Sultan Papağanı Yavru bakımı ve Besleme

Doğanay Y.

Yönetici
iyikus.com Yetkilisi
Katılım
3 Tem 2017
Mesajlar
7,256
Puanları
268
Yaş
29
Konum
Ankara
Web Sitesi
iyikus.com
Sultan Papağanı Yavru bakımı ve Besleme
Sultan papağanı
türü de tıpkı diğer bütün canlılarda olduğu gibi ilgi ve şefkate duyarlı hayvanlardır. Bunun için daha yavru iken onunla muhabbet etmek, iyi iletişim kurmak, onu sevdiğinizi belli etmek onun ileri yaşlarda size karşı olan tavırlarını şekillendirecektir. Doğru yaklaşımlarla yuvalıktan atlamadan kuşların sizden korkmadığını, bir güven beslediğini göreceksinizdir. Bu şekilde eğitim vermesi daha kolay ve verimli olacaktır. Bu yüzden belli içgüdü hareketleriyle dünyaya gelmiş yavru papağanların kontrol edilmesi, varsa beslenme ihtiyaçlarının giderilmesi gerekmektedir. Anne babası zaten genellikle onun ihtiyaçlarını karşılamaya çalışır, onun karnını doyurarak bir an önce serpilip gelişmesi için uğraşırlar. Bunun için ilk etapta, size düşen anne baba sultan papağanın yavruyu besleyip beslemediklerini kontrol etmektir. Bunun için de anne babanın yavrunun yanında olmadıkları veya besleme anında olmadıkları bir zamanı denk getirmek daha sağlıklıdır. Yavru kuşların kursaklarını kontrol ederek beslenip, beslenmediğini görebilirsiniz.
Cockatiel_chick_held_in_hand.jpg

Sultan Papağanı Yavrularının Anne Babaları Tarafından Beslenmesi
Eğer anne baba sultan papağanları, yavrularını besliyorsa zaten ilk anda kursağı şeffaf bir yapıda olduğu için dışarıdan rahatlıkla fark edilebilir. Ayrıca anne baba sultan papağanlar yavrularını beslemeye başladıkları sırada yuvadan cik cik seslerinin arttığı duyulur. Bu seslerin yoğunlaşması da yavru sultan papağanın anne babası tarafından beslenmekte olduğunu göstermektedir. Bütün canlılarda olduğu gibi sultan papağan yavrularında da en sağlıklı beslenme şekli anne tarafından yapılan, doğal beslenmedir. Çünkü anne veya baba sultan papağanda kursak sütü adı verilen bir besin bulunur. Bu besin, yavru sultan papağanın hem daha sağlıklı büyümesine hem de bağışıklık sisteminin daha güçlü olmasına faydalı olur. Oysa dışarıdan verilen hiçbir ek gıdada bunu temin etmek mümkün değildir. Kursak sütünün verimliğini arttırmak için kuşlarınıza bu süreçte vitamin takvisiyesi, mamalar verebilir ve tohum çeşidini arttırabilirsiniz.

Sultan Papağanı Yavrusunun Ek Gıda İle Beslenmesi
Eğer ki yavru sultan papağanı anne ve baba papağan tarafından beslenemiyorsa veya yeterli gelmiyorsa bu durumda ek gıda verilebilir. Fakat bunda oldukça dikkatli olmak gerekmektedir. Eğer yavru papağanın kursağı boş ve açlık belirtileri veriyorsa bu durumda el ile ek gıda verilmesi gerekir. Bir enjektör yardımıyla bu işlemin yapılması kolaylık sağlayacaktır. Örnek video;

Ek gıda, anne babaya verilen besinin toz haline getirilmesi ve ılık su ile karıştırılması ile elde edilebilir. Yine içerisine bebe bisküvisi de eklenebilir. Hazırlanan karışım enjektör yardımıyla, günde birkaç sefer verilmelidir. Yine tekrarlamak gerekirse yavru papağanı beslemenin en sağlıklı yolu, anne baba papağanları beslemektir.
 
Üst