Sultan Papağanları Sultan Papağanı Tüy Yolma Hakkında

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Sultan Papağanı Tüy Yolma Hakkında
Sultanlar neden tüylerini yolarlar?
Bu sorunun birçok sebebi olabilir. Bu konuda ve daha önce açtığım diğer konuda sebeplerine değindim. Tekrar derleyip açmak istedim.
Diğer konumuz; Sultan Papağanı Tüy Dökme, Yolma
Kuşlarda Tüy yolma En belirgin psikolojik hastalıktır ve teşhisi de doğru yaklaşıldığı müddetçe çok kolaydır. Sultan Papağanlarında bu hastalığa çok fazla rastlanılmaz. Bir çok sebepten ötürü meydana gelmiş olabilir: yeni evine gelen papağanın önceki ortamını özlemesi, yaşadığı ortamdan hiç memnun olmaması, devamlı stres altında olması, devamlı korkmasını gerektiren durumların olması vb. çeşitleri sebepler sayılabilir. Kesin ve tek bir sebebi yoktur.

Tüy yolma teşhisinin konabilmesi için: sultancıkların vücutlarındaki bir ya da birkaç bölgeyi kanatana, yaralayana veya iyice kel bırakana kadar yolması gerekir. Bu duruma düşen bir sultan uzun süre gözlem gerektirmeksizin kolayca teşhis edilebilir.

Her psikolojik hastalıkta olduğu gibi bu hastalığın da çözümü sebep(ler)in ortadan kaldırılmasıyla mümkündür. İyi bir gözlemden sonra sultancığımızın bu duruma neden düştüğü konusunda bir karara varıp o şartları değiştirmemiz gerekmektedir.

NOT: Sultan Papağanları günün büyük bir bölümünü kendilerine ayırıp tüylerini düzeltmeyi seven hayvanlardır. Gagaları ile hem yeni çıkan tüyler için vücutlarını hazırlarlar ya da hali hazırda var olan tüyleri düzeltirler. Tüy Yolma hastalığının bununla karıştırılmaması gerekir. Zaten karıştılması da zordur. Çünkü Tüy yolma hastalığında Sultancıklar kendilerini çirkinleştirip zarar verirler. Tüy düzeltme de ise rahat ve sakindirler, kendilerine zarar vermezler.
anne-ve-babanin-yavrulari-yolmasi-1.jpg

Baran

iyikus.com Üyesi
Çok güzel bir konu açmıssınız tesekkür ederim.Ben paşayı aldığım'da bu sekilde ve hatta daha kötü diyebilriim çünkü artık vücudunu'da kanatmaya baslamıstı,3 ay içinde kendini toparladı mükkemmel bir hal aldı.

emreaycicek

Yeni Üye
Merhaba, Google da sultan papağanımla ilgili tüy değişimi konusunu ararken burayı farkettim. Benim sultan papağanım bugünlerde sık sık ufak tüyler ve birkaç tane uzun tüylerinden döktü, ufak tüyleri dökmesi tüy değişimi yaptığına mı işaret eder. Birde papağanım geçtiğimiz yaz mevsiminde ciddi bir hastalık geçirdi ondan sonra tüyleri tam eskisi gibi olamadı. Psikolojisi de sanırım o dönemde çok etkilendi. Çene altında hiç tüy olmaması ve ayaklarının üst kısmında ki tüysüzlük canımı sıkıyor. Az önce farkettim başka bir siteydi sanırım orada yulaf önermişler ama muhabbet kuşları için siz ne tavsiye edersiniz. Bu durum oldukça can sıkıcı. Erken cevap verirseniz çok sevinirim.

Ekli dosyayı görüntüle 2675Ekli dosyayı görüntüle 2676

Son düzenleme:

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Merhaba, çok sevimli minnoş maşallah. Tüy döneminde olduğu görülüyor fakat başka problemleride var. Sanırım ara ara stresten yoluyor gibi. Tavsiye edilen yulaf etkilidir lakin yeterli değil. Eczanelerden yahut zirai ilaç satan yerlerden Beforvel vb B vitamini ilaçları alabilirsiniz. Bu süreçte yardımcı olacaktır. Tüylerinin hızlı uzaması ve gelişimi için multi vitamin, aminoasit desteği lazım. Birde sık sık banyo. Bu sayede hızlı şekilde toparlayacaktır.

