve terramycin göz pomadı kullanmanız. Pomadı göz içine değdirmeden köşelerde kullanmalısınız.

Ardından iç parazitler için uygun bir ilaç almanızı öneririm. Sulphamazethine gibi.

Adahan durgut

Yeni Üye
Benim sultan papağanımin kanadinin altı kanadı kendimi yapıyor bilmiyorum ama ara sıra yaralı kanadinin altına gagasıyla birşeyler yapıyor yaparkende ciriyor resim gonderilmiyor

Murat01

Yeni Üye

Semihaçelik

Yeni Üye
Merhaba 40 günlükken sahiplendğimiz white türü bir sultan papağanımız varr.şuanda 1 yaşında.yaklaşık 4-5 aylık iken tüy dökmeye başladı.tüy dökme zamanları olduğunu bildiğimiz için başta normal geldi çokta güzel uçuyordu.yaklaşık 4 ay önce uzun olan kanat tüyleri döküldü. kuyruk tüyleri ise ortadan kırıldı kırılan tüyleri dökemediği için tekrar yeniside çıkmadı bu arada dökülen kanat tüyleride birtürlü uzamadı.haftada bir yumurta maması veriyorum.içme suyuna multimix kullanıyorum.yemini güzel yiyor bir sıkıntısıda yok konuşuyor çok güzel ötüyor yani keyfi yerinde olmasına rağmen kanat tüyleri uzamıyor ve 4 aydır uçamıyor tavuk gibi sadece zeminde yürüyor.kellik durumuda yok bu arada kendini yolmuyor.dökülen tüylerinde kanda yok.dökülen tüylerin yerine yenileri çıkıyor fakat uzayamadan minik minik onlarda dökülüyor.parazit için spreyde kullandık.nerde yanlış yapıyoruz acaba.birtürlü uzamıyor tüyleri.çok çok üzülüyorum ne yapabiliriz acaba