Sultan papağanı ve Muhabbet kuşları aynı oda da yaşar mı?

Savas S.

Forum Sakini
Merhaba, Sultan papağanı ve Muhabbet kuşları aynı oda da yaşar mı? Ailem kardeşim ilgilenmediği için sultan papağanını bir kere odama koymuştu ve o gün muhabbet kuşlarım çok tedirgin olmuştu. O günün akşamında sultan papağanı muhabbet kuşlarımın kafesine girip yiyip içmişti. O günden sonra kardeşim geri aldırtmıştı papağanı odasına. Üzerinden baya bir süre geçti ve şimdi ailem ya benim odam da durmasını yada satmam gerektiğini söyledi. Ben odama almayı seçtim ancak aklıma bir soru takıldı. Muhabbet kuşlarım strese girer mi? Dişi muhabbet kuşum yabani olduğu için sultan papağanından da korktu. Erkek muhabbet kuşum ise bir kere sultan papağanının peşine takılmıştı, sizin düşünceniz nedir? Aynı oda da yaşayabilirler mi?

Çözüm
Benim sultan papağanımda muhabbet kuşumda aynı odada yaşıyordu ama hiçbir sorun olmadı. Sadece ikisini aynı anda çıkarmamaya dikkat ediyordum. Mesela muhabbet kuşumu(Ayaz) çıkardığım zaman genelde sultan papağanımı(Poyraz) çıkarmazdım. Zaten ayaz genellikle poyrazın kafesinin üstüne konar başını kaşırdı sonra odalara uçar sıkılınca da kafesine girerdi. Kafesine girdiği zaman, biraz da poyrazı çıkarırdım. İkisini aynı anda çıkarmazdım çünkü ayaz çok haylazdı poyraz da dışarda olduğu zaman sürekli onunla oynamak isterdi. Poyrazın ters bir anına gelmesinden korkardım. Sonuçta kütle ve gaga kuvveti olarak çok daha güçlüler. Yanlış bir harekette güçlü ısırıklar atabilirler ama çok şükür hiç başıma gelmedi. Zaten kafesleri de yan yana...
Benim sultan papağanımda muhabbet kuşumda aynı odada yaşıyordu ama hiçbir sorun olmadı. Sadece ikisini aynı anda çıkarmamaya dikkat ediyordum. Mesela muhabbet kuşumu(Ayaz) çıkardığım zaman genelde sultan papağanımı(Poyraz) çıkarmazdım. Zaten ayaz genellikle poyrazın kafesinin üstüne konar başını kaşırdı sonra odalara uçar sıkılınca da kafesine girerdi. Kafesine girdiği zaman, biraz da poyrazı çıkarırdım. İkisini aynı anda çıkarmazdım çünkü ayaz çok haylazdı poyraz da dışarda olduğu zaman sürekli onunla oynamak isterdi. Poyrazın ters bir anına gelmesinden korkardım. Sonuçta kütle ve gaga kuvveti olarak çok daha güçlüler. Yanlış bir harekette güçlü ısırıklar atabilirler ama çok şükür hiç başıma gelmedi. Zaten kafesleri de yan yana dururdu. İkisini aynı anda çıkardığım zaman sürekli gözüm üzerlerinde olurdu.
Kısacası ikisinin aynı odada kalması hiçbir sorun yaratmaz. Ama kuşlarınız anladığım kadarıyla çift. Eğer kuluçkanız varsa, kuluçka durumunuzu bozabilir. Çünkü bildiğim kadarıyla en ufak yer değişikliğinde bile strese giriyorlar kuluçka olduğu zaman. O yüzden eğer kuluçkaları varsa kötü olabilir ama kuluçkanız yoksa zaten gün geçtikçe birbirlerine alışacaklardır. Ben sizin yerinizde olsaydım ilk muhabbetlerimin kafesini açar sultanımın kafesini kapalı tutardım ki muhabbet kuşlarının ona olan korkusu gitsin onu tanımaya başlasınlar. Sonra bir günde onların kafesini kapatır diğerininkini açar öyle öyle alıştırmaya çalışırdım. Mesela ben ayazla poyraz birbirine alışsın diye büyük bir marul yaprağını aralarına koyar birlikte yemelerini sağlardım :) bu sayede ikisi de birbirinden zarar gelmeyeceğini öğrenmiş olurlardı. O şekilde yöntemler deneyebilirsiniz. Dal darı, marul neyi seviyorlarsa büyük bir tutam alıp aralarına koyabilirsiniz. Sadece küçük olmamasına ve iki tarafında sevdiği bir yiyecek olmasına özen gösterin ki ikisi de hayır diyemesin ve paylaşamama gibi bir durum olmasın. Aynı yiyeceklerden yiye yiye yavaş yavaş birbirlerine daha da alışırlar.
Kısacası bence bir sorun olmaz sadece ikisini de aynı anda saldığınızda dikkatli olun kavga olmasın. Zaten onun dışındada bir problem yok gibi gözüküyor. Ha birde sabahları daha gürültülü olabilir. 😅Tam bir ses şöleniyle güne erkenden uyanabilirsiniz