Eğer parazit olmadığından emin değilseniz, vilmectin alarak kuşunuzun ensesine 1-2 damla kullanmanızı öneririm. Kullanım şekli enseye 1 damla yaptıktan sonra 3 gün sonra tekrar 1 damla uygulamalısınız. Ardından 2-3 ayda 1 bu süreci tekrarlamak gerekir.

emreaycicek

Yeni Üye
Parazit olup olmadığı hakkında emin değilim. Yalnız çok kaşınıyor, gün içerisinde defalarca kaşınıyor. Geçtiğimiz yaz ve ilkbahar aylarında bir tane parazit spreyi almıştım. Onu kullanıyordum. Önerirseniz alayım. Vitamin olarak da doğal yollardan vermeye çalışıyorum, genel de elma ile havuç veriyorum onları çok seviyor. Bendeki ikinci senesi ilk senesinde meyve vermemiştim pek. Bu sene bir çok meyveyi yemeye başladı.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Spreyler kuşlar için ne yeterli ne de sağlıklı. Solunum yolu problemlerine sebep oluyor. Parazit için vilmectin kullanın. Doğal yollarla vitamin maalesef yeterli olmuyor. Mutlaka takviye bir ürün gereklidir. Bunun içinde çok geniş seçenek var. Tüy yapısının bozukluğunun bir sebebi yetersiz beslenme. Vitamin ihtiyacını karşılayın en kısa sürede.

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Rica ederim. Çok sevimli çıkmışsınız papağanınızla :)

Zeynel A.

Yeni Üye
Çok güzel bir konu açmıssınız tesekkür ederim.Ben paşayı aldığım'da bu sekilde ve hatta daha kötü diyebilriim çünkü artık vücudunu'da kanatmaya baslamıstı,3 ay içinde kendini toparladı mükkemmel bir hal aldı.
Sorunu nasıl çözdünüz acaba bende de var sıkıntı tüyleri yolmuş acıdım aldım kuşu

hknakt

Yeni Üye
48B7FE8D-463C-4F79-A6C1-8B5320A61BFA.jpegBenim sultan papağanımda gün içinde kendini kaşıyor veya tüy yoluyor tam kestiremiyorum. Ara sıra ufak beyaz şeyler düşüyor. Sizce bir sorun varmıdır?

hknakt

Yeni Üye
Bir de sultan papağanım bu aralar sık sık esner gibi ağzını açıyor. Bi sorun olabilir mi

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Dökülen beyaz şeyler deriden geliyor. Her kuşta olabiliyor. Özellikle kaşınma sonrası sık dökülüyor. Tüy değişiminde olabilir ama fotoğrafta pek o yönde bir durum göremedim. Duruşu hep bu şekilde mi?

hknakt

Yeni Üye
Dökülen beyaz şeyler deriden geliyor. Her kuşta olabiliyor. Özellikle kaşınma sonrası sık dökülüyor. Tüy değişiminde olabilir ama fotoğrafta pek o yönde bir durum göremedim. Duruşu hep bu şekilde mi?

Hayır öyle değil. Uyurken zaman zaman böyle zaman zaman da kafasını arkaya çevirip uyuyor. Uyumadığında k

Hayır böyle değil. Uyurken özellikle kafesin dışında zaman zaman böyle yapabiliyor. Zaman zamanda boynunu arkaya verip uyuyor bazende normal uyuyor:) uyumuyorken gayet normal böyle görmedim sayılır hiç.

muharrem2834

Yeni Üye
benim bir cift sultan papaganim var ve tüm vitaminleri veriyorum yumurta maması v.s ama tugleri birturlu duzelmedi kanat altları küçük tugleri ve kafa tugleri kil gibi tugler döküyor bir senedir

Doğanay Y. 

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
benim bir cift sultan papaganim var ve tüm vitaminleri veriyorum yumurta maması v.s ama tugleri birturlu duzelmedi kanat altları küçük tugleri ve kafa tugleri kil gibi tugler döküyor bir senedir
Bu tarz durumlarda derinlemesine incelenmesi gerekiyor. Ana sorun bizlerin yapabileceği bir şey değil ise veterinere danışmak gerekiyor :(