Çözüm
Aynı odada birden fazla kanatlı türü yasabilir
Tek sıkıntı papağanlar agresif tavırlar sergileyen hayvanlar
(Duruma göre) çünkü çabuk strese giren türlerdir
Aynı anda salmayin hiç sorun çıkmaz

Kardeşim Sultan papağanını ile geldiğinden beri ilgilenmiyor ve zorla odama aldım tekrardan. Şimdi hepsini aynı anda salsam sorun olur mu? Bir kaç defa denemiştik ve sadece dişi kuşum kaçıyor. Zaten 2 senedir bize karşı da korku besliyor. Onun dışında erkek kuşum sultan papağanından ürkmüyor. Hatta oyun oynamaya çalışıyor ve sultan papağanım korkup kaçıyor. Aldığımız yer üretim haneydi ve bazı sultan papağanları muhabbet kuşu salmasında yaşıyordu.
Ek olarak belirtmek isterim, sultan papağanımı odamda açtığım zaman muhabbet kuşlarım kafesteyken onları görüp yanlarına gidiyor, kafese giriyor ve karnını doyurup su içip çıkıyor. Bu sorun yaratır mı? Hatta kendi kafesinin yerini zar zor keşfetti :D

Ilk muhabbet kuşlarını açtım ve erkek kuşum Sultan papağanın kafesine gitti bakıştılar. Ardından sultan papağanım ötmeye başlayınca erkek kuşum kısık sesle cevap vermeye başladı ona :D

Şu anda sultan papağanıın kafesini de açtım ancak sultan papağanı çıkmamayı tercih ediyor, onun yerine muhabbet kuşlarım misafirliğe gitti.
Erkek muhabbet kuşum gidip sultan papağanının saçını kemiriyor.

Merhaba, Sultan papağanı ve Muhabbet kuşları aynı oda da yaşar mı? Ailem kardeşim ilgilenmediği için sultan papağanını bir kere odama koymuştu ve o gün muhabbet kuşlarım çok tedirgin olmuştu. O günün akşamında sultan papağanı muhabbet kuşlarımın kafesine girip yiyip içmişti. O günden sonra kardeşim geri aldırtmıştı papağanı odasına. Üzerinden baya bir süre geçti ve şimdi ailem ya benim odam da durmasını yada satmam gerektiğini söyledi. Ben odama almayı seçtim ancak aklıma bir soru takıldı. Muhabbet kuşlarım strese girer mi? Dişi muhabbet kuşum yabani olduğu için sultan papağanından da korktu. Erkek muhabbet kuşum ise bir kere sultan papağanının peşine takılmıştı, sizin düşünceniz nedir? Aynı oda da yaşayabilirler mi?
Kuzenimin sultan papağanı ve muhabbet kuşu aynı kafeste yaşıyor çok iyi anlaşıyorlar :)